Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, george1551 είπε

αν δεν μετρήσεις δεν μπορείς να βγάλεις άκρη ,  αλλά μπορείς να αλλάξεις την φάση που τροφοδοτείς τα κλιματιστικά αν φοβάσαι μην πάρεις το δικό σου στο χέρι από τις αυξομειώσεις αν και δεν ξέρω πόσο πολύ παίζει η τάση σου. γιατί αν μου πεις 210 -230 βολτ  τότε δεν τρέχει τίποτα.

220-230 βλέπω στιγμιαία και 218-219. Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί το άλλο διαμέρισμα δεν πέφτει κάτω από 228-229V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/1/2020 στις 2:24 ΜΜ, gmenex είπε

Να ρωτήσω και εγώ κάτι...  Γενικά έχω καταλήξει εδώ και καιρό Στο TCL 412 από AlphaClima στα 415€και λόγω οικονομικών το έχω καθυστερήσει γιατί θα πρέπει να το πάρω μετρητής.  Είδα και εγώ που έγραψε ο συμforumιτης Αντώνης Τ. για τις προσφορές του Κοτσόβολου που έχει για τα Toshiba πλέον με δωρεάν εγκατάσταση και άτοκο το πλάνο δόσεων και με έβαλε σε σκέψεις.Το 13άρι βγαίνει στο Site 735€ περίπου με παζάρι και στο κατάστημα ίσως πάει και πιο χαμηλά https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198904-toshiba-shorai-premium-13j2avrg-e-b13j2kvrg.

Το TCl θα πάει 415€ μαζί με την εγκατάσταση. https://www.alphaclimagr.gr/product/1409390/tcl-elite-plus-tac-12chsa-xa412-klimatistiko-r32-inverter.html?ref=bestprice.gr

Αξίζει η διαφορά των χρημάτων τόσο πολύ? 

1) Ότι ισχύει για το 24άρι ισχύει και για 13άρι? Δηλαδή είναι ίδιες οι αναλογίες κατανάλωσης?

2) Το wfi Μodule το βρήκα στα 65Ε υπάρχει και πιο φτηνά ή υπάρχει άλλη λύση συμβατού?

Δεν υπάρχουν αναλογίες στην κατανάλωση  ούτε μπορούμε να συγκρίνουμε καταναλώσεις . Μπορούμε να συγκρίνουμε τους βαθμούς απόδοσης του κάθε κλιματιστικού για να δούμε πιο καίει λιγότερο  .   
Όσο πιο μεγάλο το SCOP τόσο πιο οικονομικό στην θέρμανση είναι  και όσο πιο μεγάλο το SEER τόσο πιο οικονομικό στη ψύξη . 
SCOP SEER το Toshiba είναι ανώτερο απο το TCL .  Δεν θεωρώ τεράστια την διαφορά αλλά έχει διαφορά . Απο την άλλη το tcl  είναι κατα πολύ φθηνότερο . 

23 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Γι αυτο λενε οτι τα κλιματιστικα δεν κανουν για την βορεια Ελλαδα..!

Μια χαρά κάνουν . Αρκεί να επιλέξεις κατάλληλο μοντέλο για τις απαιτήσεις σου και τα κλιματολογικά δεδομένα . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Οι ενδεικτικές καταναλώσεις είναι σε διαφορετικά φορτία οπότε δεν μπορείς να τα συγκρίνεις.

Μόνο τα SEER/SCOP.

6500W είναι για 22άρι.

https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E.html

https://airsamoilis.gr/product/srk-src-63zr-w/

To 1o έχει την εγγύηση, το 2ο έχει την απόδοση.

Το 2ο προσοχή αν πας , να είναι το R32 μοντέλο μιας και η αντιπροσωπία μέχρι πρότινος έφερνε υβρίδιο ( R410 εξωτερική)

Στο συγκεκριμενο Mitsu εχουν πολλοι προβλημα με πλακετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Tassos77 είπε

@liakjim Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! Έφυγε η παραγγελία κι επιτέλους ξέγνοιασα.  

Τσάμπα έγραφα ανάλυση για Carrier GE και Inventor :P .  Με πρόλαβε ο liakjim . 

Καλορίζικα . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, skipperas είπε

Παίδες μια γρήγορη ερώτηση..

Έχω θέμα με ένα general electric 18αρι που έβαλα το καλοκαίρι.
Μέχρι και τον Σεπτέμβρη που το δούλευα στη ψύξη όλα καλά. Μέχρι που δοκίμασα αυτές τις μέρες για πρώτη φορά τη θέρμανση...όπου και παρατήρησα ότι έχει πρόβλημα καθώς δεν βγαίνει καθόλου αέρας (είτε κρύος είτε ζεστός). Το έχω αφήσει και αρκετή ώρα μηπως και καθυστερεί στην αρχή αλλά τίποτα.

Ήρθε τεχνικός και μου λέει είτε είναι θέμα φρέον είτε να χρειάζεται κάτι σαν reset στη πλακέτα γιάτι λέει συμβαίνει συχνά στα καινούργια. Παπατζιλίκια; Τι μπορεί να φταίει; Στη ψύξη δούλευε σωστά. Είναι δυνατόν να χαθεί το φρέον τόσο γρήγορα;

Και γιατί να μην είναι ο συμπιεστης ας πουμε; 

Σέρβις και γρήγορα, έχω βρεθεί στη θέση σου να ξέρεις, πανομοιότυπα συμπτώματα,  συμπιεστης είχε πάρει δρόμο.

Ειναι και άλλο ηλεκτρικό κύκλωμα στην εξ. Μοναδα, δε θυμάμαι τώρα, κάποια αντίσταση νομίζω σαν βαρκάκι. Αυτό το μέτρησε?

