Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Τώρα γιατί οι Κινέζοι βγάζουν υποδεέστερα; Ίσως η εξήγηση είναι απλούστατη. Το κόστος λέω εγώ τώρα. Βάζουν ότι πιο φθηνό σε εξαρτήματα, ίσως τα ηλεκτρονικά να είναι το κλειδί. Πως γίνεται το kuro να πηγαίνει μια χαρά; Το carrier γιατί όχι;

 

Το πρόβλημα δεν είναι αν και γιατί οι Κινέζοι οι οι Τούρκοι βγάζουν καλύτερα η όχι μηχανήματα ,δικαίωμά τους , αυτό είναι το δέντρο.

Το δάσος όμως  και μαζί και το πρόβλημα είναι ότι παρουσιάζουν ενεργειακές  ετικέτες ισάξιες η και καλύτερες με τους κορυφαίους, όπως και ψεύτικα τεχνικά δεδομένα,  εξαπατώντας τον καταναλωτή.

Δυστυχώς η Ευρωπαϊκή ένωση  κάνει τον Κινέζο και επιτρέπει για δικούς της λόγους που δεν έχει νόημα να εικάζω, αυτό να συμβαίνει , το ίδιο κάνει και με τις εκπομπές ρύπων των vw που ενώ αποδεδειγμένα έφαγε πρόστιμο δισεκατομμυρίων στην  Αμερική εδώ δεν άνοιξε ρουθούνι (φήμες λένε ότι γίνανε οι ίδιες καταγγελίες για τα ίδια μοντέλα αλλά δεν έγινε τίποτε).

Δεν είναι τυχαίο λοιπόν που οι σοβαρότεροι από αυτούς πήγαν να πάρουν πιστοποίηση eurovent με όποιο κόστος αυτό συνεπάγεται ..........

Ορισμένοι λοιπόν εξαπατημένοι καταναλωτές μέσα σε αυτούς και εγώ (ίσως και εσύ με το carrier) βρήκαμε ως αρχικό τρόπο αντίδρασης να πούμε το αυτονόητο...ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΨΑΤΕ.

Άλλοι με χιούμορ άλλοι με πόνο άλλοι με αγανάκτηση και άλλοι σιωπηλά , και ίσως όχι πάντα με την πρέπουσα συμπεριφορά.

Προσωπικά αφιέρωσα  πολλές νύχτες για να ερμηνεύσω τεχνικά εγχειρίδια  της cvmore και της ariston και εκ των υστέρων ανακάλυψα ότι και τα 2 ήταν inberter μεν ολίγο δε.

Δεν είχα την τύχη να δώ   μετά από πολύμηνη  προσπάθεια το αυτονόητο.......να ινβερτάρουν λογικά και ειδικά με το cvmore έφτασα σε ακραίες καταστάσεις....(δεν έγινε η εγκατάσταση με ελάχιστο μήκος 3 μέτρα, λάθος μου) να ανοιγωκλείνω τους διακόπτες υγρού και αερίου από την εξωτερική μονάδα ενώ δούλευε με το βατόμετρο στο χέρι πάνω στη σκάλα μπας και έφταιγε το ότι δεν είχε χρόνο το ψυκτικό μέσο να εξαερωθεί σωστά λόγο μήκους γραμμής....δεν άλλαξε τίποτε δεν έφταιγε αυτό .

Αγόρασα αντλία κενού κάσα μανομέτρων χαλκοσωλήνες και ότι άλλο χρειάζεται (500 ευρω ) για να μπορώ να κάνω εγκατάσταση μόνος μου ......

Αγόρασα βατόμετρο θερμόμετρο k type θερμόμετρο......

Στο τέλος αποδέχτηκα ότι με κορόιδεψαν και πήρα ακόμη ένα κλιματιστικό το τρίτο σε 4 μήνες ,αυτή τη φορά επώνυμο που από ότι φαίνεται είναι καλή επιλογή.

