Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφοοσν μ αρεσει αυτο το επαγγελαμ,θα βγαζω λεφτα αργοτερα;;

 

Οχι γιατι sto Ellada κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχεις στον ηλιο μοιρα. Απλα σκεψου ποσους τεχνικους Η/Υ γνωριζεις πανω απο 35 ετων και σε τι κατασταση βρισκονται. Κρατα τα λεφτα σου (του πατερα σου δηλαδη) και ριξε τα καπου να πιασουν τοπο. Ζαχαροπλαστης, φουρναρης, γαστρονομια γενικοτερα ειναι ασφαλεστατη επιλογη αν το κατεχεις λιγο το θεμα. Αν παλι θελεις οπως δηποτε να μπλεξεις με Η/Υ τοτε -μονο- προγραμματισμο. Αν παλι εχεις αποριες γιατι δεν θα τα καταφερεις τοτε ξεκινα απο την αρχη του θεματος αναγνωση και θα καταλαβεις. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην σκεφτεσαι μονο τα χρηματα, αυτο ειναι το κακο. Μην κοιτας δηλαδη δουλειες με κονομα. Καμια δουλεια δεν ειναι ευκολη. Σαν σεφ ισως ειναι καλυτερα απο τεχνικος, αλλα δεν ειναι καθολου ευκολα τα πραγματα και να κανεις κατι που αγαπας. Αν δεν το αγαπας, καλυτερα να μην το κανεις καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο συμφωνουμε αλλα πρεπει να ειμαστε και λιγο ρεαλιστικοι με το θεμα της Ελλαδας. Ακομα και αν αγαπας κατι στην Ελλαδα πρεπει να υπαρχει η αναλογη "καταναλωση" για να πιασεις. Αν αυτο που προσφερεις δεν το θελει κανεις ή το απαξιωνει ο οποιοσδηποτε τοτε δυστυχως πρεπει να ριξεις τα μουτρα σου και να ψαξεις κατι αλλο που ισως σου αρεσει που να μπορεις να το "πουλησεις" εδω που βρισκεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την γνωμη μας την ειπαμε. Προσωπικα εγω βασικα. Αν το αγαπας τοσο πολυ και το κυνηγησεις παρα πολυ κ εισαι πολυ καλος σε αυτον τον τομεα, ισως να καταφερεις κατι. Αν καταφερεις δηλαδη να φτιαξεις ενα καλο ονομα στην περιοχη σου ισως σου βγει σε καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδες..!
Διαβασα αρκετες σελιδες απο το θεμα..και δοξα τον θεο που τα διαβασα γιατι για τεχνικος θα πηγαινα!

Ειπα να μην ανοιξω αλλο θεμα και να γραψω εδω καποιες απο τις αποριες μου..

Ειμαι στην αναζητηση ειδικοτητας για ιδιωτικο ιεκ..

Θελω την γνωμη σας αλλα και να την αιτιολογησετε!!

Ας ξεκινησουμε..
Μου αρεσουν οι υπολογιστες γενικα..να φτιαχνω να αγοραζω πραγματα για αυτους..να συντηρω τον υπολογιστη μου με scan για ιους κλπ..

Για προγραμματισμο δεν το βλεπω μιας και οι γλωσσες προγραμματισμου ποτε δεν με ελκυαν!απο το λυκειο!
1)θελω την αποψη σας για την επιλογη μου

Τεχνικος τεχνολογιας ιντερνετ..δεν ξερω τι ακριβως ειναι αυτο αλλα απο οτι βλεπω εν υπαρχει ζητηση εργασιας πανω σε αυτο
2).....

3)web designer μου αρεσει αλλα δεν ξερω πραγματικα ποια η δουλεια του wd και θα ηθελα να μου το ξεκαθαρισετε!

Τεχνικος δυκτιων υπολογιστων μου αρεσει και αυτο αλλα δεν εχω δει πολλες ζητησεις για εργασια και παλι..ασε που δεν ειναι και κατι υσκολο για το καταφερει ενας χωρις σπουδες πανω σε αυτο
4)...

