Προς το περιεχόμενο

Multirama-HT Xpress Netbook


falconakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν άντεξα... το πήρα... χαχα :) με γειές μου...

μαζί με άλλο ένα 1gb ram, 19 euro μαζί με την τοποθέτηση...

αλλα έχω δύο προβλήματα...

1) πατάω στο πρόγραμμα για την κάμερα και μου βγάζει οτι δεν έχω hardware για capture (ΜΕ λίγα λόγια μπορεί να μη την αναγνωρίζει)

2) έχω ασυρματο δίκτιο στο σπίτι και δε το βρίσκει... με wep security... τσέκαρα αν είναι enabled κτλ και όλα φαίνονται οκ εκεί... να κάνω κάτι;;

Μόλις παρατήρησα οτι ο επεξεργαστής είναι ο 270 και όχι ο 530 που λένε στο site....

 

edit: θα τρελαθούμε... στο λάπτοπ της μάνας μου βρίσκω 6-7 networks και εδώ κανένα... έκανα επανεγκατάσταση των drivers της κάρτας δικτίου 2-3 φορές αλλα τίποτα... δε ξέρω απο extensive windows troubleshooting... και ο driver της κάμερας αρνείται να την δεί... δε ξέρω και τι κάμερα είναι για να ψάξω άλλους drivers... αρχίζω να αφρίζω...

 

 

edit: έφτιαξα την κάμερα... πάτησα FN + F6 που κάνει trigger την κάμερα και αναγνωρίστηκε απο το pc ως συσκευή usb και την δούλεψε.. έκανε αυτόματη εγκατάσταση drivers και όλα Ok!

edit 2: έφτιαξα και το wi-fi έπρεπε να πατήσω Fn+ F11 για να ενεργοποιήσω το wi-fi card :)

τώρα έχω τη χαρά να το ερωτεύομαι χωρίς προβλήματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 377
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ωραίος, άντε καλοτάξιδο :P

 

Μήπως θα ήταν εύκολο να απαντήσεις εσύ στο post από πάνω;

ΟΚ την μνήμη την καλύψες - ανέλπιστα καλή τιμή, αν θυμάμαι καλά τα multirama ζητήσαν 100e για το 1gb στο wind στo thread.

 

Θα ήταν καλό να έχουμε μια συνολική εικόνα του hardware και κατά πόσο άλλαξε από το original για δύο κυρίως λόγους: OSx86 και συμβατότητα με wind bios.

 

Κι επίσης θα ήταν καλό να ξέρουμε για την ύπαρξη ή όχι του αυτοκόλλητου για ευνόητους λόγους :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους! τελικα δεν αντεξα και το πηρα και εγω. Ωραιο μηχανακι το εχω 2 μερες εχω λοιπον να πω τα εξης: Δεν ειναι και τοσο ψυχρο οσο ακουσα να λενε καποιοι εδω μεσα οσο και οι πωλητες των multirama - το δικο μου ζεσταινεται αρκετα ειτε το φορτιζω ειτε οχι. Η αποδοση του wifi δεν ειναι και η καλυτερη - ειμαι κοντα στο router και τρωνε καμια φορα κολημα οι σελιδες μεχρι να φορτωθουν και ειχα συνεχεια και αποσυνδεσεις. Για αυτο ακριβως τον λογο κατεβασα τον driver wifi του wind και μπορω να πω οτι τα πραγματα πανε καλυτερα σε αυτον τον τομεα. Ο επεργαστης δεν ειναι ο z530 αλλα ο n270 - δεν ξερω ποιος ειναι ο καλυτερος απο τους 2. Κατα τα αλλα πολυ γρηγορη εκκινηση των windows - πεταει μεσα στο περιβαλον. Καλο πληκτρολογιο που σου επιτρεπει να γραφεις αρκετα γρηγορα. Ευχαριστημενος εμεινα και απο την οθονη που μπορει να μην ειναι glare αλλα το multirama εχει μια ζελατινα πανω στην οθονη με 4 αυτοκολητακια στις ακρες και σου δινει την ψευδαισθηση οτι ειναι! Αυτα για αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους! τελικα δεν αντεξα και το πηρα και εγω. Ωραιο μηχανακι το εχω 2 μερες εχω λοιπον να πω τα εξης: Δεν ειναι και τοσο ψυχρο οσο ακουσα να λενε καποιοι εδω μεσα οσο και οι πωλητες των multirama - το δικο μου ζεσταινεται αρκετα ειτε το φορτιζω ειτε οχι. Η αποδοση του wifi δεν ειναι και η καλυτερη - ειμαι κοντα στο router και τρωνε καμια φορα κολημα οι σελιδες μεχρι να φορτωθουν και ειχα συνεχεια και αποσυνδεσεις. Για αυτο ακριβως τον λογο κατεβασα τον driver wifi του wind και μπορω να πω οτι τα πραγματα πανε καλυτερα σε αυτον τον τομεα. Ο επεργαστης δεν ειναι ο z530 αλλα ο n270 - δεν ξερω ποιος ειναι ο καλυτερος απο τους 2. Κατα τα αλλα πολυ γρηγορη εκκινηση των windows - πεταει μεσα στο περιβαλον. Καλο πληκτρολογιο που σου επιτρεπει να γραφεις αρκετα γρηγορα.

