Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Kαλησπέρα. Οσο και αν σας φαίνεται περίεργο έχω ενα ps3 πανω στην TV αλλά το τρώει η σκόνη. Τι μπορώ να το κάνω; όλα αυτά τα σπασμένα firmware τι κάνουν μπορεί να με βοηθήσει καποιος τι να βάλω και πως;

 

18 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

CECHL04

αν δεν σε ενδιαφερει το online και θες να εμπλουτισεις την συλλογη σου απο παιχνιδια,προχωρας με v2.0 exploit,link εχω γραψει πιο πανω...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

CECHL04

Ακολουθείς το link που αναρτήθηκε από τον mikele 5 post πιο πάνω. Το διαβάζεις καλά και ακολουθείς όλη την διαδικασία έτσι όπως περιγράφεται. Αν ενδιαφέρεσαι για CFW είναι ο πιο ασφαλής και εύκολος τρόπος χωρίς άνοιγμα κονσόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια φίλος έκανε αυτό με το ποστ του mikele του έβγαλε όλα οκ αλλά αντί να βάλει το cfw ferror αμέσως μετά έκλεισε το ps3 και τώρα ανάβει και σε 2 δευτερόλεπτα οπότε τι brickare;

Το δικό μου που είναι fat για να μην μπλέξω που έχει firmware 2.58 να βάλω official 3.55 μετά cfw 3.55 και μετά απευθείας από επάνω μεσα από το μενού update στο 4.82;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dreaming123 είπε

Παλικάρια φίλος έκανε αυτό με το ποστ του mikele του έβγαλε όλα οκ αλλά αντί να βάλει το cfw ferror αμέσως μετά έκλεισε το ps3 και τώρα ανάβει και σε 2 δευτερόλεπτα οπότε τι brickare;

Το δικό μου που είναι fat για να μην μπλέξω που έχει firmware 2.58 να βάλω official 3.55 μετά cfw 3.55 και μετά απευθείας από επάνω μεσα από το μενού update στο 4.82;

Ευχαριστώ.

πριν προχωρησει σε φλασαρισμα εκανε dump την nor και να την τσεκαρει με τα tools στο pc? (6ο ΒΗΜΑ)

στην δικια σου κονσολα βαζεις 3.55 OFW,μετα βαζεις 3.55 kmeaw κανεις ενεργα τα qa και ΜΕ USB αναβαθμιζεις σε 4.82 Ferrox η Rebug

Επεξ/σία από mikele13-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι έκανε το 5 του έβγαλε οκ και έκλεισε την κονσόλα για να κάνει μετά το update.Τώρα που μου την έδωσε δεν ανοίγει απλά κόκκινο λαμπάκι για 1sec πράσινο και σβήνει.Παιρνει γιατρειά η να το δώσω πίσω;

Ευχαριστώ.

Και κάτι ακόμη @mikele13- επειδή είσαι γνώστης στο δικό μου επειδή έχει 80gb αν του περάσω το cfw και μετά θέλω να βάλω άλλο σκληρό μεγαλύτερο του κάνω update απευθείας το 4.82 ;

Επεξ/σία από dreaming123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dreaming123 είπε

Όχι έκανε το 5 του έβγαλε οκ και έκλεισε την κονσόλα για να κάνει μετά το update.Τώρα που μου την έδωσε δεν ανοίγει απλά κόκκινο λαμπάκι για 1sec πράσινο και σβήνει.Παιρνει γιατρειά η να το δώσω πίσω;

Ευχαριστώ.

Και κάτι ακόμη @mikele13- επειδή είσαι γνώστης στο δικό μου επειδή έχει 80gb αν του περάσω το cfw και μετά θέλω να βάλω άλλο σκληρό μεγαλύτερο του κάνω update απευθείας το 4.82 ;

Θα σου απαντήσω εγώ αν και απευθύνεσαι συγκεκριμένα στο mikele.

Στο πρώτο: Αν ο φίλος σου έχει κρατήσει το αρχικό dump και μόνο αν η κονσόλα του είναι με NOR μνήμη, τότε με κάποιο flasher έχει ελπίδες επαναφοράς. Σε αντίθετη περίπτωση θα το βάλει στην πόρτα του δωματίου του για να μην την κλείνει ο αέρας.

Στο δεύτερο: Αν αλλάξεις σκληρό ξαναπερνάς το CFW που είχες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τι είδα NOR είναι αλλά δεν έχει κρατήσει τίποτα, οπότε του κάνω ένα format το σκληρό και μεγειά του η αν του βρω κανα μτχ.

Ωραία σε ευχαριστώ για να κάνω τώρα με το 80gb και στο μέλλον να το αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήγα σε webkit 2.0 έβαλα την απλή ferrox 1.01 να πάω σε rebug ή κάτι καλύτερο? Και πως μπορώ να αλλάξω το boot animation και να βάλω το original? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, NickTheGamer95 είπε

Τελικά πήγα σε webkit 2.0 έβαλα την απλή ferrox 1.01 να πάω σε rebug ή κάτι καλύτερο? Και πως μπορώ να αλλάξω το boot animation και να βάλω το original? 

Η Ferrox 1.01 είναι cobra version και είναι πολύ καλή, δοκιμασμένη σε πολλές κονσόλες.

Κατέβασε και webman mod 1.47.05.pkg κάντο install και τρεχτο.

Μετά μπαίνεις στο setup και ρυθμίζεις manual τον ανεμιστήρα στο 40% περίπου.

Βάζεις και 4.82.00 multiman και είσαι κομπλέ.

Το boot animation άστο καλύτερα μην κλαίς καμμιά κονσόλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, NickTheGamer95 είπε

Τελικά πήγα σε webkit 2.0 έβαλα την απλή ferrox 1.01 να πάω σε rebug ή κάτι καλύτερο? Και πως μπορώ να αλλάξω το boot animation και να βάλω το original? 

Για αλλαγή του coldboot θα πρέπει να ενεργοποιήσεις πρώτα από multiman την εγγραφή στη flash. Το default είναι disable. Το κάνεις enable και ξεκινάς. Από εδώ και πέρα ότι κάνεις με δική σου ευθύνη. Λάθη εδώ επιφέρουν τούβλο.

Με ένα ftp client από PC αντικαθιστάς τα original αρχεία που έχεις βρει (από net ή backup από άλλη κονσόλα) στη διαδρομή dev_blind/vsh/resource, κάνεις disable την εγγραφή στη flash πάλι από multiman, επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος.

ΥΠΟΨΙΝ

Αυτά έκανα εγώ παλιά, (τουλάχιστον μέχρι 4.50 που ακόμα γούσταρα να τα πειράζω φτιάχνοντας και δικά μου με Photoshop) υπάρχει μία περίπτωση να έχει αλλάξει το file system του PS3 και η διαδρομή να μην ισχύει. Γιαυτό η ευθύνη δική σου.

Υπάρχουν και αυτό:

https://rebug.me/coldboot-installer/

Αλλά και αυτό από ps3:

http://ps3xploit.com/coldboot/coldboot-installer.html

που δεν τα έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω

Επεξ/σία από polog40
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickTheGamer95 είπε

Οπότε το αφήνω ως έχει, για να μπω online και να μην έχω θέμα για Ban τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω? 

online με CFW δυστυχως εχεις πολλες πιθανοτητες για ban....

οτι εφαρμογη και να βαλεις,δεν καλυπτεσαι 100%

κρεμασε ενα σταυρο στον λαιμο,κανε προσευχη και ειδωμεν....:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...