Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω το tplink hs110 με την δωροεπιταγη του Κωτσοβολου για να παρακολουθώ την καταναλωση ενέργειας το έχει κανένας, θελω να βλέπω ιστορικό ισχύος χρόνου για το μηχάνημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω το tplink hs110 με την δωροεπιταγη του Κωτσοβολου για να παρακολουθώ την καταναλωση ενέργειας το έχει κανένας, θελω να βλέπω ιστορικό ισχύος χρόνου για το μηχάνημα. 

Eχω δύο,έχουν ιστορικό για τον τελευταίο μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω το tplink hs110 με την δωροεπιταγη του Κωτσοβολου για να παρακολουθώ την καταναλωση ενέργειας το έχει κανένας, θελω να βλέπω ιστορικό ισχύος χρόνου για το μηχάνημα. 

Δεν καταλαβαίνω το ιστορικό ισχύος χρόνου,αν το θέλεις για χρήση μόνο με android smartphone  app είναι φτωχό και υπάρχουν καλλύτερες επιλογες οπως το https://www.zipy.gr/p/ali/broadlink-sp3-sp3s-wifi-smart-socket-us-eu-plug-remote-control-power-switch-work-with-alexa-google-home-smart-home-automation/32969492675/

αλλά αν κατεβάσεις το https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

αλλάζουν τα πράγματα και έχει και καλό ιστορικό και real time καταγραφη (κοιτα χθεσινα μου ποστ εδω)

12 λεπτά πριν, aris1964 είπε

Eχω δύο,έχουν ιστορικό για τον τελευταίο μήνα.

με αυτο https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

έχει ιστορικό για 12 μηνες

image.png.37f415e9bf725c18fd75ad424a90df1d.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και ένα αρνητικό για το Fujitsu ASYG24, πόσο για το π€&@&&ο είναι το control του , μικρή ανταπόκριση , look 90s κ μικρή εμβέλεια.  Ισως πάρω αφτερ μάρκετ...

Επεξ/σία από smav82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, grizos είπε

Δεν καταλαβαίνω το ιστορικό ισχύος χρόνου,αν το θέλεις για χρήση μόνο με android smartphone  app είναι φτωχό και υπάρχουν καλλύτερες επιλογες οπως το https://www.zipy.gr/p/ali/broadlink-sp3-sp3s-wifi-smart-socket-us-eu-plug-remote-control-power-switch-work-with-alexa-google-home-smart-home-automation/32969492675/

αλλά αν κατεβάσεις το https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

αλλάζουν τα πράγματα και έχει και καλό ιστορικό και real time καταγραφη (κοιτα χθεσινα μου ποστ εδω)

με αυτο https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

έχει ιστορικό για 12 μηνες

image.png.37f415e9bf725c18fd75ad424a90df1d.png

Αυτό δουλεύει όμως μόνο σε υπολογιστή που είναι στο ίδιο δίκτυο με την  μπρήζα έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aris1964 είπε

Αυτό δουλεύει όμως μόνο σε υπολογιστή που είναι στο ίδιο δίκτυο με την  μπρήζα έτσι δεν είναι?

Σωστά !!! αλλά σε δείχνει το ιστορικό που 'εχει κρατήσει το hss 110 στην μνήμη του και δεν μπορεις να το δεις στο κινητο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Λάθη όλοι θα κάνουμε  και δεν γνωρίζω την εμπορική ιστορία του κλιματισμού 10ετιών . Για αυτό είπα  "τα τελευταία χρόνια ".

Αυτό το μοντέλο της Hitatchi πότε  κυκλοφόρησε ; 

- Ήταν ένα ασήμαντο λάθος, έκανα παρέμβαση για να μην δημιουργηθεί λάθος εντύπωση σε όσους το διαβάσουν.

- Δεν είπες "τα τελευταία χρόνια", αλλά "το μόνο μοντέλο εδώ και χρόνια που υποστηρίζει κάτι τέτοιο" και αυτό είναι ασήμαντο αλλά το εδώ και χρόνια για άλλον μπορεί να σημαίνει δεκαετίες.

