Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως μπορώ να συνδέσω τρεις υπολογιστές μεταξύ τους B)

 

Ναι αυτό ακριβώς θέλω να κάνω , το ξέρω πως φτιάχνοντας δίκτυα δεν έχεις τις βάσεις του ccna ( κι αυτό τυπικό είναι γιατί αν είναι ο άλλος πολύ καλός στα δίκτυα και ψαγμένος , θα του ζητήσουν το χαρτί αλλά μπορεί και λόγω εμπειρίας του να το παρακάμψουν ) η λογική που λες είναι σωστή , αν μπεις κάπου , μπορείς να ανέβεις , να πάρεις ό,τι σου είναι χρήσιμο για το μέλλον σου ( ccnp κλπ ) , θα δείξει B)

αν πας σε μια εταιρεια για να συνδεεις Pc στοδικτυο και να φτιαχνεις και τιποτα shared folders να σεταρεις καναν δικτυακο εκτυπωτη κτλ τοτε το ccna θα παει χαμενο στο 90 τις 100 του.για να το εκμεταλευτεις υποτιθεται οτι εκει που θα πας θα παιζουν με εξοπλισμους cisco εκτος αν αυτοςπου εβαλε την αγγελια για να θεωρησει οτι εσυ ξερεις ζηταει ccna το οποιο μπορεις να το πεις και λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεις υπολογιστές στο ίδιο γραφείο πάνω στο router του παρόχου είναι ξέρω να ενώνω τα κενά όχι φτιάχνω δίκτυο.

 

Προχωρά με 3 υπολογιστές σε άλλο vlan πάνω σε managed switch μάθε και κάποια route rules στο router,μάθε να στήνεις dhcp server, interVLAN routing και να στήσεις pppoe dialer με bridge στο router του παρόχου και μπορείς να πεις ότι ξέρεις τα απολύτως βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πας σε μια εταιρεια για να συνδεεις Pc στοδικτυο και να φτιαχνεις και τιποτα shared folders να σεταρεις καναν δικτυακο εκτυπωτη κτλ τοτε το ccna θα παει χαμενο στο 90 τις 100 του.για να το εκμεταλευτεις υποτιθεται οτι εκει που θα πας θα παιζουν με εξοπλισμους cisco εκτος αν αυτοςπου εβαλε την αγγελια για να θεωρησει οτι εσυ ξερεις ζηταει ccna το οποιο μπορεις να το πεις και λαθος.

 

δεν συμφωνω ότι το ccna χρησιμεύει μόνο αν έχεις εξοπλισμό cisco. Μαθαίνεις όλα τα βασικά πρωτόκολλα και έννοιες των δικτύων και άνετα προσαρμόζεσαι σε άλλους παρόχους. Στην εταιρεία π δουλεύω δεν υπάρχει τίποτα cisco αλλά οι γνώσεις του ccna μου έχουν χρησιμεύσει πρακτικά παντου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν συμφωνω ότι το ccna χρησιμεύει μόνο αν έχεις εξοπλισμό cisco. Μαθαίνεις όλα τα βασικά πρωτόκολλα και έννοιες των δικτύων και άνετα προσαρμόζεσαι σε άλλους παρόχους. Στην εταιρεία π δουλεύω δεν υπάρχει τίποτα cisco αλλά οι γνώσεις του ccna μου έχουν χρησιμεύσει πρακτικά παντου

για αυτο ειπα 90 τις 100 χαμενο και οχι 100 τις 100.

αν εχεις Managed switches εστω και με Web interface ή ειναι να κανεις πραγματα πανω στο δικτυο εννοειται οτι θα βοηθησουν γιατι μπορεις να σκεφτεις πιο Open minded.αν ομως πας καπου σε στυλ 5 Pc δωσε καρφωτα ip δωσε dns φτιαξε και 5 πριζακια και 10 καλωδια τοτε........

