Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

από 200 ευρώ μόνο 18? τρελή προσφορά. Μπορεί να χτυπήσω ένα

Φιλε Nabuko - εχεις βρει καπου αυτο το ρολοι με 200 ευρω? Το πολυ μεχρι 25 ευρω το εχω βρει. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, Γιωργος356 είπε

Φιλε Nabuko - εχεις βρει καπου αυτο το ρολοι με 200 ευρω? Το πολυ μεχρι 25 ευρω το εχω βρει. 🙂

όταν έγραψα το μήνυμα τα κοιτούσα και είχαν τιμές ανάλογα το χρώμα από 170 μέχρι 210 και έγραφε έκπτωση 91%. Περίεργο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hamilton Khaki Navy Auto (40mm)

έχω πάρει και το μαύρο/πορτοκαλί nato strap για να το δοκιμάσω τώρα το καλοκαίρι. 
 

πριν λίγες μέρες βγήκε και σε 43αρι που πιστεύω ταιριάζει καλύτερα σε αντρικό χέρι. 

FB3BF021-237E-4401-9631-432692019D25.jpeg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

θα το μετρήσω και θα σου πω...

Υ.Γ. είμαι γυναίκα ;)

To ρολοι είναι clean as fuck  πάντως. Ο κόκκινος δείκτης είναι το κερασάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tο Khaki Navy για καλοκαίρι είναι ταμάμ, και επίσης πανέμορφο όπως και μαζεμένο σε διαστάσεις.

Απλά ρε γαμωτ..

1. Είναι dive style watch, όχι dive watch (10bar WR έναντι 20bar που είναι το στάνταρ σήμερα).

2. Φοράει την φθηνή έκδοση του ETA C07.111 με τα πλαστικά μέρη και την απουσία regulator.

3. Έχει την ημερομηνία στις τεσσεράμισι (pet peeve δικό μου).

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dante80 είπε

Απλά ρε γαμωτ..

1. Είναι dive style watch, όχι dive watch (10bar WR έναντι 20bar που είναι το στάνταρ σήμερα).

το 43άρι που βγήκε πρόσφατα είναι στα 30 bar :)

Βέβαια, υπάρχει κάποιος που θα βουτούσε με ρολόι αξίας 700 ευρώ? εκτός από τους επαγγελματίες δηλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

το 43άρι που βγήκε πρόσφατα είναι στα 30 bar :)

Βέβαια, υπάρχει κάποιος που θα βουτούσε με ρολόι αξίας 700 ευρώ? εκτός από τους επαγγελματίες δηλ...

To 43αρι είναι και no date βλέπω, μια χαρά για μεγαλύτερους καρπούς! 👍

Προσωπικά διαφωνώ πάντως για το θέμα κόστους-χρήσης. Τα ρολόγια τα έχουμε για να τα φοράμε, και τα καταδυτικού τύπου ρολόγια τα έχουμε για να τα βουτάμε. Ή έστω ρε παιδί'μ, να τα πλατσουρίσουμε λίγο παραλία! 🤿

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία. ΟΚ τα tag / omega / rolex έχουν επίσημο service στα 500€ και λες ΟΚ, πληρώνεις ενα σημαντικό ποσό, για ενα ενδεχομένως πολλαπλάσιας τιμής ρολόι.

Με ρολόι των 600-700€ που είναι μηχανικό, τι γίνεται? Πόσο πάει το επίσημο service?

*(θυμίζω ότι στο επίσημο service γίνεται και αλλαγή όσων μερών παρουσιάζουν φθορά, χωρίς επιπλέον χρέωση). Αλλιώς το πας σε μη εξουσιοδοτημένο, που απλά καθαρίζει / λαδώνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα και εγώ αυτή την απορία... συγκεκριμένα για τη Hamilton έχει εδώ τιμές...https://www.hamiltonwatch.com/en-gr/service-prices.html 

ανάλογα βέβαια με τον τύπο του κάθε ρολογιού (αν πχ έχει χρονογράφους ανεβαίνει το κόστος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Mε ρολόι των 600-700€ που είναι μηχανικό, τι γίνεται? Πόσο πάει το επίσημο service?

*(θυμίζω ότι στο επίσημο service γίνεται και αλλαγή όσων μερών παρουσιάζουν φθορά, χωρίς επιπλέον χρέωση). Αλλιώς το πας σε μη εξουσιοδοτημένο, που απλά καθαρίζει / λαδώνει. 

Πάντα εξαρτάται από τον μηχανισμό και την αντιπροσωπεία. Για παράδειγμα, ένας μηχανικός χρονογράφος όπως ο Tissot PRC 200 θα σου κοστίσει περισσότερο από το Hamilton που βλέπουμε παραπάνω. Νομίζω πως για τα περισσότερα Tissot/Hamilton το Swatch group τσιμπάει ένα 200αρι για πλήρες ρεκτιφιέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να και το δικό μου. Wenger , άλλαξα το λουρί σε καουτσούκ γιατί το δέρμα έλιωνε στο χέρι μου. Θέλω να πάρωκαι άλλο. Είναι 42mm. Όλο το καντράν είναι Lumen. Κανονικός φακός το βράδυ.watch.jpg.b83afbdc566c4e7185b7afa3583965a2.jpg

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

είχα και εγώ αυτή την απορία... συγκεκριμένα για τη Hamilton έχει εδώ τιμές...https://www.hamiltonwatch.com/en-gr/service-prices.html 

ανάλογα βέβαια με τον τύπο του κάθε ρολογιού (αν πχ έχει χρονογράφους ανεβαίνει το κόστος)

 

11 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Πάντα εξαρτάται από τον μηχανισμό και την αντιπροσωπεία. Για παράδειγμα, ένας μηχανικός χρονογράφος όπως ο Tissot PRC 200 θα σου κοστίσει περισσότερο από το Hamilton που βλέπουμε παραπάνω. Νομίζω πως για τα περισσότερα Tissot/Hamilton το Swatch group τσιμπάει ένα 200αρι για πλήρες ρεκτιφιέ.

Όντως τόσο έχει (κάπου 200€) τα οποία θεωρώ δίκαιη τιμή.

Ίσως το έχεις ψάξει onelonelystar, κάθε πότε προτείνεται το service?

image.png

Απαντάω στον εαυτό μου!!!
image.png.f186aa52fb8a5d9a03fbf7de64b10892.png
 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...