Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Η Μαργαριτα αναφέρεται και στο κομματι της συνδρομης οχι μονο στο κομματι της υγείας. Λαστιχα και στρωματακι προτείνω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Και σου ευχομαι να μη χρειαστει να τα αφησεις ποτε!

 

Ευελπιστω τον Ιουλιο να μπορω να κανω καναν κοιλιακο-ραχιαιο, και σιγα σιγα κολυμπι.

Δεν εχει σχεση με ορθοπαιδικο το θεμα μου αλλα βαρη σιγουρα για 2 μηνες δε κανει να σηκωσω, αυγουστο θα μαι Τηνο, οποτε το τζιμ παει Σεπτεμβρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Μαργαριτα αναφέρεται και στο κομματι της συνδρομης οχι μονο στο κομματι της υγείας. Λαστιχα και στρωματακι προτείνω!

Ενταξει ακομα κι αυτα πριν τον αυγουστο δε γινονται! Ισως μονο για το στρωμα να μην υπαρχει θεμα, θα μου πουν παλι τοτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι πρεπει να ναι ενεργοποιημενα τα hips σου και οι γλουτοι δεν αναιρει οτι το μεγαλυτερο φορτιο της ασκησης το κανουν τα τετρακεφαλα (ειδικα στα front squat). Απο κει και περα οπως εχει ειπωθει ειναι πολυαθρωτικη ασκηση που πιανει πολλα σημεια. Aνεφερα τα σημεια που βγαζουν το περισσοτερο φορτιο της ασκησης. Δηλαδη και στα deadlift γυμναζονται και τα τετρακεφαλα αλλα απο ποδια κυριως τα hamstrings ειναι που (πρεπει να) πιανονται.

 

Περα απο αυτο εχει να κανει και με το τι variation κανει ο καθενας. Δηλαδη υπαρχουν καποιες διαφορες απο high-bar squat (η μπαρα να στεκεται πανω απο τους ωμους, στους τραπεζοειδεις) απο το low-bar squat

 

Στο λινκ που εδωσα αναφερεται συγκεκριμενα στο low-bar back squat. Εκτελωντας σωστα την ασκηση ο μεγαλυτερος φορτος εργασιας θα πρεπει να πεφτει στα hips, διοτι εκει υπαρχουνε 3 μυικες ομαδες που συμμετεχουνε στο hip extension, δλδ hamstrings, glutes και adductors (a.k.a. "the posterior chain"). Απο την αλλη στο knee extension δουλευει μονο μια μυικη ομαδα, τα quads. Επομενως καποιος μπορει να αναπτυξει περισσοτερη δυναμη εξασκωντας ενα hip dominant squat (low-bar back squat), παρα σε καποια αλλη παραλλαγη της ασκησης που θα ειναι knee dominant.

 

Παρ'ολ'αυτα ο φορτος εργασιας πανω στα quads παραμενει πολυ υψηλος. Κατα 99% των περιπτωσεων δεν χρειαζεται να κανει κανεις variations (high-bar back squat, front squat, κλπ), εκτος κι αν υπαρχει πολυ συγκεκριμενος λογος. Αλλιως ειναι χαμενος χρονος και κοπος που θα μπορουσε να χρησιμοποιησει καποιος για να βελτιωσει το low-bar back squat του, με το οποιο θα ειχε περισσοτερα οφελη δυναμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@λιβε Είσαι ένας παλιοτέντυμποης που βρίσκει το Ζεν του :)

@ τόξο όσο το κυνηγάς αγχωμένη τόσο θα σου ξεφεύγει..χαλαρά α

@ Jason ναι για τον αρχάριο αρκεί να μάθει να τις κάνει σωστά και να είναι ταπεινός όσον αφορά το ego του

αν μπορεί και ξέρει να τις κάνει να τις αρχίσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για σας αγαπες ,

Κυριακη ημουν για canyoning Καλλιθεα,εφυγα απο Αγ Δημητριο 6¨30 το πρωι και γυρισα σπιτι μου στις 10 το βραδυ .Ζομπι και αφυδατωμενος απο βλακεια δικη μου .

Aξιζε ομως γιατι ειχε απειρο νερο και ειναι  φαραγγαρα .

