Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ri3per είπε

Καλησπερα παιδια. Μου εχουν φερει το κλιματιστικο αλλα δεν μου το εχουν περασει ακομα.. Εχω ηδη 2 κλιματιστικα 20ετιας που δεν κανουν τιποτα στην ουσια και στην κατοψη φαινεται που ειναι τοποθετημενα αλλα εχω σκοπο να μην τα ανοιγω καθολου. Το θεμα μου ειναι τωρα: Το καινουριο που λετε να το βαλω για να επωφεληθω απο την λειτουρια του οσο το δυνατον περισσοτερο; Εχω καποιο μερος στο μυαλο μου αλλα θελω και τις προτασεις σας..

KATOPSI.jpg

Όταν επιλέγουμε κλιματιστικό  έχουμε κατά νου τον ενιαίο χώρο να μας καλύψει . Οποιοδήποτε άλλο γειτονικό χώρο το αν θα τον καλύψει και πώς θα τον καλύψει  (θερμική άνεση) είναι joker . Αλλά το προσπερνάμε αυτό.
Για να καλύψεις Σαλόνι κουζίνα θα σου έλεγα εκεί που έχει τώρα το παλιό κλιματιστικό . Αλλά η θέση του υπνοδωματίου προβληματίζει και είναι δύσκολα τα πράγματα. 

Αν πας να το βάλεις στο χώλ και συγκεκριμένα απο την μεριά της πρασίας  φοβάμαι ότι ο αέρας δεν θα διαχέεται σωστά στο χώρο και επειδή είναι μικρός χώρος θα πιάνει εκεί τοπικά γρήγορα θερμοκρασία ή θα διαβάζει ο αισθητήρας του κλιματιστικού τον θερμό αέρα που θα στροβιλίζεται στο χώρο αυτό . Εκτός και αν τέρμα γωνία δεξιά του τοίχου το κλιματιστικό κοιτάζει στο μεγαλύτερο του κομμάτι Σαλόνι . Δε γνωρίζω βέβαια πόσο μεγάλος σε μήκος είναι ο διάδρομος στην τουαλέτα . 

Για μένα μην ρισκάρεις και μην προσπαθείς με το ζόρι να καλύψεις το υπνοδωμάτιο . Η διαμόρφωση του χώρου δεν ευνοεί .  Βάλε το κλιματιστικό στο σαλόνι στη θέση του παλιού και χρησιμοποίησε το κλιματιστικό του υπνοδωματίου .

Ο ψυκτικός πιστεύω θα σου πεί τί είναι καλύτερο . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Αυτο δεν το καταλαβα.

Δηλαδη αν ο ιδιοκτητης εχει σε καθε δωματιο απο ενα αρχαιο κλιματιστικο που θα πρεπει να βρεις γκομενα στην ΔΕΗ για να μην τρελαθεις στους λογαριασμους εσυ δεν εχεις δικαιωμα να τα βγαλεις και να βαλεις δικα σου;

Δεν μας εχεις πει η εγω δεν εχω δει ποσα τετραγωνικα ειναι το παιδικο και ποσα το σαλονι και τι κλιματιστικο σου εφεραν.

Στο παιδικο πρεπει να βαλεις ξεχωριστο να κλεινουν την πορτα και να εχουν ζεστη δροσια κλπ οπως και στην κρεβατοκαμαρα, το να βαλεις ενα για να εχεις αποδοση σε ολο το σπιτι δεν την βλεπω καλη σαν ιδεα.

Βλεποντας το σχεδιο του σπιτιου που περνας απο την τουαλετα για να πας στο παιδικο και η κρεβατοκαμαρα πισω απο την κουζινα ο μηχανικος που εφτιαξε το σχεδιο ειχε τρελαθει στο χασισι.

:lol:

Εγω εκραζα τον πεθερο μου που ενα δωματιο το χωρισε στην μεση και ετσι για να μπεις στο μεσα περνας απο το πρωτο οποτε αν κοιμαται ο αλλος γυμνος τον παιρνεις ματι αλλα υπαρχουν και χειροτερα.

Δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις τίποτα αν δεν συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης, τα κλιματιστικά που προυπαρχουν ειναι περιουσία του ιδιοκτήτη και οχι του ενοικιαστή, με την ίδια λογική να ξηλώσει το μπάνιο ή τα ντουλάπια επειδή δεν του αρέσουν. Κάτι που μπορεί να κάνει στα κρυφά είναι να τοποθετήσει δικά του κλιματιστικά αλλά όταν φύγει να τα πάρει μαζί του και να επανατοποθετησει τα παλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giorgoskouro είπε

Δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις τίποτα αν δεν συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης, τα κλιματιστικά που προυπαρχουν ειναι περιουσία του ιδιοκτήτη και οχι του ενοικιαστή, με την ίδια λογική να ξηλώσει το μπάνιο ή τα ντουλάπια επειδή δεν του αρέσουν. Κάτι που μπορεί να κάνει στα κρυφά είναι να τοποθετήσει δικά του κλιματιστικά αλλά όταν φύγει να τα πάρει μαζί του και να επανατοποθετησει τα παλια. 

