Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

frozex, για να μην ξαναβαλεις τα κιλα, απλα μην ξανακανεις αυτα που εκανες τοτε. Συνεχισε οπως εισαι και θα εισαι μια χαρα. Αφου το low carb σου δουλευει, γιατι να το αλλαξεις;

το αλλάζω γιατί εκτός από κρέας - ψάρι και λαχανικά δεν τρώω κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξέχασα να αναφέρω το Smith σε τι διαφέρει από αρσεις θανάτου και squat?

underhand barbell row εχω δει φωτογραφίες που έχουν λιγισμενη την πλάτη αυτό που βοηθάει?

Επεξ/σία από jason97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο δε λεγεται Low carb,αλλα zero carb και δε θα το λεγα κ υγιεινο.

μακροχρόνια μάλιστα μπορεί να προκαλέσει σακχαρώδη διαβήτη , όπως και η υπερβολική κατανάλωση υδατανθράκων , γενικά τα άκρα μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα , πχ ελάχιστη και υπερβολική κατανάλωση νερού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προπόνηση κανεις; Ποιες ασκησεις και πόσες επαναλήψεις;

 

Frozex, γιατί τοςο στενάχωρη διατροφή; Γιαουρτι, αυγά, ξηροί καρποί, γιατί τα έχεις στην απέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αυτή την διατροφή ώστε να χάσω γρήγορα λίπος και όντως έχασα. Τώρα θα κάνω προσαρμογή, μην μπω απότομα στους υδατάνθρακες. Και μετά θα ξεκινήσω κανονική ισορροπημένη διατροφή με θερμίδες. Εντάξη δεν ήταν και τόσο στενάχωρη για μένα, δοκίμασα αρκετά γυραδικά χωρίς τύψεις :-D  (μόνο το κρέας) και το μεσημέρι η σαλάτα ήταν πολύ καλή για να με βγάλει απο την μονοτονία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λινκ που εδωσα αναφερεται συγκεκριμενα στο low-bar back squat. Εκτελωντας σωστα την ασκηση ο μεγαλυτερος φορτος εργασιας θα πρεπει να πεφτει στα hips, διοτι εκει υπαρχουνε 3 μυικες ομαδες που συμμετεχουνε στο hip extension, δλδ hamstrings, glutes και adductors (a.k.a. "the posterior chain"). Απο την αλλη στο knee extension δουλευει μονο μια μυικη ομαδα, τα quads. Επομενως καποιος μπορει να αναπτυξει περισσοτερη δυναμη εξασκωντας ενα hip dominant squat (low-bar back squat), παρα σε καποια αλλη παραλλαγη της ασκησης που θα ειναι knee dominant.

 

Παρ'ολ'αυτα ο φορτος εργασιας πανω στα quads παραμενει πολυ υψηλος. Κατα 99% των περιπτωσεων δεν χρειαζεται να κανει κανεις variations (high-bar back squat, front squat, κλπ), εκτος κι αν υπαρχει πολυ συγκεκριμενος λογος. Αλλιως ειναι χαμενος χρονος και κοπος που θα μπορουσε να χρησιμοποιησει καποιος για να βελτιωσει το low-bar back squat του, με το οποιο θα ειχε περισσοτερα οφελη δυναμης.

 

 

Δεν θα λεγα οτι δυναμωνεις πιο πολυ με τα Low-bar απο τα high-bar... Αν καποιος θελει να δυναμωσει hamstrings,glutes και γενικα ολο το posterior chain κανει deadlift.

 

Επισης το Low-bar ειναι variation ενω το high-bar ειναι το 'κανονικο' squat. Το low bar εγινε διασημο με το powerlifting ενω το high-bar υπαρχει παααρα πολλα χρονια σε αρση βαρων (και οι αρσιβαριστες κατα κοινη ομολογια εχουν τα πιο δυνατα ποδια οποτε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα push ups με πονανε, εχω 2 μηνες που κανω καθε μερα. σταματησα αυτη τηβ εβδομάδα

Ειναι λάθος να γυμναζεις τους ίδιους μυς καθε μερα. Κανε καμψεις και ελξεις τη μια μερα και ασκησεις ποδιών την επόμενη ωςτε οταν θα ξανακάνεις καμψεις / ελξεις να έχουν περάσει τουλάχιστον 48 ώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέχασα να αναφέρω το Smith σε τι διαφέρει από αρσεις θανάτου και squat?

underhand barbell row εχω δει φωτογραφίες που έχουν λιγισμενη την πλάτη αυτό που βοηθάει?

ξερει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση και οποιος εχει το χρονο αν μπορει ας απαντησει.

 

Διαβασα και τους οδηγους στο αλλο θρεντ αλλα θα ηθελα την γνωμη σας. Καταρχην ειμαι γυρω στα 40, υπερβαρος 94kg στα 1,75μ.

 

Εχω ξεκινησει διαιτα και εντονο περπατημα (το οποιο κανω νωρις το πρωι) συνηθως γυρω στα 5km και σκεφτομαι να ξεκινησω και το περιφημο couch to 5Κ το απογευμα. Να πω οτι χρησιμοποιωντας το ιδια λογικη μεσα στο χειμωνα αλλα με δυο σετ 5km(πρωι - απογευμα) ειχα καταφερει να χασω 7κιλα σε 1,5 μηνα.

Οποτε η ερωτηση ειναι να παραμεινω σε καθαρο περπατημα ή να κανω το πρωι περπατημα και το απογευμα την διαλλειματικη( θα εχω μεγαλυτερη καυση λιπους ετσι λογικα); Ειναι υπερβολη; Και αν ναι αν ποσες μερες ξεκουραση;

 

Να τονισω οτι δυστηχως αυτη τη περιοδο ειμαι ανεργος οποτε δεν εχω καποιου αλλους ειδους καταπονηση.

 

Και μια τελευταια ερωτηση, θελω να προσθεσω και μερικες χαλαρες ασκησεις με βαρακια; Ποια στιγμη ειναι η ενδεδειγμενη ωρα; Το πρωι πριν το περπατημα;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λάθος να γυμναζεις τους ίδιους μυς καθε μερα. Κανε καμψεις και ελξεις τη μια μερα και ασκησεις ποδιών την επόμενη ωςτε οταν θα ξανακάνεις καμψεις / ελξεις να έχουν περάσει τουλάχιστον 48 ώρες.

κάποιος μου είπε καλύτερα να ξεχάσω το body weight exercising γιατί μου φθείρει τις αρθρώσεις. Βλακείες λέει;

 

Λογικό αυτό που λες. Θα ξαναρχίσω σιγά σιγά με διαλείμματα στις μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να σου φθείρει τις αρθρώσεις; είσαι πολλά κιλά; 

Οχι δεν ειμαι. πολλά κιλά. Δεν ειπε γιατί να μου τις φθείρει, υπονόησε ότι υπερβάλλω, αλλά δεν ήταν και γιατρός, οπότε καταλαβαίνεις.

Πάντως μια ξεκούραση τη χρειαζόμουν σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...