Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H μπρίζα της sonoff, S26, μετράει καταναλώσεις ή είναι μόνο για να ανοιγοκλείνεις συσκευές?

 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχω βάλει και τα τρία κλιματιστικα από ένα λεπτάκι με 21 ρύθμιση και εξωτερική 10 

Πες μου ότι έχεις απομονώσει το κάθε κλιματιστικό στον χώρο του. Αν όχι, μήπως θα μπορούσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πες μου ότι έχεις απομονώσει το κάθε κλιματιστικό στον χώρο του. Αν όχι, μήπως θα μπορούσες;

Είχα κλείσει τα δυο δωμάτια που ήταν τα 9αρια αλλά είχα αφήσει ανοιχτά τον διάδρομο και το παιδικό δωμάτιο οποτε το shorai έχει αυτή την λειτουργία σε 70 περίπου τμ 

και σε δοκιμή που έκανα με όλα τα δωμάτια ανοιχτά ώστε να επικοινωνούν όλα τα κλιματιστικα θεωρητικά η συμπεριφορά δεν αλλάζει δραστικά απλά κάνει μερικά σβησιματα παραπάνω το daikin και έχει λίγο χαμηλότερη κατανάλωση το shorai  το kuro γκαζώνει κάποιες στιγμές ανεξήγητα μέχρι τα 450 watt αλλά μετά μένει έτσι στα 180 

Έχω το shorai τον ανεμιστήρα στο Φούλ γιατί δεν ακούγεται κιόλας το daikin στο auto fan  και το kuro  στο quiet

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Και εδώ ξανά μετά από μια ώρα περίπου τώρα με όλες τις πόρτες ανοιχτές το daikin συνεχίζει τα κουλά του ανενοκατεβαζει 210-280 το shorai επειδη τώρα βοηθάνε τα υπόλοιπα κλιματιστικά έχει ρίξει λίγο την κατανάλωση και το kuro συνεχίζει απτοητο κολλημένο στα 180 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, ri3per είπε

 Εγώ εδώ λέω..

20191212_200417.jpg

- Ριψοκίνδυνο εγχείρημα, αλλά δεν έχεις και πολλές επιλογές.

- Έχω δει μια σχετικά πετυχημένη παρόμοια υλοποίηση. Θα πρέπει να έχεις συνεχώς όλες τις πόρτες ανοιχτές και το κλιματιστικό να δουλεύει σε 24ωρη βάση. Τις πρώτες μέρες θα έχεις μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας στους διαφορετικούς χώρους του σπιτιού τις επόμενες λίγο μικρότερες αλλά πάντα εμφανείς.

- Αν στο χολ και στο χώρο ανάμεσα στο σαλόνι και την κουζίνα έχεις 23-4 Κελσίου στο παιδικό δωμάτιο μάλλον δεν θα ξεπερνά τους 20. Βέβαια εκεί μπορείς να ανάψεις και το παλαιό τις πολύ κρύες μέρες, αν είναι λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Πες μου ότι έχεις απομονώσει το κάθε κλιματιστικό στον χώρο του. Αν όχι, μήπως θα μπορούσες;

Χωρίς να έχω απομονώσει το inventor aria 12 και έχοντας το ως μοναδική πηγή θέρμανσης (σήμερα,στα κρύα ανάβω και παλιό on off και θερμοπομπο) όλου του σπιτιού μαζι με έναν αφυγραντήρα που είναι στην άλλη άκρη του σπιτιου 78τμ τοποθετημένο σε σαλόνι 26τμ που επικοινωνεί με διάδρομο με δυο υπνοδωμάτια ,κουζίνα και σαλόνι με ζητούμενη 22 έχω: 21,5 στο σαλόνι 19-20 στο υπόλοιπο σπίτι και η κατανάλωση πάει ως εξής καμιά ώρα δούλεψε στα 900w όταν το άνοιξα (18 βαθμούς είχα) και από τότε 10 λεπτά δουλεύει στα 800w και 10 λεπτά στα 230w . Σε 3 ώρες 1,8kw .Χειροτερα τα περίμενα.Πως το βλέπετε;Θα απομονώσω και θα επανέλθω όμως αυτές είναι οι ρεαλιστικές συνθήκες που θα λειτουργήσει 

Λάθος η παράθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Και εδώ ξανά μετά από μια ώρα περίπου τώρα με όλες τις πόρτες ανοιχτές το daikin συνεχίζει τα κουλά του ανενοκατεβαζει 210-280 το shorai επειδη τώρα βοηθάνε τα υπόλοιπα κλιματιστικά έχει ρίξει λίγο την κατανάλωση και το kuro συνεχίζει απτοητο κολλημένο στα 180 

Αν δεν απομονώσεις δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα, την γνωρίζεις την άποψή μου.

