Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 daikin sensira αυτή την φορά μετά απο πειραματισμούς το γράφημα είναι χωρίς αψυχολόγητα ον οφ , ο χώρος έχει πιάσει την ζητούμενη θερμοκρασία 22 βαθμων το μηχανημα έχει πέσει στο μινιμουμ των βατ που μπορει να δώσει και τα οφ τα κρινω λογικα, η εκινηση γίνεται παλι απο 17 εσωτερικη με ζητουμενη 22 αυτη την φορα και εξωτερικες υψηλοτερες , χαρακτηριστικο των ον οφ οτι ολα κρατανε περιπου 3 μιση λεπτα.......

image.png.64aef7f943600c5057c6193a3f98e1fd.png

Ξαναλέω ακόμη μία φορά ......καλό το 25 daikin sensira αλλα δεν ειναι ουτε25 srkzs-w.......

1750445423_Screenshot_2019-12-12-EnergyMonitor.png.f21d1be4e59cc8ba34382a6e8cc584f6.png

ουτε daisekai  5

image.png.df15c62d01f093c1058b16e5e8da5912.png

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε 12.5τμ και 13 έξω, ότι και να έβαζες θα είχες on off συμπεριφορές εκτός και αν είναι παντελώς αμονωτος. Μόνο κάνα 7αρι Fujitsu ASYG07KGTA μπορεί να μην έκοβε .

Εχω μια απορια, οταν ξεκινα λειτουργια μετα το καθιερωμενο σχεδον τριλεπτο, δεν ανεβαζει καταναλωση  δηλαδη, ξεκινα απο χαμηλα δηλαδη 40-50W, σχετικα γρηγορα παει 150-160w και απο εκει σιγα σιγα παει μεχρι 200W, αλλες φορες λιγο πιο κατω λιγο πιο πανω(απο την θερμοκρασια που επελεξα) oπου καθεται λιγη ωρα μεχρι να σβησει και ξανα κυκλος .Αλλα απο οτι βλεπω και απο graphs απο τα παιδια ετσι λειτουργει. Οταν ανοιξα την πορτα λιγοτερο απο το μισο, δεν εκλεισε για 22-23 λεπτα , δεν θυμαμαι τη καταναλωση ειχε τοτε. Θα ξανα δοκιμασω, αλλωστε προβλεπεται καλος καιρος τωρα σχετικα.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε 12.5τμ και 13 έξω, ότι και να έβαζες θα είχες on off συμπεριφορές εκτός και αν είναι παντελώς αμονωτος. Μόνο κάνα 7αρι Fujitsu ASYG07KGTA μπορεί να μην έκοβε .

Εγώ πλέον πιστεύω πως επικρατεί μια υπερβολή όσον αφορά το πόσα btu χρειάζεται κάποιος χώρος και τελικά αγοράζουμε όλοι μηχανήματα μεγαλύτερα από αυτά που πρέπει. Κρίνοντας από την δικιά μου περίπτωση , που θεωρητικά το atxc60b είναι μέχρι 45 τμ , βλέπω ότι με τον διάδρομο και το απέναντι ακριβώς δωμάτιο ο συνολικός χώρος είναι πάνω από 60τμ, τον οποίο ζεσταίνει άνετα στους 23.5 με ζητουμενη 24 στην χαμηλή ταχύτητα. Πιστεύω πως αν ο χώρος ήταν καθαρά 45 θα ειχα και εγώ φαινομενα on off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SM81 είπε

Εγώ πλέον πιστεύω πως επικρατεί μια υπερβολή όσον αφορά το πόσα btu χρειάζεται κάποιος χώρος και τελικά αγοράζουμε όλοι μηχανήματα μεγαλύτερα από αυτά που πρέπει. Κρίνοντας από την δικιά μου περίπτωση , που θεωρητικά το atxc60b είναι μέχρι 45 τμ , βλέπω ότι με τον διάδρομο και το απέναντι ακριβώς δωμάτιο ο συνολικός χώρος είναι πάνω από 60τμ, τον οποίο ζεσταίνει άνετα στους 23.5 με ζητουμενη 24 στην χαμηλή ταχύτητα. Πιστεύω πως αν ο χώρος ήταν καθαρά 45 θα ειχα και εγώ φαινομενα on off.

