Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Εγώ αυτή την εποχή κοιτάω τα καινούρια galaxy watch. Δεν μπορω να αποφασίσω χρώμα 😛

Rose gold για να φαίνεται σαν κανονικό ρολόι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, σε ένα χρονοντούλαπο βρέθηκε ένα Seiko 5 6119-7430 (κατασκευής μάλλον του 1973). Δεν έχω ιδέα από μηχανικά ρολόγια (το συγκεκριμένο είναι αυτόματο). Το αυθεντικό bracelet μάλλον δεν υπάρχει, και το λουράκι είναι για πέταμα αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Το "σώμα" του ρολογιού έχει αρκετά σημάδια, το ίδιο και το τζαμάκι ενώ η "φάτσα" θα έπρεπε να έχει μάλλον πράσινο χρώμα αλλά έχει ένα καφετί. 

Τέλος πάντων, θα το πάω για μια ματιά σε κάποιον επίσημο αντιπρόσωπο της εταιρείας (να δω αν μπορούμε να το σουλουπώσουμε και με τί κόστος) αλλά γενικά υπάρχει κάπου να βρω κάποιο manual; Διαβάζω οτι ακόμη και ο τρόπος κουρδίσματος έχει σημασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πας σε επίσημο αντιπρόσωπο θα σου κοστίσει περισσότερο από καινούργιο. Αν έχει συναισθηματική αξία απλά πήγαινε το σε έναν αξιόλογο ωρολογοποιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Αν το πας σε επίσημο αντιπρόσωπο θα σου κοστίσει περισσότερο από καινούργιο. Αν έχει συναισθηματική αξία απλά πήγαινε το σε έναν αξιόλογο ωρολογοποιό.

Έχεις να προτείνεις κάτι σχετικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Abudi είπε

Έχεις να προτείνεις κάτι σχετικά;

Όχι δυστυχώς.. Ένας που ξέρω είναι εξίσου ακριβός.

Με κάθε επιφύλαξη δες εδώ και πάρε τηλέφωνο αν είσαι Αθήνα να δεις τι θα σου πουν. Το κατάστημα στο κέντρο ακόμα και για αλλαγή μπαταρίας σφάζει. Η δουλειά που κάνουν όμως είναι εξαιρετική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Abudi είπε

Έχεις να προτείνεις κάτι σχετικά;

Στις 19/6/2018 στις 7:51 ΜΜ, villasg είπε

Τραβα στο Βασιλη το Στεφανιδη Εμμανουήλ Μπενάκη 5, Αθήνα 105 64 ( λιγο πιο πανω απο την ομονοια) τηλ 2103251590 να σου κανει τις αλλαγες με 2-3€ εκαστο , εχει σοβαρους τεχνιτες ωρολογοποιους μεσα , να σκευτεις εκει στελνουν σχεδον ολα τα μαγαζια του κεντρου ( φεξη κλπ ) τις επισκευες τους

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ετοιμαζομαι να αγορασω το πρωτο μου μηχανικο ρολοι.

 

Αυτη τη στιγμη ειμαι προς  seiko skx007

Δεν θελω απαραιτητα divers με ενδιαφερει κατι απλο, διαχρονικο καινκαθημερινο. Εχω σκοπο να το κρατησω για καθημερινο γιαναρκετα χρονια.

Γνωμες? Καποια αλλη προταση εως 400?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, imr είπε

Καλησπερα, ετοιμαζομαι να αγορασω το πρωτο μου μηχανικο ρολοι.

Αυτη τη στιγμη ειμαι προς  seiko skx007

Δεν θελω απαραιτητα divers με ενδιαφερει κατι απλο, διαχρονικο καινκαθημερινο. Εχω σκοπο να το κρατησω για καθημερινο γιαναρκετα χρονια.

Γνωμες? Καποια αλλη προταση εως 400?

