Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, guzel είπε

3DC Rated Inverter, Β διαλογής ελληνιστί 

Πριν δεν ήταν Γ;έτσι έγραψες για το άλλο μορρις

 

Με την λειτουργία πως το κρίνεις εσύ;σε ποια κατηγορία;έχω γράψει αναλυτικά πως δουλεύει νομίζω 

Screenshot_2019-12-08-19-04-16-628_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακούω αυτά τα περί inverter πρώτης και τρίτης διαλογής και σκέφτομαι κάτι που μου είπε ένας μάλλον πολύ καλός ψυκτικός που μου εκανε πρόσφατα σέρβις και μεταφορά των εξωτερικών μονάδων από το πάτωμα στον τοίχο (για την ακρίβεια ήλθε μαζί με κάποιον άλλο "ψυκτικό" σαν φίλος - του ευτυχώς για μένα).

Λοιπόν μου είπε ότι αν δεν έχω ανάγκη για θέρμανση όταν η εξωτερική θερμοκρασία δεν είναι ιδιαίτερα χαμηλή, να παίρνω κλιματιστικά χωρίς inverter. Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα. Τι νομίζετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, marioboni είπε

Πριν δεν ήταν Γ;έτσι έγραψες για το άλλο μορρις

Με την λειτουργία πως το κρίνεις εσύ;σε ποια κατηγορία;έχω γράψει αναλυτικά πως δουλεύει νομίζω 

Το γράφουν οι εταιρείες ... Πχ στο shorai γράφουν 4DC (Α διαλογής)

Single DC Compressor Inverter Air Conditioner: Γ διαλογής 

One of the most common inverter ac available in Pakistan is the DC compressor inverter air conditioner which comprises of only one DC (Direct Current) part which will be the compressor. All the remaining parts will be non-dc.

Although it is the cheapest inverter ac in Pakistan but the energy efficiency will not be very significant especially if you compare it with a 3DC or a full dc  inverter air conditioner.

3DC Rated Inverter Air Conditioner: Β διαλογής 

3DC Inverter Air Conditioners are one of the best options in terms of value. 3DC Rated Inverter AC comprises of 3 major components in an air conditioner that are DC (Direct Current) which helps in achieving maximum energy efficiency.

The 3 major components that are DC(Direct Current) can consist of Compressor, Outdoor Motor and Indoor Motor.

 

4DC & 5DC Rated Full Inverter AC: Α διαλογής 

These are considered to be the best inverter ac in Pakistan. Full DC Inverter AC can save you up to 15% more than a 3DC inverter ac and 20-25% more than a conventional DC compressor ac.

5D DC Inverter Air Conditioner consist of 5 major parts that are DC which consist of Compressor, Outdoor Motor, Electronic expansion valve, Indoor Vane Motor & Indoor Motor. This helps the air conditioner to achieve maximum efficiency and also improving the life cycle of the air conditioner.

 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasilissouvlaki είπε

παιδια σε κλιματιστικο 24000btu morris αναβει ξεκιναει και μετα απο λιγο σταματαει για μιση ωρα και μετα ξαναδουλευει για λιγο και μετα παλι το ιδιο. υπαρχει εξηγηση για αυτο? 

Θεωρώ ότι δεν ανάβει κάνα λαμπάκι περίεργο ώστε να πούμε ότι είναι καποιο σφαλμα του κλιματιστικου. Κατά πάσα πιθανότητα έφτασε και ξεπερασε την επιθυμητή θερμοκρασία που έχεις επιλέξει.Βαλε ένα θερμόμετρο στον χώρο και δες αν ισχύει αυτό. Αν ισχύει αυτό,τότε είτε το κλιματιστικό είναι μεγάλο για το χώρο σου,είτε η διαφορά θερμοκρασίας χώρου και επιθυμητής είναι ιδιαίτερα μικρή,είτε δεν μπορεί να πέσει το χαμηλά όσο χρειάζεται ο χώρος για να διατηρήσει την θερμοκρασία που εσύ θελεις, ξεπερνάει την θερμοκρασία και κλείνει. Αν όμως έχει μεγάλη απόκλιση η θερμοκρασία του χώρου,με την επιθυμητή,τοτε μπορεί να συμβαίνουν διάφορα πράγματα,1) μήπως η απόσταση με το ταβάνι είναι πολύ μικρή; Και εγκλωβίζεται ο θερμός αέρας πάνω; 2) μήπως έχεις κάποιο αντικείμενο μπροστά και χτυπάει ο αέρας και γυρνάει πίσω με αποτέλεσμα να μπερδεύεται ο αισθητήρας θερμοκρασίας που είναι πάνω στην μονάδα; 3) μήπως έχεις πολύ χαμηλά τον ανεμιστήρα και πάλι νομίζει ο αισθητήρας ότι έφτασε την θερμοκρασία και δίνει εντολή να κλείσει; 4) μήπως είναι λάθος ή περσίδες; Τον θερμό τον αέρα πρέπει να τον ρίχνει κάτω το κλιματιστικό, αφού έχει την τάση να ανεβαίνει.. Και τα τεσσερα αυτά μπορείς να τα ξεπεράσεις με το ifeel/follow me, εάν έχει ντο κλιματιστικο σου.(αντί να χρησιμοποιεί τον αισθητήρα θερμοκρασίας πάνω στο κλιματιστικό, χρησιμοποιεί τον αντίστοιχο αισθητήρα στο τηλεχειριστήριο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, guzel είπε

