Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Μια χαρα τα λες και ευχαριστω για το χρονο σου το θεμα ειναι οτι με τοσα που εχω διαβασει περι toyo περα απ'οτι φοβαμαι να το ανοιξω οσο αφορα τις καταναλωσεις(να φανταστεις πρι ν το παρω λεω ενταξει inverter ειναι δεν θα καιει) φοβαμαι μην τυχον ληξει η εγγυηση και μου βγαλει καμια πλακετα.και να φανταστεις οτι το χρησιμοποιω ελαχιστα στην θερμανση κυριως για το παιδι .Η αδερφη μου εχει ενα θηριο 24 mitsubishi που δουλευει ασταματητα και δε καταλαβαινει τιποτα απο καταναλωσεις.ευχαριστω παντως ολους για την βοηθεια

- Σταμάτα να διαβάζεις όσα διαβάζεις και ο φόβος θα φύγει!

- Οι διαφορές κατανάλωσης μεταξύ των inverter κατηγορίας A και παραπάνω, στη θέρμανση, δεν είναι τεράστιες. Οι "τεράστιες" διαφορές παρουσιάζονται, όταν το κλιματιστικό δεν είναι κατάλληλο για το χώρο και, κυρίως, όταν η σχέση του χρήστη με αυτό είναι του τύπου on-off! Για να το πω απλά, ξέρει μόνο να το ανοίγει και να το κλείνει. Εάν μάθει σε ποιο εύρος λειτουργίας έχει την καλύτερη αποδοτικότητα (κατανάλωση) και με ποιες ρυθμίσεις μπορεί να το κρατήσει σε αυτό το εύρος, μπορεί να πετύχει καταναλώσεις παραπλήσιες με αυτές των άλλων της ίδιας κατηγορίας. Χρειάζεται ένα φτηνό θερμόμετρο χώρου, ένας ακριβότερος μετρητής κατανάλωσης και λίγη ενασχόληση του χρήστη με το κλιματιστικό.

Τέλος, τα "θηρία" έχουν και θηριώδεις τιμές στα ανταλλακτικά, και ξυπνούν επίσης, τα θηριώδη αισθήματα των ψυκτικών όταν καλούνται να σου κάνουν συντήρηση ή επισκευή...

Επεξ/σία από filipN
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, filipN είπε

- Σταμάτα να διαβάζεις όσα διαβάζεις και ο φόβος θα φύγει!

- Οι διαφορές κατανάλωσης μεταξύ των inverter κατηγορίας A και παραπάνω, στη θέρμανση, δεν είναι τεράστιες. Οι "τεράστιες" διαφορές παρουσιάζονται, όταν το κλιματιστικό δεν είναι κατάλληλο για το χώρο και, κυρίως, όταν η σχέση του χρήστη με αυτό είναι του τύπου on-off! Για να το πω απλά, ξέρει μόνο να το ανοίγει και να το κλείνει. Εάν μάθει σε ποιο εύρος λειτουργίας έχει την καλύτερη αποδοτικότητα (κατανάλωση) και με ποιες ρυθμίσεις μπορεί να το κρατήσει σε αυτό το εύρος, μπορεί να πετύχει καταναλώσεις παραπλήσιες με αυτές των άλλων της ίδιας κατηγορίας. Χρειάζεται ένα φτηνό θερμόμετρο χώρου, ένας ακριβότερος μετρητής κατανάλωσης και λίγη ενασχόληση του χρήστη με το κλιματιστικό.

Τέλος, τα "θηρία" έχουν και θηριώδεις τιμές στα ανταλλακτικά, και ξυπνούν επίσης, τα θηριώδη αισθήματα των ψυκτικών όταν καλούνται να σου κάνουν συντήρηση ή επισκευή...

Να σαι καλα για τις συμβουλες σου!θα ξεκινησω σιγα σιγα με αυτα και θα δω!ποιο μετρητη προτεινεις να παρω;βασικα θελω καποιο ευκολο στο χειρισμο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Να σαι καλα για τις συμβουλες σου!θα ξεκινησω σιγα σιγα με αυτα και θα δω!ποιο μετρητη προτεινεις να παρω;βασικα θελω καποιο ευκολο στο χειρισμο .

