Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, postfire είπε

νομιζω αν δεν φτιαχτει το λειζερ δεν προχωραει το update

Αυτό που λέει ο mikele πιο πάνω, είναι και το σωστό. Αν είναι μόνο το πρόβλημα στο laser, ακολουθείς  διαδικασία ps3xploit v2 και καθάρισες.

Τώρα σχετικά με την θερμοκρασία τα 80αρια δεν έχουν θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, postfire είπε

δεν ειναι ακριβα 15αρι περιπου απο εβαυ

το θεμα ειναι η κονσολα εχει ανοιχτει ποτε?

μηπως εχουν κανει καμια βλακεια με την καλωδιοταινια?

εχουν σπασει κανα κλιπ και δεν εφαρμοζει σωστα η καλωδιοταινια?

Απ'οτι βλεπω,σίγουρα εχει ανοιχτεί.

Τα πινακια της καλωδιοταινιας ειναι οριακά,καποιο τσαμπουκά εχει κάνει και στην board και εχει βάλει ενα κομμάτι ταινίας.Ενα dvd που είχε μεσα,το έβγαλα,το μπλε λαμπακι αναβει τωρα ενω πριν δεν αναβε ,αλλα μεχρι εκεί...

Οπως καταλαβαίνεις,μαλλον θα πρέπει να κοταξω για drive απο την αρχη.

Θα ψαξω μεσω ενος φίλου που ασχολείται με service και βλέπουμε...

Ευχαριστώ παντως για την βοήθεια.☺

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nos1 είπε

Απ'οτι βλεπω,σίγουρα εχει ανοιχτεί.

Τα πινακια της καλωδιοταινιας ειναι οριακά,καποιο τσαμπουκά εχει κάνει και στην board και εχει βάλει ενα κομμάτι ταινίας.Ενα dvd που είχε μεσα,το έβγαλα,το μπλε λαμπακι αναβει τωρα ενω πριν δεν αναβε ,αλλα μεχρι εκεί...

Οπως καταλαβαίνεις,μαλλον θα πρέπει να κοταξω για drive απο την αρχη.

Θα ψαξω μεσω ενος φίλου που ασχολείται με service και βλέπουμε...

Ευχαριστώ παντως για την βοήθεια.☺

καλυτερα να το κοιταξει καποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην μπορέσει να περάσει το update to πσ3 θα πρέπει να έχει αφαιρεθεί το drive. Αν υπάρχει το drive ακόμα κ χαλασμένο να είναι το ματάκι θα περάσει το update κανονικά. μόλις περάσεις το cfw θα πρέπει να βάλεις NOBD fw για να είναι λειτουργικό το fw.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nos1 είπε

Απ'οτι βλεπω,σίγουρα εχει ανοιχτεί.

Τα πινακια της καλωδιοταινιας ειναι οριακά,καποιο τσαμπουκά εχει κάνει και στην board και εχει βάλει ενα κομμάτι ταινίας.Ενα dvd που είχε μεσα,το έβγαλα,το μπλε λαμπακι αναβει τωρα ενω πριν δεν αναβε ,αλλα μεχρι εκεί...

Οπως καταλαβαίνεις,μαλλον θα πρέπει να κοταξω για drive απο την αρχη.

Θα ψαξω μεσω ενος φίλου που ασχολείται με service και βλέπουμε...

Ευχαριστώ παντως για την βοήθεια.☺

Η αλλαγή του drive δεν είναι απλή διαδικασία, θα χρειαστεί remarry (googlαρέτο και θα καταλάβεις πως απευθύνεται σε προχωρημένους). Συνήθως χαλάει το ματάκι, που δεν έχει και μεγάλη σημασία.

Τσέκαρε την καλώδιοταινία για καλή επαφή και δοκίμασε το update. Αν ολοκληρωθεί σημαίνει πως η πλακέτα του drive είναι Ο.Κ. και προχωράς κανονικά στο φλασάρισμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, postfire είπε

νομιζω αν δεν φτιαχτει το λειζερ δεν προχωραει το update

Δεν εχει σχεση.

 

3 ώρες πριν, nos1 είπε

Αυτό φοβάμαι κι εγω,δεν ξέρω αν αξίζει να το φτιάξω.Ξέρουμε ποσο πάει περιπου το λέιζερ;

Εαν δουλευει η board γινεται εγκατασταση και χωρις καθολου bluray,μονο με τη board συνδεδεμενη.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, postfire είπε

δεν ημουν σιγουρος

αρα η παιζει κατι με την board h κατα πασα πιθανοτητα να μην κουμπωνει σωστα η καλωδιοταινια 

Ή δεν ειναι η δικη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nos1 είπε

Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια, οπότε για αρχη αλλαζω καλωδιοταινια και βλέπουμε.

