Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/9/2018 στις 1:55 ΜΜ, Fulgore είπε

Σε μια αξιολογηση μαλιστα ενας αναφερει οτι το κουτι μεσα δεν ειχε καν πιστοποιητικο γνησιοτητας του ρολογιου.Μεγαλη προσοχη ακομα και σε αυτες τις φθηνοτερες κατηγοριες.

Δίνονται πιστοποιητικά γνησιότητας και σε τέτοιου ειδους ρολόγια ; πχ αν έπαιρνα ενα ρολοι μάρκας allstar ή levis θα ειχε και καρτελάκι γνησιότητας μεσα ; (δεν ειρωνεύομαι ειναι όντως απορία)

Ερώτηση σε όποιον ξέρει: πρόσφατα επεσε στα χερια μου αυτο το ρολοι, αξιζει να ασχοληθώ να το καθαρίσω και να βαλω καινούρια μπαταρία ή ειναι τελείως του πεταματού ; ο μηχανισμός γραφει "unadjusted miyota co japan no jewels" και μπροστά γράφει "cobo"

w.jpg

w1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξερω ολες οι εταιρειες ρολογιων τι κανουν αλλα σιγουρα πρεπει να δινονται πιστοποιητικα γνησιοτητας μεσα στα ρολογια για να ξερεις οτι αγορασες το επισημο και οχι καποια μουφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις αποψη για omega seamaster 300 diver?? Τη νεα κεραμική εκδοση 41mm χωρις το wave pattern. Δεν μπορω να διαβασω ολο το θεμα οποτε λιγο info για authorized dealers/quality κτλπ θα ηταν καλο. :P  Πχ ειδα σε ενα video οτι εχει ένα περίεργο anti-glare coating με αποτέλεσμα μετα απο λιγο καιρο να φαινεται γρατσουνισμενο ενω δεν ειναι (εχει φυγει απλα το coating) ξερει κανεις αν ισχυει κτλπ.

Επίσης έχει ένα authorized dealer κοντά μου, υπάρχει κάποιος λόγος κάποιος να προτιμήσει την επίσημη boutique(εκτος οτι το εχει 100ε πιο ακριβα συμφωνα με το site :P )?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Thulogur είπε

Δίνονται πιστοποιητικά γνησιότητας και σε τέτοιου ειδους ρολόγια ; πχ αν έπαιρνα ενα ρολοι μάρκας allstar ή levis θα ειχε και καρτελάκι γνησιότητας μεσα ; (δεν ειρωνεύομαι ειναι όντως απορία)

Ερώτηση σε όποιον ξέρει: πρόσφατα επεσε στα χερια μου αυτο το ρολοι, αξιζει να ασχοληθώ να το καθαρίσω και να βαλω καινούρια μπαταρία ή ειναι τελείως του πεταματού ; ο μηχανισμός γραφει "unadjusted miyota co japan no jewels" και μπροστά γράφει "cobo"

w.jpg

w1.jpg

Δεν νομίζω να αξίζει να ασχοληθείς αφού η κάσα του έχει φθορά η οποία μπορεί να σου προκαλέσει και πρόβλημα στο δέρμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Δεν νομίζω να αξίζει να ασχοληθείς αφού η κάσα του έχει φθορά η οποία μπορεί να σου προκαλέσει και πρόβλημα στο δέρμα.

Ευχαριστω για την απαντηση, απο την πισω μερια νομιζω ειναι οκ, γυαλίζει !! :P Ξέρεις τιποτα για τη μαρκα ; ή το μηχανισμο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thulogur είπε

Δίνονται πιστοποιητικά γνησιότητας και σε τέτοιου ειδους ρολόγια ; πχ αν έπαιρνα ενα ρολοι μάρκας allstar ή levis θα ειχε και καρτελάκι γνησιότητας μεσα ; (δεν ειρωνεύομαι ειναι όντως απορία)

Ερώτηση σε όποιον ξέρει: πρόσφατα επεσε στα χερια μου αυτο το ρολοι, αξιζει να ασχοληθώ να το καθαρίσω και να βαλω καινούρια μπαταρία ή ειναι τελείως του πεταματού ; ο μηχανισμός γραφει "unadjusted miyota co japan no jewels" και μπροστά γράφει "cobo"

w.jpg

w1.jpg

Χωρίς να ξέρω πολλά έτσι είναι μέσα κάτι πολύ φτηνά ρολόγια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Thulogur είπε

