Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, grizos είπε

25 daikin sensira αυτή την φορά μετά απο πειραματισμούς το γράφημα είναι χωρίς αψυχολόγητα ον οφ , ο χώρος έχει πιάσει την ζητούμενη θερμοκρασία 22 βαθμων το μηχανημα έχει πέσει στο μινιμουμ των βατ που μπορει να δώσει και τα οφ τα κρινω λογικα, η εκινηση γίνεται παλι απο 17 εσωτερικη με ζητουμενη 22 αυτη την φορα και εξωτερικες υψηλοτερες , χαρακτηριστικο των ον οφ οτι ολα κρατανε περιπου 3 μιση λεπτα.......

image.png.64aef7f943600c5057c6193a3f98e1fd.png

Ξαναλέω ακόμη μία φορά ......καλό το 25 daikin sensira αλλα δεν ειναι ουτε25 srkzs-w.......

1750445423_Screenshot_2019-12-12-EnergyMonitor.png.f21d1be4e59cc8ba34382a6e8cc584f6.png

ουτε daisekai  5

image.png.df15c62d01f093c1058b16e5e8da5912.png

Αλλαζουμε srk25; To δικο μου ειναι προβληματικο! 😄. Δοκιμασα λιγο εχθες ρυθμισεις αλλα δεν καταφερα να το κανω να μην κλεινει. Θα το δοκιμασω παλι οταν θα εχει εξω κατω απο 5c να δω τι θα κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω είναι πολύ δυνατό μηχανήματα και στα κρύα θα δείξει την δύναμη του, σε μισή ώρα σε 20 τετραγωνικά δωμάτιο έχει πιάσει με τωρινές συνθήκες την ζητούμενη θερμοκρασία και μετά ουσιαστικά είναι σε συντήρηση.  Εχτές το βράδυ δούλευε σε εμένα εκεί κοντά στα 160 watt με auto και eco . Λογικά θα είχε και και on+off αλλά δεν τα καταλαβαίνεις στη αίσθηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, guzel είπε

Εγώ το δούλεψα σήμερα στους 23, κρύωνα με 22. Με 23 δουλεύει σε πιο μεγάλη σκάλα ο ανεμιστήρας του στο auto και διανέμει τη θερμοκρασία πιο ορθά 

Μου κόστισε + 1.5 KWh αυτή επιλογή μου για όλη την ημέρα 

Εγώ σταμάτησα να δουλέυω το auto και προτιμώ ανεμιστήρα σταθερά πάντα 2-3 σκάλα.οταν φτάνει την επιθυμητή θερμοκρασία στο auto,μετά από ένα χρονικό διάστημα πάει σε σούπερ αργό fan (και απίστευτα αθόρυβο), το οποίο μπορεί μεν να μου κρατάει το σαλόνι ζεστό αλλά στα δωμάτια πέφτει λίγο η θερμοκρασία.Με fan σταθερο,όταν φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία πάλι ρίχνει την ταχύτητα του ο ανεμιστήρας αλλά τόσο όσο να ζεσταίνει όλο το σπίτι (με λίγο παραπάνω κατανάλωση) και  ανακατεύετε καλύτερα ο αέρας άρα πιο σταθερή θερμοκρασία χώρου.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, c-max είπε

Αλλαζουμε srk25; To δικο μου ειναι προβληματικο! 😄. Δοκιμασα λιγο εχθες ρυθμισεις αλλα δεν καταφερα να το κανω να μην κλεινει. Θα το δοκιμασω παλι οταν θα εχει εξω κατω απο 5c να δω τι θα κανει.

Δεν είναι προβληματικό το μηχάνημά σου. Απλά είναι σε άλλον χώρο που έχει προφανώς μικρότερες απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

Ωραίος φίλε μου,την τσακωσα 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

Ο Καυκάς ενημερωτικά την έχει στα 16€.

https://www.kafkas.gr/proionta/ktiriakos-exoplismos/exypno-spiti/aftonoma-systimata-aftomatismou/elenchos-diacheirisi/diafora-proionta/tp-link-wi-fi-smart-plug-191705_191705

Επεξ/σία από turbakiasss
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SM81 είπε

Δοκίμασε με eco + quiet στους 23 και μετά στους 24.

Δεν έχει νόημα. Απλά όσο πιο πολύ ζήτηση έχω ή/και περισσότερες απώλειες λόγω περισσότερου κρύου έξω, τόσο λιγότερα on-off θα βλέπουμε μέχρι ένα σημείο όπου δεν θα έχουμε καθόλου.

1 λεπτό πριν, turbakiasss είπε

Ο Καυκάς ενημερωτικά την έχει στα 16€.

https://www.kafkas.gr/proionta/ktiriakos-exoplismos/exypno-spiti/aftonoma-systimata-aftomatismou/elenchos-diacheirisi/diafora-proionta/tp-link-wi-fi-smart-plug-energy-monitor-191706_191706/

28,73€ τη βλέπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχει νόημα. Απλά όσο πιο πολύ ζήτηση έχω ή/και περισσότερες απώλειες λόγω περισσότερου κρύου έξω, τόσο λιγότερα on-off θα βλέπουμε μέχρι ένα σημείο όπου δεν θα έχουμε καθόλου.

https://www.kafkas.gr/proionta/ktiriakos-exoplismos/exypno-spiti/aftonoma-systimata-aftomatismou/elenchos-diacheirisi/diafora-proionta/tp-link-wi-fi-smart-plug-energy-monitor-191706_191706/

28,73€ τη βλέπω.

Έχεις δίκιο, είναι η hs100! Έβαλα το λινκ μόλις. Δεν ξέρω τι διαφορές έχουν μεταξύ τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Πανομοιoτυπη συμπεριφοα εχv δει και εγω στο 9αρι της daikin, Σε χωρο 12.5τ.μ. δοκιμασα low fan , quiet fan, eco, ρυθμιση θερμοκρασιας 21-22-23. Θερμοκρασια εξω γυρω στους 12-13C. Δεν δοκιμασα την περσιδα σε λιγο πιο οριζοντια θεση (σχεδov καθετα ηταν).

Δοκίμασες φαν στην 2η σκάλα ? Το haier μου σε χωρο 11 τετρ ειναι η μόνη σκάλα που  τελικά δεν κάνει ον οφ ,ζήτηση 21 και εξωτερική 11-12 ,εσωτερική 18 ,κάτι ,auto quiet ανοιγοκλείνει συνεχώς ,στην 2η οχι ,βέβαια υπερθερμενει λιγο απο 21 ανεβαίνει 22,5 και ο θόρυβος ειναι παραπάνω αλλα ον οφ δεν κάνει 

6 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Ο Καυκάς ενημερωτικά την έχει στα 16€.

Οχι ρε γ@μωτο ,μπορώ να ακυρώσω της cosmote?

οχι δεν την θέλω ειναι το παλιότερο μοντέλο 

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Έχεις δίκιο, είναι η hs100! Έβαλα το λινκ μόλις. Δεν ξέρω τι διαφορές έχουν μεταξύ τους. 

Η 100 δεν μετράει καταναλώσεις.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

Θα γίνει της μέτρησης!!! Είναι ωραίος μετρητής , καλή ποιότητα, ανταποκρίνεται σωστά ωστόσο η εφαρμογή χρειάζεται εμπλουτισμό. Εγώ θα ήθελα να βλέπω και volts και amperes και γραφήματα! Πολλά ζητάω;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...