Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, filipN είπε

Μάλιστα, υπάρχουν 9άρια 10ετίας, της μεσαίας κατηγορίας τιμής (κάποιο διάστημα μάλιστα της μεσοχαμηλής) που απέδιδαν 0.9kW θέρμανσης με κατανάλωση 130Watt και είχαν ονομαστική απόδοση 2.90-3.20kw και όχι 2.80kw που έχει το συγκεκριμένο Daikin το οποίο έχει και αρκετά χαμηλότερη αποδοτικότητα στο κάτω άκρο.

λινκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ο dimostr πηρε και shorai και daikin και το kuro το κρατησε. Δεν ειναι ολοι κολλημενοι...

Δε νομίζω ότι χρειαζε5αι να κολλάμε στις μάρκες εμένα αυτό που με νοιάζει είναι να ζεστάνω το σπιτι μου όσο πιο οικονομικά γίνεται διατηρωντας μια φυσιολογική θερμοκρασία σε ΟΛΟ μου το σπιτι και όπως έχω ξαναπεί έχω τρία κλιματιστικα shorai18, kuro 9, atxc25 σε 100 τμ περίπου ομοιόμορφα κατανεμημένα και με τέτοιο τρόπο ώστε να μην με επηρεάζουν τα οποία ρεύματα αέρα να πηγαίνουν απευθείας πάνω μας , γιαυτο και έχω όλες τις πόρτες ανοιχτές , γιαυτο τις τελευταίες μέρες όπου η θερμοκρασία στη λαμια εκεί που μένω εγώ ήταν αρκετά χαμηλή πχ σήμερα το πρωί στις εφτά είχε 3 βαθμούς με ρύθμιση των κλιματιστικών την ημέρα στο 21 και την νύχτα στο 20 σε όλα με ρύθμιση τους ανεμιστήρες στο auto πλην του shorai η κατανάλωση 24ωρου ήταν σύνολο 5,28 shorai , 4,68 daikin , 4,13 kuro μετρήσεις με TP-Link hs110 όλα τα αλλά είναι λόγια να αγαπιόμαστε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, guzel είπε

Εγώ νομίζω ότι εσύ είσαι ο κολλημένος με το kuro. Θα έχεις τους λόγους σου προφανώς.

Εγω ειμαι κολλημενος με κλιματιστικο. Μαλιστα...

Ειδε ο κουτσος τον καραφλο και τον ειπε αναπηρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, filipN είπε

Για ποιό;

Λες κάποια πράγματα που δεν τα στοιχειοθετείς τι άλλο ;

25 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Πως γίνεται να μεταφέρει θερμότητα μέσα 4 φορές μεγαλύτερη από την ηλεκτρική ενέργεια που καταναλώνεται?

Γιατί το σύστημα δεν παράγει ενέργεια πχ με μετατροπή ηλεκτρικής σε θερμική όπου εκεί δεν μπορούμε να περάσουμε τη μονάδα, αλλά αξιοποιώντας την αλλαγή κατάστασης του ψυκτικού υγρού (λανθάνουσα θερμότητα μετάβασης ) , μεταφέρει την ήδη υπάρχουσα ενέργεια από τον έναν χώρο (περιβάλλον) στον άλλον (σπίτι).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λες κάποια πράγματα που δεν τα στοιχειοθετείς τι άλλο ;

Αν και αυτό που λες αποτελεί "αξιολόγηση" με ανύπαρκτα επιχειρήματα σε ερωτώ και πάλι.

Ποια είναι τα πράγματα που λέω που κατά την κρίση σου, δεν στοιχειοθετώ;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Εγω ειμαι κολλημενος με κλιματιστικο. Μαλιστα...

Ειδε ο κουτσος τον καραφλο και τον ειπε αναπηρο!

Καταλαβαίνω ότι νιώθεις άβολα επειδή έπεσες θύμα μιας όχι και τόσο καλής επιλογής, είναι αδύνατο όμως να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα προκειμένου να νιώσεις καλύτερα με τον εαυτό σου.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις Toshiba,Daikin,Fujitsu με Τoyotomi σε κανένα πεδίο. Είναι αστείο. Δεν το καταλαβαίνεις;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, filipN είπε

Αν και αυτό που λες αποτελεί "αξιολόγηση" με ανύπαρκτα επιχειρήματα σε ερωτώ και πάλι.