βεβαια και σε αυτην την περιπτωση δεν θα το πεις χαμενο γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται στο μελλον αλλα σιγουρα δεν θα ειναι χρησιμο με την Full εννοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να γινεις certified πανω σε cisco, mikrotik, κ.λ.π. δε θα παει ποτε χαμενο μιας και μαθαινεις πραγματα και αργοτερα καταλαβαινεις............. ποσο ασχετος ησουν πριν, ενω και τοτε ηξερες να στηνεις ενα ρουτερ της πλακας και ενα δικτυο με shared folders.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαμενο τιποτα δεν παει απλα ειναι παντα και το θεμα κοστους.αν καποιος το διαβασει μονος του και δωσειεξετασεις ειναι μικρο το ποσο αλλα αν σκοπευει να παει σε εταιρεια να τα κανει εκει ποναει η τιμη ειδικα για σημερινους μισθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα το ccna το έχουν πολλοί αλλά σε κάποιες περιπτώσεις το ζητάνε ( όπως στη περιπτωσή μου ) , δεν θέλω το χαρτί μόνο , εννοείται πως θέλω να εμβαθύνω , ποτέ δεν είμαι του άρπα κόλλα B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα το λεω διοτι οτι το ζηταει καποιος δεν σημαινει οτι στην πραξη θα χρησιμοποιηθει.το λεω διοτι σε καποιες δουλειες ο καθενας ζηταει οτι θελει πλεον για να κανεις το πιο απλο και το κανει επειδη απλα δυστυχως μπορει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα το λεω διοτι οτι το ζηταει καποιος δεν σημαινει οτι στην πραξη θα χρησιμοποιηθει.το λεω διοτι σε καποιες δουλειες ο καθενας ζηταει οτι θελει πλεον για να κανεις το πιο απλο και το κανει επειδη απλα δυστυχως μπορει.

Αυτή είναι μεγάλη συζήτηση , άλλα ζητάνε άλλα υποστηρίζουν , γενικά αν είσαι πληροφορικάριος στην Ελλάδα , μόνο σαν Free Lancing λέει να δουλεύεις , ήρθε φίλος με πτυχίο ΑΕΙ , μεταπτυχιακό και προυπηρεσία από το εξωτερικό ( νομίζω 4 χρόνια ) , ήξερε κάτι το πολύ εξιδικευμένο πάνω στα δίκτυα ( το οποίο το ξέρουν λίγοι στη Ελλάδα ) , πήγε σε εταιρία ( βρήκε δηλαδή εύκολα δουλειά ) ΑΛΛΑ παίρνει 3 και 60 , 1.000 ευρώ , α μην πει κανείς ' καλά είναι ' αυτή η μιζέρια μας έφαγε , όταν μελετάς συνεχώς και διαρκώς ( κι εγώ αυτό κάνω με πολύ αγάπη ) δε μπορεί να παίρνεις αυτούς τους μισθούς , γι αυτό και οι νεότεροι από εμάς φεύγουν σωρηδόν μόλις τελειώσουν τα πανεπιστήμια B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι μεγάλη συζήτηση , άλλα ζητάνε άλλα υποστηρίζουν , γενικά αν είσαι πληροφορικάριος στην Ελλάδα , μόνο σαν Free Lancing λέει να δουλεύεις , ήρθε φίλος με πτυχίο ΑΕΙ , μεταπτυχιακό και προυπηρεσία από το εξωτερικό ( νομίζω 4 χρόνια ) , ήξερε κάτι το πολύ εξιδικευμένο πάνω στα δίκτυα ( το οποίο το ξέρουν λίγοι στη Ελλάδα ) , πήγε σε εταιρία ( βρήκε δηλαδή εύκολα δουλειά ) ΑΛΛΑ παίρνει 3 και 60 , 1.000 ευρώ , α μην πει κανείς ' καλά είναι ' αυτή η μιζέρια μας έφαγε , όταν μελετάς συνεχώς και διαρκώς ( κι εγώ αυτό κάνω με πολύ αγάπη ) δε μπορεί να παίρνεις αυτούς τους μισθούς , γι αυτό και οι νεότεροι από εμάς φεύγουν σωρηδόν μόλις τελειώσουν τα πανεπιστήμια B)

 

Λογικο ειναι που φευγουν ολοι, δεν σου λεω για Αυστια Ολλανδια κτλ. ακομα και στην cisco στην πολωνια πληρωνουν περισσοτερα και η ζωη ειναι σαφως φθηνοτερη απο εδω.

