Προς το περιεχόμενο

Forthnet ADSL - Ελεος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Τουλάχιστον όμως τα 9 ήταν 9, όχι σαν τη φορθνετ που τα 17 είναι dial up!!

 

σε 4-5 νομούς στην Ελλάδα έχει πρόβλημα η Forthnet και αν θυμάμαι καλά η Κομητηνή είναι μέσα σε αυτούς...στην υπόλοιπη Ελλάδα είναι μια χαρά και τα 17 είναι 17...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Poulinos έχεις καμία ενημέρωση για το θέμα των pings? Ακόμα υποφέρω τρελά :( και δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω ξεχάσει το online gaming σε ώρες αιχμής (λες και παίζω άλλες ώρες ) μιας και το latency μου βρίσκεται στα ύψη. D/L και surfing εξακολουθεί να είναι άψογο όμως το πρώτο που με ενδιαφέρει είναι το χαμηλό ping.

 

Έχει καμιά σχέση η forthnet με καμία Telia (δεν γνωρίζω τι είναι η Telia απλά διαβάζω πολλά παράπονα γι'αυτήν από όλη την Ευρώπη)?

 

Επιχείρησε κανείς από 2play επιστροφή στον πΟΤΕ? Πόσος καιρός χρειάστηκε? Αν με πΟΤΕ έχω χαμηλά pings όχι 70 αλλά 270 τους δίνω για να σπάσω το συμβόλαιο. Με την σύνδεση που έχω τώρα στην Forthnet μπορώ να ζητήσω δοκιμή από τον ΟΤΕ για να δω τα ms μου? Εννοώ που μπορώ να απευθυνθώ στον πΟΤΕ για να μου δώσουν δοκιμαστική σύνδεση?

 

Traceroute αν βοηθάει σε κάτι

 

 

 

Tracing route to eu.logon.worldofwarcraft.com [80.239.178.109]

 

over a maximum of 30 hops:

 

 

 

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.1.1

 

2 6 ms 7 ms 5 ms bbras-llu-kln-06L0.forthnet.gr [194.219.231.61]

 

3 6 ms 7 ms 6 ms core-kln-01-Gi6-0-0.forthnet.gr [62.1.37.129]

 

4 7 ms 7 ms 6 ms core-ath-08-Gi2-0-0.forthnet.gr [212.251.94.61]

 

5 6 ms 6 ms 7 ms core-ath-03.forthnet.gr [194.219.227.103]

 

6 90 ms 90 ms 89 ms pal9-forthnet-1.pal.seabone.net [213.144.181.173]

 

7 137 ms 135 ms 135 ms decix-fra52-racc3.fra.seabone.net [195.22.211.205]

 

8 55 ms 56 ms 57 ms telia-1-se-decix.fra.seabone.net [195.22.211.110]

 

9 55 ms 72 ms 55 ms ffm-bb2-link.telia.net [80.91.249.142]

 

10 66 ms 81 ms 81 ms prs-bb1-link.telia.net [80.91.251.210]

 

11 66 ms 82 ms 65 ms prs-b1-link.telia.net [80.91.250.253]

 

12 67 ms 66 ms 66 ms prs-tc-i1-link-telia.net [80.91.250.30]

 

13 * * * Request timed out.

 

14 * * * Request timed out.

 

15 * * * Request timed out.

 

16 * * * Request timed out.

 

17 * * * Request timed out.

 

18 * * * Request timed out.

 

19 * * * Request timed out.

 

20 * * * Request timed out.

 

21 * * * Request timed out.

 

22 * * * Request timed out.

 

23 * * * Request timed out.

 

24 * * * Request timed out.

 

25 * * * Request timed out.

 

26 * * * Request timed out.

 

27 * * * Request timed out.

 

28 * * * Request timed out.

 

29 * * * Request timed out.

 

30 * * * Request timed out.

 

 

 

Trace complete.

 

Επεξ/σία από chill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos έχεις καμία ενημέρωση για το θέμα των pings? Ακόμα υποφέρω τρελά :( και δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω ξεχάσει το online gaming σε ώρες αιχμής (λες και παίζω άλλες ώρες ) μιας και το latency μου βρίσκεται στα ύψη. D/L και surfing εξακολουθεί να είναι άψογο όμως το πρώτο που με ενδιαφέρει είναι το χαμηλό ping.

