Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Επισκέπτης

Παιρνει κανεις καρνιτινη ;Κι αν ναι σε τι δοσεις ,πότε κι αν εχει παρενεργειες.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Squat βγάζω 3x5 με ~70kg. Σήμερα δοκιμαστικά έκανα στο μηχάνημα και έβγαλα με ~80kg 2x6+1x11 (και αυτό αφού είχα κάνει barbell squat). Να υποθέσω ότι ο κορμός μου είναι σάπιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2018 στις 2:25 ΜΜ, TEOKOS είπε

Και όπως έτρεχα στον διάδρομο ξαφνικά σταματάει και μπλοκάρει . Την έβγαλα καθαρή με ελαφριές μελανιές στο κάτω στέρνο.

Μα καλά άμα κοπεί το ρεύμα η αν χαλάσει δεν πρέπει αυτόματα να ελευθερώνονται τα ράουλα για την αποφυγή ατυχήματος;

Είναι και technogym πανάθεμά τον.

Νταξ τόδαμε και αυτό 

μου έχει τύχει και εμένα να σταματήσει ο διάδρομος και μάλιστα είχα καλή ταχύτητα. δόξα το θεό, δεν έπαθα τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Squat βγάζω 3x5 με ~70kg. Σήμερα δοκιμαστικά έκανα στο μηχάνημα και έβγαλα με ~80kg 2x6+1x11 (και αυτό αφού είχα κάνει barbell squat). Να υποθέσω ότι ο κορμός μου είναι σάπιος?

Όταν κάνεις στο μηχάνημα, σε κρατάει σταθερό ενώ όταν κάνεις ελεύθερα οι μύες πρέπει να ζορίζονται περισσότερο ώστε να κρατάς ισορροπία και τα πράγματα δυσκολεύουν, και αυτό ισχύει σε όλες τις ασκήσεις. Φυσιολογικό μου φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση: το να μη τρως για πχ 18 ωρες τη μερα (interminent fasting) και να χεις παραθυρακι 6 ωρων να φας (η 16+8 κτλ) βοηθαει οντως στο αδυνατισμα η μοδα ειναι θα περασει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bilya είπε

ερώτηση έχετε να προτείνετε κάποια καλή μάρκα για εξοπλισμό πχ γάντια , wraps, bands κτλπ.

Παρε καλη ποιότητα σε γαντια επαφής και φτινιαρικο σε γαντια σάκου. Τα δευτερα με το που θα βρωμησουν τα πετας και παιρνεις αλλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Hellaslover είπε

Μια ερωτηση: το να μη τρως για πχ 18 ωρες τη μερα (interminent fasting) και να χεις παραθυρακι 6 ωρων να φας (η 16+8 κτλ) βοηθαει οντως στο αδυνατισμα η μοδα ειναι θα περασει;

 

Άμεσα δε βοηθάει. Εμεσσα, με την έννοια οτι ίσως περιορίζει την κατανάλωση θερμίδων, ναι. 

Εγω πάντως που το εφαρμόζω πάνω απο ενα χρονο γιατί βλέπω οτι μου δίνει περισσότερη ενέργεια, σε βεβαιώνω οτι δεν επηρεάζει καθόλου το βάρος. Αυτό επηρεάζεται απο το ποσο και τι θα φας μεσα στο οκτάωρο που τρως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yannis27gr είπε

Άμεσα δε βοηθάει. Εμεσσα, με την έννοια οτι ίσως περιορίζει την κατανάλωση θερμίδων, ναι. 

Εγω πάντως που το εφαρμόζω πάνω απο ενα χρονο γιατί βλέπω οτι μου δίνει περισσότερη ενέργεια, σε βεβαιώνω οτι δεν επηρεάζει καθόλου το βάρος. Αυτό επηρεάζεται απο το ποσο και τι θα φας μεσα στο οκτάωρο που τρως. 

Εχω διαβασει μια εξηγηση οτι οταν πειναει ο οργανισμος την ωρα που κανεις fasting παιρνει ενεργεια απο το fat storage αντι απο το φαγητο που χεις φαει να το κανει ενεργεια (δηλαδη αφου δεν υπαρχει τιποτα να το κανει ενεργεια παιρνει απο τα αποθηκευμενα-το λιπος δηλαδη). Δε μπορει να ισχυει κατι τετοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/6/2018 στις 2:25 ΜΜ, TEOKOS είπε

Και όπως έτρεχα στον διάδρομο ξαφνικά σταματάει και μπλοκάρει . Την έβγαλα καθαρή με ελαφριές μελανιές στο κάτω στέρνο.