Με προσοχη,ειναι πολυ ευθραυστα αυτα τα πραματα,εχω καταστρεψει ουκ ολιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nos1 είπε

Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια, οπότε για αρχη αλλαζω καλωδιοταινια και βλέπουμε.

Για αρχή ξεκίνα με το update, η ολοκλήρωση του είναι καλός οιωνός. Και για να είσαι 100% σίγουρος κατέβασε και από το store και ένα demo. Αν εγκατασταθεί και παίξει από XMB, τότε ξεκινάς διαδικασία jailbreak κανονικά.

Επεξ/σία από polog40
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να βαλεις ΗΑΝ πρεπει να περασεις firmware 4.82 , δεν δοκιμαζεις να του βαλεις custom firmware ?

http://www.psjailbreak.gr/2013/11/cfw.html

νομιζω αυτη τη στιγμη ειναι καλυτερο απο το ΗΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fuzz είπε

για να βαλεις ΗΑΝ πρεπει να περασεις firmware 4.82 , δεν δοκιμαζεις να του βαλεις custom firmware ?

http://www.psjailbreak.gr/2013/11/cfw.html

νομιζω αυτη τη στιγμη ειναι καλυτερο απο το ΗΑΝ

Δεν μίλησα για CFW, είπα για κανονικό update μέσω internet.

Μετά βλέπουμε για το jailbreak.

Το HAN δεν είναι το ιδανικότερο για τον τύπο κονσόλας που έχει, ενδείκνυται για slim και super slim που δεν μπορούν να κατέβουν σε 3.55.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα σε όλους.
Έχω κάποιες ερωτήσεις να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει 100% μην γίνει καμιά <ζημιά>...

1.Εχω ένα ps3 fat που έχει cfw 4.55 και multiman version 04.55.01 επειδή έχω κάτι χρόνια να το λειτουργήσω για να το κάνω update σε καινούργια έκδοση απλά εγκαθιστώ την 04.82 upd ?
Αν αξίζει διαφορετικά το αφήνω όπως είναι ουτοσιάλλως δύσκολα να βάλω καινούργιο game...
Και τι θερμοκρασίες είναι φυσιολογικές? Γιατι με το multifan χτυπάει 65 απλά σε περιήγηση στο μενού οπότε να του αλλάξω θερμοαγώγιμη ;
2.Eχω άλλο ένα ps3 fat με έκδοση 2.8 ο καλύτερος τρόπος είναι να το κάνω όπως γράφει στην αρχική σελίδα σε 3.55 official και μετά cfw η με το καινούργιο τρόπο που γράφεται στις τελευταίες σελίδες ?

Eυχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dreaming123 είπε

Kαλημέρα σε όλους.
Έχω κάποιες ερωτήσεις να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει 100% μην γίνει καμιά <ζημιά>...

1.Εχω ένα ps3 fat που έχει cfw 4.55 και multiman version 04.55.01 επειδή έχω κάτι χρόνια να το λειτουργήσω για να το κάνω update σε καινούργια έκδοση απλά εγκαθιστώ την 04.82 upd ?
Αν αξίζει διαφορετικά το αφήνω όπως είναι ουτοσιάλλως δύσκολα να βάλω καινούργιο game...
Και τι θερμοκρασίες είναι φυσιολογικές? Γιατι με το multifan χτυπάει 65 απλά σε περιήγηση στο μενού οπότε να του αλλάξω θερμοαγώγιμη ;
2.Eχω άλλο ένα ps3 fat με έκδοση 2.8 ο καλύτερος τρόπος είναι να το κάνω όπως γράφει στην αρχική σελίδα σε 3.55 official και μετά cfw η με το καινούργιο τρόπο που γράφεται στις τελευταίες σελίδες ?

Eυχαριστώ.

Κατά αρχήν δεν διευκρίνησες πιο fat έχεις. Σ'αυτά με NOR μνήμη ισχύει ότι και για τα slim. Για να σε βοηθήσω είναι αυτά με τον 80gb σκληρό.

Τώρα σχετικά με την πρώτη ερώτησή σου, εάν δεν σε ενδιαφέρουν πιο καινούρια παιχνίδια, μένεις εκεί που είσαι δεν έχει όφελος να αναβαθμίσεις. Βάζεις μόνο αν δεν έχεις, κάποιο control fan (soft ή hardware) για έλεγχο της θερμοκρασίας.

τώρα για την θερμοκρασία, όσο πιο χαμηλά τόσο καλύτερα. Σημαντικό είναι να μην έχουν μεγάλη διαφορά CPU και RSX, μέχρι 6-7 βαθμούς είναι ανεκτό. Φυσικά βέβαια οτιδήποτε πάνω από 70°C  είναι επικίνδυνο.

στην άλλη ερώτησή σου προχωράς όπως είπες. Πρώτα 3.55 OFW μετά όποιο  CFW θέλεις, προσωπικά συστήνω Rebug με cobra.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Επεξ/σία από polog40
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...