Προς το περιεχόμενο

Forthnet ADSL - Ελεος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σιγά μην θέλει και PhD :P

 

ok δεν λέω έχεις και ένα δίκιο, αλλά δεν είναι και κάτι το σπουδαίο να κάνεις κάποια πράγματα...τα οποία αν έχουν γίνει λάθος θα έχεις πρόβλημα με όλους τους ISPs και όχι μόνο με την Forthnet...

 

απλα μερικοι δεν εχουν καταλαβει οτι αλλο πραγμα το να παιζει μια συνδεση σωστα και 6-10 πραγματα που θα κανεις και αλλο το να πηγαινει αργα λογω bandwidth.σε περιμενει μια απορια thresh στο o/c section απο μενα:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής το μέγιστο που κλείδώνει το router μου είναι γύρω στα 14500kbps και το χαμηλότερο γύρω στα 12600kbps και έχω 1-3 αποσυνδέσεις την ημέρα γύρω στο πόσο να ζητήσω από την forthnet να το κλειδώσει για να σταθεροποιηθεί 13000kbps είναι καλα?Επίσης που πρέπει να απευθυνθώ για κάτι τέτοιο,σε ποιο τηλέφωνο εννοώ.Ευχαριστώ

 

Router:Linksys WAG200G (PSTN)

 

DSL Status: Connected

DSL Modulation Mode: ADSL2+

DSL Path Mode: Interleaved

Downstream Rate: 12952 kbps

Upstream Rate: 1021 kbps

Downstream Margin: 7 db

Upstream Margin: 10 db

Downstream Line Attenuation: 33 db

Upstream Line Attenuation: 8.5 db

Downstream Transmit Power: 12 db

Upstream Transmit Power: 21 db

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής το μέγιστο που κλείδώνει το router μου είναι γύρω στα 14500kbps και το χαμηλότερο γύρω στα 12600kbps και έχω 1-3 αποσυνδέσεις την ημέρα γύρω στο πόσο να ζητήσω από την forthnet να το κλειδώσει για να σταθεροποιηθεί 13000kbps είναι καλα?Επίσης που πρέπει να απευθυνθώ για κάτι τέτοιο,σε ποιο τηλέφωνο εννοώ.Ευχαριστώ

 

Router:Linksys WAG200G (PSTN)

 

DSL Status: Connected

DSL Modulation Mode: ADSL2+

DSL Path Mode: Interleaved

Downstream Rate: 12952 kbps

Upstream Rate: 1021 kbps

Downstream Margin: 7 db

Upstream Margin: 10 db

Downstream Line Attenuation: 33 db

Upstream Line Attenuation: 8.5 db

Downstream Transmit Power: 12 db

Upstream Transmit Power: 21 db

 

εισαι αρκετα off topic αλλα θα απαντησω εδω.13831 και τους λες οτι εχεις αποσυνδεσεις.με το support.δεν θα σε βαλουν στα 13.δεν παει ετσι.παει συμφωνα με το Noise margin.to default ειναι 6 εσενα θα σε βαλουν με 8.λιγο περισσοτυερο margin λιγο λιγοτερη ταχυτητα.παλι θα δεις διακυμανση απλα λογικα θα φυγουν τα disconects.επισης πριν κανεις οτιδηοποτε περνα το firmware 1,.01.08 απο το site ths forthnet>ειναι πολυ πιο σταθερο και κλειδωνει την γραμμη πιο γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
εισαι αρκετα off topic αλλα θα απαντησω εδω.13831 και τους λες οτι εχεις αποσυνδεσεις.με το support.δεν θα σε βαλουν στα 13.δεν παει ετσι.παει συμφωνα με το Noise margin.to default ειναι 6 εσενα θα σε βαλουν με 8.λιγο περισσοτυερο margin λιγο λιγοτερη ταχυτητα.παλι θα δεις διακυμανση απλα λογικα θα φυγουν τα disconects.επισης πριν κανεις οτιδηοποτε περνα το firmware 1,.01.08 απο το site ths forthnet>ειναι πολυ πιο σταθερο και κλειδωνει την γραμμη πιο γρηγορα.

 

Ναι η αλήθεια είναι πως είμαι εκτός θέματος αλλά το θεώρησα ανούσιο να ανοίξω καινούργιο θέμα.Ευχαριστώ πάντως που μου απάντησες,αν κατάλαβα καλά θα πω πως θέλω να μου αυξήσουν το Downstream Margin στο 8 αυτό θα είναι πάντα 8 ή υπάρχει περίπτωση να πέσει στο μέλλον και η γραμμή να είναι όπως παλιά δηλαδή λιγότερο σταθερή?Με 8 Downstream Margin ξέρεις μήπως χονδρικά να μου πεις στα πόσα θα κλειδώνω?Το firmware 1.01.08 έχω.Επίσης να αναφέρω πως κανονικά 6 Downstream Margin έχω αλλά σήμερα είναι στο 7 και δεν είχε καμία αποσύνδεση μήπως να τους πω να το βάλουν στο 7?Γιατί με 7 κλειδώνω και κοντά στα 13000kbps.

