Προς το περιεχόμενο

Multirama-HT Xpress Netbook


falconakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παίδες, ο καθένας έχει τη γνώμη του για το αν του αρκεί η διάρκεια της μπαταρίας ή οχι, δεν πρόκειται να διαφωνήσω με κάποιον σας. Στο κάτω κάτω, αφού οι διαστάσεις του είναι ίδιες με του MSI, όποιος θέλει μπορεί να πάρει την μπαταρία 6-cell που κυκλοφορεί για το συγκεκριμένο φορητό και να την κοτσάρει στο Multirama. Απλά, δεν ξέρω τι παίζει με την εγγύηση ύστερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 377
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ε να τον βράσω τότε το σκληρό τους και την εγγύηση...

+1 στον panos2000gr

 

Να ρωτήσω, η αιτιολόγηση για την 3 cell μπαταρία είναι δικιά σου ή αυτού που μιλούσες στο τηλέφωνο;

Το λέω μιας και είναι άκυρα μήπως υπάρχει το ενδεχόμενο να μην είχε και τόσο καλές πληροφορίες ο συνομιλών γενίκοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ θα βγει έκδοση με μπαταρία 6 cell. Δεν θα υπάρξει έκδοση με τέτοια μπαταρία. Εξάλλου ο επεξεργαστής Atom έχει πολύ καλή συμπεριφορά στις απαιτήσεις τέτοιων φορητών με πολύ χαμηλή κατανάλωση ενέργειας (όπως παρατηρήσαμε αρκετοί κατά την χρήση του) – και με αυτήν που έχει βγάζει πάνω από 2 ώρες και ανάλογα με τις ανοιχτές εφαρμογές μπορεί να φτάσει και στις 3 ώρες. Εξάλλου, αντιλαμβάνεστε ότι η αλλαγή της μπαταρίας θα είχε επιπτώσεις και στην τιμή. Όλοι οι μικροί (ASUS-MSI-Gigabyte- Acer- κ.λ.π.) χρησιμοποιούν μπαταρία 3 – 4 cells.

 

Η Asus χρησιμοποιεί μπαταρίες 6 κελιών, τόσο στο 901 όσο και στο 1000. Άλλωστε κύριο χαρακτηριστικό των netbooks είναι η αυξημένη φορητότητά τους, κάτι που σχετίζεται άμεσα και με την αυτονομία τους. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν η αυτονομία 2 ωρών σε ένα netbook δεν είναι σοβαρή, ιδίως όταν θηρία με 17άρες οθόνες έχουν 3 ώρες αυτονομίας. Δεν κρίνω την απόφαση του Multirama να μην προχωρήσει στην παραγωγή έκδοσης με μεγάλη μπαταρία αλλά πιστεύω ότι ως ένα βαθμό θα είναι καταλυτική για την αγορά ή όχι του netbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-;2323307']Ε να τον βράσω τότε το σκληρό τους και την εγγύηση...

+1 στον panos2000gr

 

Να ρωτήσω' date=' η αιτιολόγηση για την 3 cell μπαταρία είναι δικιά σου ή αυτού που μιλούσες στο τηλέφωνο; Το λέω μιας και είναι άκυρα μήπως υπάρχει το ενδεχόμενο να μην είχε και τόσο καλές πληροφορίες ο συνομιλών γενίκοτερα.[/quote']

 

Η Asus χρησιμοποιεί μπαταρίες 6 κελιών, τόσο στο 901 όσο και στο 1000. Άλλωστε κύριο χαρακτηριστικό των netbooks είναι η αυξημένη φορητότητά τους, κάτι που σχετίζεται άμεσα και με την αυτονομία τους. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν η αυτονομία 2 ωρών σε ένα netbook δεν είναι σοβαρή, ιδίως όταν θηρία με 17άρες οθόνες έχουν 3 ώρες αυτονομίας. Δεν κρίνω την απόφαση του Multirama να μην προχωρήσει στην παραγωγή έκδοσης με μεγάλη μπαταρία αλλά πιστεύω ότι ως ένα βαθμό θα είναι καταλυτική για την αγορά ή όχι του netbook.

 

@ -[b}{d]- : προσπάθησα να μεταφέρω τα λεγόμενα του εργαζόμενου στην εταιρεία όσο το δυνατόν ακριβέστερα.