Ευχαριστω για την απαντηση, απο την πισω μερια νομιζω ειναι οκ, γυαλίζει !! :P Ξέρεις τιποτα για τη μαρκα ; ή το μηχανισμο ;

Μην ασχοληθείς καθόλου άδικα θα χάσεις τον χρόνο σου και ελάχιστα €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρελαβα .... οτι και να πω ειναι λιγο.. το ρολοι με μια πρωτη ματια ειναι στιβαρο, με πολυ ωραιο μαυρο καντραν, αψογη εφαρμογη χωρις να ενοχλει το λουρι και ''καθεται'' τελεια στο δικο μου καρπο ! 

rsz_img_1115.jpg

casio1.jpg

rsz_img_1113.jpg

rsz_img_1116.jpg

Επεξ/σία από wired_1
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Fronimitis είπε

Αν το πουλησεις εστειλα 1ος! :lol:

Πολυ ομορφο φιλε!Ευχομαι να το χαρεις

Να εισαι καλα φιλε μου ! Θα σε εχω υπ'οψιν !! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια τη βοηθεια σας, ψαχνω για αυτοματο ρολοι για δωρο απο amazon uk που έχω ήδη κάνει παραγγελια και θέλω να την κάνω edit ώστε να προσθέσω και ένα ρολοι. Τι μου προτείνετε μέχρι 100-120 λίρες, αυτόματο και sport (αλλά να μπαίνει και για καμια εξοδο).

 

Έχω δει αυτό https://www.amazon.co.uk/Invicta-Analogue-Automatic-Stainless-Bracelet/dp/B001E96DHA/ref=sr_1_8?m=A3P5ROKL5A1OLE&s=watch&ie=UTF8&qid=1525111237&sr=1-8&refinements=p_6%3AA3P5ROKL5A1OLE

 

https://www.amazon.co.uk/Invicta-Analogue-Automatic-Stainless-Bracelet/dp/B00HLVH1GW/ref=sr_1_45?s=watch&ie=UTF8&qid=1525111187&sr=1-45&keywords=automatic+watch

 

τι άλλες επιλογές έχω;

Επεξ/σία από haris013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είχα αγοράσει. Μια χαρά είναι με μηχανισμό seiko NH35A

Δες και αυτό https://www.amazon.co.uk/Invicta-Chronograph-Automatic-Stainless-Bracelet/dp/B000JQFX1G/ref=sr_1_fkmr0_1?s=watch&ie=UTF8&qid=1525116931&sr=1-1-fkmr0&keywords=invicta+8906

Η διαφορά είναι ότι το ένα  είναι με Coin bezel ενώ το πρώτο που έβαλες εσύ δεν είναι.

Αυτό που έβαλες λέει Japan Movt ενώ το άλλο όχι. Στην πραγματικότητα στις τελευταίες παρτίδες μάλλον κανένα δεν το γράφει αυτό μπροστά αλλά στο πίσω μέρος στο βιδωτό καπάκι.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοράω ένα απλό caterpillar type-r χρονογράφο αν και κάποια στιγμή θα ήθελα να φορέσω ενα zenith el primero.

On 12/04/2018 at 17:06, Thulogur said:

Δίνονται πιστοποιητικά γνησιότητας και σε τέτοιου ειδους ρολόγια ; πχ αν έπαιρνα ενα ρολοι μάρκας allstar ή levis θα ειχε και καρτελάκι γνησιότητας μεσα ; (δεν ειρωνεύομαι ειναι όντως απορία)

Ερώτηση σε όποιον ξέρει: πρόσφατα επεσε στα χερια μου αυτο το ρολοι, αξιζει να ασχοληθώ να το καθαρίσω και να βαλω καινούρια μπαταρία ή ειναι τελείως του πεταματού ; ο μηχανισμός γραφει "unadjusted miyota co japan no jewels" και μπροστά γράφει "cobo"

w.jpg

w1.jpg

Η μηχανη που φοραει ειναι απο τις πιο συνηθισμενες του εμποριου στα quartz, δεν ειναι εντελως σκουπιδι αλλα σιγουρα δεν αξιζει να ασχοληθεις αν δεν εχει συναισθηματικη αξια το ρολοι. (Ορολογοποιος εδω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...