- Ξέρω ότι η Hitachi κατασκευάζει αυτού του τύπου κλιματιστικά τουλάχιστον 14 χρόνια, και έχει βγάλει μερικά διαφορετικά μοντέλα (ή πήγαιναν με άλλη ονομασία σε διαφορετικά κράτη). Στην Ελλάδα ήρθαν μετά το 2006 δύο μοντέλα, με απόδοση στη θέρμανση το ένα 3.40 (0.90 · 4.40) kW με COP 4.28 και το άλλο 4.20 (0.90 - 5.00)kW με COP 4.04. Και το "μικρό" και το μεγαλύτερο είχαν ελάχιστη απόδοση 0.90kW με αντίστοιχη κατανάλωση 115Watt!!!

- Το τελευταίο το γράφω περισσότερο για δύο χτεσινούς "άπιστους Θωμάδες"..., εσύ ξέρεις που μπορείς να βρεις τα φυλλάδιά τους.

Hitachi Air Exchanger.png

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, smav82 είπε

Να πω και ένα αρνητικό για το Fujitsu ASYG24, πόσο για το π€&@&&ο είναι το control του , μικρή ανταπόκριση , look 90s κ μικρή εμβέλεια.  Ισως πάρω αφτερ μάρκετ...

Συμφωνώ, είναι παντελώς άθλιο.

9 λεπτά πριν, filipN είπε

- Ήταν ένα ασήμαντο λάθος, έκανα παρέμβαση για να μην δημιουργηθεί λάθος εντύπωση σε όσους το διαβάσουν.

- Δεν είπες "τα τελευταία χρόνια", αλλά "το μόνο μοντέλο εδώ και χρόνια που υποστηρίζει κάτι τέτοιο" και αυτό είναι ασήμαντο αλλά το εδώ και χρόνια για άλλον μπορεί να σημαίνει δεκαετίες.

- Ξέρω ότι η Hitachi κατασκευάζει αυτού του τύπου κλιματιστικά τουλάχιστον 14 χρόνια, και έχει βγάλει μερικά διαφορετικά μοντέλα (ή πήγαιναν με άλλη ονομασία σε διαφορετικά κράτη). Στην Ελλάδα να ήρθαν μετά το 2006 δύο μοντέλα, με απόδοση στη θέρμανση το ένα 3.40 (0.90 · 4.40) kW με COP 4.28 και το άλλο 4.20 (0.90 - 5.00)kW με COP 4.04. Και το "μικρό" και το μεγαλύτερο είχαν ελάχιστη απόδοση 0.90kW με αντίστοιχη κατανάλωση 115Watt!!!

- Το τελευταίο το γράφω περισσότερο για δύο χτεσινούς "άπιστους Θωμάδες"..., εσύ ξέρεις που μπορείς να βρεις τα φυλλάδιά τους.

Hitachi Air Exchanger.png

Σιγά τα αυγά, το ASYG που έχω είναι 24άρι, φτάνει 9KW και έχει 0.15KW min input.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Όσοι το πήρατε θα έρθει το ίδιο. Δεν υπάρχει μετρητής.

Να γράψω και εγώ με την σειρά μου ότι το σκ που πέρασε δν το πρόλαβα από on line παραγγελία γιατί εξαντλήθηκε και σήμερα πήγα σε καταστήμα και το παραγγείλα...Στο καταστήμα μου έδωσαν την περιγραφή σαν έξυπνη μπριζα με μετρητή κατανάλωσης...Τώρα που είδα από εσένα το λάθος τους πήρα τηλ και μου είπαν ότι είναι πραγματικά έξυπνη μπριζα με μετρητή κατανάλωσης...Τώρα η το λάθος είναι στο Γερμανό,η σου έστειλαν λάθος εξάρτημα...Ειδωμεν...Κάποιος άλλος που παρέλαβε ίσως μας διαφωτίσει...Γιατί και εμένα εάν μου φέρουν αυτό με την μουσική...Χάρισμα τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συμφωνώ, είναι παντελώς άθλιο.

Σιγά τα αυγά, το ASYG που έχω είναι 24άρι, φτάνει 9KW και έχει 0.15KW min input.

