Προς το περιεχόμενο

Mac vs PC [και πάλι...]


andreaseto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε Γιώργο παίζουμε με τις λέξεις; Είπα ότι απαγόρεψε; Είπα ότι αρχικά είχε αρνηθεί ότι υπάρχει η δυνατότητα και ως εξήγηση είχε δοθεί η απουσία bios. Διαφωνείς με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 878
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
Ρε Γιώργο παίζουμε με τις λέξεις; Είπα ότι απαγόρεψε; Είπα ότι αρχικά είχε αρνηθεί ότι υπάρχει η δυνατότητα και ως εξήγηση είχε δοθεί η απουσία bios. Διαφωνείς με αυτό;

Mήπως έχεις link να μου το θυμίσεις;

Γιατί θυμάμαι ότι η Apple είχε απλώς πει "we do not support the installation of Windows";

Προσπαθώ να βρω και το σχετικό link... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξυ μας, ο iMac o 20αρις (ειδικα το πιο δυνατο μοντελο των 1300+ ευρω) ειναι απλα πανακριβος για οποιον δεν ενδιαφερεται για all-in-one λυση.

(που φανταζομαι λιγοι ειναι αυτοι που δεν εχουν χωρο για ενα κομψο,αθορυβο ποιοτικο κουτι pc..)

 

Ναι ετσι, απλα δεν ανεφερα για να μην κανω μεγαλο ποστ οτι ο 20" και μαλιστα ο πιο γρηγορος ειναι πολυ ακριβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Truth About the Apple Tax

 

apple_tax_revealed.jpeg

 

The Apple Tax is a popular term for people who believe Macs are overpriced. It's usually screamed at the top of lungs (or the blog-commenter equivalent), but it's rarely been dissected. The truth about the Apple Tax is straightforward on one level—you will pay more for the same specs on a Mac—and surprisingly complicated on another. It definitely exists, but it's not a flat tax. Even avoiding build quality and OS differences by looking only at Apple products, a Mac's price tag is justified in some configurations while in others, it's downright punitive. If you're a PC user thinking about switching, or just a Mac user looking to upgrade, our comprehensive look at the Apple Tax is for you. It's what you really get for what you pay.

In the case of Macs vs PCs, you could argue that customer support, the Leopard OS and design elements such as the new unibody construction and glass trackpads are what make up the Apple Tax. The only problem with this logic is that, when you compare Apple computers alone with no PCs in sight, the tax still swings wildly.

MB_Compare_Small.jpgClick on the chart for an even larger view

Here we've compiled for you two massive tables of raw specs. One covering the lower-end MacBook, new and old, and its best PC equivalents; the other covering MacBook Pros in the same manner. Each is organized by price, lowest to highest, in order to show value tradeoffs. While they're broken into two charts for readability, really you can think of them as just one—prices and capabilities of the MacBook line bleed into those of the MacBook Pro now more than ever before. Just because they're easy to read, doesn't mean they're easy to read, though.

MBP_Compare_Small.jpgClick on the chart for an even larger view

As you can see, in a purely spec-based, part-to-dollar fight, PCs win. HP's dv3500t handily beats the new cheap MacBook in specs—same Intel chip, more RAM, discrete graphics for over $100 less. Similarly, HP's dv5t essentially matches for the high-end MacBook Pro's specs for $1,000 less, and you can add Blu-ray playback and a 400GB hard drive—features not available on the Pro—and still save more than $600. Asus's m50V stacks up similarly for an even lower base.

Interestingly, Dell fares pretty poorly in comparisons. Pricing isn't terrible, but the chipsets used to get the prices are last-gen; we're still waiting for Dell to join the Centrino 2 party. The end result is that the XPS M1330 is neck-in-neck in performance with the new cheap MacBook—Nvidia says the integrated GeForce 9400M performs comparably to the older discrete 8400M GS—with a similar price. Same situation on the XPS M1530, which gets handily trounced, spec-wise, by Asus and HPs in the same price bracket. The point worth making is that PCs are not generically of better value—it varies from brand to brand. But what you save may cost more later in less measurable things like durability, or even customer support.

