Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

είχα μια κουβέντα με κάποιον απο τους παλιούς του χώρου πριν λίγες μέρες και μου εξηγούσε για το πως τα γονίδια που περνάνε απο γενιά σε γενιά επηρεάζουν την ανταπόκριση του καθενός μας σε συγκεκριμένες τροφές , οτι δηλαδή αν πχ οι προπροπροπροπαπούδες σου μέχρι και τη μάνα σου τρώνε πχ κυρίως φρούτα και ψάρια πως και εσύ θα ανταποκρίνεσαι καλύτερα σε αυτά απο κάθε άποψη. Makes sense , καλά έλεγε ο Γιάννης της προάλλες 

Ισχυει αυτο, ειδικα το αντιστροφο ειναι πολυ κοινο και καταστρεπτικο για τις νεες γενιες.

https://www.rt.com/news/171228-diet-heredity-study-dna/

https://www.livescience.com/21902-diet-epigenetics-grandchildren.html

 

Για τα παραπατω που γραφεις, δοκιμασε και το φαγοπυρο. Δεν ειναι δημητριακο, πλουσιο και πρωτεινη και αλλα στοιχεια, δεν εχει γλουτενη. Φυτρωνει και ευκολα αν εχεις κηπο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γατάκια... Σήμερα, 09:00, 30 βαθμούς Κελσίου, μέσα στο σπίτι...

 

 

Θυμάμαι πριν λίγα χρόνια, Καρδίτσα, το θερμόμετρο να δείχνει 33-35 μέσα στο σπίτι.

Όχι προπόνηση, ούτε στο περίπτερο δεν πήγαινες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιάννη ποιο push up θα πρώτεινες για στήθος focus;

 

έχω βάλει ενα challengάκι για το σπίτι 30 μέρες που τρέχω εδω και μια βδομάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με οςο πιο ανοιχτά χέρια μπορείς. Wide push up. Εστιάζει περισσότερο στο στήθος απο τα αλλα.

 

Φρόντισε να αυξάνεις το challenge καθε 2 μέρες. Αν κανεις συνέχεια τον ίδιο αριθμό επαναλήψεων θα δεις πολύ μικρη έως καθόλου αυξηση.

 

Αν κανεις πάνω απο 20 επαναλήψεις, βάλε κάτω απο το ενα χέρι μια μπάλα για να αυξήσεις τη δυσκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλέ και έξω πόσο είχατε; θα πέθαινα ... 

Χτες, γύρω στις 14:00 ανέβηκε στους 42 κι έπεσε στους 40 γύρω στις 17:00... Όλος ο Ιούλιος έτσι μας πήγε, "αίμα" κανονικά... Ο Αύγουστος συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο.

 

Θυμάμαι πριν λίγα χρόνια, Καρδίτσα, το θερμόμετρο να δείχνει 33-35 μέσα στο σπίτι.

Όχι προπόνηση, ούτε στο περίπτερο δεν πήγαινες

Το αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες, γύρω στις 14:00 ανέβηκε στους 42 κι έπεσε στους 40 γύρω στις 17:00... Όλος ο Ιούλιος έτσι μας πήγε, "αίμα" κανονικά... Ο Αύγουστος συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο.

 

Το αυτό.

Ωραια η ζεστη γουσταρω για αυτο μου αρεσει  η Κυπρος ,αν και δυσκολευει πολυ τις αθλητικες δραστηριοτητες .

Το κρυο ειναι μπουρδα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια η ζεστη γουσταρω για αυτο μου αρεσει  η Κυπρος ,αν και δυσκολευει πολυ τις αθλητικες δραστηριοτητες .

Το κρυο ειναι μπουρδα .

Συμφωνώ, 1000 φορές ζέστη παρά κρύο. Απλά, η ζέστη δυσκολεύει πολύ τις αθλητικές δραστηριότητες εξωτερικού χώρου. Για αυτό έχει περίπου 1 μήνα που δεν έχω κάνει το δρομολόγιο σπίτι-δουλειά-σπίτι με το ποδήλατο, γιατί την ώρα που σχολάω κι επιστρέφω στο σπίτι έχει 42 βαθμούς το λιγότερο. Είπαμε, είμαι "παλαβός" με το ποδήλατο, αλλά αυτοκτονικές τάσεις, δεν έχω! :-D

 

Κατά τα άλλα, προπόνηση στο σπίτι, με air condition στους 24 βαθμούς κι η φανέλα να στάζει ένα ποτήρι ιδρώτα στο τέλος. Τελευταία εβδομάδα προπονήσεων αυτή που ξεκίνησε σήμερα, με χαλαρές, active recovery ποδηλασίες, ιδανικές για να προηγηθούν των απαραίτητων διακοπών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχουμε συνηθίσει αλλα παράλληλα με τη θερμοκρασία πρεπει να αναφέρουμε και το ποσοστό υγρασίας αφού ο συνδυασμός τους κανει μια κατάσταση ανυπόφορη και αποπνικτική.

 

Λέω να διαφοροποιηςω το προγραμμα προπονήσεων ωςτε να γίνει πιο απαιτητικό. Απο upper/lower/abs θα το κάνω push/pull/legs*2, έξι προπονήσεις τη βδομάδα + μια μερα ξεκούρασης ´η χαλαρης αεροβικής (πχ περπάτημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα λίγα μέρη που είναι αποδεκτό να βρίσκεσαι με τέτοιες θερμοκρασίες. :P είναι ζαβή

 

 

 

 

Όντως

Μεγάλο πρόβλημα με την ζέστη παίδες!!!

 

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχουμε συνηθίσει αλλα παράλληλα με τη θερμοκρασία πρεπει να αναφέρουμε και το ποσοστό υγρασίας αφού ο συνδυασμός τους κανει μια κατάσταση ανυπόφορη και αποπνικτική.

 

Λέω να διαφοροποιηςω το προγραμμα προπονήσεων ωςτε να γίνει πιο απαιτητικό. Απο upper/lower/abs θα το κάνω push/pull/legs*2, έξι προπονήσεις τη βδομάδα + μια μερα ξεκούρασης ´η χαλαρης αεροβικής (πχ περπάτημα).

Υγρασία level over 60%... Έβγαινα έξω από το γραφείο και δυσκολευόμουν να αναπνεύσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εννοώ. Όταν η ζέστη συνοδεύεται με αέρα συνήθως πέφτει το επίπεδο υγρασίας κι είναι πιο ανεκτή (φαινόμενο ανεμιστήρα). Σε περίπτωση άπνοιας είναι που σε πνίγει.

 

Εξαίρεση βεβαίως αν ο αέρας είναι ο γνωστός λίβας.

 

Ρε συ μάους, βάλε σε ένα σποιλερ τις ποδάρες, βρώμισε ο τόπος, θα πάθει κανένα εγκεφαλικό ο Φώτης :-D.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...