Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ένα έχει αυτόματο μηχανισμό και το bezel είναι τύπου νομίσματος ενώ το πιο φθηνό είναι quartz με bezel αλλου τύπου. Ίσως να είναι και λίγο μικρότερο στις διαστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ένα έχει αυτόματο μηχανισμό και το bezel είναι τύπου νομίσματος ενώ το πιο φθηνό είναι quartz με bezel αλλου τύπου. Ίσως να είναι και λίγο μικρότερο στις διαστάσεις.

Eίναι 39mm το φθηνό και 40mm το "ακριβό". Διάβασα στο review για τους μηχανισμούς, εξωτερικά έχουν ίδια ποιότητα κατασκευής. Αυτό για το bezel το διάβασα, αλλά ανάθεμα αν κατάλαβα τι εννοεί, μόνο ότι του νομίσματος είναι καλύτερο γιατί δεν γλιστράει τόσο (?)

 

Anyway, σας spamαρα/έπριξα λίγο, αλλά κατέληξα, μόλις έρθει ενημερώνω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.badounas.com/index.php?route=product/product&product_id=544

 

Αυτο εχω εγω κανα χρονο.Μου το κανανε δωρο..Πολυ ωραιο,ουτε μεγαλο,ουτε μικρο..Κ για μενα που δεν φοραω καθε μερα,ειναι μια χαρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες προσεκτικά τις φωτογραφίες.

Η πρώτη το αυτόματο. Είναι σαν κέρμα στις άκρες.

image.jpg
 
image.jpg
 

Το αυτόματο είναι Homage Rolex ενώ το άλλο πάει προς το Omega.

Είχα το αυτόματο με μηχανισμό NH35A της Seiko. Πολύ καλό για τα χρήματα που πλήρωσα και όχι και βαρύ. Μου το έκλεψαν στην Ομόνοια. Να ξέρεις ότι τα αυτόματα χάνουν μερικά δευτερόλεπτα την ημέρα.  Πέτυχα σε κομμάτι που έφευγε μόνο 3 δευτερόλεπτα την ημέρα.

Τώρα φοράω το https://www.amazon.com/gp/product/B000FVE3A2/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

το οποίο είναι πραγματικο βαρίδι και θα σπάσω κάνα κεφάλι άμα μου την ξανά πέσουν.

Ότι και να αγοράσεις κανόνισε να προπληρώσεις τους φόρους κυρίως για να μην ταλαιπωρηθείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα κατάλαβα για την στεφάνη :P

 

47mm, είτε αυτό είναι σαν πιάτο, είτε το 39άρι θα το βλέπω με μικροσκόπιο.  :ph34r:

Μια χαρά βλέπεις στο 39άρι, μόνο μικρό δεν το λες. Από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι 39mm το φθηνό και 40mm το "ακριβό". Διάβασα στο review για τους μηχανισμούς, εξωτερικά έχουν ίδια ποιότητα κατασκευής. Αυτό για το bezel το διάβασα, αλλά ανάθεμα αν κατάλαβα τι εννοεί, μόνο ότι του νομίσματος είναι καλύτερο γιατί δεν γλιστράει τόσο (?)

 

Anyway, σας spamαρα/έπριξα λίγο, αλλά κατέληξα, μόλις έρθει ενημερώνω :)

Ποιο πήρες τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκανα τυπικά ακομα παραγγελία, γιατί ψάχνομαι με την κάρτα, αλλά θα πάω στο 8932 με τα 51$.

 

Τώρα αν έχει κάποιος εμπειρία και του δώσω τα λεφτά να κάνει την παραγγελία, δεν θα λεγα όχι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκανα τυπικά ακομα παραγγελία, γιατί ψάχνομαι με την κάρτα, αλλά θα πάω στο 8932 με τα 51$.

 

Τώρα αν έχει κάποιος εμπειρία και του δώσω τα λεφτά να κάνει την παραγγελία, δεν θα λεγα όχι :-)

To 8932 έχει 51 και βγάζει +32 για μεταφορά και τελωνείο. Το θέμα είναι ότι όταν το βάζεις στο καλάθι λέει ότι δεν στέλνει, δεν ξέρω γιατί!

