Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νταξει αμα στο πε ο ξαδερφος οτι η κοσμοτε πληρωνει τους προγραμματιστες 588 ευρω, τυφλα να χει η συλλογικη συμβαση της εταιρειας. Ξερει ο "ξαδερφος" καλυτερα απο τη συμβαση κι ακομα καλυτερα ξερεις εσυ (διοτι ο ξαδερφος ειναι ξεκαθαρα μια φανταστικη ιστορια).

 

Για την ιστορια 600 μικτα παιρνουνε οι τεχνικοι πεδιου που ειναι και outsourced και δε τους πιανει η ΣΣΕ. Κι εσυ μας λες οτι οι outsourced τεχνικοι παιρνουν περισσοτερα απο τους προγραμματιστες που ειναι μαλιστα αμεσα εργοδοτουμενοι απο την κοσμοτε.

 

Οσο για τα υπολοιπα, οι πηγες που ισχυριζεσαι οτι εχεις ειναι αναλογου επιπεδου: "Δυο φιλοι μου παιρνουν τοσα, πληρωνονται ετσι κλπ κλπ".

 

ΥΓ. Απιστευτο πραγμα αυτο με την ισχυρογνομωσυνη ορισμενων εδω μεσα που προτιμουν να εκτιθενται απο το να παραδεχθουν απλα οτι ειχαν λαθος εντυπωση. Θα επιστρατευσουν επισημους ξαδερφους, θειους και μπατζανακηδες για να διαψευσουν τα επισημα εγγραφα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά δεν έχει νόημα η συζήτηση. OK είναι τραγική η κατάσταση στη χώρα και είναι λογική η καταστροφολογία κάποιων που τη βλέπεις παντού στα social media και στο internet να την ακολουθούν σαν θρησκεία μέχρι να καταστραφούν όλα γύρω τους και να δικαιωθούν. Είναι γενικά πολύ άσχημα τα πράγματα, αλλά κάποια πράγματα είναι ακόμα σχετικά καλά. Με το ζόρι να πούμε πως οι προγραμματιστές παίρνουν βασικό μισθό; ΟΚ ας πιστεύει ο καθένας ότι θέλει αλλά είναι κρίμα να αποθαρρύνει κάποιον που αρχίζει τώρα στο χώρο και να τον μιζεριάζει χωρίς λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

junior προγραμματίστρια προσλήφθηκε σε γνωστή εταιρεία πληροφορικής που έκανε την πρακτική της..

Μια μέση φοιτήτρια  ΑΕΙ Πληροφορικής κανένας γνωστός.

Ξεκινάει με 800κάτι ευρουλάκια το μήνα καθαρά. Το ίδιο και τα προηγούμενα παιδιά που κάνουν εκει την πρακτική τους τα πήραν αμέσως.

Τυχαιο τι να πώ αλλά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος.

 

Οσον αφορά τους τεχνικους δικτύων πως ειναι τα πράγματα στον χώρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει αμα στο πε ο ξαδερφος οτι η κοσμοτε πληρωνει τους προγραμματιστες 588 ευρω, τυφλα να χει η συλλογικη συμβαση της εταιρειας. Ξερει ο "ξαδερφος" καλυτερα απο τη συμβαση κι ακομα καλυτερα ξερεις εσυ (διοτι ο ξαδερφος ειναι ξεκαθαρα μια φανταστικη ιστορια).

 

Για την ιστορια 600 μικτα παιρνουνε οι τεχνικοι πεδιου που ειναι και outsourced και δε τους πιανει η ΣΣΕ. Κι εσυ μας λες οτι οι outsourced τεχνικοι παιρνουν περισσοτερα απο τους προγραμματιστες που ειναι μαλιστα αμεσα εργοδοτουμενοι απο την κοσμοτε.

 

Οσο για τα υπολοιπα, οι πηγες που ισχυριζεσαι οτι εχεις ειναι αναλογου επιπεδου: "Δυο φιλοι μου παιρνουν τοσα, πληρωνονται ετσι κλπ κλπ".

 

ΥΓ. Απιστευτο πραγμα αυτο με την ισχυρογνομωσυνη ορισμενων εδω μεσα που προτιμουν να εκτιθενται απο το να παραδεχθουν απλα οτι ειχαν λαθος εντυπωση. Θα επιστρατευσουν επισημους ξαδερφους, θειους και μπατζανακηδες για να διαψευσουν τα επισημα εγγραφα...

