Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim εσυ δεν εχεις hs110 ? Ειναι αλήθεια ότι αν εχει ένα θεματάκι στην σύνδεση αν ειναι μακριά το Ρουτερ ? Το υπνοδωμάτιο ειναι περιπου 8 μέτρα από το ρουτερ με ενδιάμεσα πόρτα ,το κινητο πχ πιάνει ,το tablet συνήθως το χάνει ,στο σαλόνι που ειναι το midea θα πιάνει σίγουρα ειναι δίπλα 

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλέ η HS100 είναι αυτή. Οχι 110.

Ναι το ειδα μετα ☺️,παρηγγειλα 1 από το post του φίλου από την cosmote

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, grizos είπε

25 daikin sensira αυτή την φορά μετά απο πειραματισμούς το γράφημα είναι χωρίς αψυχολόγητα ον οφ , ο χώρος έχει πιάσει την ζητούμενη θερμοκρασία 22 βαθμων το μηχανημα έχει πέσει στο μινιμουμ των βατ που μπορει να δώσει και τα οφ τα κρινω λογικα, η εκινηση γίνεται παλι απο 17 εσωτερικη με ζητουμενη 22 αυτη την φορα και εξωτερικες υψηλοτερες , χαρακτηριστικο των ον οφ οτι ολα κρατανε περιπου 3 μιση λεπτα.......

image.png.64aef7f943600c5057c6193a3f98e1fd.png

Ξαναλέω ακόμη μία φορά ......καλό το 25 daikin sensira αλλα δεν ειναι ουτε25 srkzs-w.......

1750445423_Screenshot_2019-12-12-EnergyMonitor.png.f21d1be4e59cc8ba34382a6e8cc584f6.png

ουτε daisekai  5

image.png.df15c62d01f093c1058b16e5e8da5912.png

Δοκίμασες να τρέξεις την εφαρμογή από κινητό; Στη περιγραφή γράφει ότι γίνεται. Ωστόσο δεν έχω καταφέρει να την τρέξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, guzel είπε

Πολλά ζητάω;;

Δεν εχει η εφαρμογη feedback κτλ προτάσεις να γράψουμε όλοι εμείς εδώ στο φόρουμ 😅 να τα προσθέσουνε σε μελλοντικό update ? Αν τα υποστηρίζει το πριζακι φυσικά ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

@liakjim εσυ δεν εχεις hs110 ? Ειναι αλήθεια ότι αν εχει ένα θεματάκι στην σύνδεση αν ειναι μακριά το Ρουτερ ? Το υπνοδωμάτιο ειναι περιπου 8 μέτρα από το ρουτερ με ενδιάμεσα πόρτα ,το κινητο πχ πιάνει ,το tablet συνήθως το χάνει ,στο σαλόνι που ειναι το midea θα πιάνει σίγουρα ειναι δίπλα 

Ναι το ειδα μετα ☺️,παρηγγειλα 1 από το post του φίλου από την cosmote

Δουλεύει σε 2.4GHz , εγώ δεν έχω θέμα έχω το ρούτερ σε άλλο δωμάτιο 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Δουλεύει σε 2.4GHz , εγώ δεν έχω θέμα έχω το ρούτερ σε άλλο δωμάτιο 

Που θα δω σε ποσα ghz είμαι ? Ειναι θέμα ρουτερ ή δικτύου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Που θα δω σε ποσα ghz είμαι ? Ειναι θέμα ρουτερ ή δικτύου 

Ρούτερ , ωστόσο τα περισσότερα και 5GHz να είναι συνδέονται πάνω τους συσκευές 2.4GHz χωρίς θέμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, guzel είπε

Ρούτερ , ωστόσο τα περισσότερα και 5GHz να είναι συνδέονται πάνω τους συσκευές 2.4GHz χωρίς θέμα 

Νταξ μόλις το τσέκαρα ,έχω ρουτερ tp link στα 2,4 φιου

CA4F25F6-C4BE-4BBC-9D2D-E2838700AC1F.jpeg

10 λεπτά πριν, guzel είπε

Δουλεύει σε 2.4GHz , εγώ δεν έχω θέμα έχω το ρούτερ σε άλλο δωμάτιο 

Θα τσεκάρω αν πιάνει στο απομακρυσμένο δωμάτιο 😆 και αν ειναι οκ θα πάρω και άλλη μια για το κοντινό 

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

Πλεον οχι διαθεσιμο online. Προλαβα μαλλον το τελευταιο 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, c-max είπε