Θα σου πρότεινα να αναζητήσεις παρόμοια θέματα (για μετρητές κατανάλωσης) ώστε να βρεις ακριβώς αυτόν που ταιριάζει στο γούστο σου και στη δική σου εγκατάσταση, ή να περιμένεις να σου απαντήσει κάποιο άλλο μέλος που έκανε πρόσφατα τέτοια αγορά. Εγώ χρησιμοποιώ κάποιους αρκετά παλαιούς μετρητές πρίζας, και δεν έχω πρόσφατη εμπειρία με σύγχρονα προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Κοίτα τους χρόνους , αυτό κάνει το έπιασα την ώρα που έπεφτε 

Για να μην κουράζεσαι να κοιτάς τα watt βάλε αυτό https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

το υποστηρίζει το βατομετρό σου και  επιπλέον βλέπεις καλύτερα στατιστικά απο ότι στο adroid app.

Θα είναι ποιό εύκολο μετά να συγκρίνουμε τα γραφηματα.

2 ώρες πριν, fasmatikos είπε

Καλημέρα σας, καταρχήν να σας παινέψω λίγο ( 😋 ) και να πω ότι έχω διαβάσει τον τελευταίο μήνα ~300 σελίδες από το παρών θέμα και έχω μάθει πααααάρα πολλά που αγνοούσα...

επί του πρακτέου λοιπόν, το καλοκαίρι μου έκαναν "δώρο" ένα cvmore intense 9000 BTU... Βλέπω ότι γενικά δεν έχει αναλυθεί και πολύ εδώ στο φόρουμ οπότε είπα να γράψω την εμπειρία μου και ζητήσω και την συμβουλή σας.... Να πω ότι δεν έχω -υψηλές απαιτήσεις-  μιας και το υπνοδωμάτιο που μπήκε το cvmore είναι μικρό ~15τ.μ. Όσον αφορά ψύξη-θέρμανση,  μια χαρά  το δωμάτιο έχει πολύ ωραία θερμοκρασία (καλοκαίρι το ρύθμιζα ~26-27 και τώρα ~20-22 βαθμούς)... Διαβάζοντας το θέμα και τις αναρτήσεις σας είδα για την οn-off συμπεριφορά (αν και νόμιζα ότι ήταν κάτι καλό) κατάλαβα ότι, πάντα ανάλογα με την περίσταση/χρήση, μάλλον ακυρώνει το όλο πλεονέκτημα του inverter τρόπου λειτουργίας.... κάτι τέτοιο παρατήρησα και στο cvmore και επισυνάπτω ένα ημερήσιο (ρύθμιση στους 21 βαθμούς στην χαμηλότερη σκάλα και με ενεργοποιημένο το night mode), ένα εβδομαδιαίο και ένα μηνιαίο power profile που μου δίνει το power plug της xiaomi που το έχω συνδέσει πάνω (δυστυχώς μόνο για τον Νοέμβριο.. δεν έχω επιλογή για πιο πίσω, ώστε να δείξω για Αύγουστο, αν και ήταν σχεδόν η ίδια συμπεριφορά με την διαφορά ότι η κατανάλωση ήταν ~500W)... νομίζω ότι ξεκάθαρα έχει on-off συμπεριφορά.... 

