Προς το περιεχόμενο

Forthnet ADSL - Ελεος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

συνήθως στις αποσυνδέσεις φταίει είτε το last mile (δλδ η γραμμή από τον κατανεμητή σου μέχρι το dslam) είτε η καλωδίωση του σπιτιού, πράγματα στα οποία δεν έχει ευθύνη κάποιος εναλλακτικός ISP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

nope δεν νομίζω ότι ρυθμίζεται σε όλα...πχ στο Zyxel 660HW-D1 δεν θυμάμαι να έχω πετύχει κάπου ρύθμιση

ρυθμιζετε στο zyxel που εχεις μεσα απο command line Ομως .το ειχα κανει με το zyxel που σου ειχα δωσει.ειχε ras βεβεα που ηταν πιο δυσκολο αλλα γινετε.στα πιο παλια zyxel που δεν ειχε το ras αλλα κατι αλλο δεν το ειχα δοκιμασει

 

To modulation ρυθμίζεται σε όλα τα router?

Όσες φορές έχω ρυθμίσει το 530v6 δε θυμάμαι να είχε τέτοια επιλογή.

ναι εχει και αυτο απο command line αλλα δεν ξερω αν μπορεις να το πας g.dmt .οσο θυμαμε εχει κατι για adsl2 και readsl.δεν θυμαμε adsl2 η g.dmt.

ισως και να γινετε αλλα οταν το ειχα ψαξει μια στα γρηγορα ειχα βρει κατι διαφορετικα πρωτοκολλα για adsl2+ μονο.τωρα τι να σου πω.αν κατεβασεις το manual ισως να λεει.

Στη Θεσσαλονικη τουλαχιστων γυρω απο το κεντρο τα πραγματα ειναι αρκετα καλα.Και στα Γιαννιτσα που ειναι επαρχια παλι η κατασταση ειναι πολυ καλη.Νταξει 24Mbps δεν πιανουμε αλλα τα 10-11 σιγουρα.

αλλο το ποσα κουμπωνεις αλλο το ποσα κατεβαζεις.το πρωτο ειναι θεμα χαλκου και θεμα αποστασης το δευτερο ειναι θεμα συναρτησεις του πρωτου και του isp.δηλαδη μπορει να κουμπωνεις 23 mbit επειδη εισαι διπλα στο dslam και να κατεβαζεις με 4 επειδη ο isp σουρνετε.βεβεα αμα κουμπωνεις 4 οτι και να γινειδεν μπορεις να κατεβασεις με 20.εννοειτε αυτο.το ποσο κουμπωνεις δεν εχει να κανει σχεση με forto ,pita dslam και τετοια.ειναι καθαρα θεμα χαλκου ποιοτητας και αποστασης.

\

Εγώ μπορώ να κάνω κάτι με το latency?

 

Εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω για να πάω σε ΟΤΕ από την στιγμή που είμαι στο ιδιόκτητο? Να πάρω τηλέφωνο την forthnet για διακοπή και καπάκι ΟΤΕ για να ζητήσω έναρξη υπηρεσιών?

Κάτι ακόμα. Τα μεγάλα ping probs τα έχω με dsl modulation mode σεταρισμένο στο adsl2+ στο οποίο και κλειδώνω κοντά στα 22mb/s. Από περιέργεια το έβαλα σε g.dmt κλείδωσα στην μισή ταχύτητα (λιγότερο από 10 mb/s) αλλά είχα playable ping στο game που με ενδιαφέρει. Ίσως παίζει ρόλο και η ώρα dunno αλλά με παραξένεψε. Είναι δυνατό το g.dmt να δίνει καλύτερα pings? Θα logάρω αύριο peak time για δοκιμές..........Αργεί να πάρει ip το wag200g ωστόσο αλλά ok θα το αντέξω να παίζω ανάμεσα σε adsl2+ για dowloading και gmdt για games :)

mono g.dmt.ριχνει την ταχυτητα αλλα το Ping παει καλυτερα.βεβεα παλι σε interleave κουμπωνει αλλα τι να κανεις.μερικες φορες ειχα δει με το Linksys να κλειδωνει fast:P με g.dmt.

b.κανεις αιτηση στον οτε και παιρνουν την γραμμη αποο forthnet.απλα στην forthnet στελνεις μια αιτηση διακοπης πληρωνεις οτι ειναι και τελειωνει εκει. η αιτηση διακοπης απλα σταματαει και την χρεωση.και απο πιο πριν να εχεις κανει την αιτηση στον οτε πλεον δεν υπαρχει θεμα.παλια θα ετρωγε reject με αιτιολογια οτι εχεις γραμμη σε αλλο παροχο αλλα πλεον ο ενας μπορει να παρει πελατηαπο τον αλλον εφοσον ο πελατης εχει συμφωνησει χωρις πολλα μα μου σου του.