Αυτό πιστέυω και εγώ, αλλά αν κάποιος πάρει το κλιματιστικό ως μόνη πηγή θέρμανσης και δεν μπορεί να ζεσταθεί τις 10 έστω μέρες του χειμώνα που θα έχει ολικό παγετό θα έρθει δικαίως και θα σου πεί φίλε με έκαψες που με είπες να πάρω 12αρι αντι 18 ,βέβαια τις υπόλοιπες 150 μερες του χειμώνα θα ειναι καλύτερα με το μικρό.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, grizos είπε

Αυτό πιστέυω και εγώ, αλλά αν κάποιος πάρει το κλιματιστικό ως μόνη πηγή θέρμανσης και δεν μπορεί να ζεσταθεί τις 10 έστω μέρες του χειμώνα που θα έχει ολικό παγετό θα έρθει δικαίως και θα σου πεί φίλε με έκαψες που με είπες να πάρω 12αρι αντι 18 ,βέβαια τις υπόλοιπες 150 μερες του χειμώνα θα ειναι καλύτερα με το μικρό.......

Εντάξει δεν μιλάμε για διαφορες 12αρι με 18αρι. Αλλά ενας που έχει 12αρι για 25τμ το οποίο σε θέρμανση σου δίνει π.χ 15000btu ε λογικό είναι να κλείνει . Ενώ ένα 9αρακι μια χαρά θα σε καλύψει . Τώρα για 5 και 10 μέρες με ολικό παγετό και -15 , πάνε πάρε και 2 θερμοπομπους nobo για backup γιατί αλλιώς θα παιζεις μπιρίμπα με πιγκουίνους .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SM81 είπε

Εντάξει δεν μιλάμε για διαφορες 12αρι με 18αρι. Αλλά ενας που έχει 12αρι για 25τμ το οποίο σε θέρμανση σου δίνει π.χ 15000btu ε λογικό είναι να κλείνει . Ενώ ένα 9αρακι μια χαρά θα σε καλύψει . Τώρα για 5 και 10 μέρες με ολικό παγετό και -15 , πάνε πάρε και 2 θερμοπομπους nobo για backup γιατί αλλιώς θα παιζεις μπιρίμπα με πιγκουίνους .

Για τον τυπικό πελάτη  απο 12 αρι πας σε 18αρι (ενδιαμεσες τιμες είναι σπανιες η ακριβές χωρίς προφανή λογο ) οπως και  κατω απο 9 αρι πρέπει να βάλεις βαθύτερα το χερι στην τσεπη και έχεις και λίγες επιλογες,οι μυημένοι θα βρούνε 9αρια που πανε εως και ..https://www.plus4u.gr/toshiba-ras_10pavp_e-%2f-ras_10pkvp_e-super-daiseikai-5-inverter-(9000-btu)/102020000-102020000/p  (Θερμική Απόδοση: 10.236 (1.024-19.790) BTU/h ) αλλά η μάζα θα  αγοράσει 12 η 18 χώρις να ψάξει περισσότερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, c-max είπε

Κατι δεν παει καλα με της μετρησεις που ανεβαζετε. Πως γινετε να εχει δουλεψει σχεδον μια ωρα με μονο 140 w καταναλωση ( αντε 160w αφου βλεπω διαφορα στην ωρα των screenshoots ) με 10 εξωτερικη και ζητηση 22 μεσα. Πως θερμανθηκε ο χωρος; Με 160w;

Σε φάση συντήρησης γίνονται η μετρήσεις και ο κάθε χώρος έχει διαφορετικές απαιτήσεις . 

13 ώρες πριν, smav82 είπε

Κανονικά δεν Έπρεπε να το ανοίξεις καθόλου με τέτοια εσωτερική και τέτοια ζήτηση  δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα. Ο λόγος που έκαψε  τόσο πολύ είναι τα on off. Σε 20 τετραγωνικά με ζητούμενη 22 ,εξωτερική 10 και εσωτερική 17 το 9αρι daikin καίει 1,5 kw  

To πολύ πως το ορίζεις ; Δε μπορούμε να συγκρίνουμε διαφορετικούς χώρους  αλλά και πάλι ο @fotisdra είπε ότι έκαψε   2.45 kw σε 9 ώρες λειτουργία που πολύ μπακαλίστικα μπορούμε να πούμε ότι είχε μια κατανάλωση 272 watts/h  για τις απαιτήσεις του χώρου του . 
 