 

Οσο για freelancer, με τα κοστη της Ελλαδας, ειναι για κλαματα, δυστηχως στο λεω απο προσωπικη πειρα, οτι δεν ειναι ευκολο, ολοι ερχονται με ανοιχτα τα χερια και ζητανε, με το που κλεισεις δουλεια με καλο κερδος, ξεκινανε και σκανε εφοριες, οαεε, λογιστες, ενοικια κτλ. Για να σου μεινει ενας μισθος της ταξης του 1000αρικου οπως λες, θελεις τα τριπλασια σε κερδος και πολλαπλασιους τζιρους.

 

Εκτος και αν πας να δουλεψεις μαυρα, αλλα δεν ειναι ευκολο να δουλεψεις με εταιρειες μαυρα, εκτος απο οτι ζητανε κανονικα τιμολογια οι σοβαρες εταιρειες (και καλα κανουν), χωρις εταιρεια απο πισω, την οποια την χτιζεις και την εξελιζεις με πιστοποιησεις, συνεργασιες κτλ. δεν πας πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Razor333 , δίκιο έχεις για εδώ αλλά αν έχεις έδρα το σπίτι σου τα έξοδα δεν είναι τόσο μεγάλα νομίζω , γλυτώνεις πολλά , ναι αν δεν είσαι μαύρος δεν μπορείς να ελιχθείς γιατί οι εταιρίες ζητάνε τιμολόγια ( βέβαια αν είσαι πολύ φθηνός - καλός στη δουλειά σου , έτσι όπως είναι τα πράγματα , που θα πάνε και χειρότερα την επόμενη 10ετια όλοι θα ζητάνε αυτόν που δεν θα πληρώνουν πολλά οπότε οι μαύροι ( χωρίς αυτασφάλιση ) θα δουλεύουν καλύτερα νομίζω , εκτός αν γίνει σαν το εξωτερικό που βάση των αποδείξεων γλυτώνεις από φόρους κλπ ( κομμάτι δύσκολο για την Ελλάδα ) αφού όλοι φοροδιαφεύγουν ( από Υπουργούν εως τον απλό πολίτη ) , ξερώ πολλούς προγραμματιστές που δουλεύουν τώρα μαύρα και έχουν δουλειά .

Απλά έχουν κάνει την κοινωνία να στρέφεται στη μαύρη εργασία - υπηρεσία γιατί τα οικονομικά είναι χάλια για το 80% του κόσμου  B) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

Ετοιμάζομαι να δώσω για το CCENT αυτήν την περίοδο αλλά έχω μερικές απορίες.

Η εξέταση πώς γίνεται; Σε χαρτί; Σε PC; Σου δίνουν LAB ή έστω κάποιο simulation tool (π.χ. κάτι σαν packet tracer) για να κάνεις δοκιμές σε όποια ερώτηση χρειάζεσαι;

 

Η άλλη μου απορία είναι που θα μπορούσα να τεστάρω τις γνώσεις μου ώστε να είμαι 100% βέβαιος οτι και καλύπτω και έχω κατανοήσει επαρκώς την ύλη, ωστέ να περάσω επιτυχώς. Δεν με ενδιαφέρει να είναι ερωτήσεις αυτούσιες όπως πέφτουν στα exams , αλλά να είναι ασκήσεις-ερωτήσεις τέτοιου επιπέδου.

 

Διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες του thread μπερδεύτηκα όσον αφορά την πρώτη απορία. Ενώ για την δεύτερη ερώτηση, καταλαβαίνω οτι από την αλλαγή της ύλης κι έπειτα δεν πρέπει να υπάρχει κάτι ενδεικτικό πλην παλαιών exams που αφορούσαν στην παλαιά ύλη. Υποψιάζομαι όμως οτι αυτά τα exams πλέον δεν καλύπτουν όλη την ύλη του CCENT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θέλω να αρχίσω από Σεπτέμβριο μαθήματα CCNA και δεν ξέρω που ακόμα. Έχω ακούσει για Θεσσαλονίκη πολύ καλά λόγια για την Ελληνοαμερικάνικη σχολή και τα τμήματα που έχουν. Και μετά για το infolab στην 28ης έχω ακούσει καλά λόγια. 
Έχει κανείς σας προσωπική εμπειρία να με πει τις απόψεις του? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...