Ούτε καρφάκι στο τοίχο δεν επιτρέπεται . Για όλα θές άδεια απο τον ιδιοκτήτη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε παιδια ο νοικαρης ειναι απλα υποχρεωμενος οταν φυγει να αφησει το σπιτι οπως το βρηκε.

Δηλαδη αν ο ιδιοκτητης νοικιασει το σπιτι της μακαριτισσας της μανας του θα ειναι υποχρεωμενος ο νοικαρης να εχει την φωτογραφια της πεθαμενης στο σαλονι του;

Ετυχε σε φιλο να μην τον αφησει ο ιδιοκτητης να βαλει κλιματιστικα για να μην κανει τρυπες στους τοιχους σε σπιτι που δεν ειχε καθολου θερμανση και στο τελος ο ιδιοκτητης πληρωσε και την μεταφορικη για να αλλαξει σπιτι ο ανθρωπος.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λευτερη, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και κρίνεται ανάλογως τι θα γίνει και ποιος έχει δίκιο, εγώ ανέφερα γενικώς τι ισχύει. Μιλάω ως επί το πλείστον για σπίτι με θέρμανση που το κλιματιστικο υπαρχει για ψύξη το καλοκαιρι. Τώρα η περιπτωση που λες με τον φίλο σου ειναι διαφορετική, ουσιαστικά δεν έχει μεριμνήσει ο ιδιοκτήτης να υπάρχει θέρμανση και το σπίτι είναι μη κατοικίσιμο. Σε άλλες όμως περιπτώσεις όπως στο δικό μας σπίτι που νοικιάζουμε τον κάτω όροφο, απαγορεύεται η τοποθέτηση κλιματιστικου λόγω διατηρητέου, ο χώρος δεν χρησιμοποιείται βέβαια ως κατοικία, θερμενονται με σόμπα υγραερίου και αεροθερμα, είναι επικίνδυνο να τρυπησεις ντουβαρια λόγω φερουσας τοιχοποιιας. Σε εμάς εδώ επάνω είμαστε ποιο τυχεροί γιατί δεν λειτουργούν όλοι οι τοίχοι ως φέρουσες τοιχοποιιες για τα φορτία  έτσι τρυπησαμε μια και άλλη μια σε λιγο καιρό για να περάσουμε τα κλιματιστικά μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα πρέπει να κλείσεις ώστε να είναι στα 26τμ

Θα κλείσω θα κλείσω εδώ θα είμαστε να τα λέμε .αύριο τις μετρήσεις θα τις κάνω με κλειστη την πόρτα.πάντως εδώ και κάνα δυωρο με τα δεδομένα που σας έχω δώσει έχει σταθεροποιηθεί στα 220-235 w το aria δεν ανεβαίνει καθόλου στα 800 που έβλεπα στην αρχή .εξωτερικη 11 ζητούμενη 22 έχω 21,5 σταθερά με μεγάλη σκάλα ανεμιστήρα.στο auto κάνει κρακ Κρουκ καταντάει περισσότερο φασαριοζικο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

Λευτερη, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και κρίνεται ανάλογως τι θα γίνει και ποιος έχει δίκιο, εγώ ανέφερα γενικώς τι ισχύει. Μιλάω ως επί το πλείστον για σπίτι με θέρμανση που το κλιματιστικο υπαρχει για ψύξη το καλοκαιρι. Τώρα η περιπτωση που λες με τον φίλο σου ειναι διαφορετική, ουσιαστικά δεν έχει μεριμνήσει ο ιδιοκτήτης να υπάρχει θέρμανση και το σπίτι είναι μη κατοικίσιμο. Σε άλλες όμως περιπτώσεις όπως στο δικό μας σπίτι που νοικιάζουμε τον κάτω όροφο, απαγορεύεται η τοποθέτηση κλιματιστικου λόγω διατηρητέου, ο χώρος δεν χρησιμοποιείται βέβαια ως κατοικία, θερμενονται με σόμπα υγραερίου και αεροθερμα, είναι επικίνδυνο να τρυπησεις ντουβαρια λόγω φερουσας τοιχοποιιας. Σε εμάς εδώ επάνω είμαστε ποιο τυχεροί γιατί δεν λειτουργούν όλοι οι τοίχοι ως φέρουσες τοιχοποιιες για τα φορτία  έτσι τρυπησαμε μια και άλλη μια σε λιγο καιρό για να περάσουμε τα κλιματιστικά μας. 

