Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To συγκεκριμένο δεν αρχικά. Επίσης, 200 ευρώ σε σχέση με 7 και 8 χιλιάρικα που κάνουν τα vintage GMT, δεν το λες και μικρή διαφορά. Άμα σου αρέσει το συγκεκριμένο σχέδιο αλλά οι προτεραιότητες σου είναι άλλες έτσι ώστε να μην μπορέσεις να πάρεις το «κανονικό» τότε σίγουρα δεν είναι κακή λύση.  Μπορω να συμφωνήσω στο θέμα των replica, μιας και έχουν το σημα της ρόλεξ ενώ δεν είναι, αλλά στη συγκεκριμενη περίπτωση μιλάμε για ένα ρολόι που δεν έχει απολύτως καμία σχέση. Πχ, Δεν θα πεις ποτε ναι είναι ρόλεξ άμα σε ρωτήσουν. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

3 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Άλλο ρέπλικα, άλλο αντίγραφο, άλλο μαϊμού 

 

2 λεπτά πριν, lifeowner771 είπε

To συγκεκριμένο δεν αρχικά. Επίσης, 200 ευρώ σε σχέση με 7 και 8 χιλιάρικα που κάνουν τα vintage GMT, δεν το λες και μικρή διαφορά. Άμα σου αρέσει το συγκεκριμένο σχέδιο αλλά οι προτεραιότητες σου είναι άλλες έτσι ώστε να μην μπορέσεις να πάρεις το «κανονικό» τότε σίγουρα δεν είναι κακή λύση.  Μπορω να συμφωνήσω στο θέμα των replica, μιας και έχουν το σημα της ρόλεξ ενώ δεν είναι, αλλά στη συγκεκριμενη περίπτωση μιλάμε για ένα ρολόι που δεν έχει απολύτως καμία σχέση. Πχ, Δεν θα πεις ποτε ναι είναι ρόλεξ άμα σε ρωτήσουν. :P

Βασικά ρέπλικα και μαϊμού είναι το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια 

Από εκεί και πέρα το να φοράς ένα ρολόι που είναι ολόιδιο (όχι στη μάρκα βέβαια) με ένα άλλο ρολόι, που κατά σύμπτωση είναι "iconic" (π.χ.  Speedmaster, Submariner κλπ) προσωπικά θα το απέφευγα 

Με 250-300 βρίσκεις π.χ. ένα ωραίοτατο Tissot 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια άμα δεν σε ικανοποιούν από θέμα αισθητικής τα Tissot η τα Seiko ατυχσες. 😂

Αμα πάρουμε σαν παράδειγμα το συγκεκριμένο ρολόι, Rolex ίδιο δεν υπάρχει.  Τετράγωνοι δείκτες, χωρίς cyclops και με τέτοιους λεπτοδείκτες και gmt δεν υπάρχει. Μοιάζει; Ναι σίγουρα αλλά μιλάμε για ρολόι. Παίρνεις ότι σου αρέσει.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, lifeowner771 είπε

Βέβαια άμα δεν σε ικανοποιούν από θέμα αισθητικής τα Tissot η τα Seiko ατυχσες. 😂

 Αμα πάρουμε σαν παράδειγμα το συγκεκριμένο ρολόι, Rolex ίδιο δεν υπάρχει.  Τετράγωνοι δείκτες, χωρίς cyclops και με τέτοιους λεπτοδείκτες και gmt δεν υπάρχει. Μοιάζει; Ναι σίγουρα αλλά μιλάμε για ρολόι. Παίρνεις ότι σου αρέσει.  

Seiko που να μοιάζει με το GMT πάντως υπάρχει (λέγε με χελώνα) 

Σε κάθε περίπτωση, περί ορέξεως pumpkin pie... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη διαφορά το homage από την μαϊμού.

Btw τα davosa είναι το ποιό ποιοτικό από όσα κυκλοφορούν με αστέρι μπρασελε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lifeowner771 είπε

Βέβαια άμα δεν σε ικανοποιούν από θέμα αισθητικής τα Tissot η τα Seiko ατυχσες. 😂 

Αμα πάρουμε σαν παράδειγμα το συγκεκριμένο ρολόι, Rolex ίδιο δεν υπάρχει.  Τετράγωνοι δείκτες, χωρίς cyclops και με τέτοιους λεπτοδείκτες και gmt δεν υπάρχει. Μοιάζει; Ναι σίγουρα αλλά μιλάμε για ρολόι. Παίρνεις ότι σου αρέσει.   