Έχει καμιά σχέση η forthnet με καμία Telia (δεν γνωρίζω τι είναι η Telia απλά διαβάζω πολλά παράπονα γι'αυτήν από όλη την Ευρώπη)?

Επιχείρησε κανείς από 2play επιστροφή στον πΟΤΕ? Πόσος καιρός χρειάστηκε? Αν με πΟΤΕ έχω χαμηλά pings όχι 70 αλλά 270 τους δίνω για να σπάσω το συμβόλαιο. Με την σύνδεση που έχω τώρα στην Forthnet μπορώ να ζητήσω δοκιμή από τον ΟΤΕ για να δω τα ms μου? Εννοώ που μπορώ να απευθυνθώ στον πΟΤΕ για να μου δώσουν δοκιμαστική σύνδεση?

Trace complete.

 

a.8 55 ms 56 ms 57 ms telia-1-se-decix.fra.seabone.net [195.22.211.110]

να τι ειναι ο telia.,

β.για επιστροφη ολα ειναι σχετικα.απο 10 μερες μεχρι ...

το αλλο με 270 δεν το καταλαβα.

δεν μπορεις να κανεις δοκιμι απο οτε εισαι πανω σε ιδιοκτυτο.αμα φυγεις και πας οτε και μετα θες να πας σε αλλη ετερεια θα περιμενεις παλι ενα μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατε ThReSh μαλλον δεν ξερεις τι συμβαινει κ πολυ καλα. Δεν θέλω να σκεφτω για πιο λογο θες να δικαιολογησεις τα αλανια κ δεν εννοω τπτ. Ενημερωτικά με τα ιδια μου τα ματια ειδα να συμβαινει το ιδιο ακριβως ΧΑΛΙ ΜΑΥΡΟ, ΚΑΤΙΜΑΥΡΟ, κ σε Λαρισα κ σε Κοζανη. Σρυ., για τους χαρακτηρισμους poulinos.

Το τρελο γελιο το εριξα, όταν στα ΤΕΦΑΑ Κομοτηνης κ ενω είχα δει τι χάλι παίζει (είχα συνδεση κανα 2μηνο), στήσαν περιπτερο κ καλούσαν κόσμο να βάλει 24αρα FORTHNET!

Κ ρωταω. ΚΑΛΑ ΡΕ, ΕΙΣΤΕ ΗΛΙΘΙΟΙ? ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΣΕΡΝΟΜΑΣΤΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ, ΠΟΣΟΥΣ ΑΚΟΜΗ ΘΑ ΑΝΓΚΑΣΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ?

Όσο για το θεμα ΟΤΕ, φίλε είχα 4αρα κ θα έδινα κ το σωβρακο μου για να μην την αλλαζα με το φιασκο FORTHNET! Στο φιναλε φιναλε δεν περιμενα οτι βαζωντας 24αρα θα μαμουσα, απλα οτι θα επιανα καλυτερες ταχυτητες απο την υπαρχουσα 4αρα μου με πιο λιγα λεφτα!

ΑΜ, ΔΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ασφαλώς και τα γνωρίζω αυτά...όπως και ποιοι είναι οι νομοί που σέρνονται λόγω έλλειψης bandwidth με Θεσσαλονίκη/Αθήνα...

 

αλλά όπως είπα δεν συμβαίνει παντού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Θεσσαλονικη τουλαχιστων γυρω απο το κεντρο τα πραγματα ειναι αρκετα καλα.Και στα Γιαννιτσα που ειναι επαρχια παλι η κατασταση ειναι πολυ καλη.Νταξει 24Mbps δεν πιανουμε αλλα τα 10-11 σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

β.για επιστροφη ολα ειναι σχετικα.απο 10 μερες μεχρι ...

το αλλο με 270 δεν το καταλαβα.

δεν μπορεις να κανεις δοκιμι απο οτε εισαι πανω σε ιδιοκτυτο.αμα φυγεις και πας οτε και μετα θες να πας σε αλλη ετερεια θα περιμενεις παλι ενα μηνα.

 

Εννοώ πως σκάω και 270 ευρώ (και όχι μόνο τα 70 που προβλέπει το συμβόλαιο) προκειμένου να φύγω από forthnet και να βρω άλλον παροχό με χαμηλό latency.