8 ώρες πριν, juneman είπε

Χθές ήμουν σε ένα φιλικό σπίτι κ είχε ένα  Mitsubishi MSZ/MUZ HJ50VA 18αρι. Στους 23 βαθμούς έκαιγε 330w σχεδόν όλο το βράδυ που έκατσα εκεί όσες φορές γιατί είχε στην πρίζα μετρητή. 

Η κατανάλωση επηρεάζεται απο τις απαιτήσεις του χώρου . Βάλε το μοντέλο αυτό σε ένα χώρο με καλύτερες μονώσεις θα δεις ακόμα μικρότερες καταναλώσεις . Βάλτο σε ένα άλλο χώρο με χειρότερες μονώσεις θα δεις μεγαλύτερες καταναλώσεις . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, argitt είπε

Στο πατρικό μου παίζει μπάλα ένα mitsubishi msh-18rv μοντέλο 2003 και εννοείται είναι on-off...Τι κατανάλωση παίζει;;;Γύρω στα 2000 watts η περισσότερο;;;

Όταν δουλεύει ο συμπιεστή τραβάει 2000 watts . Το πόσο καίει έχει να κάνει καθαρά με τις απαιτήσεις του δικού σου χώρου . Μόνο με μετρητή κατανάλωσης μπορείς να το δεις αυτό . 
Το χειρότερο σενάριο είναι 2kw την ώρα αν υποθέσουμε ότι για μία ώρα το συμπιεστής δεν θα σταματήσει ποτέ . 

1 ώρα πριν, SM81 είπε

Εγώ πλέον πιστεύω πως επικρατεί μια υπερβολή όσον αφορά το πόσα btu χρειάζεται κάποιος χώρος και τελικά αγοράζουμε όλοι μηχανήματα μεγαλύτερα από αυτά που πρέπει. Κρίνοντας από την δικιά μου περίπτωση , που θεωρητικά το atxc60b είναι μέχρι 45 τμ , βλέπω ότι με τον διάδρομο και το απέναντι ακριβώς δωμάτιο ο συνολικός χώρος είναι πάνω από 60τμ, τον οποίο ζεσταίνει άνετα στους 23.5 με ζητουμενη 24 στην χαμηλή ταχύτητα. Πιστεύω πως αν ο χώρος ήταν καθαρά 45 θα ειχα και εγώ φαινομενα on off.

Απο την στιγμή που δεν υπάρχει μελέτη απωλειών χώρου αγοράζουμε μηχανήματα στο περίπου και για να αποφύγουμε  το χειρότερο σενάριο , δηλαδή να μην μας καλύπτει το κλιματιστικό , τουλάχιστον εγώ προτείνω κάτι μεγαλύτερο για να είμαστε σίγουροι  και δεν το ρισκάρω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Το fujitsu που ήρθε σήμερα είναι made in Thailand. 

Γιατί το προηγούμενο τί ήταν; 😉

4 ώρες πριν, grizos είπε

25 daikin sensira αυτή την φορά μετά απο πειραματισμούς το γράφημα είναι χωρίς αψυχολόγητα ον οφ , ο χώρος έχει πιάσει την ζητούμενη θερμοκρασία 22 βαθμων το μηχανημα έχει πέσει στο μινιμουμ των βατ που μπορει να δώσει και τα οφ τα κρινω λογικα, η εκινηση γίνεται παλι απο 17 εσωτερικη με ζητουμενη 22 αυτη την φορα και εξωτερικες υψηλοτερες , χαρακτηριστικο των ον οφ οτι ολα κρατανε περιπου 3 μιση λεπτα.......

image.png.64aef7f943600c5057c6193a3f98e1fd.png

Ξαναλέω ακόμη μία φορά ......καλό το 25 daikin sensira αλλα δεν ειναι ουτε25 srkzs-w.......

1750445423_Screenshot_2019-12-12-EnergyMonitor.png.f21d1be4e59cc8ba34382a6e8cc584f6.png

ουτε daisekai  5

image.png.df15c62d01f093c1058b16e5e8da5912.png

Οκ το daisekai με τον twin rotary συμπιεστή είναι άλλο level αλλά το Daikin το βλέπω σε πιο χαμηλά watts από το Mitsubishi άρα το τελευταίο έχει μπει σε χώρο που τα τραβάει τα watts για αυτό δεν βλέπεις on off.