 

@kotetsi: θα συμφωνήσω με το σχόλιο και τη σύγκριση που κάνεις, απλά θα μου επιτρέψεις να διατηρήσω ουδέτερη στάση. Όλα εξαρτόνται από τη χρήση. Για παράδειγμα, ένα τέτοιο φορητό δεν το θέλω για να βλέπω ταινίες. Το θέλω για να ελέγχω τα email μου ανά τακτά χρονικά διαστήματα, να γράφω κάποια κείμενα στην Word, να επεξργάζομαι φύλλα στην Excel και ίσως να παίζει κάποια μουσική κάπου κάπου και όλα αυτά να γίνονται on the go. Δεν βλέπω - στην περίπτωσή μου - γιατί να μην φτάνουν οι 2 ώρες αυτονομία. Κάποιος άλλος που κάνει άλλη χρήση, μπορεί να μην τον φτάνουν. Για μένα, είναι αποδεκτές και οι δύο χρήσεις/απόψεις.

 

Για να μην παρεξηγηθώ: ούτε προωθώ ούτε υπερασπίζομαι το φορητό της Multirama. Κουβέντα να γίνεται, έτσι; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φυσικά κουβέντα κάνουμε, δεν τίθεται θέμα υπεράσπισης του φορητού.

 

Επίτρεψέ μου πάντως να επαναλάβω ότι η φορητότητα ενός netbook έγκειται σε μεγάλο βαθμό και στην αυτονομία της μπαταρίας του κι εξηγώ αμέσως γιατί: όπως είπες κι εσύ, τα netbooks κατασκευάστηκαν για να χρησιμοποιούνται για απλές εργασίες on the go. Αυτό σημαίνει ότι πολλές φορές δε θα είναι δυνατή η σύνδεση του φορητού σε πρίζα, συνεπώς θα πρέπει να δουλεύει με την μπαταρία. Οι δύο ώρες αυτονομίας που προσφέρει μια μπαταρία 3 κελιών δεν μπορούν να χαρακτηριστούν επαρκείς για έναν user.

 

Αναφέρω δύο παραδείγματα:

α. ένας χρήστης ξεκινάει το πρωί για τη δουλειά του με πλήρως φορτισμένη την μπαταρία. Στη δουλειά τσεκάρει τα emails του. Κατόπιν καλείται να κάνει μια παρουσίαση σε Powerpoint. Αργότερα το μεσημέρι στο lunch break τσεκάρει πάλι τα emails του. Το απόγευμα λίγο πριν σχολάσει χρειάζεται να γράψει μια αναφορά στο Word και να τσεκάρει διάφορες ιστοσελίδες. Στο μεσοδιάστημα όλων αυτών των ενεργειών το netbook βρίσκεται σε κατάσταση αναμονής και όχι κλειστό διότι πρέπει να είναι ανά πάσα στιγμή έτοιμο για δουλειά.

β. ένας χρήστης ξεκινάει με το τραίνο για ταξίδι τριών ωρών. Ενώ ταξιδεύει θέλει να κάνει μια δουλειά στο netbook (πχ να γράψει μια εργασία στο Word ή να ρετουσάρει εκείνη τη φωτογραφία στο Photoshop που άφησε για την τελευταία στιγμή) και παράλληλα ακούει την αγαπημένη του μουσική.

 

Ποιο netbook πιστεύεις ότι θα ανταποκριθεί καλύτερα στις παραπάνω φυσιολογικές συνθήκες; Αυτό με την μπαταρία των 3 κελιών ή εκείνο με των 6; Αυτό που θέλω λοιπόν να πω είναι ότι επειδή πολλές φορές δεν καθίσταται δυνατή η χρήση του μετασχηματιστή είναι σαφώς προτιμότερο να υπάρχει μπαταρία με μεγάλους χρόνους αυτονομίας ούτως ώστε ακόμα και σε μία αναπάντεχη εξέλιξη ο χρήστης να μη βρεθεί προ εκπλήξεως και ψάχνει πρίζα για το φορητό. Επιπλέον, η μικρή μπαταρία σε κάνει να συμβιβαστείς: θα μειώσεις τη φωτεινότητα της οθόνης, θα κλείσεις το BT, θα απενεργοποιήσεις το wireless αν δεν είσαι στο internet, θα κάνεις shut down το netbook αντί να το θέσεις σε αναμονή. Με τη μεγάλη μπαταρία θα μπορείς να έχεις τη φωτεινότητα της οθόνης στο μέγιστο δυνατό, να έχεις ενεργοποιημένα wireless και BT, να κάνεις μια απαιτητική ή/και χρονοβόρα εργασία ακούγοντας παράλληλα μουσική και πάλι να έχεις μεγαλύτερη αυτονομία.