28 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Χωρίς να έχω απομονώσει το inventor aria 12 και έχοντας το ως μοναδική πηγή θέρμανσης (σήμερα,στα κρύα ανάβω και παλιό on off και θερμοπομπο) όλου του σπιτιού μαζι με έναν αφυγραντήρα που είναι στην άλλη άκρη του σπιτιου 78τμ τοποθετημένο σε σαλόνι 26τμ που επικοινωνεί με διάδρομο με δυο υπνοδωμάτια ,κουζίνα και σαλόνι με ζητούμενη 22 έχω: 21,5 στο σαλόνι 19-20 στο υπόλοιπο σπίτι και η κατανάλωση πάει ως εξής καμιά ώρα δούλεψε στα 900w όταν το άνοιξα (18 βαθμούς είχα) και από τότε 10 λεπτά δουλεύει στα 800w και 10 λεπτά στα 230w . Σε 3 ώρες 1,8kw .Χειροτερα τα περίμενα.Πως το βλέπετε;Θα απομονώσω και θα επανέλθω όμως αυτές είναι οι ρεαλιστικές συνθήκες που θα λειτουργήσει 

Λάθος η παράθεση

Θα πρέπει να κλείσεις ώστε να είναι στα 26τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, filipN είπε

- Ριψοκίνδυνο εγχείρημα, αλλά δεν έχεις και πολλές επιλογές.

- Έχω δει μια σχετικά πετυχημένη παρόμοια υλοποίηση. Θα πρέπει να έχεις συνεχώς όλες τις πόρτες ανοιχτές και το κλιματιστικό να δουλεύει σε 24ωρη βάση. Τις πρώτες μέρες θα έχεις μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας στους διαφορετικούς χώρους του σπιτιού τις επόμενες λίγο μικρότερες αλλά πάντα εμφανείς.

- Αν στο χολ και στο χώρο ανάμεσα στο σαλόνι και την κουζίνα έχεις 23-4 Κελσίου στο παιδικό δωμάτιο μάλλον δεν θα ξεπερνά τους 20. Βέβαια εκεί μπορείς να ανάψεις και το παλαιό τις πολύ κρύες μέρες, αν είναι λειτουργικό.

Εγω λεω εκει, για να πηγαινει ζεστος αερας και στο σαλονι αλλα και στο παιδικο δωματιο, με κλειστη την πορτα του μπανιου.
Για την κρεβατοκαμαρα μιας και δεν θα εχει καθολου επαφη με τον ζεστο αερα, ισως στα πολλα κρυα να αναβω καποιο ηλεκτρικο αεροθερμο η θερμοπομπο. αλλα με ενδιαφερει πολυ να ειναι ζεστος ο χωρος που περναμε τον περισσοτερο χρονο κι εμεις και το παιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ri3per είπε

Εγω λεω εκει, για να πηγαινει ζεστος αερας και στο σαλονι αλλα και στο παιδικο δωματιο, με κλειστη την πορτα του μπανιου.
Για την κρεβατοκαμαρα μιας και δεν θα εχει καθολου επαφη με τον ζεστο αερα, ισως στα πολλα κρυα να αναβω καποιο ηλεκτρικο αεροθερμο η θερμοπομπο. αλλα με ενδιαφερει πολυ να ειναι ζεστος ο χωρος που περναμε τον περισσοτερο χρονο κι εμεις και το παιδι.

- Δεν νομίζω ότι κάνεις λάθος.

Σε ένα χώρο που κανονικά χρειάζεται 3 μικρά κλιματιστικά, αν είσαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσεις μόνο το ένα αυτή η θέση είναι μάλλον η καλύτερη. Η πόρτα του μπάνιου είτε είναι κλειστή είτε ανοιχτή δεν νομίζω να δημιουργεί πρόβλημα. Θα το δεις στην πράξη, να μας ενημέρωσης για τα αποτελέσματα.