Πλεον οχι διαθεσιμο online. Προλαβα μαλλον το τελευταιο 😄

Ξεπούλησε η κοσμοτε στο φόρουμ ,πρόλαβα 1 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα δοκιμή να δω πόσο καίει το 24αρι fujitsu σε πλήρη ισχύ.Το έβαλα σε powerfull mode στους 30 επιθυμητή.Ανεβηκε μέχρι τα 2100w σταδιακά(από τα 300 που δούλευε πριν)έμεινε εκεί για 5 λεπτά και μετά άρχισε να πέφτει αργά.Μετα από κάποια λεπτά ακόμα γύρισε μόνο του σε κανονική λειτουργία(το κατάλαβα γιατί ανέβηκαν οι περσίδες εκεί που τις είχα)και έχει μείνει στα 1700w προσπαθοντας να πιάσει τους 30..Πάντως για τα watt που καίει βγάζει πολύ και πολύ ζεστό αέρα,θα το αφήσω καμιά ώρα έτσι να δω πόσο θα φτάσει η θερμοκρασία..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Son^Goku είπε

Σε υπερευχαριστω για την απάντηση σου!

Δυσάρεστη έκπληξη τα sharp πίστευα ότι θα ήταν από τις πιο καλές επιλογές. 

Τα μιτσου αφού είναι με το παλιό αέριο απορρίπτονται πανηγυρικά όντως.

Λες ότι τα λγ που προτείνεις και τα μιντεα τηρούν τα κριτήρια μου (για να μην παρεξηγηθώ η σειρά των κριτηρίων έχει βαρύτητα για εμένα, δηλαδή αν είχα 2 επιλογές με ίδια ψύξη και ποιότητα αέρα μόνο τότε θα επέλεγα το λιγότερο θόρυβο στη εσωτερική μονάδα). Το τελικό μου ερώτημα αφού δεν είναι στο ίδιο επίπεδο λγ με μιντεα αυτή η διαφορά τους δικαιολογεί ένα καπέλο 60% στο κόστος;

Τα δύο από τα τρία κλιματιστικά στο σπίτι μου είναι Sharp.

Δυστυχώς η Sharp, δεν στέλνει πια στην Ελλάδα κλιματιστικά που δίνουν έμφαση στην ποιότητα του αέρα, αν και εξακολουθεί να παράγει για άλλες αγορές. Η φήμη της στην χώρα μας οφείλεται και στη λειτουργία της αντιπροσωπίας της στην Ελλάδα, όπου μπορείς να βρεις ανταλλακτικά και για a/c 20ετίας.

- Εφόσον έχεις ένα κριτήριο που υπερισχύει των άλλων (θόρυβος εσωτερικής μονάδας) είναι ευκολότερος ο ρόλος σου στην επιλογή κλιματιστικών!

- Τέλος τα κριτήρια των ανθρώπων, σε θέματα κοστολόγησης καταναλωτικών προϊόντων είναι διαφορετικά και ανάλογα τις στάσεις και νοοτροπίες που αποκτούν στην κοινωνική ζωή, δεν μπορούν να ελεγχθούν με αντικειμενικά κριτήρια.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Son^Goku είπε

Χρειάζομαι βοήθεια να κατατάξω κάποιες προτάσεις. Έχουμε σαν κριτήρια 1 την ψύξη 2 τη ποιότητα του αέρα και 3 το θόρυβο. Θα μπουν 2 24αρια στον ίδιο ενιαίο χώρο και από δυο πιο μικρά σε ξεχωριστά δωμάτια.

1) LG ART COOL MIRROR 12000 (R32) και LG ART COOL MIRROR 24000 (R32) https://www.lg.com/gr/air-conditioners/lg-A09RLNSB

2) LG LIBERO 24000 (R32) LG LIBERO 12000 (R32)

3) MIDEA PRIME SERIES 12000 (R32) MIDEA PRIME SERIES 24000 (R32) https://www.fgeurope.gr/el/products/prime-2018-09kbtu

4) FUJITSU JAPAN KL SERIES 24000 (R32) FUJITSU JAPAN KL SERIES 12000 (R32) https://www.fgeurope.gr/el/products/klwa-09kbtu

5) Sharp AY-X12WSRG/AE-X12WSR

6) Mitsubishi  premium 1200 και diamond 2400

Μακριά από LG θα κλαις τα λεφτά σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, liakjim είπε

κ το daisekai με τον twin rotary συμπιεστή είναι άλλο level αλλά το Daikin το βλέπω σε πιο χαμηλά watts από το Mitsubishi άρα το τελευταίο έχει μπει σε χώρο που τα τραβάει τα watts για αυτό δεν βλέπεις on off.