 

 

Όχι φίλε. 588 μικτά και 494 καθαρά. Τόσα πληρώνονται οι νεοπροσλαμβανόμενοι πλήρους απασχόλησης στον ΟΤΕ - COSMOTE. Μη παραπληροφορείς τον κόσμο.

junior προγραμματίστρια προσλήφθηκε σε γνωστή εταιρεία πληροφορικής που έκανε την πρακτική της..

Μια μέση φοιτήτρια  ΑΕΙ Πληροφορικής κανένας γνωστός.

Ξεκινάει με 800κάτι ευρουλάκια το μήνα καθαρά. Το ίδιο και τα προηγούμενα παιδιά που κάνουν εκει την πρακτική τους τα πήραν αμέσως.

Τυχαιο τι να πώ αλλά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος.

 

Οσον αφορά τους τεχνικους δικτύων πως ειναι τα πράγματα στον χώρο;

 

 

800 και πληρώνεται με έναντι κάνα 300ρι. Τα ξέρουμε κάτι τέτοια...  Σου λέει ο αφεντικός δεν έχω αυτόν τον μήνα πάρε 300 και βλέπουμε τον άλλον.

Μη πουλάτε μούρη με υπέρογκους μισθούς που κανείς εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα δεν παίρνει. Τουλάχιστον νεοπροσληφθείς.

Τον προηγούμενο μήνα είχα πάει στο LIDL του Αγ.Δημητρίου. Μου είπε εκεί μια ταμίας παίρνω 800 τον μήνα πληρώνουν καλά οι Γερμανοί. Πιάνω τον Μπούρα υπεύθυνος δικτύου στην LIDL ΗΕLLAS. Η τάδε του λέω παίρνει 800 λέει ρε. Έβαλε τα γέλια ο άνθρωπος. Κανείς δεν παίρνει πάνω από 494 εκτός από τον διευθυντή του καταστήματος που παίρνει 800.  Και τώρα τελευταία βάζουμε θύματα και δουλεύουν  4ωρα / 3ήμερα με 250 μικτά και καθαρά 210.

 

Εταιρεία Κωτσόβολος. Διευθυντής καταστήματος Χαλκιωτάκης . Το μέγκα στόρε στη Λ. Συγγρού . Δίνει 290 ευρώ μικτά για 4ωρη απασχόληση σε τεχνικό υπολογιστών μέσα στο κατάστημα. Απαραίτητο πτυχίο πληροφορικής ή ηλεκτρονικής.

 

Εταιρεία PUBLIC τα ίδια και χειρότερα. Αυτοί παίρνουν τεχνικούς υπολογιστών κάτω από 25 και τους πληρώνουν 511 μικτά για πλήρη απασχόληση  και 4ωρα/3ήμερα με 250 μικτά.

 

Εταιρεία νέα που άνοιξε τώρα THE FIXERS. Πήραν φίλο μου στο νέο κατάστημα ΣΤΑΔΙΟΥ ΑΘΗΝΑ ώς επισκευαστή iphone και ipad και τον πληρώνουν 494 καθαρά. ΚΑι δίνουν κι ένα bonus άν και εφόσον πιάσει στόχο το μαγαζί που με την αναδουλειά όχι μόνο δεν πιάνει στόχο αλλά θα βαρέσει κάνα λουκέτο.

 

 

Εταιρεία IREPAIR , IRED κλπ...τα ίδια παντού. Μιλάω για τεχνικούς υπολογιστών εδώ και για ηλεκτρονικούς κινητών κλπ.

 

Να δώσω κι άλλα παραδείγματα? Θέλετε με ονοματεπώνυμα? Γιατί πουλάτε μούρη και πετάτε νούμερα 800 και 900? Αφού όλοι εδώ στην Ελλάδα στο ίδιο καζάνι φτώχειας βράζουμε!

Θέλετε να μιλήσουμε για ελεύθερο επάγγελμα. Στον Άγιο Δημήτριο μαγαζί συνοικιακό πάνω στη λεοφόρο. Πληρώνει 300 ενοίκιο και 250 τον μήνα ΟΑΕΕ + εφορία + ρεύμα + τηλέφωνο-ίντερνετ + νερό . Μιλούσα προχθές με το παλικάρι που είναι τεχνικός Η/Υ και δικτύων με σπουδές πληροφορικής από ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ. Πόσα σου μένουν καθαρά ρε φίλε? Κάνα 400ρι μου λέει και αυτό επειδή δεν κόβει αποδείξεις. Τα πρωινά χώνει τη μάνα του στο μαγαζί και το κρατάει για να κάνει κάνα service κατσαβιδέισιον και τ'απογεύματα είναι ο ίδιος εκεί.

