Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενα γρηγορο κεικ με τα παρακατω υλικα.νορμαλ γευση δεν με χαλαει.

πρωτεινη με γευση σοκολατα,2 κροκους.ενα κουτακι ασπραδι αυγου με blueberry,λιγο φυστικοβουτηρο,λιγο ταχινι,λιγο αλευρι,πολυ γιαουρτι ,μπανανα,χυμο πορτοκαλι στημενο ,λιγο μελι μια κουταλια δηλαδη και βρωμη.και λιγο μουσλι on top.και λιγο μιλκο free χωρις ζαχαρη για την γευση.

IMG_20180610_154510.jpg

το αλευρι αν και λιγο μαλλον ηταν περιττο.next time δοκιμη χωρις αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

11 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Χοντρικά: Όταν τρως αποθηκευεις ενέργεια σε μορφή λίπους για να τη χρησιμοποιήσεις αργότερα. Επομενως, ναι, οταν δεν τρως χρησιμοποιείς το αποθηκευμένο λίπος άρα ναι, προσωρινά αδυνατίζεις. Όταν αργότερα τρως προσωρινά ξαναπαχαίνεις. Κι αυτό γίνεται συνέχεια, είτε τσιμπολογάς όλη μέρα είτε τρως μια φορά τη μέρα.

Έκανα για μήνες το 2ο, δηλαδή φαγητό μια φορά τη μέρα μέσα σε 2 ώρες, νηστεία για 22. Νομίζεις ότι αδυνάτισα; Ίσα-ίσα που εκείνη την περίοδο ήμουν σε όγκο και πάχυνα. Για να αδυνατίσεις πρέπει απλά να τρως λιγότερες θερμίδες απ' όσες καις. Απλά και ξεκάθαρα (με δεδομένο ότι τρως υγιεινά και δεν έχεις μεταβολικά ζητήματα αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση). Οι ώρες νηστείας δεν έχουν καμία σχέση. Καμία.

Μάλιστα, αυτή την περίοδο που είμαι σε γράμμωση είναι αδύνατο να κρατήσω το one meal a day γιατί η πείνα γιγαντώνεται και ξεχνιέμαι άμα τσιμπολογήσω κανά φρούτο ή καμιά σαλάτα.

Πιο εύκολα κάνω intermittent fasting όταν είναι να παχύνω παρά να αδυνατίσω :)

Τι χλαπακιασες 2 φορες την μερα που σε πηγε πλεονασματικο στις θερμίδες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, poulinos είπε

ενα γρηγορο κεικ με τα παρακατω υλικα.νορμαλ γευση δεν με χαλαει.

πρωτεινη με γευση σοκολατα,2 κροκους.ενα κουτακι ασπραδι αυγου με blueberry,λιγο φυστικοβουτηρο,λιγο ταχινι,λιγο αλευρι,πολυ γιαουρτι ,μπανανα,χυμο πορτοκαλι στημενο ,λιγο μελι μια κουταλια δηλαδη και βρωμη.και λιγο μουσλι on top.και λιγο μιλκο free χωρις ζαχαρη για την γευση.

IMG_20180610_154510.jpg

το αλευρι αν και λιγο μαλλον ηταν περιττο.next time δοκιμη χωρις αυτο.

Δεν βάζεις και τις ποσότητες. Αλλιώς πως να το φτιάξουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, γροσερισοπ είπε

εγω που θελω να χάσω λιγο απο πόδια για να ερθει στα ισια του με το πανω; 

βασανο τα παντελονια. τιγκα στα μπουτια κενό στη μέση..

Ποδηλατης φιλε, ετσι ειναι .Εδω βλεπω κατι ταλαιπωρους που ενταξει αυτοι  δεν κανουν ποδηλατο κοροιδευουν και τα ποδια τους ειναι οδοντογλυφιδες τραγικο ...

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, telis said:

Δεν βάζεις και τις ποσότητες. Αλλιώς πως να το φτιάξουμε;

δεν ηξερα αν καποιος θα ηθελε να το φτιαξει.

στο περιπου οι ποσοτητες διοτι δεν εχει και πολυ σημασια λιγο πανω λιγο κατω

160 γραμμαρια πρωτεινη(εβαλα με σοκολατα)

1 ποτηρι μικρο χυμο πορτοκαλι (οποιος θελει μπορει να βαλει χυμο λεμονι ) επισης μπορει να βαλει και ξυσμα.το λεμονι μαρεσε πιο πολυ.