Τώρα λοιπόν θέλω να πάρω άλλο ένα 9αρι για το δικό μου υπνοδωμάτιο αλλά δυστυχώς δεν έχω καθόλου μεγάλο budget..... και επειδή είμαι επαρχία το κόστος αποστολής/μεταφοράς επιβαρύνει επιπλέον τον προυπολογισμό....  έλεγα να πάρω πάλι το ίδιο αλλά έχω δεύτερες (και τρίτες) σκέψεις.... και λόγο της υποχρεωτικής ετήσιας συντήρησης για να ισχύει η 10ετής εγγύηση, αλλά και για την κατανάλωση, που προσωπικά με ενδιαφέρει ΠΑΡΑ πολύ μιας και δεν υπάρχει άλλο μέσο θέρμανσης σε κανένα χώρο του σπιτιού (το σαλόνι έχει το toyotomi 22000 btu και το ένα υπνοδωμάτιο το cvmore)...  Σκέφτομαι λοιπόν για το TCL-Elite-TAC-09CHSA-XA51 που πολλοί λέτε καλά λόγια..... είδα και τα Arielli και AUX που έχουν πολύ δελεαστική τιμή μιας και δεν θα έχω καθόλου έξοδα μεταφοράς, αλλά επίσης οι περισσότεροι ε΄δω λέτε ότι δεν θα τα εμπιστευόσασταν....  Θα εκτιμούσα λοιπόν την συμβουλή σας ....

Screenshot_20191210-094813_Mi Home.jpg

Screenshot_20191210-094821_Mi Home.jpg

Screenshot_20191210-094834_Mi Home.jpg

Από αναφόρες απο άλλα μέλη το tcl έχει καλύτερη συμπεριφορα.Είχα το intense 12 και εκανε ακριβώς τα ίδια μέχρι που το έβγαλα και ηρέμησα.

Τα γραφήματα σου επιβεβαιώνουν την ίδια συμπεριφορά με το δικό μου intense .

Αν έχεις την υπομονή και πάρεις το daikin  sensira στα 400 ευρώ με εγκατάσταση μάλλον θα είναι καλύτερη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, grizos είπε

Από αναφόρες απο άλλα μέλη το tcl έχει καλύτερη συμπεριφορα.Είχα το intense 12 και εκανε ακριβώς τα ίδια μέχρι που το έβγαλα και ηρέμησα.

Τα γραφήματα σου επιβεβαιώνουν την ίδια συμπεριφορά με το δικό μου intense .

Αν έχεις την υπομονή και πάρεις το daikin  sensira στα 400 ευρώ με εγκατάσταση μάλλον θα είναι καλύτερη επιλογή.

 

Κάποια cvmore συγκεκριμένα το vento είναι κλώνοι TCL.

Και η cvmore και η morris και γενικότερο όλοι οι φασονοκατασκευαστές παραγγέλνουν πότε από gree πότε από tcl ίσως και από αλλού που δεν γνωρίζω. 

Μην βγάλει κλιματιστικό και βάλει το ίδιο με άλλο αυτοκόλλητο.

Κρίμα είναι.

Κράτα το.

Αφού πιέζεσαι οικονομικά μην πιεστείς για μια άκυρη κίνηση.

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/12/2019 στις 4:29 ΜΜ, guzel είπε

Για αρχή πάρε την αντιπροσωπεία και πες τους ότι δεν λειτουργεί σαν inverter. Για inverter στο πούλησαν;

εχω το 24 αρι και μια χαρα ινβερταρη  ομορφε ΄-) ειμαι με 23 βαθμους μεσα, μενιδι με 11 εξωτερικα  κεντρικη θερμανση 400 με 500 w 😉  συντηρει τον χωρο. Ασ παρει αντιπροσωπια ειναι εξηπηρετικοι και αμεσοι οταν τους χρειαστηκα εγω

 

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντί για τον μετρητή δείτε τι έστειλε ο Γερμανός 

spacer.png

Οι οποίοι μου είπαν ότι είναι λάθος η περιγραφή και ότι δεν υπάρχει ο μετρητής. ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, grizos είπε

Για να μην κουράζεσαι να κοιτάς τα watt βάλε αυτό https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

το υποστηρίζει το βατομετρό σου και  επιπλέον βλέπεις καλύτερα στατιστικά απο ότι στο adroid app.

Θα είναι ποιό εύκολο μετά να συγκρίνουμε τα γραφηματα.

Ευχαριστω

Αυτό θα το κατεβάσω στον υπολογιστή η μπορώ και στο τηλ να το έχω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Κάποια cvmore συγκεκριμένα το vento είναι κλώνοι TCL.

