Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι και εγω που θελω να δωσω σε κανα 2 βδομάδες απο εκει διαβάζω και ότι θελω να διευκρινίσω κοιταζω το βιβλιο της ακαδημιας.

 

Μια ερωτηση και απο μενα, εχω περιπου ενα 85% μινιμουμ στο 9tut μεχρι τώρα, ειμαι καλα; Καμια φορα νομιζω οτι εχω πολλά κενα σε σχεση με το υλικο του CCNA αλλά οι ερωτηασεις του 9tut μου φαινονται αρκετα ευκολες..

 

Τι ειναι το academy του OTE?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

oteacademy.gr

 

Είναι κέντρο για να δίνεις πιστοποιήσεις. Ερωτήσεις δεν κάνεις από τα dumps στο examcollection.com? Το 9tut έχει πολύ λίγες ερωτήσεις από κάθε κεφάλαιο. Το μόνο καλό είναι ότι έχει αναλυτική εξήγηση για τη σωστή απάντηση. Ομως το τελεύταίο dump (Cisco ActualTests 640-802 v2012-07-15 by Sekhar 697q.vce) από examcollection έχει αναλυτική εξήγηση (ίσως το μοναδικό!).

 

Η πλάκα είναι ότι τα labs που έχω κάνει μέχρι στιγμής (vtp, acl & eigrp) μου φάνηκαν πολύ ευκολότερα από ότι περίμενα και μάλιστα χωρίς να χρησιμοποιήσω sh running-config. Αντίθετα οι ερωτήσεις μπορούν να γίνουν πολύ ύπουλες, τόσο στην εκφώνηση όσο και στο ποιο μέρος της ύλης θα αφορούν (μπορεί να αφορούν μια λεπτομέρεια της λεπτομέρειας).

 

God bless examcollection & 9tut που γράφουν όλοι στα σχόλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση nzeppos, είσαι ο άρχοντας του τόπικ!

 

Η αλήθεια είναι ότι σχεδίαζα να έδινα αρχές Ιούνη αλλά κάποια θέματα που προέκυψαν (εκτός CCNA) με πήγαν πίσω, και έτσι αναγκάζομαι να διαβάζω μεσα στον καύσωνα. Να ναι καλά το air-condition αλλιώς δε θα την πάλευα. Εχει δώσει κανείς στο academy του ΟΤΕ να μου πει εντυπώσεις από τις συνθήκες εκεί, γιατί μάλλον εκεί θα δώσω;

 

Υ.Γ. Πολύ καλό το routeralley.com Εξαιρετικά καλλογραμμένοι και εύστοχοι οι οδηγοί χωρίς κουράζει όπως ο Odom. Thanks Chrisxxx

 

Γειά σου, έχω δώσει κανα τριάρι φορες στο oteacademy για εξετάσεις τις microsof (αλλά το ίδιο ειναι, στον ιδιο χωρο σε βαζουν). Να πω την αλήθεια δεν με τρελαινει κιολας, στο ιεκ ακμή που έδωσα για το ccent μου άρεσε περισσότερ. Aircondition έχει πάντως, μικρά γραφειάκια έχει με χωρίσματα. Δεν είναι άσχημα απλά εγω θέλω τον χωρο μου.

 

Καλημέρα και από μένα, παρακολουθώ αυτό το τόπικ καιρό. Σκέφτομαι να δώσω για CCNA τέλη του μήνα. Να ρωτήσω 1-2 πραγματάκια που θέλω:

 

1). Η εντολή sh running-config είναι σίγουρο ότι απαγορεύεται; Το γράφει κάπου επίσημα γιατί στα βιβλία του Odom δε γράφει κάτι τέτοιο, ούτε το έχω δει κάπου αλλού γραμμένο. Επίσης στα sims του 9tut αυτή την εντολή χρησιμοποιεί για το troubleshooting...

 

2). Την ώρα της εξέτασης σε αφήνουν μόνο σου σε ένα δωμάτιο με το PC στο οποίο δίνεις την εξέταση; Υπάρχει countdown timer στην οθόνη όπως και στο Visual Cert Exam το οποίο κλειδώνει την εξέταση όταν τελειώσει ο χρόνος; Επίσης το αποτέλεσμα (αν πέρασες ή όχι) στο τυπώνει στην οθόνη με το που τελειώσεις; Αν έχεις λάθος απαντήσεις μπορείς να δεις ποιες ήταν μετά την εξέταση;

 

3). Από ότι έχω σε σχόλια στα διάφορα site σε όλους πέφτουν ACL2, VTP και EIGRP από labs. Να υποθέσω ότι κατά 99% τα Labs θα είναι όλα μέσα από το 9tut; Ποιες οι πιθανότητες να πέσει κάποιο καινούργιο lab;

 

Αυτά τα ολίγα από μένα :P

 

τα αποτελεσματα τα βλέπεις και στην οθόνη σου στο τελος της εξέτασης για μερικα δευτερολεπτα, μέχρι να εκτυπωθούν δηλαδη. σου γράφουν αν περασες ή όχι καθώς και τον βαθμο σου. σε ποιες ερωτησεις εκανες λάθος δεν μπορεις να ξέρεις. Στο εκτυπωμένο χάρτι ομως σου αναφέρουν το ποσοστο επιτυχιας για κάθε ενoτητα, πχ wan 100%, vpn 70% κπλ ισως απο εκει να καταλαβεις κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέω να δώσω και γω σε λίγες μέρες.