 

Αυτά τα ολίγα από εμένα. Με τη σειρά μου να πω ότι δεν υπερασπίζομαι κανένα netbook, απλά κοιτάζω το συμφέρον μου ως αγοραστής και χρήστης τέτοιου φορητού βάσει των αναγκών που έχω από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β. ένας χρήστης ξεκινάει με το τραίνο για ταξίδι τριών ωρών. Ενώ ταξιδεύει θέλει να κάνει μια δουλειά στο netbook (πχ να γράψει μια εργασία στο Word ή να ρετουσάρει εκείνη τη φωτογραφία στο Photoshop που άφησε για την τελευταία στιγμή) και παράλληλα ακούει την αγαπημένη του μουσική.

 

τα τρενα εχουν πριζες (στην αγγλια τουλαχιστον :P)

 

http://msiwind.net/third-party-high-capacity-batteries-under-development/

 

Acer Aspire One AOA150-1001 Intel Atom 1GB 160GB 8.9IN LED 1024X600 6CELL XP Home Sapphire Blue

 

http://www.compu2000.com/product/4481/LU_S050B_134/ACER/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δούμε την συνέχεια αφού η μπαταρία αναδεικνύεται σε μεγάλο μειονέκτημα, πάντως τα asus έχουν μεγαλύτερη μπαταρία αλλά λείπουν οι καλύτερες οθόνες και το ΒΤ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άμεσος ανταγωνιστής του Wind και των κλώνων του είναι το 1000H, το οποίο όχι μόνο δεν υστερεί πουθενά αλλά απεναντίας υπερτερεί σε σημαντικούς τομείς:

α. μπαταρία (τουλάχιστον μέχρι να εισαχθεί το Wind με την 6άρα)

β. overclock λειτουργία (ποτέ δεν κατάλαβα γιατί την έκοψαν στο Wind)

γ. wireless /n

δ. δείχνει πιο «λάπτοπ» από το Wind (υποκειμενική μεν αλλά ευρέως αποδεκτή άποψη)

ε. touchpad με έξυπνες λειτουργίες για scroll, zoom και rotate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άμεσος ανταγωνιστής του Wind και των κλώνων του είναι το 1000H, το οποίο όχι μόνο δεν υστερεί πουθενά αλλά απεναντίας υπερτερεί σε σημαντικούς τομείς:

α. μπαταρία (τουλάχιστον μέχρι να εισαχθεί το Wind με την 6άρα)

β. overclock λειτουργία (ποτέ δεν κατάλαβα γιατί την έκοψαν στο Wind)

γ. wireless /n

δ. δείχνει πιο «λάπτοπ» από το Wind (υποκειμενική μεν αλλά ευρέως αποδεκτή άποψη)

ε. touchpad με έξυπνες λειτουργίες για scroll, zoom και rotate

 

και τα dolby surround speakers.

 

αλλα υστερει με τη @@ το shift. Ουτε ενα keyboard της προκοπης δεν εφτιαξαν, πιο βαρυ και νομιζω οτι η οθονη του wind ειναι καλυτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι Dolby Surround αλλά Dolby Sound. Στην πράξη δε νομίζω να έχουν μεγάλες διαφορές από τα ηχεία του Wind άλλωστε μιλάμε για αποδόσεις των 2 Watt...

 

Το δεξί Shift είναι ένα πρόβλημα όπως ανέφερα και στο hands-on για το 1000Η αλλά τελικά δεν είναι το μόνο netbook που έχει αυτήν τη διάταξη. Σαφώς όμως δε δικαιολογείται λόγω περισσότερου χώρου και ήδη υπάρχουσας διαφορετικής διάταξης από τον ανταγωνιστή του, το Wind. Πάντως αν δεν το χρησιμοποιεί κάποιος, όπως εγώ, δεν πρόκειται ούτε να το προσέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι Dolby Surround αλλά Dolby Sound. Στην πράξη δε νομίζω να έχουν μεγάλες διαφορές από τα ηχεία του Wind άλλωστε μιλάμε για αποδόσεις των 2 Watt...

 

 

καλα surround δε γινεται να ειναι ουτως η αλλως. ξες πολλα surround των 2 ηχειων? :-D

 

 

εχει σαφως διαφορα τα review να διαβασεις κανουν λογο για δραματικη διαφορα χωρις πλακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη διαβάσει συγκριτικές παρουσιάσεις των δύο μηχανημάτων και πραγματικά έχω μείνει έκπληκτος από τις διαφορές στα ηχεία όπως τις περιγράφουν οι χρήστες. Βέβαια έχω τύχει σε ανάλογη περίπτωση συγκρίνοντας τα ηχεία του φορητού της κοπέλας μου με αυτά του δικού μου - απλά καμία σχέση σε ένταση ενώ στην πραγματικότητα πρόκειται για παρεμφερής απόδοσης ηχειάκια. Τι να πω, μακάρι τα ηχεία του 1000Η να έχουν την ίδια απόδοση με αυτά που έχω στο 8710w, θα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...