Μα καλά άμα κοπεί το ρεύμα η αν χαλάσει δεν πρέπει αυτόματα να ελευθερώνονται τα ράουλα για την αποφυγή ατυχήματος;

Είναι και technogym πανάθεμά τον.

Νταξ τόδαμε και αυτό 

Στα yava πέρσι το καλοκαίρι συνέβαινε αρκετά συχνά, σε κάποια μηχανήματα, μου έχει τύχει κι εμένα 2-3 φορές, ευτυχώς κατάφερα να σταματήσω πριν τσουγκρίσω το μηχάνημα
(αποφεύγω να τρέχω πολύ κοντά στο ταμπλό, όπως βλέπω κάνουν κάποιοι ίσως ως μέσο/μέτρο διατήρησης σταθερής ταχύτητας, γιατί δεν κινούνται φυσικά τα χέρια μου και νιώθω να συσσωρεύεται ένταση στους ώμους, έτσι είχα χρόνο για 1-2 βήματα σταθεροποίησης...αν και έχει τύχει να κλωτσήσω μερικούς που περνούσαν πολύ κοντά στον διάδρομο)

10 ώρες πριν, Hellaslover είπε

Μια ερωτηση: το να μη τρως για πχ 18 ωρες τη μερα (interminent fasting) και να χεις παραθυρακι 6 ωρων να φας (η 16+8 κτλ) βοηθαει οντως στο αδυνατισμα η μοδα ειναι θα περασει;

Θεωρείται αποτελεσματικός εναλλακτικός τρόπος απώλειας βάρους, διατηρώντας τα οφέλη του θερμιδικού ελλείμματος, χωρίς απαραίτητα να υπόκεισαι σε παρατεταμένο θερμιδικό περιορισμό - λόγω μάλλον του ελεγχόμενου στρες στο οποίο υπόκειται και προσαρμόζεται ο οργανισμός - αλλά απ' ότι θυμάμαι, θεωρείται πιο αποτελεσματική πρακτική για παχύσαρκα άτομα και λιγότερο για άτομα κανονικού βάρους, όπου δεν παρατηρούνται στατιστικά σημαντικές διαφορές σε σχέση με τη πιο κοινή διατροφή περιορισμού θερμίδων με σταθερά εν πολλοίς διαστήματα γευμάτων

Συνήθως συνδυάζεται με τη θεωρία/πρακτική του fasted cardio/exercise, της άσκησης δηλαδή με άδεια στομάχι, όπου ενώ πράγματι κατά τη διάρκεια της άσκησης καίγεται περισσότερο λίπος, στο υπόλοιπο διάστημα της ημέρας ο οργανισμός τείνει να χρησιμοποιεί λιγότερο το λίπος ως πηγή ενέργειας, εξισορροπώντας ουσιαστικά τη κατανάλωση ενέργειας από τις διάφορες πηγές.

Το αν θα σου ταιριάζει εξαρτάται, νομίζω, περισσότερο από τον τρόπο ζωής σου...

- Κάποιοι δεν έχουν τόση όρεξη για φαγητό το πρωί ή/και ενόσω εργάζονται, νιώθουν ότι τους βαραίνει, και τρώνε μεγαλύτερα γεύματα το μεσημέρι και το βράδυ, μετά την εργασία...
...ο "κίνδυνος" εδώ είναι πως όταν μετά από 16-18 ώρες κάτσεις να φας, είναι πιο εύκολο να σαβουριάσεις, χάνοντας την ισορροπία...καλύτερα το πρώτο γεύμα που διακόπτει τη νηστεία να μην είναι πολύ βαρύ σε θερμίδες, γιατί τείνει να δημιουργεί υπνηλία...μπορεί να είναι υποκειμενικό.

- Σε άλλους ταιριάζει περισσότερο η κατανομή των γευμάτων κατά τη διάρκεια της ημέρας, κρατώντας πιο μετρημένο το αίσθημα της πείνας, διατηρώντας ταυτόχρονα το αίσθημα της μικρο-νηστείας.
....για μένα που η εργασία μου είναι κατά κύριο λόγο η απαιτητική μελέτη και η ανάγκη σταθερής απόδοσης καθόλη τη διάρκεια της ημέρας, η παρατεταμένη νηστεία δεν με βοηθάει, νιώθω σκαμπανεβάσματα στην απόδοση που με βγάζουν εκτός προγράμματος...δεν με βοηθάει να νιώθω το στομάχι μου παρατεταμένα "άδειο" ή έντονα γεμάτο.
...ο κίνδυνος εδώ είναι πάλι πως αν τα γεύματά σου συνδυάζονται με τον πιο ελεύθερο χρόνο σου ή/και με κοινωνική συναναστροφή, μπορεί να καταναλώσεις δυσανάλογο ποσοστό θερμίδων, οπότε η προσπάθεια σχετικής κατανομής (με καλό πρωϊνό κοκ) να σε οδηγεί συστηματικά σε θερμιδικο πλεόνασμα.