 

Μερικές ερωτήσεις:

--Τα labs ειναι τα:

CCNA EIGRP LAB Question

CCNA VTP SIM Question

CCNA Access List Sim 2

CCNA Access List Sim

CCNA NAT SIM Question 2

CCNA NAT SIM Question 1

CCNA Implementation SIM

CCNA Drag and Drop SIM

CCNA Configuration SIM

+ Frame Relay

+ Rip ?

 

που βλέπω στη σελίδα του 9tut ή εχει και άλλα;

 

- Καποιος που έδωσε πρόσφατα, απο που ήταν οι περισσότερες ερωτησεις;

 

Ακουω για ΝΑΤ, WIreless, Frame Relay κ security, ισχύει;

Επεξ/σία από Chrisxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frame Relay και Rip που είδες sim; Σε όλους πάντως από ότι έχω δει πέφτουν acl 2, vtp & eigrp. Η δική μου απορία αφορά τις ερωτήσεις, πέφτουν ακριβώς ίδιες με τα dumps ή έχουν διαφορετικές ip και μάσκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπο τα σχόλια που εχω διαβάσει αλλάζουν σιγουρα οι Ip και οι μασκες αλλά αν καταλαβεις το πνευμα της ερωτησης είσαι οκ. Εγω εχω απορία αν οι αλλες ερωτησεις παραμένουν οι ιδιες, π.χ. αν το ρουτερ ειναι DTE συσκευη, που ειναι. Παιζει να πεσει ιδια ερώτηση ή κατι παρεμφερες;

 

http://www.9tut.com/...on-sim-question εδω το RIP ενώ το Frame Relay ειναι στο Hot spot. Εντάξει τα περισσότερα Labs αν και ακομα δεν τα έχω δει ολα ειναι αστεια...

 

αι κατι τελευταιο, συνηθιζω στα Labs να δινω ακριβώς την Ip του δικτυου και όχι μια γενικότερη οπως βλέπω στις απαντησεις πολλων labs, θα παιξει ρόλο στη βαθμολόγηση;

 

π.χ. στο παραπανω lab θα εδινα Ip στο RIP network 192.0.2.16 και όχι network 192.0.2.0.

Επεξ/σία από Chrisxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πλέον είμαι CCNA certified με σκορ ...1000/1000! :-) Tο τερμάτισα! :-D

 

Να ρωτήσω κάτι... η Cisco χρεώνει το αποδεικτικό του certificate 5$ για το .pdf και 15$ για hard copy? Βλέπω καλά ή κάτι έχω κάνει λάθος;

 

Επίσης σκέφτομαι να πάω για CCNP. Από ότι βλέπω πρέπει να δώσω 3 εξετάσεις για να πιστοποιηθώ ( Switch, Router, Troubleshooting). Το έχει δώσει κάποιος να μου πει ποια είναι η πιο εύκολη σειρά για αυτές τις 3 εξετάσεις καθώς και βιβλία για την καθεμιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πες λίγο αν προσέξες απο που μπήκαν οι περισσότερες θεωρητικές ερωτήσεις κ κατα πόσο ήταν ίδιες ή έμοιαζαν με αυτές του 9tut. Τι λαμπς έπεσαν;

Αρμεγει απο παντού η σισκο..

Απο γνωστό έχω ακούσει ότι αφήνουν το TS για το τέλος.

 

Και πολλα μπράβο για το χιλιαρικο!

Επεξ/σία από Chrisxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τσιμπησα και εγω την πιστοποιηση με 976. Ειναι αστείο να παρεις την πιστοποιηση τελικά, πολυ πολυ ανώτερα ηταν τα τεστ και τα labs της ύλης των βιβλίων της ακαδημίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, τέτοια περίοδο ούτε με CCIE δεν βρίσκεις :P

 

Μόνο με τον πατροπαράδοτο τρόπο, "έχω ένα φίλο που έχει ένα γνωστό που έχει ένα συνάδελφο που ξέρει ότι στην τάδε εταιρία θα ανοίξουν μερικές θέσεις και θα πάω συστημένος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, τέτοια περίοδο ούτε με CCIE δεν βρίσκεις :P

 

Μόνο με τον πατροπαράδοτο τρόπο, "έχω ένα φίλο που έχει ένα γνωστό που έχει ένα συνάδελφο που ξέρει ότι στην τάδε εταιρία θα ανοίξουν μερικές θέσεις και θα πάω συστημένος".

 

εχω την εντυπωση οτι ελλαδα γενικα δεν ενδιαφερονται για μηχανικους δικτυων συγκεκριμενα. θελουν εναν και να συμφερει. τεχνικο hardware, netadmin, sysadmin, programming, web designer και να κουβαλαει και κανα μηχανημα. μακαρι να βγω ψευτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...