3 ώρες πριν, SM81 είπε

Εγώ πλέον πιστεύω πως επικρατεί μια υπερβολή όσον αφορά το πόσα btu χρειάζεται κάποιος χώρος και τελικά αγοράζουμε όλοι μηχανήματα μεγαλύτερα από αυτά που πρέπει. Κρίνοντας από την δικιά μου περίπτωση , που θεωρητικά το atxc60b είναι μέχρι 45 τμ , βλέπω ότι με τον διάδρομο και το απέναντι ακριβώς δωμάτιο ο συνολικός χώρος είναι πάνω από 60τμ, τον οποίο ζεσταίνει άνετα στους 23.5 με ζητουμενη 24 στην χαμηλή ταχύτητα. Πιστεύω πως αν ο χώρος ήταν καθαρά 45 θα ειχα και εγώ φαινομενα on off.

Αφού κάνει ζέστη ακόμα. Μετά τα Χριστούγεννα δίνει μια κατεβασιά.

Δυστυχώς με τα κλιματιστικά είναι περίεργη η φάση. Η απαίτηση να μας καλύπτουν κοντά στο πχ μηδέν που χάνουν 30-40% της απόδοσης, μας αναγκάζει να έχουμε μεγάλο κλιματιστικό τις υπόλοιπες ημέρες.

Ένας συνδυασμός θα ήταν πχ από 7 βαθμούς και πάνω ένα μικρό κλιματιστικό και από εκεί και κάτω πχ φυσικό αέριο.

Ή παίρνεις ένα 18αρι shorai και καθάρισες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιβεβαιώνω τα On off του Daikin , που όμως προέρχονται από τις μικρές απαιτήσεις του χώρου των 15τμ λόγω καλών εξωτερικών θερμοκρασιών . ΄Ολη τη νύχτα πάνω από 12C εξωτερική. Ζήτηση 22.

Μάλιστα δοκίμασα με eco και χωρίς όπου με eco με ζήτηση 22 διατηρούσε 21.5 και χωρίς 22.3 .

edit Quiet ανεμιστήρα και στις 2 περιπτώσεις.

Με eco ήταν πιο πυκνά τα on-off επιβεβαιώνοντας το γεγονός ότι η ζήτηση είναι μικρή ή/και το μηχάνημα δυνατό για τον συνδυασμό απωλειών/ζήτησης .

Daikin_LI.jpg.2b8fce9cd0bd3e366051ad3725c5451d.jpg

 

Ακόμα και έτσι , έκαψε λιγότερο από το Carrier (πάλι με ζήτηση 22, μέσα στον χώρο 21.5 περίπου) :

carrier

InkedScreenshot_2019-12-15-08-49-37-604_com.coolkit_LI.jpg.63588ab10d89aa6f38f9ebf5c6c1df96.jpgIMG_20191215_090807.jpg.70151409381cd9463f27874d590d6b90.jpg

daikin

Inked-Screenshot-2019-12-15-08-46-48-101

 

Την ίδια στιγμή, το Fujitsu σε 60τμ με ζήτηση 22 , έκαψε 2.6 :

Screenshot-2019-12-15-08-44-37-009-com-t

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Γιατί το προηγούμενο τί ήταν; 😉

Οκ το daisekai με τον twin rotary συμπιεστή είναι άλλο level αλλά το Daikin το βλέπω σε πιο χαμηλά watts από το Mitsubishi άρα το τελευταίο έχει μπει σε χώρο που τα τραβάει τα watts για αυτό δεν βλέπεις on off.

Αφού κάνει ζέστη ακόμα. Μετά τα Χριστούγεννα δίνει μια κατεβασιά.

Δυστυχώς με τα κλιματιστικά είναι περίεργη η φάση. Η απαίτηση να μας καλύπτουν κοντά στο πχ μηδέν που χάνουν 30-40% της απόδοσης, μας αναγκάζει να έχουμε μεγάλο κλιματιστικό τις υπόλοιπες ημέρες.

Ένας συνδυασμός θα ήταν πχ από 7 βαθμούς και πάνω ένα μικρό κλιματιστικό και από εκεί και κάτω πχ φυσικό αέριο.

Ή παίρνεις ένα 18αρι shorai και καθάρισες.

Στο quiet mode χωρίς eco το δοκίμασες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...