Επεξ/σία από StrEaMLiNe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει 7 υπαρχει 8.β.αν ηταν σταθερα στο 8 τοτε θα ηξταν σταθερα και στο 6 τοτε δεν θα ειχες αποσυνδεσεις.αν πχ κανει αποσυνδεση οταν το margin φτασει 4 τοτε απο το 6 που ισουν αρχικα μεχρι το 4 ειναι 2 μοναδες ενω τωρα απο το 8 ακομα και να πεσει 2 μοναδες θα παει 6 οποτε για να φτασεις 4 και να κανει αποσυνδεση θα πρεπει να πεσει 4 μοναδες.δηλαδη εχεις μεγαλυτερο περιθωριο.απλα επειδη το θεμα σου ειναι μεγασλο για αυτο θα ηταν καλο αλλο θεμα.με 2 μοναδες διαφορα 1,5 πιστευω να χασεις το πολυ.λογικα θα εχεις λιγοτερες αποσυνδεσεις λογο οτι θα εχεις μεγαλυτερα περιθωρια απλα θια ειναι πιο δυσκολο να φτασεις τα ορια της αποσυνδεσης.μπορει να στο βαλουν 8 και να παει και 9 αλλα να παει και 5 ενω πριν που ηταν 6 μπορει να πηγαινε και 7 αλλα μπορει να παει και 4 και να σου κανει αποσυνδεση.αποσυνδεση δεν κανει στο 4 απλα το αναφερω για να καταλαβεις.το που θα κανει αποοσυνδεση εξαρτατε απο πολλα.αλλοι παιζουν με to dmt σε margin 4 kai 3 και παιζουν μια χαρα.αυτα με απλα λογια.τωρα γιατι πειραζουν margin κτλ αυτο ειναι αρκετες λεπτομερειες και μην χαλασουμε το θεμα.οτι αλλοειναι το ανοιγοθμε σε κανα αλλο θεμα και αναλυουμε τα παντα.απλα ισως κανει διαφορες ωρες σκαμπανεβασματα και για αυτο τωρα δεν πεφτει.απο την αλλη μπορει καποια στιγμη που ειναι χαλια η γραμμη να σε κλειδωσει πιο χαμηλα και μετα που θα γινει κανονικη η γραμμη για αγνωστιυς λογους το margin να ανεβει και να μην εχεις disconects επειδη ισως κλειδωσες πιο χαμηλα.τα λεω χωρις να τα αναλυσω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπώ ινσόμνια.

Μετακομίζω ηράκλειο σε κανά δίμηνο και σκεφτόμουν φορθνετ σοβαρά.

 

Σχεδόν μονόδρομος ο ΟΤΕς.

Έχει κάποιος HOL εκεί να πει άποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπώ ινσόμνια.

Μετακομίζω ηράκλειο σε κανά δίμηνο και σκεφτόμουν φορθνετ σοβαρά.

 

Σχεδόν μονόδρομος ο ΟΤΕς.

Έχει κάποιος HOL εκεί να πει άποψη?

 

Η Forthnet δείχνει ότι στρώνει... Κάτσε να περάσουν μερικές μέρες να έχουμε πιό σίγουρα δεδομένα.

Αν δεν σε ενδιαφέρει η μεγάλη ταχύτητα, κοίτα και κατά CYTA μεριά.

Α, και καλώς να ορίσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παραθέσω και εγώ τη δική μου εμπειριά από Forthnet: Είμαι συνδρομητής από τον Ιούνιο του 2008 στα 24Mbps πάντα, τοποθεσία Πάτρα (Σκαγιοπούλειο).

Συνολικά όλο αυτό τον καιρό είμαι ευχαριστημένος με τις ταχύτητες που πιάνω σ' όλη τη διάρκεια της ημέρας (πάνω από 1Mbyte / sec φυσικά με download manager και από private tracker και αυτά όλες τις ώρες της μέρας, το βράδυ μετά τη 1 είναι ακόμα καλύτερα).

Δυστυχώς όμως όλο αυτό το καιρό τα ping που έχω είναι πάντα κάτω του μετρίου τουλάχιστον. Δε γίνεται μέχρι τις 4 το πρωί να έχω 120-130ms με το site της forthnet !