 

 

 

 

post-237837-0-44628400-1496037813_thumb.jpg

 

 

 

 

Τεοκε ηρωας πολυ δυσκολες καταστασεις ολες αυτες .Αλλα το σημαντικο ειναι το  παλεψες και επανηλθες .

 

Μαργαριτα Τηνο θα ερθω και εγω .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Unrelated αλλά έχω μια κλειστή συσκευασία 2.5 κιλά myprotein, και μια ανοιχτή 5κιλή που έχουν μείνει περίπου 4 κιλά μέσα που δεν θα χρησιμοποιήσω. Από τότε που έκοψα την πρωτεΐνη έφυγαν τα σπυριά οπότε τέλος για μένα. Κρίμα που δεν είμαι Θεσσαλονίκη να σας τα έδινα. 

 

 

Ενδιαφέρομαι για την πρωτεϊνη!

 

[...]

 

Μετά από 1,5 μήνα, κατάφερα χθες να βρεθώ με τον alex_000 και να μου δώσει την πρωτεΐνη. Ευχαριστώ κι από εδώ, man!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Μαργαριτα αναφέρεται και στο κομματι της συνδρομης οχι μονο στο κομματι της υγείας. Λαστιχα και στρωματακι προτείνω! 

σε καποια γυμναστηρια μπορεις να παγωσεις την συνδρομη

 

Έπεσα άσχημα εξαιτίας της ολισθηρότητας από τη βροχή (με πρόδωσαν τα γαμημένα τα ΝΙΚΕ, κι είχα δει κάτι ωραία παπούτσια με αντιολισθητικές σόλες αλλά δεν τα πήρα ο βλάκας) με την πλάτη (στο σημείο που ενωνέται χαμηλά η αριστερή ωμοπλάτη με τη σπονδυλική στήλη) στη γωνία ανυψωμένου κράσπεδου. Πέφτοντας κατάφερα να στρίψω τόσο το κορμί ώστε να προσγειωθώ εν μέρει με τον αγκώνα και να απορροφήσει έτσι μέρος του χτυπήματος (έχω κάτι ωραιότατες εκδορές+μελανιές εκεί) αλλά κατά βάση η πλάτη δέχτηκε το βαρύ πληγμα. Αν δεν ήταν γυμνασμένη ώστε η μυικότητα να απορροφήσει όλο το χτύπημα, πιθανόν να είχα ραγίσει ή σπάσει τη σπονδυλική στήλη και να είχα μείνει παράλυτος.

 

α.προσοχη με τους δρομους γιατι με το παραμικρο γινεται γλιτσα κατω.ακομα και σε αποτομη κατηφορα που ειχαν βαλει πλακακια κατω για να μην γλιστραει εφαγα λιγο τα μουτρα μου.β.για τα Nike ας μην σχολιασω καλυτερα.

στο τελος θα φτασουμε να κυκλοφορουμε το χειμωνα με παπουτσια απο canyoning σε στυλ 5-10 για να μην γλιστραμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καποια γυμναστηρια μπορεις να παγωσεις την συνδρομη

 

 

λίγο πολύ σε όλα πρέπει να γίνεται, ανθρώπινο είναι να συνεννοηθείς, μου έχει τύχει πάντως να ζητήσω κάτι τέτοιο μια φορά που είχα σπάσει κλείδα και το δέχτηκαν αρκεί να τους πήγαινα τις γνωματεύσεις από το νοσοκομείο 

 