When it comes to Macs alone, here's how specs and prices stack up—surprisingly, this where the Apple Tax reveals itself to the be most sinister and disconcerting. Two things make looking at Apple's lineup right now extremely messy—the beefed-up specs (and price) of the new MacBooks against the Pros, and the end-of-life last-generation notebooks that are currently available at steep discounts.

Strictly speaking, the best value right now are the last-gen MacBook Pros—they're so cheap they essentially negate the Apple tax, and destroy the new ones in performance-to-dollar ratio. The older, discounted black MacBook is also a decent alternative to the new "cheap" MacBook model.

The real takeaway is that Apple's lower-end $1,000 models appear to be shitty value propositions. The performance gap between the cheapie white MacBook (available for $150 less at Amazon) and the new $1300 MacBook is significant. Thanks to the faster RAM and graphics upgrade, it's dumb to pay Apple $1000 instead of getting the new one. But its 2GHz processor is not exceptionally fast and it lacks a backlit keyboard, so there's an even more compelling case to step up to the $1600 model, especially when you consider the hard drive bump alone is $100. Like the bottle of wine second from the bottom of a wine list, that $1,300 appears to hold a slightly larger profit margin than its more expensive ilk.

The MacBook Pro situation is worse, especially when you factor in the oh-so-viable option of a $1700 last-gen MBP delivering the same basic performance as the current $2500 model. But even when you consider the $2000 config against the $2500 one, the pricier one holds more value: Double the RAM, video memory, L2 cache and more storage/speed. It's almost dumb to get the $2000 one. Except for the fact you're now talking about a $2500 computer.

The real takeaway about the Apple Tax is that it's regressive—that is, lower-priced models get hit harder. It's like a tax break for the rich, cuz it almost always makes more sense to buy the higher-end product, especially given that build quality, customer support and warranties are all equal here. This is especially galling now, since being able to configure a cheaper model with what you really need—just the better graphics card, for instance—matters more than ever in this crappy ass economy.

Correction: The previous-gen MacBook on Amazon has a combo drive; the current-gen white MacBook on Apple's site has an 8x Super Drive.

Read More: Greenpeace on Apple MacBook 2008 Redesign: Good, but Not Good Enough, DVRPics iPhone App Beams Your Photos to TiVo, Freehands Gloves Shield Your Soft Hands from Mild Winters, New MacBook Pro Battery Has Less Battery Power Than Old One

 

 

gizmodo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mήπως έχεις link να μου το θυμίσεις;

Προφανώς και δεν έχω τόσο ελεύθερο χρόνο για να αποθηκεύω την κάθε παπάτζα που λέει ο Jobs. Θα προσπαθήσω να το βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Προφανώς και δεν έχω τόσο ελεύθερο χρόνο για να αποθηκεύω την κάθε παπάτζα που λέει ο Jobs. Θα προσπαθήσω να το βρω.

Εδώ έχεις το χρόνο να είσαι βάζελος... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να λες εξυπνάδες καλύτερα να πάψεις να είσαι τσάμπα μάΝγκας και να δώσεις στο παιδί τα στοιχεία σου. Jojo αν του κάνεις αγωγή/μύνηση/κλύσμα φωναξέ με για μάρτυρα. Αν και βασικά αν πάει φυλακή χάρη θα του κάνεις. Έχει εκεί ΠΟΛΛΑ αγόρια που θα εκτιμήσουν την αγάπη του σκύλου για τα mac....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανέναν δεν έπεισε το ποστ μου όσον αφορά τις τιμές; Δε βλέπω να ασχολήθηκε κανένας ή να έδωσε μια ικανοποιητική απάντηση για τα όσα έγραψα. Σνιφ... δε με παίζουν τα άλλα παιδάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έπρεπε να ελέγξεις την ακρίβεια αυτών που λες και κατά πόσο η πραγματικότητα είναι αντίθετη με αυτά που λέω.

