Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι για τα κιλα σου καλα νουμερα ειναι αυτα ενταξει.

 

 Εγω ειμαι 1,86 στα 86 κιλα και σε 2 βδομαδες που θα μαξαρω θα μπω ( κανω βαρη/strengh training 1,5 χρονο περιπου)

 

back squat 90kg 3x6

front squat 65kg 3x6

deadlift 130 3x4

bench press 90kg 3x6

OH push press ~65+ 3x6

 

 

Ναι το back squat ειναι λιγο χαμηλο, και το bench μου αρκετα υψηλο, σε OH press γενικα παιζω λιτα επειδη ειχα στο παρελθον 4 εξαρθρωσεις ωμου (πριν αρχισω τα βαρη) οποτε δεν το ζοριζω πολυ

 

squat ξεκινας απο μπαρα (20κιλα και βλεπωντας μπορεις να φορτσεις λιγο) deadlift λιγο παραπανω (30 κιλα) ωστε να ναι λιγο πιο ψηλα γιατι η αδεια μπαρα ειναι αρκετα πιο χαμηλα στο εδαφος

 

θα καταλάβεις γιατί ο Dakon θέλει παραπάνω, και θα δεις κάποιους αντικειμενικούς στόχους μπορείς να έχεις -εφόσον ασχολείσαι με strength training- εδώ - http://www.strengthstandards.co/#/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αποτελεσματα αν κανεις συστηματικα θα δεις αμεσα (εντος λιγων μηνων)

αυτες οι ασκησεις πιανουν πολλα σημεια. Γυμναζουν ολο τον κορμο (μεση,κοιλιακους) , τα squat γυμναζουν πιο πολυ τα τετρακεφαλα, ενω τα deadlift πιο πολυ τα δικεφαλα ποδιου (hamstrings) και μεση, πλατη, φτερα, τραπεζοειδεις

τα χερια δεν τα γυμναζουν?

μηπως αυτες οι ασκησεις επηρεαζουν στην αναπτυξη του υψους?

Σε κάθε προπόνηση θα ανεβάζεις λίγο τα κιλά οπότε μπορείς να πεις πως θα βλέπεις αποτελέσματα για τους επόμενους 6 μήνες.

οπως λενε προγραμμα πυραμιδα?

λιγο εννοεις 5 κιλα?

θα το ζητησω στο γυμναστηριο οτι θελω να κανω αυτες τις ασκησεις να μου τις βαλουν στο προγραμμα η να τις κανω μονος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτελεσματα αν κανεις συστηματικα θα δεις αμεσα (εντος λιγων μηνων)

αυτες οι ασκησεις πιανουν πολλα σημεια. Γυμναζουν ολο τον κορμο (μεση,κοιλιακους) , τα squat γυμναζουν πιο πολυ τα τετρακεφαλα, ενω τα deadlift πιο πολυ τα δικεφαλα ποδιου (hamstrings) και μεση, πλατη, φτερα, τραπεζοειδεις

 

 

HIP DRAHVE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η εβδομάδα πήγε κατά διαόλου.  :( Είτε από υποχρεώσεις, είτε γιατί έπρεπε/ήθελα να πάω κάπου μόνο την Τρίτη αξιώθηκα να πάω για προπόνηση. Και τώρα πάω για την ερχόμενη Τρίτη μιας που η Δευτέρα είναι φουλ από το πρωί μέχρι το βράδυ με δουλειά. Αύριο θα βγάλω το ποδήλατο βόλτα να κουνηθώ, νιώθω ότι αρχίζω να αποσυντίθεμαι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

HIP DRAHVE

 

Το οτι πρεπει να ναι ενεργοποιημενα τα hips σου και οι γλουτοι δεν αναιρει οτι το μεγαλυτερο φορτιο της ασκησης το κανουν τα τετρακεφαλα (ειδικα στα front squat). Απο κει και περα οπως εχει ειπωθει ειναι πολυαθρωτικη ασκηση που πιανει πολλα σημεια. Aνεφερα τα σημεια που βγαζουν το περισσοτερο φορτιο της ασκησης. Δηλαδη και στα deadlift γυμναζονται και τα τετρακεφαλα αλλα απο ποδια κυριως τα hamstrings ειναι που (πρεπει να) πιανονται.