 

Εγώ μπορώ να κάνω κάτι με το latency? Καμιά αλχημεία για να το μειώσω? Δεν μπορώ να το καταλάβω ρε γαμώτο. Σερφάρω άψογα, κατεβάζω άψογα πάω να παίξω wow και τα νεύρα μου τσατάλια από το υψηλό latency. Να σερνόταν παντού πάει στο διάολο......αυτό δεν το καταλαβαίνω. Οι Έλληνες συμπαίκτες μου otenet, hol μια χαρά (οι ξένοι δεν το συζητώ, άψογα) εγώ τους κρεμάω εδώ και 5 εβδομάδες με ping για κλάματα. Δεν παίζει κάτι με το παιχνίδι ή τον υπολογιστή μου μιας και όλοι οι χρήστες forthnet και wow αναφέρουν προβλήματα :<

 

Κρίμα για την forthnet, τόσα χρόνια όλα καλά αλλά τον τελευταίο μήνα το πήδηξε το θέμα. Και ένας μήνας είναι ικανός για να τα διαλύσει όλα.

 

Back tο ΟΤΕ όπως όλα δείχνουν καλώς ή κακώς.......

 

Εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω για να πάω σε ΟΤΕ από την στιγμή που είμαι στο ιδιόκτητο? Να πάρω τηλέφωνο την forthnet για διακοπή και καπάκι ΟΤΕ για να ζητήσω έναρξη υπηρεσιών?

 

Και μόλις έκοψα το ρημάδι το τσιγάρο. Μάλλον άσχημη περίοδο διάλεξα :s

 

 

ΕDIT EDIT EDIT

 

Κάτι ακόμα. Τα μεγάλα ping probs τα έχω με dsl modulation mode σεταρισμένο στο adsl2+ στο οποίο και κλειδώνω κοντά στα 22mb/s. Από περιέργεια το έβαλα σε g.dmt κλείδωσα στην μισή ταχύτητα (λιγότερο από 10 mb/s) αλλά είχα playable ping στο game που με ενδιαφέρει. Ίσως παίζει ρόλο και η ώρα dunno αλλά με παραξένεψε. Είναι δυνατό το g.dmt να δίνει καλύτερα pings? Θα logάρω αύριο peak time για δοκιμές..........Αργεί να πάρει ip το wag200g ωστόσο αλλά ok θα το αντέξω να παίζω ανάμεσα σε adsl2+ για dowloading και gmdt για games :)

Επεξ/σία από chill
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ πως σκάω και 270 ευρώ (και όχι μόνο τα 70 που προβλέπει το συμβόλαιο) προκειμένου να φύγω από forthnet και να βρω άλλον παροχό με χαμηλό latency.

 

Εγώ μπορώ να κάνω κάτι με το latency? Καμιά αλχημεία για να το μειώσω? Δεν μπορώ να το καταλάβω ρε γαμώτο. Σερφάρω άψογα, κατεβάζω άψογα πάω να παίξω wow και τα νεύρα μου τσατάλια από το υψηλό latency. Να σερνόταν παντού πάει στο διάολο......αυτό δεν το καταλαβαίνω. Οι Έλληνες συμπαίκτες μου otenet, hol μια χαρά (οι ξένοι δεν το συζητώ, άψογα) εγώ τους κρεμάω εδώ και 5 εβδομάδες με ping για κλάματα. Δεν παίζει κάτι με το παιχνίδι ή τον υπολογιστή μου μιας και όλοι οι χρήστες forthnet και wow αναφέρουν προβλήματα :<

 

Κρίμα για την forthnet, τόσα χρόνια όλα καλά αλλά τον τελευταίο μήνα το πήδηξε το θέμα. Και ένας μήνας είναι ικανός για να τα διαλύσει όλα.

 

Back tο ΟΤΕ όπως όλα δείχνουν καλώς ή κακώς.......

 

Εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω για να πάω σε ΟΤΕ από την στιγμή που είμαι στο ιδιόκτητο? Να πάρω τηλέφωνο την forthnet για διακοπή και καπάκι ΟΤΕ για να ζητήσω έναρξη υπηρεσιών?

