Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mp123 είπε

Δεν πιστεύω να βιδώνει η κορώνα.σε πολλά δεν βιδωνει π.χ στο tag heuer link της γυναίκας μου.της εχω δυο tag στο aquaracer βιδωνει Αλλά στο link που είναι 500 ευρώ ακριβοτερο δεν βιδωνει.τωρα στο ερώτημα καλύτερα είναι να παρει αλλο .50 με 60 ευρώ έχει το ρολόι έτσι δεν είναι; δεν συμφέρει.

 

 

όταν μιλάμε για καταδυτικά και αρκετά πάνω από 100 μέτρα είναι αυτονόητο ότι η κορώνα είτε θα βιδώνει είτε θα έχει γενικά κάποιο πιο εξελιγμένο σύστημα από απλά να πιέζεις προς τα μέσα 

 

η τιμή δεν έχει καμία απολύτως σχέση με , τα πιο ακριβά ρολόγια στον κόσμο συνήθως δεν έχουν σοβαρή αδιαβροχοποίηση γιατί δεν είναι αυτός ο στόχος τους, αλλά ένα ρολόι που προορίζεται για κατάδυση όσο φθηνό κι αν είναι έχει βιδωτή κορώνα και δεν μπάζει νερά.

 

το αν αξίζει ή όχι η επισκευή βεβαίως να το συζητήσουμε και να πιθανώς να μην αξίζει 

3 ώρες πριν, mp123 είπε

60 ευρω κανει και γραφει οτι παει 200 μετρα κατω απο το νερο.τι να λέμε τώρα.καλυτερα ένα swatch πάρα αυτό τζάμπα λεφτά.εγω για φτηνό ρολόι κάτω των 100 μόνο swatch θα έπαιρνα.

το συγκεκριμένο invicta είναι μια χαρά για αυτό που είναι και σε αντίθεση με την υπόλοιπη γκάμα της συγκεκριμένης εταιρείας είναι το μόνο αξιοπρεπές

 

από την άλλη τα aquaracer που αναφέρεις παραπάνω είναι πολύ αμφίβολο για το πόσο αξίζουν τα χρήματά τους  

 

ούτε εγώ θα αγόραζα invicta, προτιμησα να δώσω κάτι παραπάνω να πάρω ένα citizen ας πούμε για αυτή τη δουλειά, αλλά δεν το λες και κακή αγορά για κάτω από 100 ευρώ 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, logistoulis είπε

όταν μιλάμε για καταδυτικά και αρκετά πάνω από 100 μέτρα είναι αυτονόητο ότι η κορώνα είτε θα βιδώνει είτε θα έχει γενικά κάποιο πιο εξελιγμένο σύστημα από απλά να πιέζεις προς τα μέσα 

η τιμή δεν έχει καμία απολύτως σχέση με , τα πιο ακριβά ρολόγια στον κόσμο συνήθως δεν έχουν σοβαρή αδιαβροχοποίηση γιατί δεν είναι αυτός ο στόχος τους, αλλά ένα ρολόι που προορίζεται για κατάδυση όσο φθηνό κι αν είναι έχει βιδωτή κορώνα και δεν μπάζει νερά.

το αν αξίζει ή όχι η επισκευή βεβαίως να το συζητήσουμε και να πιθανώς να μην αξίζει 

το συγκεκριμένο invicta είναι μια χαρά για αυτό που είναι και σε αντίθεση με την υπόλοιπη γκάμα της συγκεκριμένης εταιρείας είναι το μόνο αξιοπρεπές

από την άλλη τα aquaracer που αναφέρεις παραπάνω είναι πολύ αμφίβολο για το πόσο αξίζουν τα χρήματά τους  

ούτε εγώ θα αγόραζα invicta, προτιμησα να δώσω κάτι παραπάνω να πάρω ένα citizen ας πούμε για αυτή τη δουλειά, αλλά δεν το λες και κακή αγορά για κάτω από 100 ευρώ 

Tag heuer aquaracer αγορασμένο το 2000 .της γυναίκας.από εξωτερικό .ως τωρα το μονο που ζηταει είναι μπαταρία και σέρβις κάθε δύο χρόνια.νερα,θάλασσα ποτέ δεν το βγάζει.μοιαζει σαν να είναι αγορασμένο τωρα.ποιοτητα.

το tag link το έχει για πιο καλό.

Γενικά με τα tag πολύ ευχαριστημένος.για μένα η πιο vfm εταιρία.

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, mp123 είπε

Γενικά με τα tag πολύ ευχαριστημένος.για μένα η πιο vfm εταιρία.

Vfm είναι η seiko και σε ορισμένα μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, omitziz είπε

Vfm είναι η seiko και σε ορισμένα μοντέλα.

Συγγνώμη αλλα τωρα μιλάμε για σοβαρά ρολόγια..με 1400 ευρώ παίρνεις ρολόι για μια ζωή .ποτέ δεν χάνει την αξία του.στην τιμή του δεν υπάρχει καλύτερο.αθτο λέω vfm.εει 2 tag η γυναίκα 19 ετών και 13 το αλλο και εγώ έχω tag aquaracer automatic 13 ετων και νομιζεις πως ειναι καινουργια.ποτε δεν πέφτουν από την μόδα και είναι tag.αυτο λέω vfm.ρολογια για μια ζωή που δεν θα χρειαστεί να τα αλλάξεις η ποτέ δεν θα χαλάσουν.δεν έχουν ούτε χαρακια επάνω.