μια παρατήρηση.. μηχανικό= κουρδιστό με το χέρι ΜΟΝΟ

 

αυτόματο = φορτίζει με την κίνηση , μπορεί να κουρδίζει μπορεί και όχι (πχ το skx που κοιτάς και είναι αυτόματο δεν κουρδίζει χειροκίνητα/με κούρδισμα, μόνο με κίνηση καθώς το φοράς) 

 

για αυτόματα/μηχανικά δες και κάνα hamilton (ή tissot) 

 

https://www.skroutz.gr/c/334/andrika-rologia.html?from=catspan&keyphrase=hamilton+khaki+field&order_by=pricevat&order_dir=asc

 

και σαν εναλλακτικό του skx εγώ πήρα το αντίστοιχο citizen γιατί το βρήκα λίγο πιο καλό σαν ρολόι συνολικά (αν και όχι τόσο όμορφο, αλλά περίπου το ίδιο), αυτό πχ κουρδίζει και χειροκίνητα και πρέπει να υπάρχει και με μπρασελέ κάπου (αν και γενικά αν δε το θες για πολύ καλό, πάρε λάστιχενιο γιατί είναι πολύ πιο ξεκούραστο μετά από πολλές ώρες στο χέρι ) 

 

https://www.skroutz.gr/s/5120233/Citizen-Promaster-Marine-Automatic-Divers-NY0040-09E.html?from=drop

https://www.skroutz.gr/s/366211/Citizen-Promaster-Automatic-Divers-NY0040-17L.html?from=drop

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα σχετικα με αυτοματο/μηχανικο.

Ιδανικα θα ηθελα αυτοματο που να εχει και κουρδισμα με χερι.

Τα χαμιλτον τα εχω δει και μαρεσουν πολυ σαν ρολογια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επίσης να σου πω και ότι ένα αυτόματο όταν και αν χρειαστεί service στην αντιπροσωπεία  πάει κάνα 200αρικο ασχέτως του πόσο κάνει αρχική τιμή και αν είναι χρονογράφος άλλα 100 (αυτές είναι οι τιμές που μου είπαν από swatch)

 

βέβαια υπάρχει και η επιλογή να τα πας σε ανεξάρτητο service και να σου πάει 100-120, αλλά υπάρχει και αυτό το έξοδο 

 

και φυσικά θα πρέπει να προσέχεις διάφορα πράγματα, με πιο βασικά να μη σου φάει σαβούρα σε κάνα πάτωμα ή να μη σου βάλει νερό (τα καταδυτικά πες αντέχουν αν είναι βιδωμένα τα πάντα, αλλά τα μη καταδυτικά αν πάρουν νερό πρέπει άμεσα να τα πας στο service) 

γενικά σε προειδοποιώ ότι είναι λίγο ταλαιπώρια η όλη φάση, αλλά έχουν τη φάση τους 

 

δεν είναι όμως σαν να έχεις ένα quartz που απλά του αλλάζεις μπαταρία κάθε 3-5 χρόνια και δεν παθαίνουν εξίσου εύκολα τίποτα (πχ να μαγνητιστούν και πηγαίνουν σαν τρελά) ή ακόμα καλύτερα solar που δεν θέλουν ούτε τη μπαταρία 

 

και φυσικά ούτε στον ύπνο τους και τα πιο ακριβά να πάρεις δεν θα κρατάνε εξίσου καλό χρόνο με ένα quartz, εγώ δηλαδή με το citizen που σου λέω είμαι απλά τυχερός που χάνει 6" δεύτερα τη μέρα (θα μπορούσε να χάνει και 30 και να θεωρούταν φυσιολογικό) 

 

επίσης κάτι άλλο που θυμήθηκα και βλέπω στην πράξη είναι ότι αν δεν έχεις ζαφείρι (που στα ιαπωνικά καταδυτικά σε λίγα λεφτά είναι κανόνας) αργά ή γρήγορα θα δεις κάποιο σημάδι ή χαρακιά στο ρολόι σου, βέβαια δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή η αλλαγή αν γίνει χάλια ( είναι 50-60 ), αλλά είναι ένα έξοδο 

βέβαια σε πρόσκρουση το ζαφείρι σπάει πολύ πιο εύκολα από τα διάφορα mineral glass, δεν χαράσσεται σχεδόν με τίποτα αλλά σπάει πιο εύκολα, ενώ τα άλλα είναι πιο ανθεκτικά σε σαβούρες και κοπανήματα ώστε να μην σπάσουν  και γεμίσει θραύσματα το καντράν σου, για αυτό ( νομίζω) ότι προτιμούνται σε στρατιωτική χρήση 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν με προβληματιζουν τα αρνητικα του αυτοματου. 

Εχουν περασει quartz απο τα χερια μου και τωρα ειμαι με kinetic. 

Γενικα θελω τον μηχανισμο, και ας μην ειναι το πιο πρακτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...