πρέπει να τους είχα πάει την ακτινογραφία, αλλά έτσι κι αλλιώς άργησα αρκετά να μπορώ να ξανακάνω βάρη (για καιρό δε μπορούσα να σηκώσω καν ψηλά το χέρι πάνω από το ύψος του ώμου μου)  και δεν ασχολήθηκα ποτέ να παρατείνω στη πράξη αυτό το δίμηνο που μου απέμενε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, δεν ξέρω αν θυμάστε την περίπτωση μου αλλά είχα ξανά γράψει πριν περίπου 45 μέρες όταν ξεκίνησα μια δίαιτα "low carb". Σήμερα είμαι εδώ για να σας ρωτήσω αν έχετε καμιά πρόταση να μου κάνετε για την περίοδο προσαρμογής στην ισορροπημένη διατροφή. Τα αποτελέσματα είναι αρκετά θετικά προς το παρών, το πόσα κιλά έχασα θα σας το πω την Πέμπτη το πρωί που θα ζηγηστώ (Τετάρτη είναι η τελευταία μέρα). Αυτό που με αγχώνει είναι να μην βάλω τα κιλά πίσω. Έχω διαβάσει αρκετά πως πρέπει να κινηθώ ειδικά τις πρώτες μέρες αλλά αν έχετε και εσείς καμιά εμπειρία θα ήθελα να με συμβουλέψετε. Επίσης σκέφτηκα να φτιάξω ένα ψωμί δική μου συνταγή, να το χωρίσω σε μερίδες και να το βάλω κατάψυξη. Αυτό το κάνω καθαρά για την προσαρμογή, έτσι κι αλλιώς δεν τρώω ψωμί απλώς σκέφτηκα αν το κάνω εγώ, μπορώ να υπολογίσω καλύτερα αυτά που περιέχει. 

 

Το ψωμί είναι της φιλοσοφίας "protein bread" αλλά σε μια διαφορετική εκδοχή. Τα υλικά που θα χρησιμοποιήσω είναι: αλεύρι ντίνκελ ολικής, σκληρό χωριάτικο αλεύρι (πολύ μικρή ποσότητα, για την υφή), λιναρόσπορό, ηλιόσπορο, βρώμη, αλάτι, νερό, το σκέφτομαι για αμύγδαλα και μαγιά και τέλος λάδι ίσα ίσα στο σκεύος που θα ψηθεί για να μην κολλήσει.

Αυτό με ασπράδια αυγού δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να πετύχει.

 

EDIT: ξέχασα να γράψω πως θα βάλω μικρή ποσότητα σκόνη πρωτεινης, αλλιώς τι protein bread θα ήταν. Λέτε να χαλάσει όλο το ψωμί η σκόνη;

Επεξ/σία από frozex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο πολύ σε όλα πρέπει να γίνεται, ανθρώπινο είναι να συνεννοηθείς, μου έχει τύχει πάντως να ζητήσω κάτι τέτοιο μια φορά που είχα σπάσει κλείδα και το δέχτηκαν αρκεί να τους πήγαινα τις γνωματεύσεις από το νοσοκομείο 

 

πρέπει να τους είχα πάει την ακτινογραφία, αλλά έτσι κι αλλιώς άργησα αρκετά να μπορώ να ξανακάνω βάρη (για καιρό δε μπορούσα να σηκώσω καν ψηλά το χέρι πάνω από το ύψος του ώμου μου)  και δεν ασχολήθηκα ποτέ να παρατείνω στη πράξη αυτό το δίμηνο που μου απέμενε.. 

Καποιο γυμναστηριο το ειχε παντως κανονικα σαν επιλογη οτι παγωνεις την συνδρομη μεχρι τοσο χρονικο διαστημα.ειναι καλη κινηση δηλαδη

 

 

Το ψωμί είναι της φιλοσοφίας "protein bread" αλλά σε μια διαφορετική εκδοχή. Τα υλικά που θα χρησιμοποιήσω είναι: αλεύρι ντίνκελ ολικής, σκληρό χωριάτικο αλεύρι (πολύ μικρή ποσότητα, για την υφή), λιναρόσπορό, ηλιόσπορο, βρώμη, αλάτι, νερό, το σκέφτομαι για αμύγδαλα και μαγιά και τέλος λάδι ίσα ίσα στο σκεύος που θα ψηθεί για να μην κολλήσει.

Αυτό με ασπράδια αυγού δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να πετύχει.

δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις.αν πετυχει σηκωνεις και συνταγη μετα:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μαργαριτα Τηνο θα ερθω και εγω .

Ψιτ φίλος, στην σειρά σου

Τρίτο καλοκαίρι είναι που περιμένω να με κεράσει η Μαργαρίτα τις φίλες της στην Τήνο

Μαργαρίτα να τηρηθεί σειρά προτεραιότητας παρακαλώ ε? Ευχαριστώ ☺ :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

frozex, για να μην ξαναβαλεις τα κιλα, απλα μην ξανακανεις αυτα που εκανες τοτε. Συνεχισε οπως εισαι και θα εισαι μια χαρα. Αφου το low carb σου δουλευει, γιατι να το αλλαξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...