Διαχειριστης συστηματων υπολογιστων..αυτο ισως να ειναι και το αγαπημενο μου..το ιεκ που θελω να πω λεει πως ειναι κατι αναμμεσα στον προγραμματιση και τον τεχνικο η/υ..
κανει συντηρηση λογισμικου,αναπτυξη εφαρμογων,διαχειρηση και υποστιρηξη της λειτουργιας πληροφοριακων συστηματων και ανεξαρτητων η/υ
5).....(την γνωμησ σας και παλι)

Αυτα απο υπολογιστες..(ειμαι μπερδεμενος απο οτι καταλαβαινεται)ισως και να εχω αγχωθει μιας και απο τωρα πρεπει να ξεκαθαρισω τι θα κανω στο μελλον μου..

Επησης δεν εχω μονο αυτες τι επιλογες..
Επηδη δεν περασα σε καποιο τει το καλυτερο που μπορω νακανω απο ιεκ ειναι σεφ!
Δεν ειναι οτι δεν μου αρεσει αλλα δεν με τρελενει κιολας..

Επησης εχω στο μυαλο μου να μην ασχολειθω με υπολογιστες καθολου και να κοιταξω κατι οπως ηλεκτολογος..η μηχανικος αυτοκινητων..

ΟΛΑ αυτα που ειπα με ενδιαφερουν..αλλα ειναι τοσα πολλα που δεν ξερω τι να επιλεξω..

ποια παο ολα αυτα θα ηταν το καυτερο για την επαγγελματικη μου αποκατασταση στο μελλον 
και τι θα ηταν το καλυτερο να ακολουθησω απο ιεκ..

ευχαριστω,εκ των προτερων
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα παρουμε λιγο απο την αρχη μιας και καποτε ημουν και εγω σε μια παρομοια θεση με την δικη σου. Φανταζεσαι τον εαυτο σου σαν καποιον που θα κατσει να διαβασει στον ελευθερο του χρονο πραγματα περα απο αυτα που θα σας δειξουν στο ιεκ; Δηλαδη να κατεβαζει η να αγοραζει βιβλια (στα αγγλικα κυριως) σχετικα με τον χωρο του και να ασχολειται στο σπιτι με πειραματισμους στον υπολογιστη του;

 

Αν ναι μπορεις να επιλεξεις καποιες απο τις ειδικοτητες που ανεφερες αλλα οπως ειπα ετοιμασου για πολυ προσπαθεια μονος σου μιας και αν μεινεις μονο σε αυτα που θα σου δειξει το ιεκ δεν θα μπορεις να δουλεψεις πουθενα. Παμε τωρα πιο συγκεκριμενα για τις ειδικοτητες

 

1) Τεχνικος τεχνολογιας ιντερνετ. Ηταν η σχολη που τελειωσα πριν 5 χρονια περιπου, στο ιεκ εμειναν μονο στα βασικα και σε καμια περιπτωση δεν θα δουλευα πανω στο αντικειμενο αν δεν ασχολιομουν. Η υλη ειναι κατι μεταξυ δικτυων, προγραμματισμου και web design αλλα στην ουσια δεν εμβαθυνουν πουθενα

 

2) Για το τι κανει ο web designer περνα μια βολτα απο το αντιστοιχο section στο φορουμ, συνηθως αναλαμβανει το εικαστικο κομματι μιας ιστοσελιδας και την κατασκευαζει για να παιζει στους συγχρονους browsers.

 

3) Με τους τεχνικους δικτυων δεν εχω ασχοληθει αλλα οταν το ειχα ψαξει λιγο ειδα οτι σημαντικο ρολο επαιζε το να εχει καποιος ccna απο την cisco.

 

Γενικα αν δεν σ'αρεσει ο προγραμματισμος και ο σχεδιασμος δεν νομιζω να εχεις μελλον σε αυτες τις σχολες. Οσο για τις αλλες που ανεφερες νομιζω οτι ο Σεφ εχει καλυτερες προοπτικες απο τον ηλεκτρολογο και τον μηχανικο αυτοκινητων μιας και η οικοδομη εχει πεσει αρκετα (εχω θειο ηλεκτρολογο) και πλεον υπαρχει αρκετα μεγαλος ανταγωνισμος στις τιμες οσο για τον μηχανικο και εκει ειναι δυσκολα τα πραγματα αυτην την εποχη, φιλος που εχει συνεργειο μου λεει οτι ερχονται και του αφηνουν τα αυτοκινητα τους και τα παιρνουν οταν εχουν λεφτα να πληρωσουν τις επισκευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες οτι θα αφιεωνω ωρες για διαβασμα εκτος σχολης ποσες ωρες θα ειναι??οσο περισσοτερες τοσο το καλυτερο λογικα αλλα μετα απο ποσσο χρονικο διαστημα διαβασματος μπορεις να πεις οτι οκ,τελος εμαθα αρκετα!?

