Προς το περιεχόμενο

Καφές


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ δεν τις εκτιμώ αυτές.

Με τον καιρό χαλάνε με το βάλε βγάλε και αρχίζουν να ξεφεύγουν κατακάθια μέσα στον καφέ. Άσε που είναι πολύ κακό για το τίποτα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει και στο ικεα τετοιες πολυ φτηνες δεν θυμαμαι ακριβως αλλα ειναι καταρχας για 1-2 ποτηρια και αμα κρυωσει κρυωσε ασε που αφηνει πολλες φορες κατακαθι καπως ..για μενα η μηχανη ειναι αναντικαταστατη βαζεις οποτε θες ζεστο καφε και τελειωσε η υποθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει και στο ικεα τετοιες πολυ φτηνες δεν θυμαμαι ακριβως αλλα ειναι καταρχας για 1-2 ποτηρια και αμα κρυωσει κρυωσε ασε που αφηνει πολλες φορες κατακαθι καπως ..για μενα η μηχανη ειναι αναντικαταστατη βαζεις οποτε θες ζεστο καφε και τελειωσε η υποθεση

 

Καλά και στη μηχανή δε μπορείς να αφήσεις για 5 ώρες τον καφέ :devil: ,αποκτάει περίεργη γεύση.Το πολύ να τον αφήσεις 15-25 λεπτά.Άσε που καίει καμια 800w η καφετιέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α εγω τον αφηνω καμια φορα και 2ωρο δεν τρεχει τπτ οτι καιει καιει παντως πολλα η βρωμοκαφετερια..κοιτα οντως αμα τον αφησεις ωρες μετα εχει καπως μεταλλικη γευση αλλα εγω τον πινω και ετσι δεν τρεχει τπτ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν το μεταξύ, τι γνώμη έχετε για τις καφετιέρες που κάνουν 20 ευρώ με αυτές που κάνουν 50+. Εγώ έχω την εντύπωση ότι τον ίδιο καφέ κάνουν. Αλήθεια, τι φίλτρα χρησιμοποιείτε ; αν και ούτε αυτά πιστεύω παίζουν ρόλο. Α! και πόσο καφέ βάζετε για μια μεγάλη κούπα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις πιο πίσω τι ρώτησα γι αυτόν.

 

Ο ένας λέει 3 ο άλλος 5 άλλος 6 εγώ 7,20. Μου φαίνεται αυτός ο καφές τιμολογείται όπως κάτσει στον καθένα....

 

Σήμερα είδα την έκδοση premium με 4 ευρώ. Η απλη standart πρέπει να κάνει γύρω στα 3.5. Αυτά σε κεντρικά σημεία της Θεσσαλονίκης.

Παλιότερα τον είχαν προσφορά 1+1 και είχα αρκετό αποθεμα.

 

Πάντως και εγώ αγοράζω οτι βρω σε προσφορά! π.χ σήμερα είδα τον Douwe Egbert και τον Melitta γύρω στα 2.5 ευρώ. Αυτούς πήρα για δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν το μεταξύ, τι γνώμη έχετε για τις καφετιέρες που κάνουν 20 ευρώ με αυτές που κάνουν 50+. Εγώ έχω την εντύπωση ότι τον ίδιο καφέ κάνουν. Αλήθεια, τι φίλτρα χρησιμοποιείτε ; αν και ούτε αυτά πιστεύω παίζουν ρόλο. Α! και πόσο καφέ βάζετε για μια μεγάλη κούπα ;

 

κοιτα τι γινεται μια ιδιου τυπου που εχει 20 με αυτη που εχει 50 δεν εχει διαφορες ουτε για μενα επειδη εκει παιζει τι φιλτρο θα βαλεις τι καφε ποσο καφε ποσο νερο κλπ κλπ ειναι δηλαδη δικο σου θεμα .Βαζω κατι φιλτρα απο το σουπερμαρκετ που ειναι καφε και ανακυκλωσιμα αλλα και λιγο πιο σκληρα απο τα αλλα νομιζω δεν γραφουν τιποτα πανω..Για μια μεγαλη κουπα απο 2-3 κουταλιες της σουπας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια νορμάλ μερίδα καφέ χρειάζεται μια κουταλιά σούπας. Αν πίνεις διπλή μερίδα βάζεις 2.

 

Παίζει ρόλο βέβαια και κατά πόσο θέλεις να είναι ο καφές βαρύς ή όχι. Κανένας δεν σου απαγορεύει να βάλεις μισή ή 4 κουταλιές ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βασικά εγώ τον γαλλικό δε τον μπορώ πολύ βαρύ γιατί έχει την περισσότερη καφείνη απ' όλους τους καφέδες.Συνήθως μια γεμάτη κουταλιά της σούπας για μια κούπα βάζω άντε μιάμιση.Κανονικά θέλει δύο αλλά προσέχω το στομάχι κ τα νεύρα μου κ κάνω κ οικονομία.Αν είσαι καπνιστής λογικό να τον θες πιο βαρύ,πάει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συνηθίζω να βάζω 3-4 κουταλιές και αν θέλω να βάλω και καφέ με άρωμα(έτσι δε λέγεται?),βάζω 2μιση κουταλιές κανονικό,και 1 με άρωμα.Μια φορά είπα να βάλω 2 κουταλιές γιατί το είχα παρακάνει με τον καφέ,αλλά δε μου άρεσε,ήταν σαν νερό :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοί οι αρωματικοί, με φουντούκι και τα λοιπά, ιδιαίτερα με φουντούκι τους συχαίνομαι, δεν μπορώ να τους πιω με τίποτα. Εγώ βάζω 2 κουταλιές του γλυκού γιατι πίνω και το πρωί freddo στη δουλειά, είπαμε μην σπάσουμε και κανένα pc απο τα νεύρα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με φουντούκι ούτε εμένα μ αρέσει,αλλά υπάρχουν με πολλά αρώματα.Το λάθος που έκανα μια φορά ήταν που έβαλα μόνο αρωματικό,χωρίς να βάλω και κανονικό και μου φάνηκε σαν να έπινα και γω δεν ξέρω τι!Ήταν πολύ περίεργη γεύση.Όμως αν βάλεις λίγο αρωματικό,δίνει πολύ ωραία γεύση αλλά δεν είναι και για πολύ.

Θα ήθελα πάντως να αγόραζα και μια μηχανή για espresso αλλά προς το παρόν,έδωσα λεφτά για να πάρω καλή καφετιέρα.Ο espresso που γίνεται απ ευθείας με ζεστό νερό χωρίς να χρειάζεται μηχανή κάτι λέει,αλλά δε συγκρίνεται με τίποτα με τον κανονικό νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως απίστευτο σκεύος [από το να πάρω συσκευή των 100€ και αμφιβόλου ποιότητας...].

Για πείτε και κάνα καλό espresso να δοκιμάσω, έχω πάρει την gold των Starbucks αλλά πολύ βαρύς καφές ρε γμτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...