Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει κανεις CCDA - CCDP? Απο οτι βλεπω πλεον για να παρεις CCDP αρκει το CCDA και μετά αν έχεις CCNP δίνεις μονο το CCDP ARCH 300-320 ?

 

Ισχύει.Αν και πέρασα τα τεστ με την προηγούμενη έκδοση,χρειάστηκα μόνο 2τεστ.CCDA και το CCDP ARCH

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγω το ιδιο λεω να κανω το καλοκαιρι. Ειναι ψιλοβαρετο το Design της cisco και σπανιως εφαρμοζεται στην πραξη αλλά 2 βιβλια που το 1 το ψιλοκατεχω δεν ειναι τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ARCH έχει λίγο περισσότερο ενδιαφέρον αλλά και αυτό αρκετά βαρετό.Το βιβλίο για το CCDA είναι το χειρότερο βιβλίο που έχω διαβάσει από cisco.Αλλά άμα το ψιλοκατέχεις ήδη δε νομίζω να σου πάρει παραπάνω από 4-5 μήνες για να ξεμπερδέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω CCNA R+S, Voice και Security και λήγουν σε 1 χρόνο. Επειδή δεν βλέπω να έχω την πολυτέλεια χρόνου να μελετήσω για κάποιο certification σε professional level, τι προτείνετε σε associate level, για να κανω και το refresh?

 

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω το ιδιο λεω να κανω το καλοκαιρι. Ειναι ψιλοβαρετο το Design της cisco και σπανιως εφαρμοζεται στην πραξη αλλά 2 βιβλια που το 1 το ψιλοκατεχω δεν ειναι τιποτα.

 

Τι εννοείς λέγοντας "είναι ψιλοβαρετό το Design της cisco και σπανιως εφαρμόζεται στην πράξη";

 

Γιατι σε μια λύση πχ που θές να δώσεις θα πρέπει:

 

-- [α] να έχεις συγκεκριμένο h/w

-- [β] να έχεις συγκεκριμένο s/w με X features (πχ για high availability ή για mobility)

-- [γ] συγκεριμένη τοπολογία με [α] + [β]

 

για να μπορείς να δώσεις  λύση στα requirements ενός έργου/πελάτη. Γιαυτο και υπάρχουν και σχετικά Cisco valided design guides για διάφορες τεχνολογίες στο site της Cisco, που εξηγούν πως μπορούν (και πως υποστηρίζονται officially απο τον vendor) οι παραπάνω συνδιασμοί σε σχετικές λύσεις για τις διάφορες τεχνολογίες (service provider, data-center, enterprise, wireless, ipt, etc). 

 Αν μιλάμε φυσικά για το μαγαζί του κυρ Μήτσου, που έχει 1-2 tp-link και κάνα 2-3 mikrotik και θέλει να βάλει και 3-4 cisco μηχανάκια και απλά να παίζουν όλα, προφανώς μιλάμε για άλλα requirements....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω πως εννοει οτι βαρετο ειναι το Design certification track της Cisco, οχι τα CVDs.

 

κι εγω το βρηκα ιδιαιτερα βαρετο και, ακομη και τα καινουργια exams, σχετικα outdated..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εντάξει και το "σπανίως εφαρμόζεται στην πράξη" είναι από Google translate...

Λίγη παραπάνω προσοχή σε αυτά που γράφονται δεν βλάπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω οτι το design certification της cisco ειναι βαρετο. Οτι οι λυσεις που προτεινει δεν προκειται να εφαρμοστουν στο 80% των περιπτωσεων γιατι οταν προτεινεις redundancy - layers - firewall - features Κλπ θα εχεις ξεφυγει κατα πολυ απο το μπατζετ που θα σου εχουν δωσει.