Είχα την τύχη να έχω εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης (αυτόνομο λέβητα με φυσικό αέριο) οπότε δεν ζορίστηκα ιδιαίτερα (σκέφτομαι  όλους αυτούς όμως που δεν είχαν την ίδια τύχη και πήραν ένα κλιματιστικό για να βγάλουν χειμώνα με γυναίκα και παιδιά ) και  έτσι πέρασε ο χειμώνας.

Το καλοκαίρι ενώ είχα αποφασίσει να το αλλάξω και το καλό κλιματιστικό περίμενε ξεπακεταρισμένο   για μήνες είδα ότι για ψύξη ήταν παραδεκτό και το άφησα με την ελπίδα ότι κάτι κάνω εγώ λάθος και ότι θα τα καταφέρουμε καλύτερα τον χειμώνα ......δυστυχώς για άλλη μια φορά διαψεύστηκαν οι προσδοκίες μου και το άλλαξα ...6 μέρες τώρα νοιώθω λύτρωση...... 

Γιατί τα λέω όλα αυτά .......γιατί καταλαβαίνω  ο΄τι όταν λέει ο άλλος πέταξε το μπορεί να μην είναι ευγενικό μπορεί να είναι απότομο μπορεί να προσβάλει τον άλλον αλλά είναι η ίδια επιλογή με αυτό που έκανα εγώ και όταν λέει προσπάθησε να το αλλάξεις προσπαθεί να τον προστατέψει ..........

Στα 53 μου ίσως είμαι και καλομαθημένος άλλα  δεν θα έβγαζα χειμώνα με το cvmore καλύτερα 2 χρόνια survivor.

Το συμπέρασμα: 1)ας είμαστε όλοι πιο ευγενικοί,  αν κάποιος θέλει να πάρει το χ μηχάνημα ας το πάρει 2)το χειρότερο κλιματιστικό είναι ενεργειακά αποδοτικότερο τουλάχιστο 3 φορές από ηλεκτρικές σόμπες ηλεκτρικά καλοριφέρ θερμοπομπούς και ότι άλλο παράγει θερμότητα αν το βάλεις στην πρίζα   3) σε όσα μαγαζιά πήγα και ρώτησα μου είπανε ότι  για δωμάτιο 18 τετραγωνικά κατασκευής 1963 με μονά τζάμια να πάρω 18 αρι το ίδιο με είπανε και οι 2 ψυκτικοί που πέρασαν ,για μένα δεν ισχύει και δεν είδα ακόμη αναφορά εδώ για υποδιαστασιολογημένο μηχάνημα ,το αντίθετο το είδα ,4)όταν έξω έχει 3 μέρες με ολικό παγετό κανένα μηχάνημα δεν θα μπορέσει να σε ζεστάνει ικανοποιητικά , αν καταφέρει να σε ζεστάνει ένα τέτοιο τριήμερο όλο τον υπόλοιπο χειμώνα θα είσαι on off (οι εξαιρέσεις θα επιβεβαιώσουν τον κανόνα  ) πάρε με 6 ευρώ μία σόμπα χαλαζία 800 watt και μία αερίου με 35 ευρώ γιατί δεν ξέρεις αν έχει και ρεύμα.5) το shorai πολλοί το μίσησαν  ουδείς όμως είπε θα αλλάξω το shorai με κάτι άλλο ( το αντίθετο το είπαν πολλοί) 6) η εξαπάτηση χρήζει νομικής διερεύνησης το να αποδείξεις όμως ότι σε εξαπάτησαν είναι αγώνας ζωης με αμφίβολα αποτελέσματα 7) παρακολουθώ το φόρουμ περίπου ένα χρόνο ,βλέπω μεγάλη βελτίωση σε συμμετοχή ενδιαφέρων και ουσία,ταυτόχρονα βλέπω και το γονίδιο του Ελληνα ,μπερδεμένη καλοσύνη με κακία.8)to mhi μου 😉 και το daikin μου 😋 με 500 watt kai ta 2 μαζί  θερμαίνουν 50+ τετραγωνικά στους 23 βαθμούς αμόνωτης κατοικίας   του 1963 .....να είστε καλά .