 

 

Θέλετε να μιλήσουμε για τεχνικό Η/Υ στην Cosmodata? Στην Μακαρίου εκεί στην εταιρεία του Οικονόμου. 588 μικτά παίρνει και εκτός από επισκευές κάνει και refurbished ανακατασκευές παλιών laptop/pc.

 

Να μιλήσουμε για ΠΛΑΙΣΙΟ? Στου Γεράρδου? Εκεί πέφτει τρελό μαστίγιο. Και από λεφτά ότι δίνουν και οι άλλοι.

Μου λέει ο άλλος αποθαρρύνω. Κανέναν δεν αποθαρρύνω. Περιγράφω το τι επικρατεί έξω στην αγορά εργασίας. Που δεν υπάρχει δηλαδή αγορά. Ένας μεσσαίωνας είναι πλέον. Γαλέρα με μισθούς πείνας.  400.000+ μετανάστευσαν για πλάκα; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο τεχνικός άλλο προγραμματιστής πάντως. Χωρίς να ξέρω τι ισχύει, απλά το λέω γιατί άλλο να ξέρεις να λύνεις - δένεις υπολογιστές κινητά και άλλο να είσαι προγραμματιστής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας δώσω και ένα παράδειγμα ενός φίλου μου προγραμματιστή που πήγε στο ΚΑΤΑΡ  και εργάζεται στην LLC την κατασκευαστική. Παίρνει 3 χιλιάδες δολλάρια τον μήνα. Κι εσείς μου λέτε για την Ελλάδα? Και καμαρώνετε για τα 800 ευρώ? Που ούτε κι αυτά βέβαια παίρνετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας δώσω και ένα παράδειγμα ενός φίλου μου προγραμματιστή που πήγε στο ΚΑΤΑΡ  και εργάζεται στην LLC την κατασκευαστική. Παίρνει 3 χιλιάδες δολλάρια τον μήνα. Κι εσείς μου λέτε για την Ελλάδα? Και καμαρώνετε για τα 800 ευρώ? Που ούτε κι αυτά βέβαια παίρνετε...

Λίγα παίρνει εκεί :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γείτονάς μου που τον βοήθησα να μπεί σε εταιρεία έπαιρνε 1500 ώς προγραμματιστής. Του μείωσαν τον μισθό στα 1000 και μετά τον πληρώναν έναντι. Τελικά έκλεισε η εταιρεία που δούλευε γιατί μπήκε μέσα ο αφεντικός και το παιδί έχασε πάνω από 4 μηνιάτικα! Μετά από λίγο καιρό μπήκε στην BYTE πάλι ώς προγραμματιστής. 600 μικτά του δίνουν εκεί.

 

Είδατε πώς οι Γερμανοί μας έριξαν την μουσούδα? Από τα 1500 στα 1000 και από κει είτε πάς στο έναντι μέχρι το λουκέτο είτε πάς κάπου με 600 μικτά.  Ε μελλοντικά θα πάνε ακόμα χαμηλότερα γιατί έχει στεγνώσει η αγορά. Ήδη το δημόσιο δεν πληρώνει τις εταιρείες πληροφορικής. Τους χρωστάει τα κέρατά του. Και το χεος μεγαλώνει. Και η τρύπα μεγαλώνει.


Βγαίνει ο κάθε πιτσιρίκος να πουλήσει μούρη ...λές και δεν ξέρω την αγορά εργασίας ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι "τεχνικοί" γενικά δεν είναι για πάνω από 800 ούτε με την ανάπτυξη στο 4%. Συνεχίστε να μένετε το ίδιο καθώς αλλάζουν όλα και περιμένετε κάποιος να σας στείλει λεφτά.

 

Οι περισσότεροι Admins που ξέρω παίρνουν από 1300-1600 και οι προγραμματιστές 1600+.

 

Δεν υπάρχει ούτε μαστίγιο , ούτε γαλέρα. Υπάρχει ξέρω να κάνω κάτι ή δε ξέρω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη πουλάτε μούρη με υπέρογκους μισθούς που κανείς εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα δεν παίρνει. Τουλάχιστον νεοπροσληφθείς.