Κοιτα εξαρταται απο ποση ενασχοληση θελει ο προγραμματισμος..δηλαδη να εχω ελευθερο χρονο για χομπι κλπ.
Πειραματισμους κλπ με υπολογιστες,ναι αλλα και παλι ποσο χρονο θα χρειαστω για να φτασω σε ενα Α επιπεδο,να πεις φτανει βρε αδερφε,να εχεις σχεδον ξεφτυλισει το θεμα...
Επησης εχω στο μυαλο μου και την δουλεια...δηλαδη να εχω χρονο και για δουλεια απογευματινη!..

Η ειδικοτητα wed designer ειναι ποιο κοντα σε αυτα που θελω,συμφωνα με τα λεγομενα σου...(το ξεχασα οτι εχει καταλληλη στηλη το φορουμ)(θα ψαξω και εκει για περισσοτερα)

Τωρα..
Ηλετρολογοι ...μονο σε οικοδομες περνουν??νομιζω οχι  :wacko: 

Μηχανικους αυτοκινητων εχουμε γεμισει..ειμαι της ιδας αποψης με την δικια σου!Απλα μου αρεσει και αυτο...το θεμα ειναι η επαγγελματικη αποκατασταση...

Για σεφ,δεν μπορω να ξερω τι παιζει...ισως καποιο μελος που να ειναι σεφ να μπορουσε να μιλησει εδω..να με διαφωτισει τελος παντον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες οτι θα αφιεωνω ωρες για διαβασμα εκτος σχολης ποσες ωρες θα ειναι??οσο περισσοτερες τοσο το καλυτερο λογικα αλλα μετα απο ποσσο χρονικο διαστημα διαβασματος μπορεις να πεις οτι οκ,τελος εμαθα αρκετα!?

 

Κοιτα εξαρταται απο ποση ενασχοληση θελει ο προγραμματισμος..δηλαδη να εχω ελευθερο χρονο για χομπι κλπ.

Πειραματισμους κλπ με υπολογιστες,ναι αλλα και παλι ποσο χρονο θα χρειαστω για να φτασω σε ενα Α επιπεδο,να πεις φτανει βρε αδερφε,να εχεις σχεδον ξεφτυλισει το θεμα...

Επησης εχω στο μυαλο μου και την δουλεια...δηλαδη να εχω χρονο και για δουλεια απογευματινη!..

 

Η ειδικοτητα wed designer ειναι ποιο κοντα σε αυτα που θελω,συμφωνα με τα λεγομενα σου...(το ξεχασα οτι εχει καταλληλη στηλη το φορουμ)(θα ψαξω και εκει για περισσοτερα)

 

Τωρα..

Ηλετρολογοι ...μονο σε οικοδομες περνουν??νομιζω οχι  :wacko: 

 

Μηχανικους αυτοκινητων εχουμε γεμισει..ειμαι της ιδας αποψης με την δικια σου!Απλα μου αρεσει και αυτο...το θεμα ειναι η επαγγελματικη αποκατασταση...

 

Για σεφ,δεν μπορω να ξερω τι παιζει...ισως καποιο μελος που να ειναι σεφ να μπορουσε να μιλησει εδω..να με διαφωτισει τελος παντον!

 

Καταρχην στον χωρο του web design αλλαζουν τα πραγματα συνεχεια και βγαινουν συχνα νεες τεχνολογιες, αυτο σημαινει οτι πρεπει να παρακολουθεις τις εξελιξεις. Για παραδειγμα εγω εδω και 2 χρονια περιπου εκανα μια αλλη δουλεια ασχετη με το αντικειμενο και τωρα θελω να το ξαναπιασω, για να καλυψω το κενο αυτο που ημουν εκτος σιγουρα θελω ενα 6μηνο διαβασμα. Σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να πεις οκ τελος τα εμαθα ολα γιατι οταν το πεις αυτοματα θα μεινεις πισω και στα νεα trends στον σχεδιασμο, στα νεα scrpits, στις εξελιξεις στα cms και γενικα ειναι κατι που θελει συνεχως ασχολια απο μερους σου.

