Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προστέθηκε η κριτική μου για το Daikin https://www.skroutz.gr/s/18323328/Daikin-ATXC25B-ARXC25B-Siesta-Sensira.html

Επίσης ένα ακόμα θετικό είναι ότι έστειλα email στην Daikin Hellas για τον wifi controller και μου απάντησαν εντός μόλις μισής ώρας.

Επιβεβαίωσα ότι το σωστό controller είναι το BRP069B45.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, energy52 είπε

Εγω ειχα Inventor life pro 24 (κι οχι toyotomi) που δεν επεφτε κατω απο 1200w και το αλλαξα με Haier tundra το οποιο λειτουργει υποδειγματικα σαν inverter!!

Μπορείς να μας αναφέρεις

- Ποια είναι η εικόνα της συνολικότερης κατανάλωσής του σε σχέση με το life pro (αν υποθέσουμε πως τα χρησιμοποιούσες τις ίδιες ώρες καθημερινά);

Είχες εκτός από το πρόβλημα της θερμικής άνεσης (που είναι σημαντικό) και πρόβλημα αισθητά αυξημένης κατανάλωσης;

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προστέθηκε η κριτική μου για το Daikin https://www.skroutz.gr/s/18323328/Daikin-ATXC25B-ARXC25B-Siesta-Sensira.html

Επίσης ένα ακόμα θετικό είναι ότι έστειλα email στην Daikin Hellas για τον wifi controller και μου απάντησαν εντός μόλις μισής ώρας.

Επιβεβαίωσα ότι το σωστό controller είναι το BRP069B45.

Η εξυπηρετηση σε σχεση με αλλες αντιπροσωπειες πρωτοκλασατων μηχανηματων με εκαναν να διαλεξω κι εγω Νταικιν.

2 λεπτά πριν, filipN είπε

Μπορείς να μας αναφέρεις δύο πράγματα, για να έχουμε μια πληρέστερη εικόνα;

- Πόσο χαμηλά "κατεβαίνει" το Haier; (κατανάλωση σε Watt)

- Είναι ποια είναι η εικόνα της συνολικότερης κατανάλωσής του σε σχέση με το life pro (αν υποθέσουμε πως τα χρησιμοποιούσες τις ίδιες ώρες καθημερινά);

Στιγμιαια λεει μεχρι 299W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, filipN είπε

Μπορείς να μας αναφέρεις δύο πράγματα, για να έχουμε μια πληρέστερη εικόνα;

- Πόσο χαμηλά "κατεβαίνει" το Haier; (κατανάλωση σε Watt)

- Είναι ποια είναι η εικόνα της συνολικότερης κατανάλωσής του σε σχέση με το life pro (αν υποθέσουμε πως τα χρησιμοποιούσες τις ίδιες ώρες καθημερινά);

Οπως γραφω κ πιο πανω και με τις θερμοκρασιες που παιζουν αυτες τις μερες (8-10 εξωτερικη) το ειδα στα 299-323w..Ζητηση 22 και μη ξεχναμε..στον δικο μου χωρο παντα!

Το life pro ηταν 24αρι, και μου καιγε συγκρατημενα (οσο λειπαμε απ το σπιτι εννοειται το εκλεινα) 15-20 kw ημερησιως με εντονη υπερθερμανση του χωρου (σε αλλο σπιτι πιο ευκολο μαλιστα!) και on/off συμπεριφορα οπου ξεχναγε να παρει μπροστα οταν εκλεινε...διαρκως με το κοντρολ στο χερι να ανεβοκατεβαζω επιθυμητη για να δουλεψει.. σκεψου τις πιο καλες μερες με 20 εξωτερικη! δεν επεφτε κατω απο 1200w..ε οταν ειδα κι αυτο το βαλα πεισμα, εστειλα mail με ολα τα στοιχεια στην inventor  και το ξεφορτωθηκα! 

το haier το δουλευω συνεχεια, ακομη κ το βραδυ το αφηνω ανοιχτο να φανταστεις, δε το φοβαμαι ποσο θα καψει και κανει αυτο που ζηταω.Και το κυριοτερο, εχω θερμικη ανεση στον χωρο γιατι το ζητημα δεν ειναι μονο η καταναλωση-στεκεται στην επιθυμητη που του δινω και μαλιστα χωρις υπερβολη με το πουν θα ανοιξει καποιο παραθυρο κατευθειαν αλλαζει η καταναλωση..Νταξει..δεν ειναι toshiba, ουτε fujitsu αλλα ειναι ενα πολυ καλο Inverter για την τιμη του! Ετσι αποδεικνυεται και η πιστοποιηση Eurovent που εχει πιστευω!