Πάντως εγώ αν νοίκιαζα ένα σπίτι που ο νοικοκύρης είχε παλιά ασύμφορα και μη αποδοτικά κλιματιστικά και δεν δεχόταν να τα βγάλω να βάλω τα δικά μου και αργότερα να τα επαναφέρω δεν θα τα δούλευα ούτε δευτερόλεπτο τα δικά του και θα του ζητούσα να τα απομονώσει.

Ο λόγος; Σκέψου να χαλάσουν και να σου λέει μου τα χάλασες και και και, ου μπλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fotisdra είπε

Θα κλείσω θα κλείσω εδώ θα είμαστε να τα λέμε .αύριο τις μετρήσεις θα τις κάνω με κλειστη την πόρτα.πάντως εδώ και κάνα δυωρο με τα δεδομένα που σας έχω δώσει έχει σταθεροποιηθεί στα 220-235 w το aria δεν ανεβαίνει καθόλου στα 800 που έβλεπα στην αρχή .εξωτερικη 11 ζητούμενη 22 έχω 21,5 σταθερά με μεγάλη σκάλα ανεμιστήρα.στο auto κάνει κρακ Κρουκ καταντάει περισσότερο φασαριοζικο 

Πολύ ενθαρρυντικά δείγματα.

8 ώρες πριν, s2000rr είπε

Επειδή  θα παραγγείλω  μερικά  πράγματα  απο banggood τη μετρητή τάσης  μου πρότεινε  γιατί  δεν βγάζω άκρη  Ευχαριστώ 

Υπάρχουν πολλοί μετρητές, εξαρτάται τι θες να κάνεις. Θες να βλέπεις και διακύμανση ή απλές τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάμε για μετρητές, αγοράστηκε μόλις το παρακάτω https://www.banggood.com/Original-Xiaomi-Mi-Enhanced-Version-Smart-Wireless-WiFi-Socket-APP-Remote-Timer-Smart-Power-Charger-p-1268405.html?cur_warehouse=CN

με το κουπόνι "BGmienqo" στα 16€.

Είναι η wifi version (χωρίς zigbee).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τιμές 

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Πολύ ενθαρρυντικά δείγματα.

Υπάρχουν πολλοί μετρητές, εξαρτάται τι θες να κάνεις. Θες να βλέπεις και διακύμανση ή απλές τιμές;

Τι τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, s2000rr είπε

Τι τιμες

πχ αυτός https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP2-16A-Smart-WIFI-Socket-220V-EU-Plug-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-Compatible-with-BlitzWolf-Tuya-APP-p-1292899.html?rmmds=myorder

δείχνει live κατανάλωση. Μια χαρά είναι. Αντέχει και 16Α

Αν θες να βλέπεις όμως κατανάλωση στον χρόνο σε καμπύλη, θα πρέπει να πάρεις κάτι άλλο πχ αυτό που πήρα πιο πάνω αλλά είναι 10Α.

43 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Επιτελους ηρθε και το δικο μου γιαπωνεζοφασον. Made in Czech Republic μεσω Βουλγαριας😬

20191213_113905.jpg

20191213_113916.jpg

daikin1.jpg

daikin2.jpg

Ακριβό για18άρι ε; Πόσο το πήρες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

πχ αυτός https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP2-16A-Smart-WIFI-Socket-220V-EU-Plug-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-Compatible-with-BlitzWolf-Tuya-APP-p-1292899.html?rmmds=myorder

δείχνει live κατανάλωση. Μια χαρά είναι. Αντέχει και 16Α

Αν θες να βλέπεις όμως κατανάλωση στον χρόνο σε καμπύλη, θα πρέπει να πάρεις κάτι άλλο πχ αυτό που πήρα πιο πάνω αλλά είναι 10Α.

Ακριβό για18άρι ε; Πόσο το πήρες;

Τη βδομαδα BF ειχε 1199 -100 δωροεπιταγη και δωρεαν τοποθετηση. Αρα στο 1000αρικο καθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Τη βδομαδα BF ειχε 1199 -100 δωροεπιταγη και δωρεαν τοποθετηση. Αρα στο 1000αρικο καθαρα.

Θα προτιμούσα shorai στα χρήματα αυτά αλλά μακάρι να είναι και αυτό καλό.

Καλοδούλευτο λοιπόν και ελπίζουμε σε πολλές μετρήσεις!!!

edit βλέπω είναι πιο ανεκτικό στο μήκος, μιας και αρκείται στο 1.5 μέτρο https://www.daikin.gr/content/dam/document-library/installation-manuals/ac/split/(A)RXM-N9, RXJ-M, RXA-A_3PEN517827-3C_2019_04_installation manual_English.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...