λιγο μουσλι απο πανω //2 μπανανες που τις εβαλα μεσα κομματακια 

1 κουταλια μελι,//μικρο ποτηρακι μιλκο free.

ενα κουτακι protein smootie (ασπραδι αυγου με γευση blueberry) .μπορει καποιος να βαλει και κανονικο ασπραδι ειδικα αν εχει πρωτεινη με γευση.

1 κουταλια φυστικοβουτηρο,//1 κουταλια ταχινι,//2 κροκους αυγων,//800 γραμμαρια γιαουρτι,

100 γραμμαρια περιπου αλευρι.(δεν ειχα ολικης εβαλα κανονικο). και καμια 100-150 γραμμαρια βρωμη.

το μειγμα με ολα αυτα μεσα εκτος μπανανες και μουσλι θα πρεπει να ειναι παχυρευστο.ουτε νερο ουτε και στοκος για τον τοιχο.ακομα και να γινει καποιος λαθος στην αναλογια μπορει καποιος με παραπανω πρωτεινη ή βρωμη ή αλευρι να το κανει πιο σφιχτο και με λιγο παραπανω χυμο ή ασπραδι αυγου να το κανει πιο ρευστο.

δεν ειναι οτι ειναι το Super duper στην γευση αλλα για μενα ειναι κατι υγιεεινο που τρωγεται ευχαριστα οταν εχεις λιγουρες.την επομενη φορα απλα θα κανω μερικες αλλαγες και θα μπορω να γραψω και ακριβως τα γραμμαρια αλλα και να υπολογισω διατροφικη αξια.

σιγουρα ειναι πολυ πιο υγιεινο απο το να παρεις μια ετοιμη μπαρα πρωτεινης που ειναι πανακριβες και σιγουρα καλυτερο απο το να παρεις οτιδηποτε βλακεια μπορεις να βρεις οταν πεινας.το λαθος που εκανα τις πρωτες φορες ηταν να βαζω λιγο γιαουρτι οποτε η πρωτεινη το εκανε πολυ σφιχτο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, παπι είπε

Τι χλαπακιασες 2 φορες την μερα που σε πηγε πλεονασματικο στις θερμίδες; 

Περισσότερες θερμίδες από όσες απαιτείται για συντήρηση. Καλά, δεν είναι δύσκολο να φας πολύ. Το ανάποδο με ταλαιπωρεί ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Never skip leg day.

Είναι το μισό σώμα, άσε που σε αρκετές ασκήσεις συμμετέχει σημαντικά ο κορμός και βοηθάνε στη συνολική ανάπτυξη.

Τα chicken legs είναι πραγματικά πολύ αντιαισθητικά, ειδικά αν έχεις ανεπτυγμένο πάνω μέρος..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Deathmace είπε

Never skip leg day.

Είναι το μισό σώμα, άσε που σε αρκετές ασκήσεις συμμετέχει σημαντικά ο κορμός και βοηθάνε στη συνολική ανάπτυξη.

Τα chicken legs είναι πραγματικά πολύ αντιαισθητικά, ειδικά αν έχεις ανεπτυγμένο πάνω μέρος..

Για πείτε καμιά καλή άσκηση για σπίτι! (Δηλαδή με μόνα όπλα αλτήρες και λάστιχα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά από ένα χρόνο και 2 μήνες (στην αρχή "zero") "low"-carb δίαιτας έρχομαι να σας πω τα αποτελέσματα και να παρουσιάσω μια λιπομέτρηση που έκανα σήμερα για να μου πείτε την γνώμη σας. Ξεκίνησα 118 κιλά και τώρα είμαι 86,5 (είχα φτάσει 85 αλλά ...) χωρίς γυμναστική. Έχω χάσει από τα μπούτια 8 πόντους (8+8), γλουτούς 13, περιοχή στον αφαλό 20, στήθος 10, ώμους 10, μπράτσο 2, έχω βάλει 2 πόντους στον λαιμό και στην περιοχή του αστραγάλου και του καρπού οι αριθμοί ήταν πάντα ίδιοι. Περιμένω μια απάντηση από την δουλειά και αν είναι αυτή που θέλω από Δευτέρα ξεκινάω γυμναστήριο, αν δεν είναι τότε ασκήσεις στο σπίτι. Τη διατροφή θα την φτιάξω ανάλογα με τις ανάγκες που θα έχω όταν αρχίσω το γυμναστήριο, θέλω να κρατήσω το low-carb profile αλλά αν κουράζομαι εύκολα θα ανεβάζω δοκιμαστικά τους υδατάνθρακες. Τη λιπομέτρηση σας την δείχνω για να μου πείτε γνώμες και σε τι ασκήσεις να στοχεύσω με τη γυμναστική, ώστε να ξεκινήσω από τώρα και να μην περιμένω την Δευτέρα (για ασκήσεις στο σπίτι διαθέτω αλτήρες και τα έπιπλα του σπιτιού). Η λιπομέτρηση έγινε με αυτό το μηχάνημα.                                                                                                                                                                                                   

