Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολα τα 4.ΧΧ περνανε απο ΧΜΒ

Ολα τα 3.ΧΧ απο Recovery menu. (το Habib 999 και ολα τα downgrader firmwares ειναι modified 3.55 που δε μπορουν να τρεξουν παιχνιδια)

Σε φατ κονσολα το Fan Control utility ειναι Must. Τωρα εισαι οκ ας πουμε αλλα το καλοκαιρι χρειαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ολα τα 4.ΧΧ περνανε απο ΧΜΒ

Ολα τα 3.ΧΧ απο Recovery menu. (το Habib 999 και ολα τα downgrader firmwares ειναι modified 3.55 που δε μπορουν να τρεξουν παιχνιδια)

Σε φατ κονσολα το Fan Control utility ειναι Must. Τωρα εισαι οκ ας πουμε αλλα το καλοκαιρι χρειαζεται.

Ωραια τα μαζευω τωρα ολα σιγα σιγα, απλα διαβασα στον οδηγο οτι πρεπει να απενεργοποιησω τα psn/sen και spoofers γιατι με αυτα ενεργοποιημενα υπαρχει περιπτωση για brick.

 

αυτο πως το κανω και ποτε ακριβως το κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εχεις spoofer εγκατεστημενο (κατι το οποιο δε μπορω να ξερω) τοτε τρεχεις το προγραμμα που εγκατεστησες το spoofer και το απενεργοποιεις απο τις επιλογες που σου δινει.

Για να εισαι σιγουρος οτι εχει απενεργοποιηθει η δεν εχεις ενεργο spoofer, πας στα Settings του ΧΜΒ, Sytem Info και βλεπεις το firmware version να ειναι το ιδιο με το cfw που εχεις περασμενο.

Ειπες οτι εχεις 4.30 επανω νομιζω. Αν στο System Info σου βγαζει μεγαλυτερο/ διαφορετικο του 4.30 (4.40, 4.46, 4.55 η 4.60 η 4.65) σημαινει οτι εχεις καποιο spoofer ενεργο και πρεπει να το απενεργοποιησεις.

Spoofers απενεργοποιουνται παντα πριν προχωρησουμε σε οποιαδηποτε αλλαγη του firmware ειτε αυτο ειναι downgrader ειτε upgrade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κανεις Install to habib downgrader πρεπει στα system info να γραφει 3.55.

Τι firmware σου γραφει οτι εχεις εκει που εισαι τωρα;

ενω εισαι σε Habib 999 εγκατεστησε και ενεργοποιησε τα QA

 

Φροντισε να εχεις μετονομασει σωστα το rogero 3.55v7 σε PS3UPDAT.PUP μεσα σε φακελους PS3/UPDATE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κανεις Install to habib downgrader πρεπει στα system info να γραφει 3.55.

Τι firmware σου γραφει οτι εχεις εκει που εισαι τωρα;

4.46.Μήπως κατέβασα λάθος;Αυτό εδώ κατέβασα.Μήπως έχεις να μου δώσεις κανένα link(γιατί δεν βρίσκω πουθενά)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια κατι τελευταιο... πριν ξεκινησω το downgrade, χρειαζεται να σβησω το mm, τα παιχνιδια στον σκληρο και οτι αλλο ειχα κανει εγκατασταση με τον rogero 4.30 η αυτα αυτοματα θα διαγραφουν με το περασω τον οφιασιαλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μεσα απο το recovery δεν το τρεχει το 999 downgrader. no application data was found. Το εχω ονομασει και το εχω βαλει σε φακελο PS3/UPDATE/UPDAT.PUP αλλα και παλι τιποτα. να το δοκιμασω μεσα απο το xmb system update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις windows 8 κανε format το στικακι με το http://www.easeus.com/partition-manager/

 

κ δοκιμασε ξανα

 

τα 8 δημιουργουν ενα μικρο hidden partition το οποιο μπερδευει το ps3

 

θα πρεπει να εχει μονο ενα partition στο στικακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μεσα απο το recovery δεν το τρεχει το 999 downgrader. no application data was found. Το εχω ονομασει και το εχω βαλει σε φακελο PS3/UPDATE/UPDAT.PUP αλλα και παλι τιποτα. να το δοκιμασω μεσα απο το xmb system update?

Δεν ειναι PS3/UPDATE/UPDAT.PUP αλλα PS3/UPDATE/PS3UPDAT.PUP.

Αν δε το δει σωστα ξανα τοτε

Δοκιμασε να κανεις downgrade με το Rebug 999 Downgrader

αφου εισαι μεσα στο rebug μετα θα ψαξεις να βρεις το rebug toolbox (ισως ειναι στη στηλη game δε θυμαμαι ακριβως) 

Μετα μεσα απο το toolbox ενεργοποιησε QA. Κανε restart τη κονσολα και ξαναελεγξε μεσα απο το toolbox οτι τα QA ειναι ενεργα.

Μετα περνα Rogero 3.55 v7 και κανε button combo να δεις αν ειναι ενεργα τα QA. Αν ειναι ενεργα περνας 2 φορες στο καπακι OFW 3.55 απο recovery. Αν δεν ειναι ενεργα τα ενεργοποιεις με το toggle QA και αφου ελεγξεις με button combo περνας 2 φορες OFW 3.55.

Μετα βαζεις οτι θες απο 4.ΧΧ απο ΧΜΒ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις windows 8 κανε format το στικακι με το http://www.easeus.com/partition-manager/

 

κ δοκιμασε ξανα

 

τα 8 δημιουργουν ενα μικρο hidden partition το οποιο μπερδευει το ps3

 

θα πρεπει να εχει μονο ενα partition στο στικακι

παλι μου βγαζει no data was found

Δεν ειναι PS3/UPDATE/UPDAT.PUP αλλα PS3/UPDATE/PS3UPDAT.PUP.

ναι  PS3UPDAT.PUP το εχω απλα εδω λαθος το εγραψα :)

 

θα δοκιμασω με το Rebug 999 τοτε εφοσον δεν γινεται με το habib και θα σας πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι μου βγαζει no data was found

ναι  PS3UPDAT.PUP το εχω απλα εδω λαθος το εγραψα :)

 

θα δοκιμασω με το Rebug 999 τοτε εφοσον δεν γινεται με το habib και θα σας πω

κάνεις έναν φάκελο PS3,μέσα στον φάκελο PS3 κάνεις έναν φάκελο UPDATE,και μέσα βάζεις το update που το έχεις μετονομάσει σε PS3UPDAT.PUP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον εγινε τελικα, μπηκα να ελενξω και στο system information μου λεει πως εχω version 4.46 και δεν ξερω αμα ειναι ολα σωστα.

 

Δηλαδη ειχα rogero 4.30 και το μονο που εκανα ως τωρα ειναι οτι περασα τον habib 999 downgrader απο recovery και οταν τελειωσε τα ινσταλ μπηκα στην κονσολα και ειδα οτι λεει version 4.46 για καποιο λογο...

ειναι απλα εικονικο αυτο και συνεχιζω με qa flaggs και μετα  rogero 3.55v7? η κατι δεν πηγε καλα?

 

Και απο οτι διαβαζω υπαρχουν και αλλοι σαν εμενα που το επαθαν με τον habib 999 downgrader και τους βγαζει βερσιον 4,46

Επεξ/σία από bionto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...