 

Με προβληματίζει αυτό που λες για τις θερμοκρασίες και το wifi γιατί στο μαμα MSI που δούλεψα μου φάνηκαν όλα άψογα.

Ευχαριστημενος εμεινα και απο την οθονη που μπορει να μην ειναι glare αλλα το multirama εχει μια ζελατινα πανω στην οθονη με 4 αυτοκολητακια στις ακρες και σου δινει την ψευδαισθηση οτι ειναι! Αυτα για αρχη.

 

:X Είναι για να μην γρατσουνιέται η οθόνη και ΜΟΝΟ. Αφαιρεσε το με την πρώτη ευκαιρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wifi μου δουλεύει μία χαρούλα... κατα τα άλλα και εγώ παρατήρησα κάποιες θερμοκρασίες αλλα όχι αρκετές για να νιώσω αρκετά άβολα καθώς το δουλεύω...απλά μετά απο ώρα...δεν είμαι ο τύπος που θα το κρατήσει πάνω του ενώ ζεσταίνεται...

Δεν υπάρχει αυτοκόλλητο εγγύησης πάνω σε καμία βίδα, αλλα όταν τους είπα στο μουλτιράμα οτι μπορώ να βάλω τη ραμ μόνος μου, μου είπαν οτι θα τη βάλουν αυτοί για να μη χάσω την εγγύηση...χωρίς περαιτέρω πληροφορίες όμως... αυτά... θέλετε να ρωτήσω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ,διαβασα προσεκτικα το μυνηματα σας για το συγκεκριμενο notebook.το θεμα ειναι οτι ειμαι ημουνα ενα βημα απο το να αγορασω το msi wind αλλα μονο θετικα σχολια βλεπω για το to notebook multirama.ειναι σημαντικο πλεονεκτημα τα 160gb και 2 RAM οπως και τα 3 χρονια εγγυηση.απλως με χαλαει λιγο το γεγονος οτι ειναι φιξαρισμενο απο το multirama και δεν θελω να πεσω στην λουμπα σαν τα turbo-x του πλαισιο.δεν ξερω εχω μπερδευτει τελειος.τελικα αξιζει να το αγορασει κανεις η οχι?

ΥΓ:παιδια δεν βρισκω πουθενα να αγορασω/δω το msi wind,δεν υπαρχει πουθενα?μονο στο eshop.gr το βρηκα αλλα σε ροζ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ram τοποθετήθηκε στο μαγαζί της Καλλιθέας, τελευταίο κομμάτι το netbook μου (περιμένουνε άλλα στο τέλος του μήνα). Μου τα κάνανε αμέσως και δε μου χρεώσανε εργασία, μόνο τα 19? του module.

@stefplak: όλα τα components είναι απο την αρχή ώς το τέλος ίδια (αν όχι όλα τα ίδια είναι ίδιας ποιότητας με του MSI). πολλά components είναι απο την ίδια την MSI... πήρανε το msi wind, όπως είναι ακριβώς, του αλλάξανε δίσκο, βγάλανε το logo της msi και ξέρανε οτι θα χτυπήσουνε τρελές πωλήσεις ακόμα και αν είναι στην ίδια τιμή με το επώνυμο αδελφάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου.απο οτι καταλαβα ειμαι για στουρναρη αυριο...θυμαμαι οτι το ειδα και απο κοντα αλλα ημουνα διστακτικος στο να το αγορασω,γιατι δεν ειχα καμια πληροφορια για αυτο την δεδομενη στιγμη.το μονο που μου ειχε κανει εντυπωση ειναι η τριετη εγγυηση που ειχε.ενα τελευταιο.απο θεμα αποδοσης σε ταινιες πως ειναι και υπαρχει περιπτωση να βγαλουνε 6 cell battery για το συγκεκριμενο μοντελο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχεις διαβάσει οτιδήποτε για το wind, τα ακριβώς ίδια ισχύουνε εδώ... χωρίς εξαιρέσεις... παιζει ταινίες μέχρι και 720p hd αλλα μετά στα 1080 (δε το δοκίμασα αλλα διάβασα οτι κολλάει πολύ, και με το δίκιο του)..

έχω βάλει warcraft 3 απάνω για την περιστασιακή dota όταν βαριέμαι πολύ... και τo παίζει όμορφα... :)...

 

6 cell μπαταρία θα βγεί... άμα βρείς του original MSI wind είναι ίδια ακριβώς οπότε με 99.9% σιγουριά σου λέω πως θα δουλεύει... η multirama λέει "σύντομα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραζει αν δεν αφαιρεσω την ζελατινα? εμενα μου αρεσει περισοτερο ετσι. Θα εχω καποιο προβλημα?

 

Ναι, ενδέχεται να αντιμετωπίσεις προβλήματα με τα πίξελ. Η ζελατίνα αυτή μπαίνει στις οθόνες μόνο για προστασία έως ότου φτάσει στα χέρια του χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ενδέχεται να αντιμετωπίσεις προβλήματα με τα πίξελ. Η ζελατίνα αυτή μπαίνει στις οθόνες μόνο για προστασία έως ότου φτάσει στα χέρια του χρήστη.

 

Ευχαριστω για την απαντηση :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...