- Εύχομαι τα καλύτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ri3per είπε

Πρέπει να πάρω συγκατάθεση του ιδιοκτήτη για να το αφαιρέσω και να μπεις το καινούριο, άσε που στο παιδικό δωμάτιο δεν θα πηγαίνει καθόλου..

μπορώ με ανεμιστήρα δαπέδου να στέλνω ζέστη και στα άλλα δωμάτια; ξέρετε αν γίνεται αυτό;

Αυτο δεν το καταλαβα.

Δηλαδη αν ο ιδιοκτητης εχει σε καθε δωματιο απο ενα αρχαιο κλιματιστικο που θα πρεπει να βρεις γκομενα στην ΔΕΗ για να μην τρελαθεις στους λογαριασμους εσυ δεν εχεις δικαιωμα να τα βγαλεις και να βαλεις δικα σου;

Δεν μας εχεις πει η εγω δεν εχω δει ποσα τετραγωνικα ειναι το παιδικο και ποσα το σαλονι και τι κλιματιστικο σου εφεραν.

Στο παιδικο πρεπει να βαλεις ξεχωριστο να κλεινουν την πορτα και να εχουν ζεστη δροσια κλπ οπως και στην κρεβατοκαμαρα, το να βαλεις ενα για να εχεις αποδοση σε ολο το σπιτι δεν την βλεπω καλη σαν ιδεα.

Βλεποντας το σχεδιο του σπιτιου που περνας απο την τουαλετα για να πας στο παιδικο και η κρεβατοκαμαρα πισω απο την κουζινα ο μηχανικος που εφτιαξε το σχεδιο ειχε τρελαθει στο χασισι.

:lol:

Εγω εκραζα τον πεθερο μου που ενα δωματιο το χωρισε στην μεση και ετσι για να μπεις στο μεσα περνας απο το πρωτο οποτε αν κοιμαται ο αλλος γυμνος τον παιρνεις ματι αλλα υπαρχουν και χειροτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ri3per είπε

Πρέπει να πάρω συγκατάθεση του ιδιοκτήτη για να το αφαιρέσω και να μπεις το καινούριο, άσε που στο παιδικό δωμάτιο δεν θα πηγαίνει καθόλου..

μπορώ με ανεμιστήρα δαπέδου να στέλνω ζέστη και στα άλλα δωμάτια; ξέρετε αν γίνεται αυτό;

καμια συγκαταθεση .Ενημερωση  οτι θα βαλεις δικα σου θα κανεις .αρκει  το ξηλωμα των παλιων να ειναι σωστο και να μην τα σπασεις ,χασουν φρωεων αν εχουν βεβαια ακομα μεσα τπτ κτλ κτλ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Απο ποτε πλεον δεν ειναι Γιαπωνεζικα; Πχ αυτο εδω στο κουτι γραφει japan ftxg25ev1bs

Γιατί τί είναι Γιαπωνέζικο στις μέρες μας; Αν εννοείς την χώρα συναρμολόγησης οκ   ! Αν εννοείς την τεχνολογία που φοράει ένα τεχνολογικό προϊόν αυτό ξέχασε το . Δεν υπάρχει ταυτότητα . 
Η βαριά βιομηχανία τεχνολογίας τόσο εξαρτημάτων όσο και προϊόντων είναι η Κίνα . 

8 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Αγοραζω παντα μετρητα να εχω το κεφαλι μου ησυχο μην τυχει καμια στραβη.

Ναι αυτο το εχω γραψει.

Αν βγάλει πλακέτα το Daikin θα κλάψεις και παίζει να μην αξίζει καν να το επισκευάσεις . Ρώτα λίγο τιμές και θα καταλάβεις. Είμαι κατά του μεταχειρισμένου  . Η εγγύηση είναι σημαντική . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ri3per είπε

 Εγώ εδώ λέω..

20191212_200417.jpg

Και εγώ αυτή την θέση έλεγα. Όσο για το άλλο που είπες με ανεμιστηρα ξέχνα το, εκτός αν μιλάμε για δυνατό αεροθερμο με ανεμιστηρα υψηλής παροχής. Ο ανεμιστηρας έχει καταπληκτική συνεισφορά στην ψύξη το καλοκαιρι συνδυαστικά με κλιματιστικο, τον Χειμώνα όμως θα δημιουργήσει ψυχρά ρεύματα αέρος και θα παγώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...