Spoiler

qtaNK1L.jpg

4K1Hd8x.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Για πείτε καμιά καλή άσκηση για σπίτι! (Δηλαδή με μόνα όπλα αλτήρες και λάστιχα).

Goblin squats, sumo squats, προβολές, ισομετρικά καθίσματα σε τοίχο, άρσεις θανάτου με ίσια πόδια, "ανεβάσματα σε σκαμπό ή σκαλοπάτια" κρατώντας αλτήρες, donkey kicks.

Και γενικά googlαρε για "home leg workout",  "home leg workout with dumbbells", "home leg workout with resistance bands".

Θα βρεις μπόλικα αποτελέσματα.

Από όλες αυτές διάλεξε ασκήσεις που θα στοχεύουν σε όσο πιο πλήρη εκγύμναση των ποδιών, πχ να μην αφορούν μόνο τους τετρακεφάλους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Ερμογενης είπε

ο λογος που μπηκα στο παρον φορουμ,και ξεχαστηκα σε αλλ θεματα,ειναι ο εξης

θεω να χασω κιλα για εναν γαμο,στις 7 Ιουλιου

ειμαι 88 κιλα

δε παω γυμναστηρια μονο τρεχω

ποσα μπορω να χασω σε ενα μηνα;

απο μισό έως 10 κιλά

Επεξ/σία από Stamer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O κάθε σωματότυπος είναι διαφορετικός και παίζουν σημαντικό ρόλο ο μεταβολισμός και η ηλικία. Ωστόσο πρέπει να κάνεις τα παρακάτω σίγουρα για να χάσεις όσο το δυνατόν περισσότερα κιλά:

1. Αεροβική (ψάξε για HIIT στο google)
2. Να καταναλώνεις λιγότερες θερμίδες απ'όσες σου αντιστοιχούν ημερισίως. Όσο λιγότερες, τόσο καλύτερα αλλά με μέτρο πάντα. Η λιμοκτονία δεν είναι λύση.
3. Να τρως 5-6 φορές την ημέρα ώστε να κρατάς σε εγρήγορση τον μεταβολισμό σου (εννοούμε: 0 ζάχαρες, 0 λιπαρά, περισσότερη πρωτεϊνη, λιγότερο υδατάνθρακα)
4. Να τρως μέχρι τις 8-9 το βράδυ το πολύ.

Νεράκι πίνε άφθονο όσο θες.

Αυτά

edit: ΝΑΙ σε καλά λιπαρά (απαραίτητα), ΟΧΙ στα υπόλοιπα

Επεξ/σία από Stamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2018 στις 3:00 ΜΜ, poulinos είπε

το καλο με το myprotein ειναι η εκπτωση σαν πρωτη παραγγελια αλλα εχει χ ευρω μεταφορικα.εκτος αν παραγγειλετε πολλα ατομα μαζι.απο καποιο ποσο και πανω δινουν κανα δωρακι πχ κρεατινη bcaa η καμια σακουλιτσα πρωτεινη 250γραμμαρια

21 euro το ενα κιλο γευση σοκοκατας στοmyprotein

εχει 40 τις 100 εκπτωση αλλα εχει μεταφορικα.οποτε τελικη τιμη 21ευρω

εχουν 2 τροπους αποστολης πια (free και με μικρη χρεωση). σημερα παρηγγειλα, 25 ευρω τα 2.5 κιλα (τρεχει προσφορα -40%).

ειναι γεγονος οτι η γευση στην Impact whey δεν ειναι το δυνατο της σημειο, στις πιο πολλες που εχω δοκιμασει τουλαχιστον. οχι οτι δεν πινονται αλλα ειναι πιο ηπιες απο οτι στις πιο ακριβες μαρκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...