Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα (και αφού το προσωπικό διάβασμα δεν τράβηξε), λέω να ακολουθήσω την Interlei 

είναι 1550 για 280 ωρες για διάστημα 6 μηνών (8 ωρες την εβδομαδα).

 

Ξέρουμε πόσα ατομα είναι τα τμήματα τους? καποιο σχόλιο απο κάποιον που παρακολούθησε εκει?

 

Κάποια άλλη αντιπρόταση υπάρχει? γιατι όσες άλλες έχω κοιτάξει βγαίνει πάνω απο 10 € / ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα προτεινα ελληνοαμερικανικη και ας ειναι ακριβότερη, δινει και το security μαζί απο οσο ξερω. Το μονο που ξερω, απο 2 ατομα, που παρακολουθησαν στην ιντερλει είναι οτι δεν ακουμπησαν hardware, ακομα και όταν το ζητησαν ολο και κατι δεν δουλευε, όλα τα εκαναν θεωρητικά και τα labs στο PT. Επειδη συνεργάζεται με αρκετους καθηγητες εχει να κανει και με ποιον θα σου τυχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για οτε academy εχω ακουσει καλα!!!βεβαια επειδη θελει χρηματα κ διαβασμα ειναι ρισκο για το ποτε θα βολευτει ενας δικτυας.Λενε οτι υπαρχει ζητηση αλλα παντου βλεπω οτι θελουν προυπηρεσια,και δυστυχως το ccna χωρις πρακτικη εμπειρια δεν ξερω πως θα λειτουργησει!!!Αρα πως θα ξεκινησει καποιος απ το μηδεν ειναι ενα ζητημα για καποιον που θα επενδυσει χρονο,διαβασμα και κανα 3000 για πιστοποιηση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για οτε academy εχω ακουσει καλα!!!βεβαια επειδη θελει χρηματα κ διαβασμα ειναι ρισκο για το ποτε θα βολευτει ενας δικτυας.Λενε οτι υπαρχει ζητηση αλλα παντου βλεπω οτι θελουν προυπηρεσια,και δυστυχως το ccna χωρις πρακτικη εμπειρια δεν ξερω πως θα λειτουργησει!!!Αρα πως θα ξεκινησει καποιος απ το μηδεν ειναι ενα ζητημα για καποιον που θα επενδυσει χρονο,διαβασμα και κανα 3000 για πιστοποιηση!!!

Μιλάς για Ελλάδα ή γενικά;

 

Επειδή είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση και δεν έχω ούτε πτυχίο στον τομέα έχω αποφασίσει να κινηθώ προς το εξωτερικό όπου οι ευκαιρίες είναι σαφώς περισσότερες (μέρα με νύχτα η διαφορά) και στην ανάγκη θα δουλέψω σε κάποια πολύ χαμηλή θέση στον Η/Υ όπως Support για να μαζέψω προϋπηρεσία και μετά θα ανέβω σιγά σιγά. Tώρα για Ελλαδα ίσως το παλέψω λιγάκι, όσο μπορώ δηλαδή γιατί και εγώ από ότι βλέπω δεν υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρων για τέτοιες θέσεις, για να μην πιάσουμε τους μισθούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ελλαδα μιλουσα οτι δεν βλεπω πως θα ξεκινησει καποιος για αρχη ωστε να τον παρουν στην δουλεια!!!στο support εχεις δικιο ειναι μια καλη αρχη...Εξω καλα ναι χαμος,network engineer Πολλα χρηματα,ειναι πολυ σοβαρη δουλεια!!!Αλλα και Ελλαδα ο κλαδος εχει αναπτυξη full και τα δικτυα ολο εξαπλωνονται!!!Θελει μεχρι να ξεκινησει κανεις να μπει λιγο σε μια εταιρια και μετα μαθαινονται!!εχω γνωστο που χωρις καν ccna δουλευει σε εταιρια με υποστηριξη και εχει καλα λεφτα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό πρόβλημα είναι να βρεις Entry Level δουλειά στην Ελλάδα και δυστυχώς αυτό είναι κάτι το απίστευτα δύσκολο, ειδικά για εμένα που δεν έχω πτυχίο, μιας και όλοι το ζητάνε, σε αντίθεση με έξω που πάνω από όλα μετράνε οι γνώσεις σου και το πόσο γουστάρεις αυτό που κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος είναι κάτω των 35, οφείλει να φύγει νύχτα από τη χώρα έχοντας CCNA, αν σέβεται τον εαυτό του. Το λέω όντας στην ελληνική αγορά των τηλεπικοινωνιών. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα χρήματα. Το κυρίως πρόβλημα είναι η αξιοκρατία.