MMRPG παίζονται ψιλοκομπλέ αλλά FPS με τίποτα και δυστυχώς πάλι παίζω κυρίως παιχνίδια που ανήκουν στη δεύτερη κατηγορία. Server στη Γερμανία πχ στο COD4 συγκριτικά Οτε: 80ms Forthnet: 110ms στην καλύτερη κατά τις 3 το πρωί, το μεσημέρι 200 !

Δε θεωρώ ότι έχω πρόβλημα στη γραμμή μου (συγχρονίζω στα 18000 με καλά στατιστικά). Δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις και αλχημείες για να βελτιώσω το ping αλλά πάντα κάτι άλλο πήγαινε στραβά. Κατέληξα στο ότι εγώ θα κατεβάζω που έπιανα και μεγάλες σχετικά ταχύτητες και ένας φίλος με Οτενετ θα με φιλοξενούσε όταν γουστάραμε να παίξουμε COD (αυτός για κάποιο λόγο ενώ η απόσταση από το dslam είναι η ίδια περίπου συγχρονίζει στα 11500 maximum).

Αν κάποιος θέλει online gaming από την εμπειρία μου η Forthnet είναι μάλλον η χειρότερη επιλογή. Για όλα τ' άλλα θες πάντα και λίγο τύχη...:P:p:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς δεν είναι μόνο η εμπειρία σου, όλοι μας τα ίδια τραβάμε...online gaming & forthnet= no go

''Μη παιζετε online games, βγειτε εξω και συναναστραφειτε με ανθρωπους!''

Μια κοινωνικη προσφορα της 4net::lol::lol::lol:

Περα απο την πλακα, πριν 2 χρονια που ξαναειχα 4νετ, επαιζα cod online και lagαρε, παιρνω τηλ να τους πω τι παιζει, πληρωνω για να εχω ιντερνετ και τετοια, και μου λεει ο τεχνικος ''βγες κι εξω ρε φιλε, τι θελετε και παιζετε ολοι παιχνιδια στο ιντερνετ, πολλες απαιτησεις εχετε ρε αδερφακι μου''(και δεν ειμαι και πολυ του online gaming)...πως συγκρατηθηκα εκεινη την μερα να μην τον βρισω ουτε που ξερω!:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπώ ινσόμνια.

Μετακομίζω ηράκλειο σε κανά δίμηνο και σκεφτόμουν φορθνετ σοβαρά.

 

Σχεδόν μονόδρομος ο ΟΤΕς.

Έχει κάποιος HOL εκεί να πει άποψη?

εχουν ξεκινησει κατι αναβαθμισεις και ηδη πρεπει να εχουν γινει σε μερικα μερη στην κρητη,οποτε ρωτα σε 2 μηνες τι να βαλεις που θα κατεβεις.απο εκει και περα εξαρτατε αν παιζεις και παιχνιδια η οχι.πχ εγω δεν ασχοληθηκα ποτε με Ping γιατι πολυ απλα δεν παιζω παιχνιδια οποτε λιγο με νιαζει το Ping.απο την αλλη αμα κατεβαζα με 40 Kilobyteς και ας ειχα 10 Ping θα με νοιαζε.αναλογως τι σε νιαζει.στην forthnet εχεις την μεγαλυτερη ταχυτητα λογω 6 snr Που δινουν αντιθετα με αλλες ετερειες.απο την αλλη με το dmt και σε αλλη ετερεια το ριχνεις το snr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
απο την αλλη αμα κατεβαζα με 40 Kilobyteς και ας ειχα 10 Ping θα με νοιαζε.

 

αυτό πιστεύω ότι είναι αδύνατον να συμβεί...αν είναι μπουκωμένο το σύμπαν θα έχει και σκατά pings...το αντίστροφο δεν ισχύει απαραίτητα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό πιστεύω ότι είναι αδύνατον να συμβεί...αν είναι μπουκωμένο το σύμπαν θα έχει και σκατά pings...το αντίστροφο δεν ισχύει απαραίτητα :-)

 

ναι δεν γινετε απλα το εφερα σαν παραδειγμα.μπουκωμενη γραμμη ισον μικρο ping.τορα μεγαλο ping δεν σημαινει και πολυ μνπουκωμενη γραμμη.απλα το τι θελει ο καθενας και τι διαλεγει εξαρτατε.καποιοι θελουν απλα μια συνδεση για email οποτε και το 1 mbit τους κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το θέμα όμως είναι ότι δεν είναι επιλογή των πελατών, το τρώμε στην μάπα λόγω retarted routing, έλλειψης bandwidth και ασφαλώς λόγω επιλογής της Forthnet στις ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ seabone & tiscali αντί για OTEGlobe...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...