Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι φίλε σε ευχαριστώ.

Θα το ανοίξω να του αλλάξω θερμοαγώγιμη τότε.
Του έχω control fan και cfw μια έκδοση του ermak του Έλληνα οπότε αν τυχόν το δώσω σε κανα ξαδερφάκι και θέλει ποιο καινούργια παιχνίδια του βάζω απο πάνω το  Rebug με cobra ?

Το original είναι cechl04 οπότε είναι 80gb οπότε βάζω Rebug με Cobra.

Τι διαφορά έχει το Rebug με το ErMaK86 4.81 Custom Firmware [CP] ;

Επεξ/σία από dreaming123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 2/4/2018 στις 8:46 ΜΜ, postfire είπε

δεν ειναι ακριβα 15αρι περιπου απο εβαυ

το θεμα ειναι η κονσολα εχει ανοιχτει ποτε?

μηπως εχουν κανει καμια βλακεια με την καλωδιοταινια?

εχουν σπασει κανα κλιπ και δεν εφαρμοζει σωστα η καλωδιοταινια?

Update firmware γίνεται κανονικά με χαλασμένο laser,αν έχει χαλάσει η board/καλωδιοταινία δεν προχωράει

14 ώρες πριν, dreaming123 είπε

Nαι φίλε σε ευχαριστώ.

Θα το ανοίξω να του αλλάξω θερμοαγώγιμη τότε.
Του έχω control fan και cfw μια έκδοση του ermak του Έλληνα οπότε αν τυχόν το δώσω σε κανα ξαδερφάκι και θέλει ποιο καινούργια παιχνίδια του βάζω απο πάνω το  Rebug με cobra ?

Το original είναι cechl04 οπότε είναι 80gb οπότε βάζω Rebug με Cobra.

Τι διαφορά έχει το Rebug με το ErMaK86 4.81 Custom Firmware [CP] ;

Βάλε Ferrox cobra 4.82 v1.01 με webman να έχεις αυτόματη λειτουργία ανεμιστήρα.

Αυτή τη στιγμή είναι το καλύτερο 4.82 CFW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα φίλε και σε ευχαριστώ.
Oπως διάβασα πρώτα κάνω write τη NOR και μετά.

Απο έκδοση official 3.55 το κάνω update η πρέπει να βάλω τη official 4.82 ;

Kαι στο παλιό που έχω έκδοση ermak για να βάλω το Ferrox cobra 4.82 v1.01 θα πρέπει να το κάνω όλο το σκληρό format μετά official 3.55 η 4.82 και μετά update το Ferrox cobra ;


 

Επεξ/σία από dreaming123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, dreaming123 είπε

Καλημέρα φίλε και σε ευχαριστώ.
Oπως διάβασα πρώτα κάνω write τη NOR και μετά.

Απο έκδοση official 3.55 το κάνω update η πρέπει να βάλω τη official 4.82 ;

Kαι στο παλιό που έχω έκδοση ermak για να βάλω το Ferrox cobra 4.82 v1.01 θα πρέπει να το κάνω όλο το σκληρό format μετά official 3.55 η 4.82 και μετά update το Ferrox cobra ;


 

Βάζεις 4.82 OFW.

Οπωσδήποτε παίρνεις dump για backup και ακολουθείς την v2.0 exploit version που έχει το flash_hex file

Στο παλιό τό περνάς από πάνω το Ferrox βγάζοντας δισκάκι αν υπάρχει στο drive και κάνεις disable intenet.

Σε προηγούμενα ποστ υπάρχει link του Ferrox

Επεξ/σία από mikele13-
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mikele13- είπε

Βάζεις 4.82 OFW.

Οπωσδήποτε παίρνεις dump για backup και ακολουθείς την v2.0 exploit version που έχει το flash_hex file

Στο παλιό τό περνάς από πάνω το Ferrox βγάζοντας δισκάκι αν υπάρχει στο drive και κάνεις disable intenet.

Σε προηγούμενα ποστ υπάρχει link του Ferrox

Αν είναι 3.55 OFW βάζει απευθείας το CFW που επιθυμεί.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλει 4.82 OFW και να το πατσαρει για να περάσει μετά το custom με ότι κινδύνους επιφέρει αυτό από κακό πατσαρισμα του DUMP (που μεταξύ μας κανένας δεν το τσεκάρει μετά για warnings στα rso και rs1)

Προσωπικά θα έβαζα Kmeaw 3.55 θα έλεγχα το ga flag και μετά το τελευταίο CFW. Πάντα μέσα από το XMB.

Επεξ/σία από polog40
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, polog40 είπε

Αν είναι 3.55 OFW βάζει απευθείας το CFW που επιθυμεί.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλει 4.82 OFW και να το πατσαρει για να περάσει μετά το custom με ότι κινδύνους επιφέρει αυτό από κακό πατσαρισμα του DUMP (που μεταξύ μας κανένας δεν το τσεκάρει μετά για warnings στα rso και rs1)

Προσωπικά θα έβαζα Kmeaw 3.55 θα έλεγχα το ga flag και μετά το τελευταίο CFW.

