Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

Σξυγνωμη αλλά μην ξανακαλεσεις αυτόν τον ψυκτικό. Δεν υπάρχουν στην αγορά πλέον Κλιματιστικα επιτοιχια μη Inverter υπάρχει κανονισμος της ΕΕ που απαγορεύει πλέον πώληση μη Inverter επιτοιχια. 

 Πιθανότητα να βρεις υπάρχει μόνο σε κανέναν έμπορο που του έχει μείνει από στοκ πχ εγώ βρηκα ένα Sanyo αλλά στα 700 ευρώ που το πούλαγε είναι σκέτη κλεψιά. Μετά μπορείς να βρεις κλιματιστικά τύπου ντουλάπας μη Inverter αλλά αυτά απευθυνονται σε επαγγελματικους χώρους. 

ΟΚ όσα μη inverter έχω είναι παλιά. Αναμενόμενο είναι πάντως να μην επιτρέπονται πλεον τα μη inverter.

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Εξαιρετική. Νομίζω είχα απαντήσει και στο παρελθόν ότι ένα Morris τα πάει πολύ καλά στο θέμα κατανάλωσης.

Επόμενη ερώτηση

Τελικά είναι Γ ή Β κατηγορία;

 

Στην πράξη όχι στη θεωρία 

Γιατί πραγματικά δεν βλέπω καμιά διαφορά από κάποιο επώνυμο πέρα από την ελάχιστη κατανάλωση που δεν μπορεί να πέσει στα επίπεδα τους 

Αν και το 300 στη θέρμανση και περίπου 250 αν θυμάμαι καλά σε ψύξη σε 75τμ προσωπικά για 24αρι τα θεωρώ πολύ καλό νούμερο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marioboni είπε

Επόμενη ερώτηση

Τελικά είναι Γ ή Β κατηγορία;

Στην πράξη όχι στη θεωρία 

Γιατί πραγματικά δεν βλέπω καμιά διαφορά από κάποιο επώνυμο πέρα από την ελάχιστη κατανάλωση που δεν μπορεί να πέσει στα επίπεδα τους 

Αν και το 300 στη θέρμανση και περίπου 250 αν θυμάμαι καλά σε ψύξη σε 75τμ προσωπικά για 24αρι τα θεωρώ πολύ καλό νούμερο 

Δεν ξέρω τι είναι. Α δεν είναι σίγουρα, υποθέτω ότι είναι Β λοιπόν. Σε έχω καλύψει; 😜

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, guzel είπε

Μπορείς. Στείλε εξώδικο για μη συνομολογημένη ιδιότητα (Αναμονή 0.5watt).

Στα kuro γράφει 1w , δεν νομίζω ότι ισχύει ούτε σ' αυτά 

Σύμφωνα με τα pdesign της ίδιας της toyotomi , ισχύει για τα 9,12 και δεν ισχύει για τα 18,24. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Δεν ξέρω τι είναι. Α δεν είναι σίγουρα, υποθέτω ότι είναι Β λοιπόν. Σε έχω καλύψει; 😜

Β για την ελάχιστη που δεν φτάνει τα επώνυμα μάλλον, γιατί σε όλα τα καλά εγώ δεν βλέπω κάπου να υστερεί σε λειτουργία

Σε πλαστικά κλπ σίγουρα θα είναι πιο κάτω, αν και από συναρμογή δεν ακούω κρακ στην θέρμανση 

Καλυμμένος είμαι ναι

Απλά για την ιστορία να υπάρχει η άποψη σου ήθελα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, marioboni είπε

Επόμενη ερώτηση

Τελικά είναι Γ ή Β κατηγορία;

Στην πράξη όχι στη θεωρία 

Γιατί πραγματικά δεν βλέπω καμιά διαφορά από κάποιο επώνυμο πέρα από την ελάχιστη κατανάλωση που δεν μπορεί να πέσει στα επίπεδα τους 

Αν και το 300 στη θέρμανση και περίπου 250 αν θυμάμαι καλά σε ψύξη σε 75τμ προσωπικά για 24αρι τα θεωρώ πολύ καλό νούμερο 

Μη ζητάς πληροφορίες από κάποιον που δεν είναι σε θέση να στη προσφέρει. Κοινώς, don't feed the troll 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μη ζητάς πληροφορίες από κάποιον που δεν είναι σε θέση να στη προσφέρει. Κοινώς, don't feed the troll 

Νομίζω δεν σ' έχω προσβάλει ποτέ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, guzel είπε

Νομίζω δεν σ' έχω προσβάλει ποτέ.. 

Κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή. 