Φυσικά για μένα το πολύ 2000 για ρολόι.παραπανω όχι.ειπαμε.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κι ένα Seiko κρατά μια ζωή αν το προσέξεις. Έχω ένα γερμανικό Braun που μου το έκανε δώρο ο νονός μου όταν πήγα φαντάρος και το έχω ακόμα 25 χρόνια μετά. Τα ακριβά ρολόγια τα παίρνεις κυρίως για λόγους prestige. Ειδικά από φίρμες όπως η Tag Heuer που την ξέρει και η κουτσή Μαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα παιδια, πρόκειται να μου κάνουν δωρο ενα ρολοι μεχρι 600-700 ευρω, το θελω με μπρασελε, νομιζω σε αυτα τα χρήματα ειναι κριμα να παρω quartz οποτε λεω να ειναι αυτοματο. τι προτείνουν οι πιο έμπειροι; γιατι εγω ενα Casio edifice εχω και κατι gshock 😛

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
23 λεπτά πριν, someone- είπε

καλησπέρα παιδια, πρόκειται να μου κάνουν δωρο ενα ρολοι μεχρι 600-700 ευρω, το θελω με μπρασελε, νομιζω σε αυτα τα χρήματα ειναι κριμα να παρω quartz οποτε λεω να ειναι αυτοματο. τι προτείνουν οι πιο έμπειροι; γιατι εγω ενα Casio edifice εχω και κατι gshock 😛

Σε αυτά τα χρήματα αν θες κάτι καλό θα πρότεινα μάρκες όπως Tissot (ελβετικά), Hamilton (ΗΠΑ), Victorinox (ελβετικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα hamilton ελβετικά τα λες πλέον, μόνο στο σχεδιασμό έχουν κρατήσει την αμερικανιά

 

εγώ έχω αυτό (εννοείται ότι θα κόψουν αν πας να το πάρεις κάπου και θα πέσεις στα 600-700 ) 

https://www.skroutz.gr/s/5052319/Hamilton-H70505133.html

 

παρόλα αυτά αν δεν καίγεσαι για   αυτόματο σε αυτά τα λεφτά μπορείς να δεις και κάποια quartz longines που έχουν πιο καλό γυάλισμα, καλύτερους μπρασελέδες με βίδες κτλ 

τα αντίστοιχα αυτόματα μπορεί να πλησιάζουν ή να περνάνε το χιλιάρικο βέβαια.. 

 

διαφορετικά δες hamilton που συνήθως είναι καλύτερα από tissot και είναι στα χρήματα που κοιτάς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, someone- είπε

καλησπέρα παιδια, πρόκειται να μου κάνουν δωρο ενα ρολοι μεχρι 600-700 ευρω, το θελω με μπρασελε, νομιζω σε αυτα τα χρήματα ειναι κριμα να παρω quartz οποτε λεω να ειναι αυτοματο. τι προτείνουν οι πιο έμπειροι; γιατι εγω ενα Casio edifice εχω και κατι gshock 😛

Δες και τα Seiko prospex. Πολύ ποιότητα για τα λεφτά τους και αθάνατα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Επειδή δε γνωρίζω πολλά από εταιρείες ρολογιών, τί γνώμη έχετε για τα Swiss Military Hanowa; Θεωρούνται ποιοτικά σε σχέση με Seiko, Orient, Citizen κλπ; Ή απλά δεν κοιτάς αλλού στο price range 100-300;

Πχ αυτό; https://www.skroutz.gr/s/14622160/Swiss-Military-Hanowa-16-4075-04-001.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ περιμένω το srpb41. Σε άλλη περίπτωση και αν είχα τα λεφτά θα κοιτούσα και το παρακάτω.

https://www.amazon.com/gp/aw/d/B00HFMO9AI/ref=ox_sc_act_image_1?smid=ATVPDKIKX0DER&psc=1

 

https://photos.app.goo.gl/C1T99qqwgt3WvC599

Επεξ/σία από cerato
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, η αλήθεια ειναι οτι θα το εχω για καλο το ρολοι και το μόνο σίγουρο ειναι πως δε θα μου αρεσει να το τρεχω για σέρβις μιας και είμαι επαρχία και ποσο μαλλον να σταματησει να λειτουργεί. τα eco drive/solar δε τα ειχα στο μυαλο μου αλλά μου ακούγεται πως μου ταιριάζει η λειτουργία τους. τα eco drive της citizen ειναι ιδια με τα σολαρ της seiko? γιατί αν δε κανω λαθος βγαζει και σολαρ η citizen, ποια η διαφορα των δύο μηχανισμών;
εχετε να προτεινετε καποιο σε σολαρ/εκο ντραιβ στα 500-700 γιατι μέχρι μεσα Αυγούστου πρέπει να το εχω. να πω πως δε μου αρεσει τα πολυ φορτωμένα ρολογια δλδ μου αρεσει κατι σε φαση divers βεβαια αυτα παιζουν στα 200-300 και δε θα δεχτούν να μου κανουν τέτοιο φθηνο δωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να χρειαστεί Service η να σταματήσει να λειτουργεί μπορει να το πάθει οποιοσδήποτε μηχανισμός. Εγώ σου προτείνω να πάρεις αυτό https://www.skroutz.gr/s/8629892/Seiko-SBDC031.html

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...