Από άποψη αύξησης μυϊκής μάζας, νομίζω η πιο κοινή διατροφή έχει ένα πλεονέκτημα σε σχέση με τη μυϊκή πρωτεϊνοσύνθεση και την αναβολική διαδικασία όταν η διατροφική πρωτεΐνη προσλαμβάνεται σε 4 αντί σε 2 δόσεις, αλ΄λα μπορεί να υπάρχουν αντικρουόμενα, μη καταληκτικά στοιχεία επ' αυτού.

Ανάλογα τον τρέχοντα τρόπο ζωής/διατροφής του καθενός, και οι δύο μέθοδοι απαιτούν μια περίοδο προσαρμογής.

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hellaslover είπε

Εχω διαβασει μια εξηγηση οτι οταν πειναει ο οργανισμος την ωρα που κανεις fasting παιρνει ενεργεια απο το fat storage αντι απο το φαγητο που χεις φαει να το κανει ενεργεια (δηλαδη αφου δεν υπαρχει τιποτα να το κανει ενεργεια παιρνει απο τα αποθηκευμενα-το λιπος δηλαδη). Δε μπορει να ισχυει κατι τετοιο;

Χοντρικά: Όταν τρως αποθηκευεις ενέργεια σε μορφή λίπους για να τη χρησιμοποιήσεις αργότερα. Επομενως, ναι, οταν δεν τρως χρησιμοποιείς το αποθηκευμένο λίπος άρα ναι, προσωρινά αδυνατίζεις. Όταν αργότερα τρως προσωρινά ξαναπαχαίνεις. Κι αυτό γίνεται συνέχεια, είτε τσιμπολογάς όλη μέρα είτε τρως μια φορά τη μέρα.

Έκανα για μήνες το 2ο, δηλαδή φαγητό μια φορά τη μέρα μέσα σε 2 ώρες, νηστεία για 22. Νομίζεις ότι αδυνάτισα; Ίσα-ίσα που εκείνη την περίοδο ήμουν σε όγκο και πάχυνα. Για να αδυνατίσεις πρέπει απλά να τρως λιγότερες θερμίδες απ' όσες καις. Απλά και ξεκάθαρα (με δεδομένο ότι τρως υγιεινά και δεν έχεις μεταβολικά ζητήματα αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση). Οι ώρες νηστείας δεν έχουν καμία σχέση. Καμία.

Μάλιστα, αυτή την περίοδο που είμαι σε γράμμωση είναι αδύνατο να κρατήσω το one meal a day γιατί η πείνα γιγαντώνεται και ξεχνιέμαι άμα τσιμπολογήσω κανά φρούτο ή καμιά σαλάτα.

Πιο εύκολα κάνω intermittent fasting όταν είναι να παχύνω παρά να αδυνατίσω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ξέρω ότι άμα δεν φάω πριν πάω γυμναστήριο ζαλίζομαι

Άσχετο.. κοντεύω πλάκα- πλάκα κοντά εξάμηνο λόγω ώμου που κάνω μόνο αεροβική και ειδικές ασκήσεις ώμου. Διατροφή καθαρή αλλά ότι νάναι από ποσότητες.

Από 91 κιλά είμαι στα 84. Βασικά ότι έχτισα από μύες πάνε. Σαν Πακιστανός ένα πράμα.

Αλλά απέκτησα αντοχή που δεν είχα 20 χρόνια πριν :)

Επεξ/σία από TEOKOS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κανεις πόδια; Δές τον τραυματισμό σαν ευκαιρία να δουλέψεις τον κάτω κορμό. 

Χτες είδα ενα παλικάρι πάνω απο 2 μέτρα, κάτω απο 10% λιπος, πλάτες δυο φορες τις δικές μου αλλα chicken legs. Κρίμα, να εχει δουλέψει τοςο πολύ τον άνω κορμό και να εχει παραμελήσει τον κάτω. Ίσως να ειναι και τα genetics τέτοια αλλα και πάλι για μένα αυτό ειναι φτηνή δικαιολογία. Για να εχει τέτοιο σωμα σημαίνει οτι εχει δουλέψει πολύ οποτε θα μπορούσε να εχει πιο συμμετρική εικόνα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που θελω να χάσω λιγο απο πόδια για να ερθει στα ισια του με το πανω; 

βασανο τα παντελονια. τιγκα στα μπουτια κενό στη μέση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...