 

Καταλαβαίνω απο το ποστ σου οτι εισαι πικραμένος και δεν σε αδικώ, αλλα εαν δεν εισαι σίγουρος για κάτι μην γράφεις οτι σου κατεβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IT administrator παίρνουν 1000 καθαρά το λιγότερο, μάξ 1300.

ΙΤ consultant μέχρι 1500-1600

SAP ABAP/Consultant 1000-1800

Senior developer δεν παίρνει κάτω απο 1000 είτε σε μικρή είτε σε μεγάλη εταιρία.

Δεν γίνεται ο τεχνικός σε 8 ωρό να πάρει πάνω απο 800ε καθαρά. Γιατί βρωμάει ο τόπος απο παιδία που μολις έχουν τελιώσει ΤΕΙ/ΙΕΚ 

ή απο χομπίστες. Δεν είναι κάτι εξειδικευμένο για να πληρώνεται παραπάνω.

Δυστηχώς στην Ελλάδα πρέπει να κλείσεις 10-15 χρόνια για να αρχίσεις να πληρώνεσαι καλα. Να αποκτήσεις επαφές, να γνωρίσει κόσμο και να μάθεις το business.

Στο εξωτερικό πληρώνεσαι τα διπλά σε κάποιες ειδικότητες. Αλλα ακόμα και σε IBM helpdesk πάς σαν junior engineer δεν πρόκειτε να 

παίρνεις καλα λεφτά. Η πληροφορική είναι κορεσμένο επάγγελμα και πρέπει να ειδικευτείς σε αυτο που κάνεις αμα θές να καταφέρεις κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η πραγματικότητα του 2016 και όσοι πουλάνε μούρη με δήθεν μισθούς 800 , 900 και 1000 απλώς παραμυθιάζονται.

 

The fuck is wrong with you?

 

Θα ήταν τραγικό σαν ιδέα αν δεν ήταν πρώτα αστείο το με τι νούμερα πιστεύεις ότι πουλιέται μούρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The fuck is wrong with you?

 

Θα ήταν τραγικό σαν ιδέα αν δεν ήταν πρώτα αστείο το με τι νούμερα πιστεύεις ότι πουλιέται μούρη.

Με όλα τα νούμερα μπορείς να πουλήσεις μούρη, εξαρτάται ποιον έχεις απέναντι! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη πουλάτε μούρη με υπέρογκους μισθούς που κανείς εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα δεν παίρνει. Τουλάχιστον νεοπροσληφθείς.

Τον προηγούμενο μήνα είχα πάει στο LIDL του Αγ.Δημητρίου. Μου είπε εκεί μια ταμίας παίρνω 800 τον μήνα πληρώνουν καλά οι Γερμανοί. Πιάνω τον Μπούρα υπεύθυνος δικτύου στην LIDL ΗΕLLAS. Η τάδε του λέω παίρνει 800 λέει ρε. Έβαλε τα γέλια ο άνθρωπος. Κανείς δεν παίρνει πάνω από 494 εκτός από τον διευθυντή του καταστήματος που παίρνει 800.  Και τώρα τελευταία βάζουμε θύματα και δουλεύουν  4ωρα / 3ήμερα με 250 μικτά και καθαρά 210.

 

Εταιρεία Κωτσόβολος. Διευθυντής καταστήματος Χαλκιωτάκης . Το μέγκα στόρε στη Λ. Συγγρού . Δίνει 290 ευρώ μικτά για 4ωρη απασχόληση σε τεχνικό υπολογιστών μέσα στο κατάστημα. Απαραίτητο πτυχίο πληροφορικής ή ηλεκτρονικής.

 

Εταιρεία PUBLIC τα ίδια και χειρότερα. Αυτοί παίρνουν τεχνικούς υπολογιστών κάτω από 25 και τους πληρώνουν 511 μικτά για πλήρη απασχόληση  και 4ωρα/3ήμερα με 250 μικτά.

 

Εταιρεία νέα που άνοιξε τώρα THE FIXERS. Πήραν φίλο μου στο νέο κατάστημα ΣΤΑΔΙΟΥ ΑΘΗΝΑ ώς επισκευαστή iphone και ipad και τον πληρώνουν 494 καθαρά. ΚΑι δίνουν κι ένα bonus άν και εφόσον πιάσει στόχο το μαγαζί που με την αναδουλειά όχι μόνο δεν πιάνει στόχο αλλά θα βαρέσει κάνα λουκέτο.