Το γράφουν οι εταιρείες ... Πχ στο shorai γράφουν 4DC (Α διαλογής)

Εύκολη ερώτηση έκανα νομίζω

Εσύ πως βλέπεις την λειτουργία του

 

Άσε τι λένε οι εταιρείες

Εσύ τι βλέπεις και κρίνεις

Γιατί πριν είπες Γ και τώρα λες ότι είναι Β στα χαρτιά

Στην πράξη τι βλέπεις ότι είναι έτσι από περιέργεια ρωτάω 

 

 

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marioboni είπε

Εύκολη ερώτηση έκανα νομίζω

Εσύ πως βλέπεις την λειτουργία του

Άσε τι λένε οι εταιρείες

Εσύ τι βλέπεις και κρίνεις

Γιατί πριν είπες Γ και τώρα λες ότι είναι Β στα χαρτιά

Στην πράξη τι βλέπεις ότι είναι έτσι από περιέργεια ρωτάω 

Αν εννοείς το shorai αρχικά να σου πω, ότι λέει είναι πιστοποιημένο με eurovent. Την απόδοση και συμπεριφορά του του την έχω ανεβάσει εδώ πολλάκις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasilissouvlaki είπε

Αν δεις στο Σκρουτζ έχουν αναφερθεί προβλήματα στη θέρμανση με το συγκεκριμένο μοντέλο τα οποία λύθηκαν μετά από επικοινωνία και επεμβατικές ενέργειες από την αντιπροσωπεία. Μήπως να έπαιρνες κάποιο τηλέφωνο;

10 λεπτά πριν, guzel είπε

Το γράφουν οι εταιρείες ... Πχ στο shorai γράφουν 4DC (Α διαλογής)

Single DC Compressor Inverter Air Conditioner: Γ διαλογής 

One of the most common inverter ac available in Pakistan is the DC compressor inverter air conditioner which comprises of only one DC (Direct Current) part which will be the compressor. All the remaining parts will be non-dc.

Although it is the cheapest inverter ac in Pakistan but the energy efficiency will not be very significant especially if you compare it with a 3DC or a full dc  inverter air conditioner.

3DC Rated Inverter Air Conditioner: Β διαλογής 

3DC Inverter Air Conditioners are one of the best options in terms of value. 3DC Rated Inverter AC comprises of 3 major components in an air conditioner that are DC (Direct Current) which helps in achieving maximum energy efficiency.

The 3 major components that are DC(Direct Current) can consist of Compressor, Outdoor Motor and Indoor Motor.

4DC & 5DC Rated Full Inverter AC: Α διαλογής 

These are considered to be the best inverter ac in Pakistan. Full DC Inverter AC can save you up to 15% more than a 3DC inverter ac and 20-25% more than a conventional DC compressor ac.

5D DC Inverter Air Conditioner consist of 5 major parts that are DC which consist of Compressor, Outdoor Motor, Electronic expansion valve, Indoor Vane Motor & Indoor Motor. This helps the air conditioner to achieve maximum efficiency and also improving the life cycle of the air conditioner.

Έχεις μετατραπεί σε πρώτης τάξεως τρολ .

Δεν έχουν όλοι λεφτά για τοσιμπα.

Φιλικά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, guzel είπε

3DC Rated Inverter, Β διαλογής ελληνιστί 

Άντε να τα ξαναγράψω

Πως βλέπεις την λειτουργία του που έχω ανεβάσει από το morris στην πράξη και όχι στη θεωρία

Η δικιά σου η γνώμη 

20 λεπτά πριν, marioboni είπε

Κι εγώ morris έχω αλλά δεν το χρησιμοποιώ καθόλου στην θέρμανση

Μόνο τεστακια έχω κάνει και δεν έχω δει κάτι παράξενο στη λειτουργία του

Τελικά σε ποια κατηγορία παίζει;

Α;Β;Γ;

Πέρα του ότι δεν πέφτει στα βατ  σίγουρα στα επίπεδα του πχ Fujitsu δεν βλέπω κάτι το μεμπτό

Ούτε τον κανόνα των 42 έχει, η εξωτερική είναι εντελώς αθόρυβη ακόμη και κρεμασμένη ,κρακ κλπ δεν κάνει η εσωτερική παρά μόνο έχει θόρυβο αλλά στο mute είναι μια 