 

Περα απο αυτο εχει να κανει και με το τι variation κανει ο καθενας. Δηλαδη υπαρχουν καποιες διαφορες απο high-bar squat (η μπαρα να στεκεται πανω απο τους ωμους, στους τραπεζοειδεις) απο το low-bar squat

 

θα καταλάβεις γιατί ο Dakon θέλει παραπάνω, και θα δεις κάποιους αντικειμενικούς στόχους μπορείς να έχεις -εφόσον ασχολείσαι με strength training- εδώ - http://www.strengthstandards.co/#/

 

Χμ, βαζωντας τo βαρος και τα στατς του Dakon τον βγαζει intermediate προς advanced.

Ολοι θελουν παντα παραπανω :)

τα χερια δεν τα γυμναζουν?

μηπως αυτες οι ασκησεις επηρεαζουν στην αναπτυξη του υψους?

οπως λενε προγραμμα πυραμιδα?

λιγο εννοεις 5 κιλα?

θα το ζητησω στο γυμναστηριο οτι θελω να κανω αυτες τις ασκησεις να μου τις βαλουν στο προγραμμα η να τις κανω μονος?

 

Για χερια κανεις bench press και ΟΗ Press

 

Ποια αναπτυξη υψους ρε φιλε εισαι 20 χρονων! 

Αν κανεις strength training παντως επειδη θα δυναμωνει η μεση σου και λογικα θα βελτιωνεται η σταση του σωματους σου, θα ανοιγουν οι πλατες σου και θα μεγαλωσουν οι τραπεζοειδης θα φαινεσαι πιο ψηλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bench press γυμνάζει το ίδιο με άλλες ασκήσεις πχ πεκ ντεκ

το ΟΗ press ποια άσκηση είναι?

άρσης ποδιών με τα squat θα γυμνασουν το ίδιο τα πόδια?

http://assets3.sparkpeople.com/resize/100/news/genericpictures/BigPictures/gym_weights_man.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bench press γυμνάζει το ίδιο με άλλες ασκήσεις πχ πεκ ντεκ

το ΟΗ press ποια άσκηση είναι?

άρσης ποδιών με τα squat θα γυμνασουν το ίδιο τα πόδια?

 

http://assets3.sparkpeople.com/resize/100/news/genericpictures/BigPictures/gym_weights_man.jpg

κοιτα να δεις τα squats kai deadlifts ναι πολυ επικοδομητικες ασκησεις .αλλα ολοι νεοι στο τομεα της εκγυμνασης δεν πρεπει να της κανουν .πρεπει να ξεκινήσεις με μηχανηματα , χαλαρα να μαθεις να ελενχεις τους μυς σου και επειτα στα ελεύθερα βαρη.

αυτη ειναι η γνώμη μου

φιλικα πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η εβδομάδα πήγε κατά διαόλου. :( Είτε από υποχρεώσεις, είτε γιατί έπρεπε/ήθελα να πάω κάπου μόνο την Τρίτη αξιώθηκα να πάω για προπόνηση. Και τώρα πάω για την ερχόμενη Τρίτη μιας που η Δευτέρα είναι φουλ από το πρωί μέχρι το βράδυ με δουλειά. Αύριο θα βγάλω το ποδήλατο βόλτα να κουνηθώ, νιώθω ότι αρχίζω να αποσυντίθεμαι.

Μην σε αγχωνει. Κανε λιγο σπιτι.

 

Απλα μην εισαι δεν προλαβαινω θα παω γρήγορα, θα το αναπληρωσεις. Αν το χεις ολο στο μυαλο σου δεν αφηνεις το σωμα να ηρεμησει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα να δεις τα squats kai deadlifts ναι πολυ επικοδομητικες ασκησεις .αλλα ολοι νεοι στο τομεα της εκγυμνασης δεν πρεπει να της κανουν .πρεπει να ξεκινήσεις με μηχανηματα , χαλαρα να μαθεις να ελενχεις τους μυς σου και επειτα στα ελεύθερα βαρη.