 

 

Εταιρεία IREPAIR , IRED κλπ...τα ίδια παντού. Μιλάω για τεχνικούς υπολογιστών εδώ και για ηλεκτρονικούς κινητών κλπ.

 

Να δώσω κι άλλα παραδείγματα? Θέλετε με ονοματεπώνυμα? Γιατί πουλάτε μούρη και πετάτε νούμερα 800 και 900? Αφού όλοι εδώ στην Ελλάδα στο ίδιο καζάνι φτώχειας βράζουμε!

Θέλετε να μιλήσουμε για ελεύθερο επάγγελμα. Στον Άγιο Δημήτριο μαγαζί συνοικιακό πάνω στη λεοφόρο. Πληρώνει 300 ενοίκιο και 250 τον μήνα ΟΑΕΕ + εφορία + ρεύμα + τηλέφωνο-ίντερνετ + νερό . Μιλούσα προχθές με το παλικάρι που είναι τεχνικός Η/Υ και δικτύων με σπουδές πληροφορικής από ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ. Πόσα σου μένουν καθαρά ρε φίλε? Κάνα 400ρι μου λέει και αυτό επειδή δεν κόβει αποδείξεις. Τα πρωινά χώνει τη μάνα του στο μαγαζί και το κρατάει για να κάνει κάνα service κατσαβιδέισιον και τ'απογεύματα είναι ο ίδιος εκεί.

 

 

Θέλετε να μιλήσουμε για τεχνικό Η/Υ στην Cosmodata? Στην Μακαρίου εκεί στην εταιρεία του Οικονόμου. 588 μικτά παίρνει και εκτός από επισκευές κάνει και refurbished ανακατασκευές παλιών laptop/pc.

 

Να μιλήσουμε για ΠΛΑΙΣΙΟ? Στου Γεράρδου? Εκεί πέφτει τρελό μαστίγιο. Και από λεφτά ότι δίνουν και οι άλλοι.

Μου λέει ο άλλος αποθαρρύνω. Κανέναν δεν αποθαρρύνω. Περιγράφω το τι επικρατεί έξω στην αγορά εργασίας. Που δεν υπάρχει δηλαδή αγορά. Ένας μεσσαίωνας είναι πλέον. Γαλέρα με μισθούς πείνας.  400.000+ μετανάστευσαν για πλάκα; 

 

To LIDL δηλαδη πουλαει αγγελιες με μισθους 1000 περιπου ευρω καθαρα για υποδιευθυντη καταστηματος και τελικα δινει 800 στον διευθυντη; 

 

Παντως εχεις τρελα κονε δικε μου για να εχεις τον υπευθυνο δικτυου του LIDL στην ταχεια κληση. 

 

Να δεις που και οι δικοι μου γνωστοι θα με κοροιδευουν οτι βρηκαν δουλεια με 750€ αυτη την περιοδο και θα παιρνουν 250 οπως λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας δώσω και ένα παράδειγμα ενός φίλου μου προγραμματιστή που πήγε στο ΚΑΤΑΡ  και εργάζεται στην LLC την κατασκευαστική. Παίρνει 3 χιλιάδες δολλάρια τον μήνα. Κι εσείς μου λέτε για την Ελλάδα? Και καμαρώνετε για τα 800 ευρώ? Που ούτε κι αυτά βέβαια παίρνετε...

Δεν ειδα κανεναν να καμαρωνει για 800 ευρω. Αυτο που ειδα ειναι εσενα να υποστηριζεις πως οι προγραμματιστες παιρνουν κατω απο 400 το μηνα και καμια 10ρια ατομα να σου λενε το αναποδο με στοιχεια κι εγγραφα και μετα να επικαλεισαι θειους, ξαδερφους και μπατζανακηδες για να μας πεισεις οτι δεν ισχυει η συλλογικη συμβαση εργασιας της κοσμοτε πχ.

 

Βεβαια με ποστς σαν αυτο και με την συνεχη επαναληψη της φρασης "πουλατε μουρη " αποδεικνυειται οτι εκτος απο τα μαυρα μεσανυχτα που εχεις σχετικα με τον κλαδο του προγραμματισμου, τρεφεις κι ενα ιδιαιτερο μισος εναντιον του, ποιος ξερει γιατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...