 

 

Γενικα θα ελεγα να ριξεις μια ματια σε αγγελιες που ζητανε web designers πχ εχει τετοιο τομεα το freestuff.gr. Απο εκει και περα δες τι απαιτησεις εχουν, κανε αναζητηση στο google να μαθεις περισσοτερα για αυτα που ζητανε και αν νομιζεις οτι μπορεις να τα καλυψεις ψαχνεις την αναλογη σχολη που να ειναι πιο κοντα σε αυτα που θες.

 

Οσο για τους ηλεκτρολογους υπαρχουν και οι συντηρησεις και τα μερεμετια σε σπιτια αλλα οι καλες δουλειες απο οικονομικης πλευρας ηταν οταν χτιζοταν κατι απο την αρχη. Απλα ψαξτο λιγο γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι το χαρτι του ιεκ σου δινει την δυνατοτητα να υπογραψεις και να αναλαβεις ενα εργο. Δηλαδη αν σε κατοχυρωνει οτι μπορεις να κανεις εγκαταστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραματισμους κλπ με υπολογιστες,ναι αλλα και παλι ποσο χρονο θα χρειαστω για να φτασω σε ενα Α επιπεδο,να πεις φτανει βρε αδερφε,να εχεις σχεδον ξεφτυλισει το θεμα...

οκ. εδώ είμαστε.

Αν έχεις υπόψιν οτι ως επαγγελματίας της πληροφορικής θα σταματήσεις κάποτε να μαθαίνεις πράγματα καθημερινά, πλανάσαι πλάνην οικτράν και καλύτερα να πας για κάτι άλλο.

Στην πληροφορική ΔΕΝ σταματάς ποτέ να διαβάζεις. Ούτε σε 30 χρόνια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ. εδώ είμαστε.

Αν έχεις υπόψιν οτι ως επαγγελματίας της πληροφορικής θα σταματήσεις κάποτε να μαθαίνεις πράγματα καθημερινά, πλανάσαι πλάνην οικτράν και καλύτερα να πας για κάτι άλλο.

Στην πληροφορική ΔΕΝ σταματάς ποτέ να διαβάζεις. Ούτε σε 30 χρόνια.

 

Επίσης όσον αφορά τον προγραμματισμό, η δική μου άποψη είναι ότι χρειάζεται καλή υποδομή από μικρή ηλικία.

Σπάνια θα γνωρίσεις προγραμματιστή που να ξεκίνησε σε ηλικία 19-20 από το μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Πχ αν παω web designer
απο που θα διαβαζω για νεες πλατφορμες κλπ??

2)εσειες τι θα μου προτεινατε??
Ποιο θα ηταν το καλυτερο για το μελλον??

3)ο τεχνικος κινητης τηλεφωνιαςκαι τηλεπικοινωνιων θελει εντατικη ενασχοληση σαν τον web designer??

4)δηλαδη οσοι πανε πληροφορικη δεν εχουν χρονο για αλλα πραγματα??(προσπαθω να καταλαβω τον ογκο των πληροφοριων)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδες..!

Διαβασα αρκετες σελιδες απο το θεμα..και δοξα τον θεο που τα διαβασα γιατι για τεχνικος θα πηγαινα!

 

Ειπα να μην ανοιξω αλλο θεμα και να γραψω εδω καποιες απο τις αποριες μου..

 

Ειμαι στην αναζητηση ειδικοτητας για ιδιωτικο ιεκ..

 

Θελω την γνωμη σας αλλα και να την αιτιολογησετε!!

 

Ας ξεκινησουμε..

Μου αρεσουν οι υπολογιστες γενικα..να φτιαχνω να αγοραζω πραγματα για αυτους..να συντηρω τον υπολογιστη μου με scan για ιους κλπ..

 

Για προγραμματισμο δεν το βλεπω μιας και οι γλωσσες προγραμματισμου ποτε δεν με ελκυαν!απο το λυκειο!