αυτη ειναι η γνώμη μου

φιλικα πάντα

έχω διαβάσει πως είναι καλό να τις κάνουν και αρχαριοι δεν τα βγάζω μόνος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσα στο μυαλό μου που δεν μπορώ να έχω μόνιμα κάτι μέσα, ξεπηδούν κι άλλα!  :lol: Δίκιο έχεις Live, απλώς δεν μου αρέσει να χαλάει το πρόγραμμά μου καθόλου, με αποσυντονίζει τελείως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ημουν και γω. Ερχοταν ολα μαζεμενα και αγχωνομουν για ολα μαζι, μα ολα. Ετρεχα για ολα μεσα στην πιεση, κοιτουσα το ρολοι. Εβαλα μια γραμμη, εδιωξα ενμερει το αγχος, εκανα μερικες αλλαγες. Παλια πηγαινα γυμναστιριο για να ξεφευγω για να ριχνω τις σκοτουρες μου, εβλεπα το ρολοι στο γυμναστήριο και ελεγα οκ ειμαι μεσα στο προγραμμα, αν οχι χτυπιομουνα πιο πολυ. Πηγαινα σπιτι ειχα δυο ωρες κενο, προτιμούσα να κοιμηθω παρα να φαω.

 

Ολα αυτα αλλαξανε, νιωθω καλυτερα, τα βλεπω αλλιως τα πραγματα. Παω γυμναστήριο για να περασω ομορφα. Μην αφηνεις τιποτα να σε πνιγει. Και παντα μην στερεις τον εαυτο σου απο τα ιδια. Η δουλεια δεν τελειωνει ποτε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@λιβε Είσαι ένας παλιοτέντυμποης που βρίσκει το Ζεν του :)

@ τόξο όσο το κυνηγάς αγχωμένη τόσο θα σου ξεφεύγει..χαλαρά α

@ Jason ναι για τον αρχάριο αρκεί να μάθει να τις κάνει σωστά και να είναι ταπεινός όσον αφορά το ego του

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το λες για μενα δεν εισαι και πολυ λαθος, ειχα στο στρατο εναν φανταρο(ειχε σπουδασει ψυχολογια) που με ελεγε συνεχεια οτι εχω βρει το Ζεν, δεν ασχολείσαι με τιποτα εκτος με αυτα που θες.

 

Τοτε εκει ειχα ηρεμησει παρα πολυ απ ολα που με περιμεναν εξω. Αυτο προσπαθω μα κανω και τωρα. Παλια μπορει να με νευριαζε επειδη πετούσε μια μυγα, τωρα λεω αστην θα φυγει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Margaret

Δεν ξερω ακριβώς το προβλημά σου αλλά για όλα υπαρχουν λύσεις

Προσωπικά μετά από χρόνια αμυαλοσύνης κατέληξα ψιλοσακάτης.

Α6-Α7 ριζίτιδα στον αυχένα

Κύλη μεσοσπονδυλιαίου 05-i1

Κροτούν ισχίο

Ήρθα και έδεσα και οικονομικά και έκλεισα το μαγαζί μου πτωχευόντας.

Από ότι οικονομίες είχα μεγάλο μέρος μου το φαγανε οι φυσιοθεραπευτές.

Βρήκα μετά από καιρό δουλειά νυχτερινή. Μέσα στην κρίση καλή είναι και αυτή.

Η μόνη γυμναστική που μπορούσα να κάνω ήταν κολύμπι και αυτό με προυποθέσεις.

Κάθε πρωί λοιπόν σχολώντας από την δουλειά στις 7:00 και για 8 μήνες που υποφερόταν το κρύο ερχόμουν στο σπίτι από παραλιακή και βούταγα κάνοντας ασκήσεις που είχα μάθει από τον φυσιοθεραπευτή να κάνω στην πισίνα (που δεν με έπαιρνε να συνεχίσω λόγω οικονομικών.)

Τώρα πιά μετά απο 5 χρόνια περίπου κρεμιέμαι απο τους ιμάντες του γυμναστηρίου και κάνω 80άρια πάγκο χαχα

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...