Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Περίπου δηλαδή στην εξ.θερμοκρασια που είχες 15:00 και μετά, η ελάχιστη απόδοση  του κλιματιστικόυ = απώλειες χώρου 

Οχι ακριβώς ,μπορεί να πέσει στα 150 (εγω μεχρι 180 το ειδα) η ευθεία στο γραφημα είναι 190 η ζήτηση είναι ακόμη αλλοι 3 βαθμοί αλλα εδώ μπορει να φταίνε άλλοι παράγοντες όπως πχ το quiet ,το θερμομετρό μου , η θέση του θερμομέτρου μου  στον χώρο κ.λ.π.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν πάω τώρα στο carrier και το βάλω μπρος σε κρύο δωμάτιο χωρίς follow me, σε 5' θα διαβάσει 27 (το βλέπω στο app) και θα σβήσει. Μετά από καμιά 20αριά on-off θα πιάσει θερμοκρασία.

Δεν διαφωνω κάπου , ίσως έχω και μία καταγραφή πρίν μέρες με 3 καταγραφικα θερμοκρασιας μαζί αλλα δεν θυμάμαι ουτε την ζήτηση που το είχα ούτε τα σετινκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στην πράξη με 135W που το έχω δει, πάει αρκετά χαμηλότερα από 4400btus.

Θα ειχες κάτω από 7C εξωτερική για να βγάλει χαμηλότερη απόδοση από 4400 !

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filipN είπε

Όντως είναι καλό μηχάνημα, και γι αυτό ακριβώς τον λόγο δεν χρειάζεται ούτε άμεση ούτε έμμεση διαφήμιση...

Προσπαθώ να μεταβιβάσω τις εμπειρίες μου όσο ποιο αντικειμενικά μπορώ,κάποιοι ίσως το πάρουν σαν διαφήμιση και κάποιοι άλλοι σαν δυσφήμιση .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Rnd1978 said:

Θα ειχες κάτω από 7C εξωτερική για να βγάλει χαμηλότερα !

7 δεκ 5:52 το πρωί

Παίζει να είχε πιο κάτω http://penteli.meteo.gr/stations/oropos/NOAAMO.TXT

 

26 minutes ago, Rnd1978 said:

Θα ειχες κάτω από 7C εξωτερική για να βγάλει χαμηλότερα !

Πάντως και στους 16C στα 160-170W παίζει που πάλι πρέπει να είναι παρακάτω από τα 4400btus.

Βασικά ήταν ο λόγος που το φοβήθηκα και πήγα στο carrier με τα ~3000min.

Που να 'ξερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

7 δεκ 5:52 το πρωί

Παίζει να είχε πιο κάτω http://penteli.meteo.gr/stations/oropos/NOAAMO.TXT

Θα ήταν ντόμπρο να μιλήσεις ευθέως.

Πάντως και στους 16C στα 160-170W παίζει που πάλι πρέπει να είναι παρακάτω από τα 4400btus.

Βασικά ήταν ο λόγος που το φοβήθηκα και πήγα στο carrier με τα ~3000min.

Που να 'ξερα...

Τι να σου πω δεν ξέρω,βλέπω το part load του toshiba όσο μεγαλώνει η εξωτερική θερμοκρασία ανεβαίνει και η ελάχιστη απόδοση  του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αυτό με το quiet που δεν κάνει on/off δεν μπορώ να καταλάβω,το σίγουρο είναι ότι όταν το ενεργοποιείς σε κάποια daikin ρίχνει και την μέγιστη απόδοση του κλιματιστικόυ όπως δλδ κάνει το power select στα toshiba. 

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι το  αντιστοιχο  power sel επειδή όπως βλέπεις φτάνει στα 900 βατ

πιθανώς κάτι ανάλογο να είναι το πλήκτρο eco + που θα το δοκιμάσω άυριο με το καλό .

Μακάρι όλα τα κλιματιστικά να είχαν ένα αντίστοιχο power select.

Και ένα αντίστοιχο τεχνικό φυλλαδιο με τα toshiba.

Επεξ/σία από grizos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, grizos είπε

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι το  αντιστοιχο  power sel επειδή όπως βλέπεις φτάνει στα 900 βατ

πιθανώς κάτι ανάλογο να είναι το πλήκτρο eco + που θα το δοκιμάσω άυριο με το καλό .

Μακάρι όλα τα κλιματιστικά να είχαν ένα αντίστοιχο power select.

Και ένα αντίστοιχο τεχνικό φυλλαδιο με τα toshiba.

