Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Αγοραζω παντα μετρητα να εχω το κεφαλι μου ησυχο μην τυχει καμια στραβη.

Ναι αυτο το εχω γραψει.

Το τονίζω.

Αν βγάλει την επόμενη ημέρα πλακέτα, την έκατσες.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

Αγοραζω παντα μετρητα να εχω το κεφαλι μου ησυχο μην τυχει καμια στραβη.

Εγω κραταω παντα ενα ποσο στην ακρη για τη στραβη. Ειναι θεμα προσεγγισης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα επιτέλους και εγώ μετρητή κατανάλωσης και να περιμένετε μετρήσεις από το inventor aria 12 αν δεν πάθω κανα εγκεφαλικό από αυτά που θα δω 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fotisdra είπε

Πήρα επιτέλους και εγώ μετρητή κατανάλωσης και να περιμένετε μετρήσεις από το inventor aria 12 αν δεν πάθω κανα εγκεφαλικό από αυτά που θα δω 😛

Α ωραία, να δούμε αν έχει το μοτίβο του carrier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, guzel είπε

Και εμένα τον HS110 μου στέλνει ο Γερμανός μετά το λάθος που έκαναν. Είχα την επιλογή να διαλέξω όποιον ήθελα και διάλεξα αυτόν... Δεν κάνει μηνιαία καταγραφή; 

Έχει ημερήσια, εβδομαδιαία και μηνιαία κατανάλωση και διάρκεια χρήσης (για τα δύο τελευταιά έχει μ.ο και συνολικό). Έχουν ανέβει αρκετά στιγμιότυπα από την εφαρμογή σε προηγούμενα μηνύματα και μπορείς να δεις το interface. Γενικά δε με ενθουσιάζει και πολύ.

Εφόσον το έχεις, θα σου πρότεινα να τρέχεις αυτή την εφαρμογή: https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, bobadil είπε

Έχει ημερήσια, εβδομαδιαία και μηνιαία κατανάλωση και διάρκεια χρήσης (για τα δύο τελευταιά έχει μ.ο και συνολικό). Έχουν ανέβει αρκετά στιγμιότυπα από την εφαρμογή σε προηγούμενα μηνύματα και μπορείς να δεις το interface. Γενικά δε με ενθουσιάζει και πολύ.

Εφόσον το έχεις, θα σου πρότεινα να τρέχεις αυτή την εφαρμογή: https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

Τον παρέλαβα πριν λίγο, βλέπω ότι δεν έχει ούτε τα βασικα, δλδ να δείχνει τα Volt κλπ... Μόνο watts και KWh

Από κινητό μπορεί να τρέξει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, guzel είπε

Τον παρέλαβα πριν λίγο, βλέπω ότι δεν έχει ούτε τα βασικα, δλδ να δείχνει τα Volt κλπ... Μόνο watts και KWh

Από κινητό μπορεί να τρέξει ;

Αν εννοείς την εφαμοργή από github, δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά όπως περιγράφει ο δημιουργός:

Written in Node.js + Express, and fully responsive so works well on mobile devices.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Μου εχουν φερει το κλιματιστικο αλλα δεν μου το εχουν περασει ακομα.. Εχω ηδη 2 κλιματιστικα 20ετιας που δεν κανουν τιποτα στην ουσια και στην κατοψη φαινεται που ειναι τοποθετημενα αλλα εχω σκοπο να μην τα ανοιγω καθολου. Το θεμα μου ειναι τωρα: Το καινουριο που λετε να το βαλω για να επωφεληθω απο την λειτουρια του οσο το δυνατον περισσοτερο; Εχω καποιο μερος στο μυαλο μου αλλα θελω και τις προτασεις σας..

KATOPSI.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, filipN είπε

Μπορείς να μας αναφέρεις

- Ποια είναι η εικόνα της συνολικότερης κατανάλωσής του σε σχέση με το life pro (αν υποθέσουμε πως τα χρησιμοποιούσες τις ίδιες ώρες καθημερινά);

Είχες εκτός από το πρόβλημα της θερμικής άνεσης (που είναι σημαντικό) και πρόβλημα αισθητά αυξημένης κατανάλωσης;