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ωραια τα ειπες... προσωπικα με χαλαει περισσοτερο οταν καποιος προσπαθει να πεισει καποιον να παρει κατι αποδεδειγμενα κατώτερο, μετα απο αναλυσεις που εγιναν εδω στο φορουμ, χωρις να γινεται ούτε μια αναφορα στα προβληματα που εχουν παρουσιαστεί. Επίσης με χαλαει να μπαινει στην ίδια ζυγαρια ενα φασον κλιματιστικο με τα σοβαρα πρωτης κατηγοριας. Για εμενα ειναι αποδεκτο, καποιος που δεν εχει την οικονομική δυνατοτητα να παρει ενα απο τα καλα κλιματιστικα, να ψαχνει να βρει κατι πιο φτηνο, το θέμα είναι να μπορεσει να βρει ενα πραγματικα φτηνοτερο, για να εχουν νοημα οι υποχωρησεις που γινονται στην ποιοτητα θερμανσης, και οχι να αγοραζει φασον με 50 και 100 ευρω λιγοτερα χρηματα με το επιχειρημα οτι ολα χαλανε, και δεν ξερουμε ποσο συχνα, και παρε αυτο με την καλυτερη εγγυηση. Πραγματικα ανεβαζω θερμοκρασια με κατι τετοια. Πρεπει να γινει κατανοητο που  υστερουν τα φασον (δεν υστερουν μονο σε καποιες περιπτωσεις με πολυ κρυο αλλα μειονεκτουν σε ολο το φασμα λειτουργιας οπως βλεπουμεεδω) ωστε οι υποχωρησεις να γινονται συνειδητα. Προσωπικα θεωρω τη πιστοποιηση eurovent ως το ελαχιστο που πρεπει να διαθετει ενα κλιματιστικο, χωρις αυτο να ειναι και πληρως επαρκες (οπως ειδαμε παλι εδω), για να μπω στη διαδικασια να το βαλω υποψηφιο προς αγορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, grizos είπε

3) σε όσα μαγαζιά πήγα και ρώτησα μου είπανε ότι  για δωμάτιο 18 τετραγωνικά κατασκευής 1963 με μονά τζάμια να πάρω 18 αρι το ίδιο με είπανε και οι 2 ψυκτικοί που πέρασαν ,για μένα δεν ισχύει και δεν είδα ακόμη αναφορά εδώ για υποδιαστασιολογημένο μηχάνημα ,το αντίθετο το είδα

Εννοεις οτι προτεινουν μεγαλυτερα απο οτι χρειαζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα . να παρω 3 κλιματιστικα για 3 υπνοδωματια . ποια ειναι τα ποιο vfm που παιζουν αυτοι την στιγμη? κυριως θελω να τα χρησιμοποιησω για θερμανση οταν δεν θελω να ανοιξω το καλοριφερ διοτι το σπιτι ειναι 170 μετρα και πολυ κοστοβορο προφανως . ειναι καλυτερα να παω σε κατι αλλο αντι κλιματιστικων ?

Επεξ/σία από dletkas
λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dletkas είπε

καλησπερα . να παρω 3 κλιματιστικα για 3 υπνοδωματια . ποια ειναι τα ποιο vfm που παιζουν αυτοι την στιγμη? κυριως θελω να τα χρησιμοποιησω για θερμανση οταν δεν θελω να ανοιξω το καλοριφερ διοτι το σπιτι ειναι 170 μετρα και πολυ κοστοβορο προφανως . ειναι καλυτερα να παω σε κατι αλλο αντι κλιματιστικων ?

https://www.elith.gr/calc/index.php

Ξεκινά από αυτό να έχεις μια ιδέα ,καλημέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, smav82 είπε