Σε ένα άλλο Daikin service manual το είχα διαβάσει ..πιθανόν να μην ισχύει στο συγκεκριμένο.. ναι το power select είναι τρομερή μαγκιά υπό συνθήκες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αυτό με το quiet που δεν κάνει on/off δεν μπορώ να καταλάβω,το σίγουρο είναι ότι όταν το ενεργοποιείς σε κάποια daikin ρίχνει και την μέγιστη απόδοση του κλιματιστικόυ όπως δλδ κάνει το power select στα toshiba. 

Μήπως το μπερδεύεις με το eco;

Αυτό είναι μόνο η πιο χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα που όπως έγραψα χθες, πιστεύω ότι βοηθάει να καθυστερεί την υπερθέρμανση του χώρου ή και να την αποτρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μήπως το μπερδεύεις με το eco;

Αυτό είναι μόνο η πιο χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα που όπως έγραψα χθες, πιστεύω ότι βοηθάει να καθυστερεί την υπερθέρμανση του χώρου ή και να την αποτρέπει.

Όχι και μένα μου είχε κάνει εντύπωση σε ένα Daikin έλεγε ότι με το quiet εκτός από τον ανεμιστήρα ρίχνει και την μέγιστη απόδοση του κλιματιστικου..

Λάθος έχεις δίκιο είναι για Quiet εξωτερικής μονάδας.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Όχι και μένα μου είχε κάνει εντύπωση σε ένα Daikin έλεγε ότι με το quiet εκτός από τον ανεμιστήρα ρίχνει και την μέγιστη απόδοση του κλιματιστικου..

Θα είχε ενδιαφέρον αν το έβρισκες.

Πάντως για το eco , βρήκα ένα manual από άλλη σειρά μεν αλλά πιστεύω ότι θα είναι η ίδια φιλοσοφία http://www.daikintech.co.uk/Data/Split-Sky-Air-Indoor/FTX/2017/SM_SiBE041525F.pdf

c00af3ec1ed88e527d5c2a28f15fbdd0.png

Θα είχε ενδιαφέρον να έβλεπε ο @grizos με το Live watts αν αλλάζει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα είχε ενδιαφέρον αν το έβρισκες.

Πάντως για το eco , βρήκα ένα manual από άλλη σειρά μεν αλλά πιστεύω ότι θα είναι η ίδια φιλοσοφία http://www.daikintech.co.uk/Data/Split-Sky-Air-Indoor/FTX/2017/SM_SiBE041525F.pdf

c00af3ec1ed88e527d5c2a28f15fbdd0.png

Θα είχε ενδιαφέρον να έβλεπε ο @grizos με το Live watts αν αλλάζει κάτι.

Άλλο quiet ήταν..της εξωτερικής μονάδας.. λάθος :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Θα είχε ενδιαφέρον αν το έβρισκες.

Πάντως για το eco , βρήκα ένα manual από άλλη σειρά μεν αλλά πιστεύω ότι θα είναι η ίδια φιλοσοφία http://www.daikintech.co.uk/Data/Split-Sky-Air-Indoor/FTX/2017/SM_SiBE041525F.pdf

c00af3ec1ed88e527d5c2a28f15fbdd0.png

Θα είχε ενδιαφέρον να έβλεπε ο @grizos με το Live watts αν αλλάζει κάτι.

Αρα το eco είναι το ανάλογο power  sel  ,σωστά υπέθεσα, να υποθέσω ότι είναι 75% power sel ?

Αυρίο με το καλό θα προσπαθήσω για γράφημα με eco ,θέλω να είναι παρόμοιες οι συνθήκες να οδηγηθούμε σε σωστά συμπεράσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, grizos είπε

Αρα το eco είναι το ανάλογο power  sel  ,σωστά υπέθεσα, να υποθέσω ότι είναι 75% power sel ?

Αυρίο με το καλό θα προσπαθήσω για γράφημα με eco ,θέλω να είναι παρόμοιες οι συνθήκες να οδηγηθούμε σε σωστά συμπεράσματα.

Από αυτά που έχω καταλάβει, το power sel της Toshiba κατεβάζει όλη την καμπύλη ενώ εδώ φαίνεται να κόβει από κάποιο όριο και πάνω. Δεν είμαι κ σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, grizos είπε

Αρα το eco είναι το ανάλογο power  sel  ,σωστά υπέθεσα, να υποθέσω ότι είναι 75% power sel ?

Αυρίο με το καλό θα προσπαθήσω για γράφημα με eco ,θέλω να είναι παρόμοιες οι συνθήκες να οδηγηθούμε σε σωστά συμπεράσματα.

Το eco σταδιακά κατεβάζει τους βαθμούς. Το power select είναι αποκλειστικό feature της Toshiba και ρίχνει τα ρεύματα του. Το 18αρι γίνεται 12αρι στο 75% ή 9αρι στο 50%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...