Δηλαδή το θέμα αποσυνδέσεων δεν μπορεί να οφείλεται στην forthnet αλλά το πρόβλημα υπάρχει σε καποια καλωδιώση του σπιτιού μου ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αλλά όχι στην forthnet????Από τι καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις???Δεν ξέρω κατά πόσο στέκει κάτι τέτοιο διότι τόσες απανωτές αποσυνδέσεις δεν είχα ξανά παρά μόνο αυτούς τους τελευταίους μήνες που γενικά τα έχει παίξει και είμαι forthnet 3 χρόνια.

για το ποσο κλειδωνεις ειναι θεμα χαλκου και αποστασης.για το ποσο κατεβαζεις με σχεση αυτο που κλειδωνεις ειναι θεμα isp.για τις αποσυνδεσεις ειναι θεμα χαλκου παλι και ποιοτητας.εκει απλα σου ριχνουν λιγο την ταχυτητα για να γινει πι οσταθερα.εκτος αν εχει λαλησει το ρουτερ.τα speedtouch ειναι οτι πιο σταθερα σε θεματα σποσυνδεσεων.

τωρα τι μπορει να αλλαξε στο χαλκο αυτο ειναι αλλη ιστορια.εχω δει χαλκο να χαλαει απο οξειδωση εχω δει να τους εχει κοψει η ταδε ετερεια που εσκαβε και μετα τους ενωσαν αστα να πανε και παει λεγοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ρυθμιζετε στο zyxel που εχεις μεσα απο command line Ομως .το ειχα κανει με το zyxel που σου ειχα δωσει.ειχε ras βεβεα που ηταν πιο δυσκολο αλλα γινετε.στα πιο παλια zyxel που δεν ειχε το ras αλλα κατι αλλο δεν το ειχα δοκιμασει

 

βγάλε μια copια την απόδειξη btw, μου φαίνεται ότι θα την χρειαστώ σύντομα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το βράδυ έβγαλα όλα τα καλώδια και πέρασα καινούργια. Επίσης αφαίρεσα την γραμμή του τηλεφώνου από την προφύλαξη που βρίσκόταν πάνω σε ένα mge πολύμπριζο ασφαλείας πείραξα και κάτι στην registry που διάβασα στα fora του worldofwarcraft και ξαφνικά το latency στα τάρταρα. Ήμουν για 2 ώρες μέσα στον server από τις 22'30 μέχρι και τώρα και ήμουν με 100-280ms (πράγμα εκπληκτικό για dalaran για όσους γνωρίζουν από wow), ενώ πριν αυτές τις επεμβάσεις/αλλαγές είδα μέχρι και 11000ms ingame!!!!

 

Δεν ξέρω αν κάτι από αυτά που έκανα έφτιαξε την κατάσταση με τα pings δεν ξέρω αν έκανε κάτι η forthnet ή αν ήταν εντελώς τυχαίο. Θα περιμένω και την αυριανή ημέρα για δοκιμές και πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Επίσης αφαίρεσα την γραμμή του τηλεφώνου από την προφύλαξη που βρίσκόταν πάνω σε ένα mge πολύμπριζο ασφαλείας

 