Δεν θέλω να σε στεναχωρησω αλλά με άλλο μοντέλο θα πλήρωνες λιγότερο από τα μισά, εγώ όπως τα έχω υπολογίσει με το 9αρι daikin 25 ATX θα βγει καναν50 αρικο για  την σεζόν . Αφού στις τωρινές συνθήκες μου καίει 1,20 κιλοβατώρες την βραδιά , ενώ το το δικό μου toyotomi 9αρι και αυτό διπλάσια κατανάλωση και κάτι παραπάνω. Και εγώ ευχαριστημένος είμαι με το toyotomi αλλά καμία σχέση αν συγκριθεί με τις τοπ μάρκες. Παιδιά δεν είναι θέμα ανταγωνισμού στο ποιος έχει το καλύτερο αλλά τελικά τι είναι το καλύτερο

- Το συγκεκριμένο Daikin δεν είναι και κανένα τεχνολογικό επίτευγμα, αποδίδει 2.8kW (θέρμανσης) και έχει COP 4.01, άρα έχει και μία συγκεκριμένη αποδοτικότητα που δεν είναι η καλύτερη.

- Θεωρείται ως ένα από τα καλύτερα, επειδή στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια εισάγονται ελάχιστα «ποιοτικά» κλιματιστικά (στις χαμηλές κατηγορίες τιμής). Υπάρχουν σε Ελληνικά σπίτια μερικές χιλιάδες κλιματιστικά 6-10 ετών που είναι το ίδιο ή περισσότερο ισχυρά και αποδοτικά. Κλιματιστικά τυπικά "9άρια" με απόδοση 2.9 έως 3.20kW και COP 4.20-4.60.

- Επίσης, οι τωρινές κλιματολογικές συνθήκες δεν έχουν καμία σχέση με τον πραγματικό χειμώνα και φυσικά οι καταναλώσεις του κλιματιστικού σου δεν θα παραμείνουν σε αυτά τα επίπεδα. Είναι πολύ νωρίς για να κάνεις υπολογισμούς για τη συνολική κατανάλωσή του. Αν ενθουσιάζεσαι εσύ με αυτή την κατανάλωση, εγώ που έχω τρία (3) ηλικίας 7-8 ετών κλιματιστικά που καταναλώνουν όλα μαζί έως 4kW το αντίστοιχο διάστημα αν και έχουν (συνολικά) την υπερ-τετραπλάσια θερμική απόδοση σε σύγκριση με το δικό σου Daikin, τι θα έπρεπε να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Εννοεις οτι προτεινουν μεγαλυτερα απο οτι χρειαζεται?

Ναι θέλεις γιατί θέλουν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο ότι θα σε καλύψει σίγουρα, θέλεις γιατί πιστεύουν ότι το μεγάλο γίνεται μικρό, θέλεις γιατί με το μεγάλο θα κερδίσουν περισσότερα η και όλα αυτά μαζί, προτείνουν μεγαλύτερο από ότι χρειάζεται,με ότι αυτό συνεπάγεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipN είπε

- Το συγκεκριμένο Daikin δεν είναι και κανένα τεχνολογικό επίτευγμα, αποδίδει 2.8kW (θέρμανσης) και έχει COP 4.01, άρα έχει και μία συγκεκριμένη αποδοτικότητα που δεν είναι η καλύτερη.

5.78 έχει .

20191010102929_5062e64e.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakjim είπε

5.78 έχει .

20191010102929_5062e64e.jpeg

Και τι ακριβώς μας λέει το συγκεκριμένο ταμπελάκι, αν δεν ανέβηκε μόνο και μόνο για να δημιουργήσει εντυπώσεις;

SCOP και COP είναι το ίδιο πράγμα; Είναι το ένα ανεξάρτητο από το άλλο;

https://www.daikinairconditioning.com/global/media/pdf/1530002869-2983.pdf

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, filipN είπε

Και τι ακριβώς μας λέει το συγκεκριμένο ταμπελάκι, αν δεν ανέβηκε μόνο και μόνο για να δημιουργήσει εντυπώσεις;

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Είπες 4.01 ενώ έχει 5.78.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dletkas είπε

το εκανα αλλα δεν γνωριζω απο αυτα .