Με βαση τη θερμοδυναμικη (ανατριχιασα τωρα) η ενεργεια που απαιτειται για να αυξησεις τη θερμοκρασια δυο βαθμους δεν ειναι διπλασια απο το να την ανεβασεις εναν βαθμο αλλα μεγαλυτερη. Δηλαδη αν το ac πιανει πχ 22 και σβηνει και η θερμοκρασια παει 21 και ξαναπαιρνει μπρος για να το παει 23 καιει περισσοτερο απο ενα κλιματιστικο που καταφερνει να ελεγχει τη θερμοκρασια με αλλαγη της ταχυτητας του συμπιεστη με μικροτερη διακυμανση θερμοκρασιας. Οποτε το κλιματιστικο που σβηνει και αναβει εξ ορισμου καιει περισσοτερο, δεν ειναι μονο θεμα θερμικης ανεσης. Και τωρα μπορει να ειναι σχετικα ασημαντες οι διαφορες οταν ακομα δεν εχει πολυ κρυο, και πραγματικα ζοριζονται τα κλιματιστικα να κατεβουν πολυ χαμηλα αλλα πχ αν στα 600watt καταναλωση που αντιστοιχει σε ποιο σοβαρες θερμικες απωλειες το ενα κλιματιστικο σβηνει και αναβει ενω το αλλο κανει συνεχη ελεγχο οι διαφορες ειναι μεγαλες. Αν τωρα οι μονιμες απωλειες ειναι μεγαλυτερες μαλλον θα τα κατεφερνουν ολα εξ ισου καλα και θα βλεπουμε ωραια διαγραμματα αλλα τοτε θα μπαινει η παραμετρος της αποπαγωσης και του ποσο συχνα απαιτειται στο καθε μηχανημα. Αν συνεχισετε να βγαζετε διαγραμματα θα εχουμε ενδιαφερον χειμωνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, guzel είπε

spacer.png

πολύ φτωχό 

του github δεν το έχω καταφέρει να δουλέψει σε κινητό 

Ναι,

Σε mobile app ειναι πολυ φτωχο...

Απο github έχει περισσότερα, τρέχει μονο απο linux/ios/win αλλα και πάλι, το HS έχεθ και άλλο "μειων"... δεν μπορεις να μηδενίσεις τους μετρητες οποτε θες, πρέπει να κάνεις hard reset και ξανα setup...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ri3per είπε

Καλησπερα παιδια. Μου εχουν φερει το κλιματιστικο αλλα δεν μου το εχουν περασει ακομα.. Εχω ηδη 2 κλιματιστικα 20ετιας που δεν κανουν τιποτα στην ουσια και στην κατοψη φαινεται που ειναι τοποθετημενα αλλα εχω σκοπο να μην τα ανοιγω καθολου. Το θεμα μου ειναι τωρα: Το καινουριο που λετε να το βαλω για να επωφεληθω απο την λειτουρια του οσο το δυνατον περισσοτερο; Εχω καποιο μερος στο μυαλο μου αλλα θελω και τις προτασεις σας..

KATOPSI.jpg

Δύσκολη περίπτωση, η καλύτερη θέση για μένα θα ήταν αντίδιαμετρικα απέναντι από την εξώπορτα αλλά εκεί υπάρχει η άλλη πολυκατοικία. Βάλτο στον ακάλυπτο και κοντα στην εξώπορτα, τα υπόλοιπα κλιματιστικά καλύπτουν τα δωμάτια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ri3per είπε

Καλησπερα παιδια. Μου εχουν φερει το κλιματιστικο αλλα δεν μου το εχουν περασει ακομα.. Εχω ηδη 2 κλιματιστικα 20ετιας που δεν κανουν τιποτα στην ουσια και στην κατοψη φαινεται που ειναι τοποθετημενα αλλα εχω σκοπο να μην τα ανοιγω καθολου. Το θεμα μου ειναι τωρα: Το καινουριο που λετε να το βαλω για να επωφεληθω απο την λειτουρια του οσο το δυνατον περισσοτερο; Εχω καποιο μερος στο μυαλο μου αλλα θελω και τις προτασεις σας..

KATOPSI.jpg

Θα το έβαζα στη θέση του παλιού στο σαλόνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα το έβαζα στη θέση του παλιού στο σαλόνι.

Πρέπει να πάρω συγκατάθεση του ιδιοκτήτη για να το αφαιρέσω και να μπεις το καινούριο, άσε που στο παιδικό δωμάτιο δεν θα πηγαίνει καθόλου..

μπορώ με ανεμιστήρα δαπέδου να στέλνω ζέστη και στα άλλα δωμάτια; ξέρετε αν γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ri3per είπε

Πρέπει να πάρω συγκατάθεση του ιδιοκτήτη για να το αφαιρέσω και να μπεις το καινούριο, άσε που στο παιδικό δωμάτιο δεν θα πηγαίνει καθόλου..

μπορώ με ανεμιστήρα δαπέδου να στέλνω ζέστη και στα άλλα δωμάτια; ξέρετε αν γίνεται αυτό;

Δεν μας λες σε ποιο μέρος έχεις σκεφτεί να το τοποθετήσεις εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...