Σωστά!!  Ολα σβήνουν 'οταν φτάσουν τον στόχο , αλλά το sensira σε ανεμιστήρα auto έσβηνε πολύ πρίν τον πιάσει.

Αυτό βελτιώνεται και σχεδόν εξαφανίζεται με χειροκίνητη θέση ανεμιστήρα .(θα επανέλθω μόλις καταλήξω σε ασφαλέστερο συμπέρασμα για το τι μπορεί να συμβαίνει)

9 ώρες πριν, c-max είπε

Αλλαζουμε srk25; To δικο μου ειναι προβληματικο! 😄. Δοκιμασα λιγο εχθες ρυθμισεις αλλα δεν καταφερα να το κανω να μην κλεινει. Θα το δοκιμασω παλι οταν θα εχει εξω κατω απο 5c να δω τι θα κανει.

Οτι θέλεις ,αλλά θα αλλάξουμε και τους λογαριασμούς της δεη που θα έρθουν 😉.

Μια χαρά είναι το μηχανημά σου ,σαφως ο χωρος σου έχει μικρές απαιτήσεις .

Αν έχεις τόσο καημό να το δείς να μην σβήνει περιμένε τον γενάρη , ζήτα του 27 και βγάλε το 3d auto που δεν αφήνει την θερμότητα να πάει τόσο μακρύα και σου υπόσχομαι ότι θα αργήσει πολύ να σβήσει ,ίσως και ποτέ.😉

8 ώρες πριν, guzel είπε

Δοκίμασες να τρέξεις την εφαρμογή από κινητό; Στη περιγραφή γράφει ότι γίνεται. Ωστόσο δεν έχω καταφέρει να την τρέξω 

Δεν βρήκα τρόπο να τρέξω το energy monitor στο κινητό , θα με ενδιέφερε αν τον βρεί κάποιος .

Εσυ τρέχεις στο μακ το εκτελέσιμο αρχείο ? ανοιγεις μετά ένα browser και γράφεις αυτο ? localhost:3000

Επεξ/σία από grizos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, grizos είπε

Σωστά!!  Ολα σβήνουν 'οταν φτάσουν τον στόχο , αλλά το sensira σε ανεμιστήρα auto έσβηνε πολύ πρίν τον πιάσει.

Αυτό βελτιώνεται και σχεδόν εξαφανίζεται με χειροκίνητη θέση ανεμιστήρα .(θα επανέλθω μόλις καταλήξω σε ασφαλέστερο συμπέρασμα για το τι μπορεί να συμβαίνει)

Οχι φιλε δε σβηνουν ολα οταν φτασουν τον στοχο. Τα on-off σβηνουν μονο τοτε.  Για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις... ολα τα inverter οταν πιασουν τον στοχο, προσπαθουν να χαμηλωσουν την προσφερομενη θερμοτητα και να την κανουν ιση με αυτη που χανεται διαφορετικα δε θα τα λεγαμε inverter. Τοτε ισορροπουν και δε σβηνουν. Απλα αλλα δεν μπορουν να χαμηλωσουν πολυ, οταν οι απωλειες ειναι μικρες, και αρχιζουν να δουλευουν σαν on-off και αλλα το καταφερνουν. Υπαρχει ομως εινα οριο που ακομα και αυτα δε μπορουν να το ξερπερασουν και τοτε σβήνουν και αυτα. Ειδαμε δηλαδη εδω στο νημα, αλλα να σβηνουν στα 1200watt αλλα στα 800w αλλα στα 600 αλλα στα 140w. Δεν ειναι ολα ιδια, και δεν ειναι μονο θεμα συμπιεστη αλλα και πλακετας γι αυτο αλλες πλακετες ειναι φτηνες και αλλες ακριβες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, βρήκα λίγο χρόνο να ασχοληθώ και μόλις εγκατέστησα την εφαμοργή από το git στο κινητό μου.

Ουσιαστικά ακολουθείς τις οδηγίες για εγκατάσταση σε linux, κατεβάζεις μια εφαρμογή που τρέχει linux σε android (στην περίπτωσή μου), π.χ. την termux και ακολουθείς τις οδηγίες:

Node + NPM

To run directly via NPM:

$ git clone https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor && cd tplink-energy-monitor
$ npm install
$ npm start

 Hint: επειδή λογικά δε θα έχετε εγκατεστημένο ούτε το git ούτε το npm, βλέπετε τις οδηγίες εγκατάστασης στην οθόνη σας.

git-tplink.jpg

 

Επεξ/σία από bobadil
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...