ναι εχεις δικιο,δεν προσεξα οτι ηταν 3.55 ηδη,ημουν απο κινητο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατάλαβα ότι δεν το πρόσεξες μιας και είναι γνωστή η προσφορά σου στο χώρο του PS3 jailbreak. Απλά θεώρησα σωστό να το επισημάνω για τους νεότερους που γνώρισαν το jailbreak του PS3 μετά την εμφάνιση του Ps3xploit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, polog40 είπε

Προσωπικά θα έβαζα Kmeaw 3.55 θα έλεγχα το ga flag και μετά το τελευταίο CFW. Πάντα μέσα από το XMB.

Kαλησπέρα φίλε.
Ωραία το έχω απο παλιά το Kmeaw 3.55.
To ga flag τι είναι ;
Kαι μετά βάζω το Ferrox cobra 4.82 v1.01 η να βάλω το 4.81 Ermak86 custom firmware ;
Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dreaming123 είπε

Kαλησπέρα φίλε.
Ωραία το έχω απο παλιά το Kmeaw 3.55.
To ga flag τι είναι ;
Kαι μετά βάζω το Ferrox cobra 4.82 v1.01 η να βάλω το 4.81 Ermak86 custom firmware ;
Ευχαριστώ.

το qa καθαριζει την nor απο τυχον "υπολλειματα" των firmware,και σε περιπτωση που θελεις 

να κατεβεις cfw (πχ απο 4.82 Ferrox σε 4.70 Rebug) να μην εχεις τον φοβο μπρικαρισματος.

και του Ermak ειναι πολυ καλο firmware,στην θεση σου θα εβαζα Ferrox να ειμαι καλλυμενος στο 

να μην εχω φοβο η κονσολα να μου ζητησει update...

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dreaming123 είπε

Kαλησπέρα φίλε.
Ωραία το έχω απο παλιά το Kmeaw 3.55.
To ga flag τι είναι ;
Kαι μετά βάζω το Ferrox cobra 4.82 v1.01 η να βάλω το 4.81 Ermak86 custom firmware ;
Ευχαριστώ.

Μετά την εγκατάσταση του Kmeaw κάνεις το qa flag combo που λέει εδώ :

http://tech4idiots.org/how-to-toggle-qa/

Αν δεν εμφανιστεί το κρυμμένο μενού που περιγράφεται στο link, τότε κατεβάζεις αυτό :

http://scmods.com/rebug/pkg/toggle_qa.pkg

Το εγκαθιστάς, το τρέχεις και μετά δοκιμάζεις πάλι το combo με το χειριστήριο. Αν σου εμφανιστεί τώρα το κρυμμένο μενού, τότε και μόνο τότε προχωράς σε αναβάθμιση του custom firmware.

Εδώ θα βρεις πληροφορίες για το qa flag :

http://www.psdevwiki.com/ps3/QA_Flagging

Τις παραθέτω πληροφοριακά. Εσύ κράτα όσα είπαμε.

Σχετικά με την επιλογή του firmware που θα βάλεις είναι καθαρά στην κρίση τη δική σου και εδώ οι απόψεις διίστανται. Μπορείς να δοκιμάσεις κάποια και να δεις τη σου κάνει καλύτερα στο μάτι. Στο net θα βρεις πληροφορίες για το καθένα που θα σε βοηθήσουν να κάνεις την καλύτερη επιλογή.

Επεξ/σία από polog40
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης πιο ευκολη διαδικασια για να κανεις enable τα qa ειναι να κατεβασεις το Rebug Toolbox v2.01.05

https://rebug.me/?wpfb_dl=92

το κανεις install,το τρεχεις,πας τερμα δεξια utilities 1η επιλογη κανεις enable qa toggle.

κανεις quit toolbox τερμα αριστερα και στο κυριως μενου κανεις το combo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να καταλαβω ποια παιχνιδια παιζουν με το exploit....κατεβαζω απο psndl το GRAN TURISMO 6 (αλλα και σε αλλα μικροτερου μεγεθους) κανω τη διαδικασια για resign , καποια μου παιζουν καποια οχι...εχουμε εξηγηση ?διαλεγω να ειναι PSN και να εχουν και rap file

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fuzz είπε

δεν μπορω να καταλαβω ποια παιχνιδια παιζουν με το exploit....κατεβαζω απο psndl το GRAN TURISMO 6 (αλλα και σε αλλα μικροτερου μεγεθους) κανω τη διαδικασια για resign , καποια μου παιζουν καποια οχι...εχουμε εξηγηση ?διαλεγω να ειναι PSN και να εχουν και rap file

Εγώ Έχω σταματήσει να ασχολούμαι με το HAN. Έγινε μια πρόοδος αλλά δε μπορεί να συναγωνιστεί το CFW. Η γνώμη μ είναι πως δεν αξίζει η ταλαιπωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BALABANIS είπε

Εγώ Έχω σταματήσει να ασχολούμαι με το HAN. Έγινε μια πρόοδος αλλά δε μπορεί να συναγωνιστεί το CFW. Η γνώμη μ είναι πως δεν αξίζει η ταλαιπωρία.

και τι κανεις αν εχεις slim ??ταλαιπωρια δεν το λες...απ τη στιγμη που θα δουλεψει μετα εισαι οκ...ενα κλικ enable HAN κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...