Ifeel και λοιπές αλχημείες δεν χρειάστηκε να δουλέψω 

Άσε τα ΑΒΓΔ διαλογής αυτά τα έχω διαβασει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, marioboni είπε

Πριν δεν ήταν Γ;έτσι έγραψες για το άλλο μορρις

Με την λειτουργία πως το κρίνεις εσύ;σε ποια κατηγορία;έχω γράψει αναλυτικά πως δουλεύει νομίζω 

Screenshot_2019-12-08-19-04-16-628_com.android.chrome.jpg

Τα Morris (TCL) έχουν δείξει μόνο καλά δείγματα εδώ από παιδιά που τα έχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν δεις στο Σκρουτζ έχουν αναφερθεί προβλήματα στη θέρμανση με το συγκεκριμένο μοντέλο τα οποία λύθηκαν μετά από επικοινωνία και επεμβατικές ενέργειες από την αντιπροσωπεία. Μήπως να έπαιρνες κάποιο τηλέφωνο;

Έχεις μετατραπεί σε πρώτης τάξεως τρολ .

Δεν έχουν όλοι λεφτά για τοσιμπα.

Φιλικά.

Ναι εχουν για kuro 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Ναι εχουν για kuro 😂

Στο kuro εαν δεν βγαλει κατι σοβαρο τι μπορεις να κανεις για να στο αλλαξουν; Καταλαβαινεις οτι θελω γρηγορα αλλαγη σε toshiba.. περα απο την πλακα δεν ξερω εαν γινεται αντικατασταση εαν δεν βγαλει ζημια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ANTONIO202 είπε

Στο kuro εαν δεν βγαλει κατι σοβαρο τι μπορεις να κανεις για να στο αλλαξουν; Καταλαβαινεις οτι θελω γρηγορα αλλαγη σε toshiba.. περα απο την πλακα δεν ξερω εαν γινεται αντικατασταση εαν δεν βγαλει ζημια

Μπορείς. Στείλε εξώδικο για μη συνομολογημένη ιδιότητα (Αναμονή 0.5watt).

Στα kuro γράφει 1w , δεν νομίζω ότι ισχύει ούτε σ' αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, marioboni είπε

Άντε να τα ξαναγράψω

Πως βλέπεις την λειτουργία του που έχω ανεβάσει από το morris στην πράξη και όχι στη θεωρία

Η δικιά σου η γνώμη 

Άσε τα ΑΒΓΔ διαλογής αυτά τα έχω διαβασει

guzel μάλλον αποφεύγεις να απαντήσεις γιατί είναι η 3η φορά που σε ρωτάω

Εκτός αν δεν την είδες που δεν νομίζω επειδή δεν γράφει τη μαγική λέξη toyotomi

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Ακούω αυτά τα περί inverter πρώτης και τρίτης διαλογής και σκέφτομαι κάτι που μου είπε ένας μάλλον πολύ καλός ψυκτικός που μου εκανε πρόσφατα σέρβις και μεταφορά των εξωτερικών μονάδων από το πάτωμα στον τοίχο (για την ακρίβεια ήλθε μαζί με κάποιον άλλο "ψυκτικό" σαν φίλος - του ευτυχώς για μένα).

Λοιπόν μου είπε ότι αν δεν έχω ανάγκη για θέρμανση όταν η εξωτερική θερμοκρασία δεν είναι ιδιαίτερα χαμηλή, να παίρνω κλιματιστικά χωρίς inverter. Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα. Τι νομίζετε?

Σξυγνωμη αλλά μην ξανακαλεσεις αυτόν τον ψυκτικό. Δεν υπάρχουν στην αγορά πλέον Κλιματιστικα επιτοιχια μη Inverter υπάρχει κανονισμος της ΕΕ που απαγορεύει πλέον πώληση μη Inverter επιτοιχια. 

 Πιθανότητα να βρεις υπάρχει μόνο σε κανέναν έμπορο που του έχει μείνει από στοκ πχ εγώ βρηκα ένα Sanyo αλλά στα 700 ευρώ που το πούλαγε είναι σκέτη κλεψιά. Μετά μπορείς να βρεις κλιματιστικά τύπου ντουλάπας μη Inverter αλλά αυτά απευθυνονται σε επαγγελματικους χώρους. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marioboni είπε

guzel μάλλον αποφεύγεις να απαντήσεις γιατί είναι η 3η φορά που σε ρωτάω

Εκτός αν δεν την είδες που δεν νομίζω επειδή δεν γράφει τη μαγική λέξη toyotomi

Εξαιρετική. Νομίζω είχα απαντήσει και στο παρελθόν ότι ένα Morris τα πάει πολύ καλά στο θέμα κατανάλωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...