 

Τις ελεγχω παντα, πιστεψε με! Διαβασε παρακατω κ θα με καταλαβεις..

 

Η Apple ΔΕΝ εδινε δυνατότητα για win στα τούβλα της, με intel core με τη δικαιολογία που ανέφερα. Ο διαγωνισμός και το αποτέλεσμα του ήταν η αιτία για να αναθεωρήσουν. Το θέμα είναι ότι η Apple δεν είχε ΚΑΜΙΑ ανάμειξη στο συγκεκριμένο διαγωνισμό. Ορίστε οι sponsors του διαγωνισμού http://www.onmac.net/ . Βλέπεις πουθενά να φιγουράρει η apple?

 

Κ που το ξερεις οτι δεν το χε backstage?? Γιατι κατι rumors αλλα λεγανε.. όπως κ ενας ηχοληπτης φιλος μου που ειναι στο χωρο 12 χρονια αλλιως μου τα λεγε.. κ συνεβησαν!:X

 

Γιατι ειναι πιο εξυπνο πιστευω απ το να χαλασεις χρονο για να κανεις τα Win να δουλεψουν σε Macintosh, να κανεις ενα διαγωνισμο, κ να την βγαλεις με λιγα χρηματα αλλα το κυριοτερο να δεις το κατα ποσο θα "ψηθει" ο κοσμος να παρει Mac εαν "παιρνουν" ΚΑΙ Windows! Στην τελικη, ειναι τα μονα μηχανηματα που δουλευουν ρελαντί και με 100% συμβατοτητα και τα 3 επιμαχα Λ.Σ. του κοσμου τουτου (Linux, Windows, OS X) get it?? :lol:

 

Και ότι και αν θεωρώ τους της Apple σίγουρα δεν τους θεωρώ άχρηστους τεχνικούς. Αν λοιπόν εσύ πιστεύεις ότι οι engineers της Apple δεν ήξεραν πως να κάνουν win να bootάρουν στα μανάβικα και κατέφυγαν στη λύση του διαγωνισμού ε δεν έχω να πω τίποτα, είσαι άξιος για το macbook σου.

 

Δεν τους ειπα αχρηστους, αυτα ειναι δικα σου λογια.. διαβασε την παραπανω απαντηση κ θα το καταλαβεις.. Πάντως δεν το περιμενα να μην τους θεωρεις αχρηστους τεχνικους!! βρε βρε, αλλαζουμε σιγα σιγα..

 

Α κ btw..

 

-Τουβλο (ή Brick ή Μπρίκι αν προτιμας :P) να πεις τον κακασχημο σου πυργο! Που το "ντυνεις" με μπογια αμαξιου κ φωτακια neon θα το βαρεθεις μετα το 4μηνο..λες κ θα γινει πιο ομορφο.. ε στην τελικη θα το αλλαξεις κ αυτο! αρα δεν θα σου αρεσει..

 

-Μανάβικο να πεις αυτα τα υπο εξαφανιση συνοικιακα μαγαζια που τεινει να τα φαει η παγκοσμιοποιηση κ ο καπιταλισμος των Super Market..

 

-Δεν έχω Macbook, iMac έχω.. επεσες εξω για αλλη μια φορα! μα περιμενε επεσες πουθενα μεσα?:-D

 

-Εισαι αξιος για τον πυργο/αμαξι/τασακι/χριστουγεννιατικο δεντρο που χεις :devil:

 

 

-----Προστέθηκε 20/10/2008 στις 01 : 36 : 05-----

 

 

.Μου την σπάνε όμως τα ειρωνικά υφάκια.Και τώρα με την απάντηση που μου έδωσες για δες ποιός φαίνεται σαν να είναι μέτοχος;;

 

Κοιτα, επειδη λεω την αληθεια ή αυτα που διαβαζω αυτο δεν με κανει ουτε ισοπεδωτικο, ούτε μετοχο, αλλα ρεαλιστη.. εξ αλλου εσυ μιλησες για πωλησεις, δεν μιλησα εγω..:-)

 

 

 

Είμαι μαζόχα τι να κάνουμε;;

 

Το λεμε Αυτογνωσια

 

Δεν αλλάζω

 

Το λεμε Πείσμα

 

Είναι άποψη μου και δεν υποχρεώνω κανέναν να συμφωνήσει με αυτή.Απλά δεν γουστάρω ειρωνεία και υφάκια.