Παράγει 9kw θέρμανσης καταναλώνοντας 150Watt ηλεκτρικής ενέργειας;

Μπράβο σου, ξέρεις να διαλέγεις!!!

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filipN είπε

Παράγει 9kw θέρμανσης καταναλώνοντας 150Watt ηλεκτρικής ενέργειας;

Μπράβο σου, ξέρεις να διαλέγεις!!!

Εσύ πάντως δεν ξέρεις να διαβάζεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, filipN said:

Παράγει 9kw θέρμανσης καταναλώνοντας 150Watt ηλεκτρικής ενέργειας;

Μπράβο σου, ξέρεις να διαλέγεις!!!

Αυτό θα ίσχυε αν το έγραφε έτσι

23 minutes ago, liakjim said:

Σιγά τα αυγά, το ASYG που έχω είναι 24άρι, βγάζει 9KW και έχει 0.15KW input.

Όχι έτσι

23 minutes ago, liakjim said:

Σιγά τα αυγά, το ASYG που έχω είναι 24άρι, φτάνει 9KW και έχει 0.15KW min input.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Ανεξήγητα on-off γιατί ; ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ! Τα χω ξαναπεί πολλές φορές . Όλα τα κλιματιστικά έχουν ένα κατώτατο εύρος λειτουργίας . Αν οι απαιτήσεις συντήρησης της θερμοκρασίας του χώρου σου είναι μικρότερες απο το κατώτατο εύρος όπου μπορεί να λειτουργήσει το κλιματιστικό για τις συνθήκες που επικρατούν, απλά θα κλείσει .  Αυτό αφορά όλα τα κλιματιστικά . Inverter δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να κλείσει ποτέ  όπως νομίζουν μερικοί . 
Αν ξήλωνες το κλιματιστικό σου και το έβαζες σε άλλο χώρο με μεγαλύτερες απαιτήσεις δε σημαίνει ότι θα έκανε τα ίδια . 

 

Αυτό είναι το κακό ,ότι τα έχεις ξαναπεί πολλές φορές και θεωρείς φυσιολογικό το όταν κάποιος λέει οτι: ''daikin sensira 25 ,εξωτερικη 7 εσωτερικη 17 ζητηση 23 ,αυτη την στιγμη θερμομετρο 3 μετρα ποιο περα 21 χωρος 16 τετραγωνικα'' και βάζει ένα γράφημα που δίχνει πριν φτασει η εσωτερική τους 21 ,4 ξεκαθαρα on off ,το πρώτο με εσωτερικη 18 δλδ 5 λιγοτερους βαθμους απο το στοχο το δευτερο με εσωτερικη 19 δλδ 4 βαθμους λιγοτερο του στοχου κ.ο.κ. να σβήνει .

Πιθανώς να θεωρείς και φυσιολογικό ένα αυτοκίνητο που έχει στόχο να πάει Αθήνα -Θεσσαλονικη να σβήσει μία φορά στη Θήβα άλλη μια στην Λαμία κ.ο.κ.(έτσι θεωρούσε και ο ηθοποιός Ρίζος, σε ταινία, να σταματά το αυτοκινητό του συχνά για να το κεράσει λουκουμι,αλλά αυτό ήταν "φυσιολογικό" πολλά χρόνια πριν).

Για μένα λοιπόν το έτος 2019 δεν είναι καθόλου φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά ούτε του κλιματιστικού ούτε η δική σου και επέτρεψε με να θεωρώ ότι προσπαθείς να εξισώσεις με τα λεγομενά σου  την εταιρία που για δικούς σου λόγους συμπαθείς (δεν με ενδιαφέρουν οι λόγοι) με κορυφαίες εταιρίες του χώρου.

Ελεος δηλαδή να ανάβεις το κλιματιστικό να ζεσταθείς αυτο να σβήνει και να λέμε ότι είναι και ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ! .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αυτό θα ίσχυε αν το έγραφε έτσι

Όχι έτσι

Αυτό που έγραψε, ήταν απάντηση σε ότι είπα εγώ!

Μήπως πρέπει να τα ξαναδιαβάσεις;

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...