 

Εξαιρετικα κατα τα αλλα validated designs της cisco.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αυτό και ανέφερα το μαγαζάκι του κυρ Μήτσου και τα σχετικά requirements. Σε σοβαρά enterpirses και σε περιβάλλον service-provider προφανώς θες πολλά  περισσότερα πράγματα και οι απαιτήσεις είναι σε άλλο επίπεδο απ ότι είναι το soho/smb. Η Cisco φυσικά έχει προιόντα και λύσεις που απευθύνονται σε όλο το φάσμα. Το να βάλεις πχ extra h/w  ( πχ με extra chassis ή  διπλές supervisors και διπλά chassis, ή VSS/4VSO etc) για να εξαλείψεις single point of failures και να έχεις υψηλή διαθεσιμότητα, δεν είναι κάτι που το κάνουν και το ζητούν όλοι (όχι ότι δεν το θέλουν απαραίτητα) και δεν έχει και πολύ νοήμα σε ένα SOHO/SMB περιβάλλον που έχουν 1-2 switches και κάποιο Cisco router. Σε datacenter επίσης περιβάλλον τα πράγματα και οι σχετικές τεχνολογίες πάνε σε άλλο scale (και δεν νομίζω πως κάποιος ο οποιός έχει το σχετικό infrastructure ή θέλει να το φτιάξει, θα αφήσει στην άκρη σχετικά features τα οποία υποστηριζόνται απο σχετικό h/w σε αντίστοιχο s/w μέσω σχετικής τοπολογίας κλπ κλπ). 

 Έτσι αν μιλάμε δλδ για (παλαιολιθηκή κατάσταση σε επίπεδα LAN switching) spanning-tree στο LAN (χωρίς καμία ιεραρχία,χωρίς STP optimization και traffic engineering, etc),  με 3-4 switches (EOL....) συνδεδεμένα στην τύχη σε flat network topology, με κάποιο 800 ISR ως L3 gateway και  άντε και κανένα ASA να κάνει κάτι σε κάποια DMZ, μάλλον έχεις δίκιο, δεν χρειάζετε κανένα ιδιαίτερο design.  

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το design γενικότερα έχει ενδιαφέρον.OI πιστοπoιήσεις της cisco (τουλάχιστον ως το ccdp) και τα βιβλία είναι βαρετά.Προσωπικα το βιβλίο του ccda το θεωρώ το χειρότερο από αυτά που έχω διαβάσει και έχω διαβάσει αρκετά βιβλία της cisco.Για παράδειγμα τώρα διαβάζω το official cert guide του ccie rs και είμαι στο κομμάτι του DMVPN.Το βιβλίο είναι τόσο κακογραμμένο που μια κατά τα άλλα χρήσιμη και ενδιαφέρουσα τεχνολογία την κάνει βαρετή.Στο ccde απ ότι έχω τσεκάρει είναι  διαφορετικά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα παιδιά,

 

Αρχίζω και εγώ να σκέφτομαι το διάβασμα για το CCNA. Αρχικά για να μάθω πράγματα και αργότερα σκέφτομαι και αν θα δωσω την πιστοποιήση. 

 

Ποιο βιβλίο θεωρείτε καλό (από αυτούς που το έχουν παλέψει μόνοι τους) για να ξεκινήσει κάποιος (αγγλικό)? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικά βιβλία και να υπάρχουν τα ξεχνάς.Για ccna αν διαβάσεις τα official cert guides θα είσαι οκ.Απλά επειδή αλλάζει η ύλη κάθε 3-4 χρόνια,πρόσεξε μην πάρεις παλιά έκδοση.Αν μπεις στο site της cisco στο section certifications μπορείς να βρεις τον κωδικό για τα βιβλία.Π.χ η current έκδοση για το ccna είναι αυτή

 

https://www.amazon.com/Routing-Switching-200-125-Official-Library/dp/1587205815/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1512678096&sr=8-3&keywords=ccna+routing+and+switching

 

Βέβαια έχεις την επιλογή να "σπάσεις" την ύλη σε 2 ενότητες/τεστ οπότε αντί για 1 βιβλίο μπορείς να πάρεις 2.Δεν μπαίνω σε περισσότερες λεπτομέρειες για να μην σε μπερδέψω.Τσέκαρε το site της cisco για να πάρεις μια ιδέα.

 

Τώρα αν θέλεις να διαβάσεις και κάτι άλλο πέρα από αυτό το βιβλίο τσέκαρε ένα από τα δυο αυτά βιβλία

TCP/IP ILLUSTRATED VOL1 (2ND EDITION)

Internetworking with TCP/IP Volume One (6th Edition)

 

Δεν θα τα χρειαστείς απαραίτητα για την πιστοποίηση γιατί στο ccna δεν χρειάζεσαι όλες αυτές τις λεπτομέρειες,αλλά αυτά τα 2 είναι απο τα καλύτερα βιβλία για TCP/IP.