Και η cvmore και η morris και γενικότερο όλοι οι φασονοκατασκευαστές παραγγέλνουν πότε από gree πότε από tcl ίσως και από αλλού που δεν γνωρίζω. 

Μην βγάλει κλιματιστικό και βάλει το ίδιο με άλλο αυτοκόλλητο.

Κρίμα είναι.

Κράτα το.

Αφού πιέζεσαι οικονομικά μην πιεστείς για μια άκυρη κίνηση.

 

Ο άνθρωπος ειπε : '' Τώρα λοιπόν θέλω να πάρω άλλο ένα 9αρι για το δικό μου υπνοδωμάτιο αλλά δυστυχώς δεν έχω καθόλου μεγάλο budget....."

Σε καμία περίπτωση δεν του είπα να βγάλει κανένα κλιματιστικό και σε καμία περίπτωση δεν του έιπα να μην πάρει cvmore (αν και είμαι "καμμενος'' απο το ίδιο μοντέλο)

Στο δε συμπερασμά του: ''από ότι συμπεραίνω αφήνω τα Ariellu/AUX και κοιτάω για cvmore & TCL ως πιο αξιόπιστες budget λύσεις...  " δεν κάνω καμία παρέμβαση......

που βλέπεις εσύ να λέω να βγάλει το κλιματιστικό του ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Πάντως να ξέρεις ότι το Μorris WFIN-35132 που είναι το ίδιο με το 12άρη tcl σαν αυτά που κοιτά είχε 289 black friday και λογικά σύντομα ίσως και μέσα στις γιορτές που θα ξαναστοκάρουν θα το βρεις πάλι στα ~ 300

Για πόσα τ.μ. είναι.

Κρίμα να πάρεις 9άρι για τόσο μικρή διαφορά τιμής.  

Καλησπερα δεν ειναι το 50αρι το προβλημα το σκεφτηκα και εγω να παω στο 12αρι αλλα ειναι για 21 τ.μ δεν θα πληρωνω χωρις λογο παραπανω ρευμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, guzel είπε

αντί για τον μετρητή δείτε τι έστειλε ο Γερμανός 

spacer.png

Οι οποίοι μου είπαν ότι είναι λάθος η περιγραφή και ότι δεν υπάρχει ο μετρητής. ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ

Όσοι το πήρατε θα έρθει το ίδιο. Δεν υπάρχει μετρητής.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, grizos είπε

Ο άνθρωπος ειπε : '' Τώρα λοιπόν θέλω να πάρω άλλο ένα 9αρι για το δικό μου υπνοδωμάτιο αλλά δυστυχώς δεν έχω καθόλου μεγάλο budget....."

Σε καμία περίπτωση δεν του είπα να βγάλει κανένα κλιματιστικό και σε καμία περίπτωση δεν του έιπα να μην πάρει cvmore (αν και είμαι "καμμενος'' απο το ίδιο μοντέλο)

Το διάβασα διαγώνια.🙂

Sorry my bad.

Βασικά δεν υπονόησα καν ότι του προτείνεις κάτι λάθος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, filipN είπε

Ε, αφού το έψαξες, τώρα θα γνωρίζεις 2 πράγματα:

- Ότι η "είσοδος νωπού αέρα" δεν υπάρχει μόνο στα Daikin "Ururu Sharara" και ούτε μόνο σε πολύ "ακριβές υλοποιήσεις", αλλά και σε υλοποιήσεις μέσης τιμής άλλων ιαπωνικών εταιριών, όπως της πάντα υπολογίσιμης Hitachi.

- Και βου, ότι δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι στις απαντήσεις μας, γιατί δεν γίνεται να τα γνωρίζουμε όλα!

Λάθη όλοι θα κάνουμε  και δεν γνωρίζω την εμπορική ιστορία του κλιματισμού 10ετιών . Για αυτό είπα  "τα τελευταία χρόνια ".

Αυτό το μοντέλο της Hitatchi πότε  κυκλοφόρησε ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...