 

Ούτε εγω γουσταρω ειρωνιες. Διαφορετικη γνωμη χωρις να ναι απαραιτητα κακη σε εναν τομεα που δεν θελω/εχω ορεξη/γουσταρω να ασχοληθω ομως θα ακουσω εστω κ λιγο τον αλλο.. :-)

 

Κι αν η τιμή των Apple πέσει κάτω από 1000 ευρώ πίστεψε με θα είμαι ο πρώτος που θα πάω να αγοράσω.

 

μμμ συγνωμη αν θα γκρεμισω τον κόσμο σου, αλλα ναι,υπαρχει. λέγεται Mac Mini. αντε παρτο, κ αν δεν σ' αρεσει στο αγοραζω εγω.

 

ΥΓ Καλα ρε σεις ελειψα 10 ωρες, κ ξεκινησατε χωρις εμενα???? α να χαθειτε μοναχοφαηδες:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ Καλα ρε σεις ελειψα 10 ωρες, κ ξεκινησατε χωρις εμενα???? α να χαθειτε μοναχοφαηδες:lol:

 

Ε πες απο την αρχή ρε ότι έχεις όρεξη για να κάνεις πλακίτσα.Δεν το κατάλαβα οτι ήσουν ο διασκεδαστής μας.Συγγνώμη κιόλας αν πίστεψες οτι σου πείραξα τα Apple και θέλησες να τα υπερασπιστείς.Κι εγώ ίσως έτσι θα έκανα αν είχα σκάσει τόσα λεφτά για έναν Η/Υ.Τέλος πάντων επείδη θα σε ξενέρωσω τώρα μιας και δεν είμαι μέτοχος της Microsoft τελικά και δεν έχω βγάλει ούτε ένα ευρώ απο αυτήν(αντιθέτως είμαι κορόιδο που χάλασα 600 ευρώ για ένα λάπτοπ για να κάνω ότι κάνεις κι εσύ που χάλασες 1500),άσε με να κλαίω τα λέφτα μου.Άσε με στον πόνο μου...

 

 

-----Προστέθηκε 20/10/2008 στις 07 : 31 : 10-----

 

 

Κανέναν δεν έπεισε το ποστ μου όσον αφορά τις τιμές; Δε βλέπω να ασχολήθηκε κανένας ή να έδωσε μια ικανοποιητική απάντηση για τα όσα έγραψα. Σνιφ... δε με παίζουν τα άλλα παιδάκια...

 

Έπεισες εμένα κι έχεις δίκιο σε αυτά που έγραψες,αν και εγώ στο λάπτοπ μου άντε να αλλάξω καμιά μνήμη στα 4 χρόνια που θα το έχω(που θα μου κοστίσει 40 ευρώ το πολύ),κι άντε και κάνα σκλήρο δίσκο(για σκλήρο κι εσύ θα χαλάσεις λεφτά και μην το αρνηθείς).Οπότε το κόστος ενός Apple δεν το φτάνω και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πες απο την αρχή ρε ότι έχεις όρεξη για να κάνεις πλακίτσα.Δεν το κατάλαβα οτι ήσουν ο διασκεδαστής μας.Συγγνώμη κιόλας αν πίστεψες οτι σου πείραξα τα Apple και θέλησες να τα υπερασπιστείς.Κι εγώ ίσως έτσι θα έκανα αν είχα σκάσει τόσα λεφτά για έναν Η/Υ.Τέλος πάντων επείδη θα σε ξενέρωσω τώρα μιας και δεν είμαι μέτοχος της Microsoft τελικά και δεν έχω βγάλει ούτε ένα ευρώ απο αυτήν(αντιθέτως είμαι κορόιδο που χάλασα 600 ευρώ για ένα λάπτοπ για να κάνω ότι κάνεις κι εσύ που χάλασες 1500),άσε με να κλαίω τα λέφτα μου.Άσε με στον πόνο μου...