 

Και μόλις έκοψα το ρημάδι το τσιγάρο. Μάλλον άσχημη περίοδο διάλεξα :s

 

 

ΕDIT EDIT EDIT

 

Κάτι ακόμα. Τα μεγάλα ping probs τα έχω με dsl modulation mode σεταρισμένο στο adsl2+ στο οποίο και κλειδώνω κοντά στα 22mb/s. Από περιέργεια το έβαλα σε g.dmt κλείδωσα στην μισή ταχύτητα (λιγότερο από 10 mb/s) αλλά είχα playable ping στο game που με ενδιαφέρει. Ίσως παίζει ρόλο και η ώρα dunno αλλά με παραξένεψε. Είναι δυνατό το g.dmt να δίνει καλύτερα pings? Θα logάρω αύριο peak time για δοκιμές..........Αργεί να πάρει ip το wag200g ωστόσο αλλά ok θα το αντέξω να παίζω ανάμεσα σε adsl2+ για dowloading και gmdt για games :)

 

κ εγώ φίλε μου έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Παίζω Lineage, κ απλά με τη forthnet, ΔΕΝ παίζεται αυτη τη περίοδο. Δεν ξέρω τι να κάνω, αν κ με βλέπω προς οτε! Δοκίμασε τη μέθοδο που είπες (ειμαι ψιλο noob εγω σε αυτά :P), κ πες μου αν στα peak hours παίζεται το game. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ που έφτασε προσφάτως το ιδιόκτητο της forthnet σερνόμαστε....Σκεφτόμουν να την κάνω με ελαφρα απο τον ΟΤΕ (η φορθνετ και η hol με εχουν πρηξει στα σπαμ τηλέφωνα). Ο γείτονάς μου την έκανε την καλή και τώρα με φορθνετ στο wow σερνεται εκνευριστικα, ενώ οταν παίζει η γυναίκα του wow αυτός δεν μπορεί ουτε πλοήγηση να κάνει ταυτόχρονα. Από ταχύτητα κατεβάσματος γύρω στα 15-40kb...Πρεπει να κλειδώνει γύρω στα 6.5μβιτ. Εγω με 2μβιτ κατεβαζω με 230 με ΟΤΕ, ενω με την 4αρα του 460 (πριν τα κανει μανταρα και αυτος και αναγκαστω να κατεβω στα 2 παλι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..... Ο γείτονάς μου την έκανε την καλή και τώρα με φορθνετ στο wow σερνεται εκνευριστικα, ενώ οταν παίζει η γυναίκα του wow αυτός δεν μπορεί ουτε πλοήγηση να κάνει ταυτόχρονα. ....

offtopic

Αν ο γειτονας παιζει με την γυναικα του wow, να χαρω παιδι που θα κανουν αν δεν εχουν κανει ακομα...Να προσεξει μην του βγει κανα troll...:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
To modulation ρυθμίζεται σε όλα τα router?

Όσες φορές έχω ρυθμίσει το 530v6 δε θυμάμαι να είχε τέτοια επιλογή.

 

nope δεν νομίζω ότι ρυθμίζεται σε όλα...πχ στο Zyxel 660HW-D1 δεν θυμάμαι να έχω πετύχει κάπου ρύθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
εχουμε πει κατι το βασικο.αλλο το θεμα αποσυνδεσεων και αλλο το θεμα του χαμηλου bandwidth.το ενα ειναι θεμα γραμμης το αλλο θεμα provider.opote to πρωτο δεν γινετε να ρωτας αν το εχουν και αλλοι σημερα στο κεντρο.αλλο καλωδιο εσυ αλλο ο αλος.το χαμηλο bandwidth δεν ειναι αποσυνδεση.

 

Δηλαδή το θέμα αποσυνδέσεων δεν μπορεί να οφείλεται στην forthnet αλλά το πρόβλημα υπάρχει σε καποια καλωδιώση του σπιτιού μου ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αλλά όχι στην forthnet????Από τι καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις???Δεν ξέρω κατά πόσο στέκει κάτι τέτοιο διότι τόσες απανωτές αποσυνδέσεις δεν είχα ξανά παρά μόνο αυτούς τους τελευταίους μήνες που γενικά τα έχει παίξει και είμαι forthnet 3 χρόνια.

Επεξ/σία από StrEaMLiNe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...