Ποια είναι τα πράγματα που λέω που κατά την κρίση σου, δεν στοιχειοθετώ;

Το σύνολο των περιεχομένων που σε έχω κάνει quote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το σύνολο των περιεχομένων που σε έχω κάνει quote.

- Μπορείς, πολύ εύκολα, να βρεις στο διαδίκτυο ποιά μοντέλα, μεσαίας ή μεσοχαμηλής τιμής (τα τελευταία 5-10 έτη) είχαν τα χαρακτηριστικά που λέω.

- Μπορεί να σου απαντήσει και ο Dare-Devil που είναι κάτοχος ενός από αυτά, όπως είμαι και εγώ ενός άλλου μοντέλου και άλλης εταιρίας...

- Εφόσον σε απασχολεί το θέμα των κλιματιστικών, καλό θα είναι να γνωρίζεις και την πρόσφατη ιστορία του, "δωρεάν μαθήματα" δεν κάνουμε...

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν είτε 2019, δεν υπάρχουν κλιματιστικά που η μεγάλες εταιρείες 'δεν φέρνουν' στην Ελλάδα. Δηλαδή, δεν μπορούμε να πούμε ότι φέρνουν δευτέρας επιλογής εδώ. Βλέπουμε τους διεθνείς καταλόγους τους, και ότι προσφέρουν πχ. στην Ιταλία , προσφέρουν και στην Ελλάδα.

Η σειρά DAIKIN FTXC/ATXC25/35b είναι η εισαγωγική σειρά χαμηλού κόστους της εταιρείας. Προσφέρει καλά SEER/SCOP, προσεγμένη κατασκευή χωρίς τριγμούς, καλό remote control και χαμηλό θόρυβο. Εγώ λειτουργώ 3 ATXC25b και 2 ΑΤXC35b. Οι καταναλώσεις είναι στα πλαίσια και των άλλων συνάδελφων στο forum. Στην πράξη, η λειτουργία τους είναι πολιτισμένη και αθόρυβη(μέσα και έξω), και οι καταναλώσεις είναι πολύ λογικές και κυμαίνονται από 140-210w στην συντήρηση όταν δεν τους ζητάς κάτι υπερβολικό.

Για μένα είναι τα απολυτά VFM μηχανήματα, γιατί παίρνεις ποιότητα DAIKIN σε τιμή 400(9αρη) και 500(12αρη) ευρώ.

Η εγγύηση στα 3 χρόνια είναι μέτρια, αλλά ακολουθείται από την φήμη της DAIKIN που βγάζει αξιόπιστα μηχανήματα(σκυλιά όπως λένε και έχω ζήσει με τα 20ετιας+ inverter DAIKIN που έχω).

Με αυτά τα δεδομένα(που έχουν αποδείξει και στοιχεία χρηστών εδώ μέσα στο forum) γιατί να μην τα παρουσιάζουμε ως αρίστη επιλογή; Ποιος είναι ο ανταγωνισμός;

Αν θέλεις να πας σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλύτερο μηχάνημα πρέπει να ανέβεις πάνω πολύ. Ακόμα και τα FUJITSU KMTA/TOSHIBA SHORAI/MITSUBISHI ZS-p που παίζουν από 70-150 πάνω δεν είναι πολύ πιο αποδοτικά συνολικά.

Τέλος, να μιλάμε για 'πολύ πιο αποδοτικά ' μηχανήματα πριν από χρονιά είναι άτοπο για μένα. Τα κλιματιστικά είναι προϊόντα τεχνολογίας και η τεχνολογία προχωράει. Πχ, οι κομπρεσσορες ήταν 30 κιλά+ για 9αρια και τώρα είναι 23-34.  

 

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Καταλαβαίνω ότι νιώθεις άβολα επειδή έπεσες θύμα μιας όχι και τόσο καλής επιλογής, είναι αδύνατο όμως να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα προκειμένου να νιώσεις καλύτερα με τον εαυτό σου.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις Toshiba,Daikin,Fujitsu με Τoyotomi σε κανένα πεδίο. Είναι αστείο. Δεν το καταλαβαίνεις;; 

Αβολα γιατι? Εμενα δε με ενδιαφερει τι μαρκα γραφει το κλιματιστικο αρκει να κανει τη δουλεια του.