Αν τρέξεις το τεστ αυτό των 20 ερωτήσεων θα δεις ποιες (περίπου) είναι οι ενεργειακές ανάγκες του σπιτιού σου συνολικά η μπορείς και για κάθε δωμάτιο συγκεκριμένα ώστε να δεις ποσό κοστοβόρο η ενεργοβόρο όπως είπες είναι το σπιτι σου και να δεις ποιο είδος θέρμανσης σε συμφέρει 

μετά πας εδώ https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα

βαζεις την τιμή που έβγαλες και την μετατρέπεις σε ότι θες η σε btu η σε kcal 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grizos είπε

Ναι θέλεις γιατί θέλουν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο ότι θα σε καλύψει σίγουρα, θέλεις γιατί πιστεύουν ότι το μεγάλο γίνεται μικρό, θέλεις γιατί με το μεγάλο θα κερδίσουν περισσότερα η και όλα αυτά μαζί, προτείνουν μεγαλύτερο από ότι χρειάζεται,με ότι αυτό συνεπάγεται. 

Νομίζω ότι απλά είναι προσεκτικοί (όπως και προσωπικά κάνω) γιατί ξέρουν ότι το 99,999% δεν έχει κάνει μελέτη απωλειών και ότι αν ο άλλος λέει ότι το θέλει ως μοναδική λύση θέρμανσης χωρίς backup , τότε είναι σαφώς προτιμότερο να έχει ένα υπερδιαστασιολογημένο μηχάνημα που θα τον καλύψει στο 100% των περιπτώσεων ακόμα και με χαμηλές θερμοκρασίες όπου θα έχουμε μια συνήθη -40% της απόδοσης (ακόμα και αν κάνει on-off σε μερικά φορτία), παρά ένα σπίτι που θα κρυώνουν.

Εδώ έρχονται τα καλά inventer τα οποία και καλύπτουν το φάσμα των απαιτήσεων αλλά και πέφτουν όσο χαμηλά χρειαστεί αλλά ακόμα ακόμα μπορούν να μετατραπούν σε μικρότερα (βλ Toshiba με power select).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι απλά είναι προσεκτικοί (όπως και προσωπικά κάνω) γιατί ξέρουν ότι το 99,999% δεν έχει κάνει μελέτη απωλειών και ότι αν ο άλλος λέει ότι το θέλει ως μοναδική λύση θέρμανσης χωρίς backup , τότε είναι σαφώς προτιμότερο να έχει ένα υπερδιαστασιολογημένο μηχάνημα που θα τον καλύψει στο 100% των περιπτώσεων ακόμα και με χαμηλές θερμοκρασίες όπου θα έχουμε μια συνήθη -40% της απόδοσης (ακόμα και αν κάνει on-off σε μερικά φορτία), παρά ένα σπίτι που θα κρυώνουν.

Εδώ έρχονται τα καλά inventer τα οποία και καλύπτουν το φάσμα των απαιτήσεων αλλά και πέφτουν όσο χαμηλά χρειαστεί αλλά ακόμα ακόμα μπορούν να μετατραπούν σε μικρότερα (βλ Toshiba με power select).

Νομίζω ότι το power select του shorai αλλά και η λειτουργία eco του daikin atxc 25 τα οποία έχω και τα δυο είναι για να περιορίζουν την μέγιστη ένταση που μπορούν να φτάσουν τα μηχανήματα σε περίπτωση που στη γραμμή που είναι υπάρχουν και άλλες συσκευές και δεν μπορεί το δίκτυο να σηκώσει την μέγιστη ένταση στην οποία μπορούν να φτάσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...