1)θελω την αποψη σας για την επιλογη μου

 

Τεχνικος τεχνολογιας ιντερνετ..δεν ξερω τι ακριβως ειναι αυτο αλλα απο οτι βλεπω εν υπαρχει ζητηση εργασιας πανω σε αυτο

2).....

 

3)web designer μου αρεσει αλλα δεν ξερω πραγματικα ποια η δουλεια του wd και θα ηθελα να μου το ξεκαθαρισετε!

 

Τεχνικος δυκτιων υπολογιστων μου αρεσει και αυτο αλλα δεν εχω δει πολλες ζητησεις για εργασια και παλι..ασε που δεν ειναι και κατι υσκολο για το καταφερει ενας χωρις σπουδες πανω σε αυτο

4)...

 

Διαχειριστης συστηματων υπολογιστων..αυτο ισως να ειναι και το αγαπημενο μου..το ιεκ που θελω να πω λεει πως ειναι κατι αναμμεσα στον προγραμματιση και τον τεχνικο η/υ..

κανει συντηρηση λογισμικου,αναπτυξη εφαρμογων,διαχειρηση και υποστιρηξη της λειτουργιας πληροφοριακων συστηματων και ανεξαρτητων η/υ

5).....(την γνωμησ σας και παλι)

 

Αυτα απο υπολογιστες..(ειμαι μπερδεμενος απο οτι καταλαβαινεται)ισως και να εχω αγχωθει μιας και απο τωρα πρεπει να ξεκαθαρισω τι θα κανω στο μελλον μου..

 

Επησης δεν εχω μονο αυτες τι επιλογες..

Επηδη δεν περασα σε καποιο τει το καλυτερο που μπορω νακανω απο ιεκ ειναι σεφ!

Δεν ειναι οτι δεν μου αρεσει αλλα δεν με τρελενει κιολας..

 

Επησης εχω στο μυαλο μου να μην ασχολειθω με υπολογιστες καθολου και να κοιταξω κατι οπως ηλεκτολογος..η μηχανικος αυτοκινητων..

 

ΟΛΑ αυτα που ειπα με ενδιαφερουν..αλλα ειναι τοσα πολλα που δεν ξερω τι να επιλεξω..

 

ποια παο ολα αυτα θα ηταν το καυτερο για την επαγγελματικη μου αποκατασταση στο μελλον 

και τι θα ηταν το καλυτερο να ακολουθησω απο ιεκ..

 

ευχαριστω,εκ των προτερων

 

Άστο απλά θα φάς τα λεφτά σου (πέρα ότι στο ιεκ το καλύτερο που μπορείς να μάθεις ειναι το τηλεφωνάκι καμιάς γκόμενας που θα πάτε μαζί στο μάθημα)

 

Μέσες άκρες απο αυτά που έγραψες (μαρέσει να συντηρώ τον υπολογιστή μου με virus scan δεν μαρέσει ο προγραμματισμός αλλά μαρέσει  o webdesigner) και διάφορες άλλες λεπτομέρειες μου δείχνουν οτι ξέρεις ελάχιστα γύρο απο τον χώρο της πληροφορικής

 

Αυτό σημαίνει ότι δεν το ψάχνεις πολύ μόνος σου (εκτός αν είσαι 16 ) και επειδή σε ιεκ η μόνη σου ελπίδα να κάνεις κατι, και αν, ειναι να ψάχνεσαι ΠΟΛΥ μόνος σου και απλά να το τελειώσεις για να έχεις ενα χαρτί που μέσω οαεδ ή παρακαλώντας σε συνεντεύξεις να βρείς δουλειά...

 

Οπότε αφου δεν ψάχνεσαι άστο δεν βλέπω να έχεις ελπίδες για τον χώρο... (για να μην πω για τον ανταγωνισμό.... )   και μην πείσεις τον εαυτό σου ότι "αν παω ιεκ θα ξεκινήσω να ψάχνομαι απο μόνος μου" αν ήταν να το κάνεις θα το είχες κάνει ήδη.... 

 

και τώρα διάβασα και το "οταν λες θα αφιερώνω ώρες σε διάβασμα εκτός σχολής πόσες θα ειναι;;;;" (με πολλά ερωτηματικά κιόλας..) απλά άστο εκτός αν εχεις λεφτά για πέταμα..  για καλό στο λέω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...