Το οτι εσενα σε κανει να νοιωθεις καλυτερα το σηματακι Τοσιμπα δε λεει κατι.

Ειναι ολα κλιματιστικα που απευθυνονται στο ιδιο κοινο αρα η συγκριση ειναι μοιραια.

Ειναι καλυτερο ενα Τογιοτομι απο ενα Τοσιμπα? Προφανως οχι.

Μπορει ενα Τογιοτομι να σε συγκεκριμενες συνθηκες να κανει τη δουλεια του Τοσιμπα? Βεβαιως και μπορει.

Τα αλλα ειναι για να λεμε. Απολαυσε το γιαπωνεζοφασον σου αλλα σταματα να νομιζεις οτι εισαι superior επειδη κρεμεται ενα τοσιμπα στον τοιχο σου.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, filipN είπε

- Μπορείς, πολύ εύκολα, να βρεις στο διαδίκτυο ποιά μοντέλα, μεσαίας ή μεσοχαμηλής τιμής (τα τελευταία 5-10 έτη) είχαν τα χαρακτηριστικά που λέω.

- Μπορεί να σου απαντήσει και ο Dare-Devil που είναι κάτοχος ενός από αυτά, όπως είμαι και εγώ ενός άλλου μοντέλου και άλλης εταιρίας...

- Εφόσον σε απασχολεί το θέμα των κλιματιστικών, καλό θα είναι να γνωρίζεις και την πρόσφατη ιστορία του, "δωρεάν μαθήματα" δεν κάνουμε...

Αφού θες να παίξουμε την κολοκυθιά , ορίστε :

Από που συνάγεται ότι "το συγκεκριμένο Daikin έχει και αρκετά χαμηλότερη αποδοτικότητα στο κάτω άκρο." ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CorumD είπε

[...]

Η σειρά DAIKIN FTXC/ATXC25/35b είναι η εισαγωγική σειρά χαμηλού κόστους της εταιρείας. Προσφέρει καλά SEER/SCOP, προσεγμένη κατασκευή χωρίς τριγμούς, καλό remote control και χαμηλό θόρυβο.

Για μένα είναι τα απολυτά VFM μηχανήματα, γιατί παίρνεις ποιότητα DAIKIN σε τιμή 400(9αρη) και 500(12αρη) ευρώ.

Η εγγύηση στα 3 χρόνια είναι μέτρια, αλλά ακολουθείται από την φήμη της DAIKIN που βγάζει αξιόπιστα μηχανήματα(σκυλιά όπως λένε και έχω ζήσει με τα 20ετιας+ inverter DAIKIN που έχω).

Και τα δύο που αναφέρεις είναι Best Buy όταν πωλούνται σε τιμές προσφοράς και ...προσοχή: όταν δεν είναι προϊόντα παραεισαγωγής (με διαβατήριο Βουλγαρίας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Αβολα γιατι? Εμενα δε με ενδιαφερει τι μαρκα γραφει το κλιματιστικο αρκει να κανει τη δουλεια του.

Το οτι εσενα σε κανει να νοιωθεις καλυτερα το σηματακι Τοσιμπα δε λεει κατι.

Ειναι ολα κλιματιστικα που απευθυνονται στο ιδιο κοινο αρα η συγκριση ειναι μοιραια.

Ειναι καλυτερο ενα Τογιοτομι απο ενα Τοσιμπα? Προφανως οχι.

Μπορει ενα Τογιοτομι να σε συγκεκριμενες συνθηκες να κανει τη δουλεια του Τοσιμπα? Βεβαιως και μπορει.

Τα αλλα ειναι για να λεμε. Απολαυσε το γιαπωνεζοφασον σου αλλα σταματα να νομιζεις οτι εισαι superior επειδη κρεμεται ενα τοσιμπα στον τοιχο σου.

Καλά ζήσε το μύθο των toyotomi του 90. Συνέχισε μόνος σου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, filipN είπε

Και τα δύο που αναφέρεις είναι Best Buy όταν πωλούνται σε τιμές προσφοράς και ...προσοχή: όταν δεν είναι προϊόντα παραεισαγωγής (με διαβατήριο Βουλγαρίας).

Εδώ δεν έχεις άδικο και ελπίζω να μην προκύψει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...