 

Ρε μαν, πας καλα, εβαλα κ γω το λιθαρακι μου για το ποπ κορν! οτι δεν τους προλαβα! μια σειρα στο τελος χαβαλε εκανα, τις υπολοιπες απαντησεις δεν τις ειδες ή εκανες πως δεν τις ειδες? α δεν πας καλα..

 

Εσυ σιγουρα ετσι θα εκανες αν ειχες σκασει τοσο λεφτα για εναν Η/Υ που δεν θα σου ευχαριστημενος.. εγω κανω ετσι γιατι ειμαι :-) Το resume δεν ειναι τι χαλασα, ειναι τι πηρα πισω. Κ πιστεψε με με λιγοτερες αναβαθμισεις κ κοστος συντηρησης, εχω δωσει τα ΙΔΙΑ λεφτα και ειμαι ΚΑΙ ευχαριστημενος!

 

Μπα, δε με ξενερωσες.. ίσα ίσα περιμενω φωτο σου με τον Acer μοντελο "Christmas Tree " :lol: <----- Η τελευταια γραμμη ειναι πλακιτσα,παρακαλω μη διαβασεις μονον αυτη!

 

edit: lol αυτη η διαφημιση! Παντως παντα γελαω με τον ηθοποιο που κανει το pc, ειναι φοβερος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε μαν πλακίτσα κάνω κι εγώ.Αλλωστε τα λεφτά μας τρώνε κι οι 2.

Τελικά σου έκανα την χάρη και αγόρασα ένα christmas tree usb :P για το Toshiba μου.Όσο κι αν έψαξα σε Acer δεν βρήκα τίποτα(πωπω Acer δεν θα αγόραζα με την καμία όμως)....Να πάρε και φωτό usb-christmas-tree.preview.jpg

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλα! πολυ ωραιο.. κανει γαντι στο Dell διπλα!

 

οχι, προφανως κ κανεις λογικος ανθρωπος δεν παιρνει Acer (αν κ στα 600 ευρω που αναεφερες κατι αλλο με καλα χαρακτηριστικα κ καλη μαρκα δεν παιρνεις.. Εαν ειναι Vaio θα χει λιγο υποδεεστερα χαρ/κα..).

 

Απλα θυμηθηκα ενα Acer που πεσε στα χερια μου που παιζει να χε τον ιδιο αριθμο LED's με αυτα της φωτογραφιας:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ που το ξερεις οτι δεν το χε backstage?? Γιατι κατι rumors αλλα λεγανε.. όπως κ ενας ηχοληπτης φιλος μου που ειναι στο χωρο 12 χρονια αλλιως μου τα λεγε.. κ συνεβησαν!

 

Γιατι ειναι πιο εξυπνο πιστευω απ το να χαλασεις χρονο για να κανεις τα Win να δουλεψουν σε Macintosh, να κανεις ενα διαγωνισμο, κ να την βγαλεις με λιγα χρηματα αλλα το κυριοτερο να δεις το κατα ποσο θα "ψηθει" ο κοσμος να παρει Mac εαν "παιρνουν" ΚΑΙ Windows! Στην τελικη, ειναι τα μονα μηχανηματα που δουλευουν ρελαντί και με 100% συμβατοτητα και τα 3 επιμαχα Λ.Σ. του κοσμου τουτου (Linux, Windows, OS X) get it??

Whatever, να σου χαλάσω εγώ χατήρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...