Μολις βρω χρονο θα ανεβασω και φωτο με μετρησεις!

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, energy52 είπε

Οπως γραφω κ πιο πανω και με τις θερμοκρασιες που παιζουν αυτες τις μερες (8-10 εξωτερικη) το ειδα στα 299-323w..Ζητηση 22 και μη ξεχναμε..στον δικο μου χωρο παντα!

...δεν επεφτε κατω απο 1200w..ε οταν ειδα κι αυτο το βαλα πεισμα, εστειλα mail με ολα τα στοιχεια στην inventor  και το ξεφορτωθηκα

το haier το δουλευω συνεχεια, ακομη κ το βραδυ το αφηνω ανοιχτο να φανταστεις, δε το φοβαμαι ποσο θα καψει και κανει αυτο που ζηταω.Και το κυριοτερο, εχω θερμικη ανεση στον χωρο γιατι το ζητημα δεν ειναι μονο η καταναλωση-στεκεται στην επιθυμητη που του δινω και μαλιστα χωρις υπερβολη με το πουν θα ανοιξει καποιο παραθυρο κατευθειαν αλλαζει η καταναλωση..Νταξει..δεν ειναι toshiba, ουτε fujitsu αλλα ειναι ενα πολυ καλο Inverter για την τιμη του! Ετσι αποδεικνυεται και η πιστοποιηση Eurovent που εχει πιστευω!

Μολις βρω χρονο θα ανεβασω και φωτο με μετρησεις!

- Και πολύ καλά έκανες που ξεφορτώθηκες ένα κλιματιστικό με αυτή τη συμπεριφορά!

- Συμφωνώ επίσης με την άποψή σου πως το κλιματιστικό πρέπει να δουλεύει συνεχώς γιατί η θερμική άνεση είναι κάτι πολύ σημαντικό. Άλλωστε έχω μεγαλώσει σε σπίτι με θερμαντικά σώματα τύπου ΑΚΑΝ και με σύστημα κεντρικής θέρμανσης ελεγχόμενο από θερμοστάτη ακριβείας.

- Περιμένουμε με ενδιαφέρον τις μετρήσεις σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Προστέθηκε η κριτική μου για το Daikin https://www.skroutz.gr/s/18323328/Daikin-ATXC25B-ARXC25B-Siesta-Sensira.html

Επίσης ένα ακόμα θετικό είναι ότι έστειλα email στην Daikin Hellas για τον wifi controller και μου απάντησαν εντός μόλις μισής ώρας.

Επιβεβαίωσα ότι το σωστό controller είναι το BRP069B45.

Να ρωτήσω κάτι?

Το παραπάνω μοντέλο είναι Τσέχικης κατασκευής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, teachertza είπε

Να ρωτήσω κάτι?

Το παραπάνω μοντέλο είναι Τσέχικης κατασκευής?

Ταϊλάνδη.

edit Μαλαισία

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, teachertza είπε

Να ρωτήσω κάτι?

Το παραπάνω μοντέλο είναι Τσέχικης κατασκευής?

 

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ταϊλάνδη.

 

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Μαλαισία

Γιαπωνεζοφασον😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Made in thailand έλεγε. Λες να κάνω λάθος;

Κοίταξα το κουτί από το δικό μου και λέει Μαλαισία είχα βάλει και φωτογραφία όταν το παρέλαβα από Κωτσόβολο γιατί ήταν εισαγωγή από Βουλγαρία 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεξα οτι το Daikin εχει την εισαγωγη αερα απο πανω.

Εγω θελω να το κολλησω οσο ποιο κοντα μπορω στο οριζοντιο δοκαρι του δωματιου.

Το δοκαρι βγαινει απο τον τοιχο 13 ποντους οποτε και να το κολλησω δεν θα εχει προβλημα με την εισαγωγη αερα.

Ομως ολα τα κλιματιστικα θελουν ενα κενο για να "κρεμαστουν " πανω στην βαση αυτο ποσο θελει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...