 

Μετά τσέκαρε video courses από ine και cbtnuggets για ccna

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το ξέχασα να το γράψω χθες,για όποιον ενδιαφέρεται η cisco έβγαλε μια καινούρια πιστοποίηση για cyber security και προσφέρει δωρεάν training material 

 

https://mkto.cisco.com/security-scholarship

 

Το υλικό που προσφέρει κοστίζει 3000 ευρώ εαν πας να το αγοράσεις από το site.Επίσης σου πληρώνουν τα έξοδα για τις εξετάσεις (2 ενότητες οπότε πρέπει να περάσεις 2 τεστ για να πάρεις την πιστοποίηση).Το μόνο που δεν σου δίνουν είναι τα βιβλία τα οποία κάνουν γύρω στα 70 ευρώ συνολικά.

 

Κάνεις κλικ στο παραπάνω site και συμπληρώνεις όνομα και ένα email.Μετά περιμένεις να σου στείλουν μήνυμα.Πρέπει να περάσεις 3 steps.Στο πρώτο απλά συμπληρώνεις μια φόρμα που σου στέλνουν με ερωτήσεις του τύπου τι γνώσεις έχεις,τίτλος δουλειάς (αν εργάζεσαι) αν έχεις άλλες πιστοποιήσεις cisco κτλ.Απ' οτι κατάλαβα αν έχεις πιστοποιήσεις cisco βοηθάει στο να σε επιλέξουν.Αν λοιπόν σε επιλέξουν σου στέλνουν μήνυμα για το step2 το οποίο είναι και το πιο δύσκολο μέρος της διαδικασίας.Είναι ένα τεστ 62 ερωτήσεων το οποίο πρέπει να το τελειώσεις σε 45 λεπτά.Το passing score είναι 75%.To test αν έχεις ccna και πάνω θα το περάσεις λογικά.Απλά εκτός απο ερωτήσεις για δίκτυα έχει αρκετές ερωτήσεις για linux οι οποίες είναι πολύ βασικές αλλά αν δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου θα είναι δύσκολο να τις απαντήσεις.Επίσης κάποιες ερωτήσεις είναι για windows και security.Αν περάσεις το step2 περιμένεις να σου στείλουν μήνυμα για το step3 που είναι 5-6 ερωτήσεις.Βασικά σε ρωτάνε πότε θέλεις να ξεκινήσεις και σε τι γλώσσα θα μιλάς με τον mentor σου (αγγλικά ή ισπανικά).

 

Εγώ προχθές πέρασα το τεστ και σήμερα μου έστειλαν μήνυμα για το step3.Το συμπλήρωσα και τώρα περιμένω.Βασικά χωρίζουν όσους περάσουν σε διαφορετικά groups (cohorts).Νομίζω στο σύνολο είναι 7 groups (δεν ξέρω αν δημιουργήσουν παραπάνω αργότερα) με τα 4 cohorts να έχουν ήδη τελειώσει.Το επόμενο cohort ξεκινάει 28 του μήνα.Αν είμαι τυχερός μπορεί να με δεχθούν για αυτό το group.Σήμερα είναι η τελευταία μέρα για το συγκεκριμένο group,οπότε αν ξεκινήσει κάποιος την διαδικασία σήμερα δεν προλαβαίνει.Πρέπει να έχεις τελειώσει όλη την διαδικασία μέχρι σήμερα.Αλλά μπορεί να μπεις σε ένα απο τα δυο επόμενα groups.Αν ενδιαφέρεται κανείς ας στείλει.Όταν τελείωσα το πρώτο step  μου έβγαλε τις αιτήσεις/χώρα.Απο Ελλάδα είχαν κάνει μόνο 18 άτομα.Επίσης απ' ότι κατάλαβα σου δίνουν access στο υλικό για περιορισμένο χρόνο (4 μήνες).Οπότε όποιος θέλει να στείλει θα πρέπει να αφιερώνει 1-2 ώρες την ημέρα από την στιγμή που θα ξεκινήσει το group του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...