Δεν ξέρεις ποια μοντέλα σήμερα είναι 5,4,3 κτλ DC. 

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

ΟΚ όσα μη inverter έχω είναι παλιά. Αναμενόμενο είναι πάντως να μην επιτρέπονται πλεον τα μη inverter.

Η απαγόρευση υπάρχει εδώ και 5 έτη περίπου. Έδωσαν και ένα διάστημα στους εμπόρους να πουλήσουν ότι τους έμεινε αλλά σε κάποιους έμεινε στοκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή. 

Δεν ξέρεις ποια μοντέλα σήμερα είναι 5,4,3 κτλ DC. 

Πάντως με την λογική σου, το Shorai ως 4DC είναι β' διαλογής μιας και δεν είναι 5DC που είναι όπως βλέπω εδώ ένα haier και ένα gree μεταξύ των άλλων https://yayvo.com/blog/dc-inverter-ac/

Το γράφει η Toshiba, μην παραπληροφορεις. 4DC-5DC είναι ίδια κατηγορία 

3DC η δεύτερη και single DC η τρίτη 

Προφανώς και έχουν και οι Gree, Haier, Sharp καλά κλιματιστικά. Δεν είναι μονοπώλιο των Toshiba και σίγουρα όχι των Fujitsu. Ωστόσο στην Ελλάδα έχουν τις σαβουρες με αποτέλεσμα τα Toshiba να είναι μονόδρομος αξιοπιστίας / εγγύησης κλπ κλπ

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, guzel είπε

Το γράφει η Toshiba, μην παραπληροφορεις. 4DC-5DC είναι ίδια κατηγορία 

3DC η δεύτερη και single DC η τρίτη 

Έτσι ενημερωτικά το Fujitsu asyg το 24αρι σου τι είναι;δεν το βρήκα

Βέβαια ούτε για το morris μου το βρήκα

Μάλλον δεν ψάχνω καλά 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, billvwrulez είπε

Toyotomi Hiro Eco HTN/HTG-712R32

Περυσι ολο το χειμωνα την εβγαλα με το εν λογο air condition ... ουτε πετρελαιο ουτε αεροθερμα ουτε σομπες(αλογονου/λαδιου), το δουλευα ασταματητα περιπου 8 ωρες την ημερα απο Νοεμβριο μεχρι και Μαρτιο και πληρωσα περιπου 300Ε ΔΕΗ για την χρηση του...

Εγω προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος ....

Δεν θέλω να σε στεναχωρησω αλλά με άλλο μοντέλο θα πλήρωνες λιγότερο από τα μισά, εγώ όπως τα έχω υπολογίσει με το 9αρι daikin 25 ATX θα βγει καναν50 αρικο για  την σεζόν . Αφού στις τωρινές συνθήκες μου καίει 1,20 κιλοβατώρες την βραδιά , ενώ το το δικό μου toyotomi 9αρι και αυτό διπλάσια κατανάλωση και κάτι παραπάνω. Και εγώ ευχαριστημένος είμαι με το toyotomi αλλά καμία σχέση αν συγκριθεί με τις τοπ μάρκες. Παιδιά δεν είναι θέμα ανταγωνισμού στο ποιος έχει το καλύτερο αλλά τελικά τι είναι το καλύτερο . 

Επεξ/σία από smav82
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, guzel είπε

Το γράφει η Toshiba, μην παραπληροφορεις. 4DC-5DC είναι ίδια κατηγορία 

Καλοπροαίρετη παρέμβαση.. ,αυτο ακούγεται σαν δόγμα υπό φιλοσοφικό πρισμα ..το είπε το πιστεύεις είναι αδιαμφισβήτητη αλήθεια ..αντικειμενικά 1 εξάρτημα περισσότερο dc ειναι ‘πιο πολυ’ inverter αφού λειτουργούν όλα τα αναγκαία εξαρτήματα ως dc ..1 λιγότερο δεν μπορει να ανήκει στην ίδια κατηγορία και ας το είπε η Αγία - toshiba ..θα μπορούσαν να έχουν μια κατηγορία ακόμα ,4 κατηγορίες αλλα γαβγίζουν οι μικροί παίκτες με τα single dc και τα στριμώξανε σε 3,τι λες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, marioboni είπε

Έτσι ενημερωτικά το Fujitsu asyg το 24αρι σου τι είναι;δεν το βρήκα

Βέβαια ούτε για το morris μου το βρήκα

Μάλλον δεν ψάχνω καλά 

Με όσα λέει ο @liakjim όταν δεν κάνει defrost και δεν ενοχλεί ο θόρυβος, Α

Εγώ δεν έχω Fujitsu φίλε μου

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...