 

Την ώρα που κάποιος θα στίβει το μυαλό του και θα ιδρώνει για να καταλάβει πώς δουλεύουν τα δίκτυα, θα κάνει πειράματα, θα γίνεται καλύτερος ... θα υπάρχει πάντα ένα βύσμα απόφοιτος λυκείου ή εν γένει άσχετος με το αντικείμενο, που θα διαπλέκεται με πάσης φύσεως παράγοντες για να γίνει προϊστάμενος. Και για να επιβιώσει, θα εντοπίσει αυτούς που μπορούν να τού φανε τη θέση, τους έχοντες ικανότητες και γνώσεις, και θα τούς κάνει το βίο αβίωτο καθημερινά στη δουλειά.

 

Οι εξειδικευμένοι οφείλουν να φύγουν από τη χώρα. Η χώρα συνεχίζει να επιλέγει την αναξιοκρατία και τη μετριοκρατία.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος είναι κάτω των 35, οφείλει να φύγει νύχτα από τη χώρα έχοντας CCNA, αν σέβεται τον εαυτό του. Το λέω όντας στην ελληνική αγορά των τηλεπικοινωνιών. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα χρήματα. Το κυρίως πρόβλημα είναι η αξιοκρατία.

 

Την ώρα που κάποιος θα στίβει το μυαλό του και θα ιδρώνει για να καταλάβει πώς δουλεύουν τα δίκτυα, θα κάνει πειράματα, θα γίνεται καλύτερος ... θα υπάρχει πάντα ένα βύσμα απόφοιτος λυκείου ή εν γένει άσχετος με το αντικείμενο, που θα διαπλέκεται με πάσης φύσεως παράγοντες για να γίνει προϊστάμενος. Και για να επιβιώσει, θα εντοπίσει αυτούς που μπορούν να τού φανε τη θέση, τους έχοντες ικανότητες και γνώσεις, και θα τούς κάνει το βίο αβίωτο καθημερινά στη δουλειά.

 

Οι εξειδικευμένοι οφείλουν να φύγουν από τη χώρα. Η χώρα συνεχίζει να επιλέγει την αναξιοκρατία και τη μετριοκρατία.

Αν μπορούσα να κάνω μια ντουζίνα like θα το έκανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Όποιος είναι κάτω των 35, οφείλει να φύγει νύχτα από τη χώρα έχοντας CCNA, αν σέβεται τον εαυτό του. Το λέω όντας στην ελληνική αγορά των τηλεπικοινωνιών. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα χρήματα. Το κυρίως πρόβλημα είναι η αξιοκρατία.

 

Την ώρα που κάποιος θα στίβει το μυαλό του και θα ιδρώνει για να καταλάβει πώς δουλεύουν τα δίκτυα, θα κάνει πειράματα, θα γίνεται καλύτερος ... θα υπάρχει πάντα ένα βύσμα απόφοιτος λυκείου ή εν γένει άσχετος με το αντικείμενο, που θα διαπλέκεται με πάσης φύσεως παράγοντες για να γίνει προϊστάμενος. Και για να επιβιώσει, θα εντοπίσει αυτούς που μπορούν να τού φανε τη θέση, τους έχοντες ικανότητες και γνώσεις, και θα τούς κάνει το βίο αβίωτο καθημερινά στη δουλειά.

 

Οι εξειδικευμένοι οφείλουν να φύγουν από τη χώρα. Η χώρα συνεχίζει να επιλέγει την αναξιοκρατία και τη μετριοκρατία.

 

Ρε φίλε τί ειπες τωρα......

 

Αυτό έπαθα στην τελευταία μου δουλειά. Bullying....!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο θέμα με τον τομέα Πληροφορική στην Ελλάδα έχει να κάνει με το δικαίωμα της υπογραφής. Από την στιγμή που οι περισσότερες ειδικότητες Πληροφορικής στην Ελλάδα ΔΕΝ έχουν το δικαίωμα της υπογραφής τότε ο καθένας κάνει ότι θέλει και γενικώς χωρίς κανένα έλεγχο. Εάν ήθελαν θα το είχαν λύσει οι αρμόδιοι αλλά... Συμφέρει όλοι να είναι υπάλληλοι των 400 ευρώ τον μήνα χωρίς κανένα δικαίωμα και όποιος ζήσει έζησε. Αν το πάμε έτσι κανένας δεν αξίζει να σπουδάσει μετά το Λύκειο διότι αποδοχές δεν θα έχει ανάλογες των προσόντων του στο Ελληνικό έδαφος!!! Όχι CCNA να έχεις, όλα τα πτυχία της Cisco, Microsoft και ECDL να έχεις, όλα τα χαρτιά των Πανεπιστημίων να έχεις όταν δεν υπάρχει δουλειά το θέμα είναι τελειωμένο στην Ελλάδα. Λυπάμαι που το διάβασα και παραπάνω στον αναγνώστη αλλά επιβάλλεται να αλλάξουμε τρόπο σκέψης!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...