 

Επίσης εκεί που έχεις βάλει τα δύο invicta, το 2ο είναι αυτόματο! Τώρα το πρόσεξα, είναι μεγάλη διαφορά αυτό νομίζω.

 

edit, τώρα το προχωράω και στέλνει κανονικά, μάλλον κόλλησε. Με την απλή αποστολή (9-14 μέρες) λέει βγαίνει γύρω στα 75€ και με τη γρήγορη (2-4 μέρες! ) γύρω στα 90€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά έβλεπα και λέω μην κάνω καμία μαλακια. Ε μια χαρα είναι τα 75, δεν θα πεθάνουμε για 5μερες παραπάνω, έχω αλλά τρία :P

 

Είναι ασφαλές και χωρίς PP υποθέτω, με τραπεζική κάρτα;

 

Αν πάρω το αυτόματο κάθε δυο μέρες θα του φτιάχνω την ώρα γιατί δεν το φοράω συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο amazon.com το βάζεις και σου λέει ότι δεν στέλνει;

Δεν το ξεκαθαρίζει από την αρχή; This iten can be delivered to και να γράφει τη διεύθυνση σου.

Άλλο αυτόματος μηχανισμός άλλο quartz Ο αυτόματος δεν θέλει μπαταρία και λειτουργεί με το κούνημα του χεριού σου.

Το συγκεκριμένο αυτόματο παραμένει ενεργό για 40 ώρες χωρίς να το φοράς.

Προσωπικά προτιμώ αυτόματους μηχανισμούς. Το quartz είναι βεβαια ακριβείας αλλά δεν με ενδιαφέρει και τόσο. Αφου και αυτά που πουλάνε στην Αθηνάς στους πάγκους ακριβείας είναι.

Προτιμώ πάντα pay pal συναλλαγές ή προπληρωμένη κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το αυτόματο με μηχανισμό NH35A της Seiko. Πολύ καλό για τα χρήματα που πλήρωσα και όχι και βαρύ. Μου το έκλεψαν στην Ομόνοια. Να ξέρεις ότι τα αυτόματα χάνουν μερικά δευτερόλεπτα την ημέρα.  Πέτυχα σε κομμάτι που έφευγε μόνο 3 δευτερόλεπτα την ημέρα.

ο ΝΗ35Α είναι η καλύτερη μηχανή "μιας χρήσης" έχω και εγώ με αντίστοιχη ακρίβεια που ξεπερνά άλλες τάξεις ακριβότερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες προσεκτικά τις φωτογραφίες.

Η πρώτη το αυτόματο. Είναι σαν κέρμα στις άκρες.

image.jpg

 

image.jpg

 

Το αυτόματο είναι Homage Rolex ενώ το άλλο πάει προς το Omega.

Είχα το αυτόματο με μηχανισμό NH35A της Seiko. Πολύ καλό για τα χρήματα που πλήρωσα και όχι και βαρύ. Μου το έκλεψαν στην Ομόνοια. Να ξέρεις ότι τα αυτόματα χάνουν μερικά δευτερόλεπτα την ημέρα. Πέτυχα σε κομμάτι που έφευγε μόνο 3 δευτερόλεπτα την ημέρα.

Τώρα φοράω το https://www.amazon.com/gp/product/B000FVE3A2/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

το οποίο είναι πραγματικο βαρίδι και θα σπάσω κάνα κεφάλι άμα μου την ξανά πέσουν.

Ότι και να αγοράσεις κανόνισε να προπληρώσεις τους φόρους κυρίως για να μην ταλαιπωρηθείς.

Στο ρολεξ 16610 ήμουν 0.1sec/day στο borealis μετά από ρύθμιση στα 0.8sec/day.

 

Γενικός κανόνας στους φτηνούς μηχανισμούς είναι μέχρι +3 sec/day είναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα invicta παλαιότερα έφεραν μηχανισμό miyota εξίσου καλοί αυτόματοι μηχανισμοί. Μου έτυχε σε citizen να το ρυθμίζω κάθε εξάμηνο που άλλαζε η ώρα.

Ακόμα και εγώ δεν το πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...