εγώ αυτά τα έχω σταματήσει...υπάρχει περίπτωση να γμν την γραμμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καλό το έβαλα ρε Χάρη, δεν το έβαλα για να κάνω ζημιά. Το d/l μου και το surfing μου ήταν άψογα όταν το είχα στην προφύλαξη. Τώρα που το έβγαλα από εκεί είναι και τα pings μου. Δεν ξέρω αν έφταιγε αυτό. Μακάρι να ήταν αυτό για να ξεμπερδέψω μια και καλή. Αύριο τέτοια ώρα ή θα ρίχνω μπινελίκια ή θα ζητάω συγνώμη από την forthnet που την έκραζα τον τελευταίο μήνα (η μοναδική φορά που εύχομαι να ρίξω τα μούτρα μου κάτω και να πω soz xaxa). Για να δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προκειται να βγαλω την γραμμη απο την προστασια,να πειραξω registry,να κανω και καμια ταρζανια που κανει ο τυπας στην διαφημιση του conn-x με την γιαγια (δεν την βρηκα στο youtube) μονο και μονο για να παιζω wow χρησιμοποιοντας forthnet.Ποσο μαλλον αν τα κανω ολα αυτα να πω "συγνωμη forthnet που σε κραζω τοσο καιρο".Πολυ απλα εφοσον ειναι τοσο αχρηστοι εκει περα που πρεπει να κανω ολα τα παραπανω για να εχω την αυτονοητη ποιοτητα υπηρεσιων που πληρωνω,τοτε τα κουβαδακια μου και σε αλλη παραλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν τελικά το λάθος ήταν δικό μου και όχι της forthnet (η προστασία π.χ. ή κάποιο καλώδιο μιας και τα άλλαξα όλα)? Όπως έχω πει πολλάκις κατεβάζω άψογα και surfαρω άψογα. Αν λοιπόν και πάλι σήμερα είμαι τζιτζί από άποψη lag προφανώς και θα πω συγνώμη. Να είμαστε απαιτητικοί γιατί πληρώνουμε να αναγωνρίζουμε και τα λάθη μας όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που και πριν βγαλεις προστασια/αλλαξεις καλωδια κτλπ δεν ειχες προβλημα με την γραμμη παρα μονο στο wow,τοτε δεν εφταιγαν καν ολα αυτα.Το οτι δεν ειχες lag μετα απο ολα αυτα + registry edit το θεωρω απολυτα συμπτωματικο ακομα και πλασματικο.Το βασικο ειναι οτι η εταιρια θεωρει οτι απο την στιγμη που σου παρεχει internet,το υψηλο lag δεν εχει σημασια ουτε καν το θεωρει προβλημα μιας και απευθηνεται για "υπηρεσιες ψυχαγωγικου χαρακτηρα" (βλ online gaming/video audio streaming κλτπ ) οπως τις αποκαλεσε εκπροσωπος της.Αρα ο,τι και να πειραξω εγω στην συνδεσμολογια μου/συστημα μου και κερδισω ειτε μερικα ms στο lag του wow ειτε λιγοτερο buffering στο youtube φυσικα και δεν προκειται να πω "συγνωμη forthnet" γτ ακριβως ιδια συνδεσμολογια ειχα και στον προηγουμενο isp και ολα δουλευαν ρολοι.Και στην τελικη isp πληρωνω,δεν πληρωνω για να ακουω την γκομενα στην ΤΥ να μου λεει απο τον ιανουαριο οτι θα λυθει το προβλημα ουτε πληρωνω για να γινω ηλεκτρολογος/network engineer για να λυσω τα προβληματα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα λες αλλά θεωρείς συμπτωματικό το γεγονός ότι αμέσως μετά από αυτές τις ενέργειες μου, έπεσε το lag κατακόρυφα (εννοώ πως στην αμέσως επόμενη δοκιμή, λίγα λεπτά μετά όλα ήταν άψογα)? Μήπως τελικά έφταιγε η προστασία, κάποιο καλώδιο, η πρίζα (την άλλαξα και αυτήν!)? Μπήκα προ ολίγου στον server και είχα 60 ms την στιγμή που μέχρι χτες τέτοια ώρα έπαιζα από 250ms μέχρι τον Θεό. Αυτό με ευχαριστεί και το λέω. Και έστω ότι ήταν δικό τους το πρόβλημα και όχι δικό μου, κάτι πρέπει να έκαναν γιατί οι διαφορές είναι χαοτικές. Φυσικά πρέπει να το τεστάρω και σε peak times και σε βάθος χρόνου για να δω ότι αυτή η συμπεριφορά της γραμμής δεν είναι τυχαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ακούτε οτι σας λένε για την FORTHNET.ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΕΛΟΣ.

Ούτε το modem ,ούτε η γραμμή ,ούτε ο ρυθμίσεις έχουν ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

Απλά οι &*&%*%(λογοκρισια) η Α)Είναι τόσο πιτα σε πέλατες σε σχέση με το Bandwith που έχουν και σε δρόμο 5 αυτοκινήτων έχοθν βάλει να περνάνε 20-30 πού σημένει μποτιλιάρισμα η Β) Ο Οτε τους κάνει χουνέρια και τους δίνει της χειρότερες γραμμές για να χάσουν την αξιοπιστία τους και βγάζουνε και διαφήμηση ΑΠΟ ΠΑΝΩ με τη λέξη αξιόπιστο λέξη κλειδί!!!!!!

Με λίγα λόγια κάποιοι μαλά....ματένιοι μας έχουν γραμμένους και μας δουλεύουν κανονικά

 

Εβίβα μας.

 

Υ.Γ. Πριν 5-6 μέρες έπεσε η γραμμή 2 φορές συνεχόμενα.Με την επανεκκίνηση του router (D-LINK 2640b με FIRMWARE 4.01-πιό σταθερό σε θέματα αποσύνδεσης-),και για λίγη ώρα δεν μπορόυσες να μπείς σε ορισμένα site εξωτερικού ΑΛΛΑ με το speedtest.net κατάφερα να ΞΑΝΑΔΩ(ναι ναι είχα δεί στην αρχή τέτοια νούμερα)12mpbs και 50ρια PING!!!!!!!! και σε όπιο site άνοιγα ΠΕΤΟΥΣΕ!!

 

Δεν κράτησε πολύ όμως μπήκανε όλοι που είχανε κάνει επανεκίνηση σιγά σιγά και ..........ας μην το συνεχίσω ,ξέρετε την ταχύτητα που ξαναπήγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν κανει την ηλι8ιοτητα να τους βαζουν ολους με 24αρα...εγω ρε φιλε δεν 8ελω 24mbit γτ να μην βαλω 8?mbit???και να εχει διαφορετικες χρεωσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...