Μισώ τα ομάζ καθώς είναι σκέτες κόπιες και πολλά δίνεις μόνο γι' αυτές. Παρόλαυτα όντως τα παλιά rolex είναι ρομαντικά και καταλαβαίνω την ανάγκη καθώς πόσοι έχουμε 5κ ευρώ+(LOL).

Προσωπικά θα έπαιρνα το seiko baby turtle - pepsi version(πολύ πιο μικρό από τα κλασικά turtle). Παρόμοιο λουκ και μπέζελ, in house nh45 movement, αντοχή και πολύ καλό finishing για την τιμή(το έχω δει στο κατάστημα στην αρχή της Ερμού) και χαρακτηριστικό design της σέικο, όχι αντίγραφη.

Αν κάποιος θέλει να πάρει ομάζ ρόλεξ gmt ή subby για όνομα του θεού αποφύγετε τα quartz σκουπιδάκια είναι σα να παίρνεις matchbox αμάξι(τα παιχνιδάκια) αντί του κανονικού. Δεν καταλαβαίνω πως δεν έχει αναφερθεί το steinhart gmt, πολύ καλύτερη επιλογή απ΄όλες τις απόψεις. Δυστυχώς με 200-300 ευρώ οι επιλογές γενικά είναι πάρα πολύ λίγες και τα steinhart είναι πολύ vfm(πολύ περισσότερο απ' τα overrated tissot).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά τα steinhart. Είχα το 42ρι, και ο λόγος που δεν το κράτησα ήταν οι διαστάσεις και το βάρος. Κατά τα αλλά ήταν παρα πολύ ποιοτικό. 

 

Οσο για τα quartz, το Davosa είναι το μοναδικό quartz που έχω, και ομολογώ ότι ενώ στην αρχή είχα δεύτερες σκέψεις, τώρα με έχει βολέψει και δεν το πολύ σκέφτομαι το ότι είναι με μπαταρία. Σου δίνει και την αίσθηση ότι είναι πιο ανθεκτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jimmysss! είπε

γλυκοκοιταζω αυτα τα 2 ρολογια για καθημερινο κασουαλ αλλα και dress watch περιστασεις (φυσικα με την αλλαγη σε δερματινο καφε λουρακι). Τι λετε;

https://www.amazon.com/Seiko-SNE329-Sport-Solar-Powered-Stainless/dp/B00I1KSQ6Q

https://www.amazon.com/Citizen-Eco-Drive-Stainless-display-BM8180-03E/dp/B000EQS1JW

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάνα χρόνο είχα τσεκάρει το brand Christopher Ward και τα ρολόγια μου φάνηκαν έτσι κι έτσι. Πριν κάνα μήνα άκουσα πως έχει κυκλοφορήσει πολλά καινούρια και μόλις τα είδα τώρα έπαθα την πλάκα μου.

Πρώτο ξεχωρίζω το c65 trident gmt, που προφανώς εμπνεύστηκε πολύ απ΄το explorer ii Steve McQueen, το αγαπημένο μου vintage rolex:

Spoiler

c65-41-agm1-s0kk0-b0_3d-new.jpg

Απ την ίδια σειρά το 65 trident diver είναι πανέμορφο:

Spoiler

c65-41h3h1-s0bb0-vc_fr.jpg

 

Επίσης το c60 trident bronze pro μου θυμίζει το bronzo(ένα απ' τα αγαπημένα μου ρολόγια):

Spoiler

c60-43ada2-b00b0-nk_fr.jpg

 

Και τέλος το C5 Malvern 595 που καταφέρνει σωστό μίνιμαλ κατά την άποψη μου σε φοβερή τιμή(800ε):

Spoiler

c05-39h3h3-s00g0-ok_fr.jpg

 

Όλα αυτά παίζουν στις πολύ reasonable τιμές 800-1200 και, τουλάχιστον αυτή τη στιγμή, θα τα επέλεγα εναντί σχεδόν οποιουδήποτε ανταγωνιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...