Εμενα βεβαια δε γυρνούσε καν η εξωτερικη μοναδα. Εγγύηση asap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

220-230 βλέπω στιγμιαία και 218-219. Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί το άλλο διαμέρισμα δεν πέφτει κάτω από 228-229V

IMG_20200108_150912.jpg.be321525263c26cf98a37c66cbe5770b.jpg

4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Στο συγκεκριμενο Mitsu εχουν πολλοι προβλημα με πλακετα.

Πολλοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Καλά εγώ το έχω στο γραφείο και σκέφτομαι αν θα το κλείσω και εσύ το κλείνεις σπίτι???

Ας το μόνιμα ανοιχτό, τουλάχιστον τώρα στις δύσκολες μέρες.

Αν φεύγεις πολύ συχνά βάζε το 17 όσο λείπεις και όταν γυρνάς 19-20.

Βασικά προσπαθείς να δουλέψεις το κλιματιστικό σου όπως δούλευες την κεντρική θέρμανση με πετρέλαιο γι αυτό το γονατίζεις.

Τα καλοριφέρ που είχαμε έπαιζαν μπαλίτσα με υπερδιαστασιολόγηση 300% και 400% και γι αυτό ζεσταίνουν στην 1 ώρα (πίνοντας τον κ.. τους)

Ισόγεια κατοικία 100 τμ και μεζονέτα 210 τετραγωνικά από πάνω και έχουμε καυστήρα 75.000 btu και είμαστε μεσαία περίπτωση.

Έχω δεί 110.000 btu λέβητα για μεζονέτα ~150 τ.μ. !!!

Από συζητήσεις με φίλους με μεγάλα σπίτια και πολλά AC τ'ανάβουν Οκτώβριο και το κλείνουν Απρίλιο.

Η επιβάρυνση είναι περίπου 40-50 ευρό το κλιματιστικό το μήνα. Έχουν 3-5 μονάδες και πληρώνουν όλη την σεζόν 600-800 απο 1500-2000 με πετρέλαιο.

Η υπερδιαστασιολόγηση της κεντρικής θέρμανσης στην Ελλάδα κατέστρεψε πολλές τσέπες . Τα περισσότερα κτίρια έχουν υπερδιαστασιολογημένα κεντρικά συστήματα θέρμανσης . Καίνε τα άντερα τους χωρίς λόγο  δυστυχώς . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, liakjim είπε

Ελπίζω να βγει καλό.

Λογικά θα είναι γιατί είναι φασόν haier.

 

Αυτό το έχουμε συζητήσει ξανά.  Φασόν δεν είναι . Ή τουλάχιστον δεν αποδεικνύει τίποτα ότι είναι φασόν . Όπως για όλα τα κλιματιστικά της αγοράς που κατα καιρούς λέτε για φασόν . Εκτός και αν έχετε έγκυρες πληροφορίες απο τις αντιπροσωπίες ή τις γραμμές παραγωγής . Μην βγάζετε αυθαίρετα και επιπόλαια συμπεράσματα . Τα συμπεράσματα στηρίζονται σε σαφέστατες αποδείξεις όχι σε ενδείξεις ή εικασίες . 

15 ώρες πριν, skipperas είπε

Παίδες μια γρήγορη ερώτηση..

Έχω θέμα με ένα general electric 18αρι που έβαλα το καλοκαίρι.
Μέχρι και τον Σεπτέμβρη που το δούλευα στη ψύξη όλα καλά. Μέχρι που δοκίμασα αυτές τις μέρες για πρώτη φορά τη θέρμανση...όπου και παρατήρησα ότι έχει πρόβλημα καθώς δεν βγαίνει καθόλου αέρας (είτε κρύος είτε ζεστός). Το έχω αφήσει και αρκετή ώρα μηπως και καθυστερεί στην αρχή αλλά τίποτα.

Ήρθε τεχνικός και μου λέει είτε είναι θέμα φρέον είτε να χρειάζεται κάτι σαν reset στη πλακέτα γιάτι λέει συμβαίνει συχνά στα καινούργια. Παπατζιλίκια; Τι μπορεί να φταίει; Στη ψύξη δούλευε σωστά. Είναι δυνατόν να χαθεί το φρέον τόσο γρήγορα;

Αν δεν βγάζει καθόλου αέρα και δεν δουλεύει η έξω μονάδα τότε κάλεσε την αντιπροσωπία να έρθει να το δεί . 
Σου αναβοσβήνει κάποιο λαμπάκι ρυθμικά στην μέσα μονάδα  ή βγάζει κάποιο κωδικό βλάβης  στην οθόνη του (αν έχει οθόνη ) ;

Φρέον μπορεί να χαθεί όταν δεν έχει γίνει σωστά μια εγκατάσταση  και υπάρχει διαρροή . Μπορεί να το χάσει την ίδια μέρα μπορεί να παρει και καιρό . Εξαρτάται το μέγεθος της διαρροής . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πολλοί;

Μια περιπτωση που γνωριζω προσωπικα, αλλη μια περιπτωση που γνωριζει η περιπτωση που γνωριζω προσωπικα και 3/8 στο σκρουτζ. Θες λιγοι? Λιγοι! Θες πολλοι? Πολλοι!
Το γλυκοκοιταζα κι εγω καποτε αλλα καλυτερα μακρια κι αγαπημενοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, makis89 είπε

Καλημέρα! Θέλω να βάλω ένα κλιματιστικό στον ενιαίο χώρο καθιστικό-κουζίνα-τραπεζαρία που φαίνεται στην εικόνα. Πόσα BTU στο περίπου θεωρείτε ότι χρειάζεται; Συνολικά είναι γύρω στα 40 τετραγωνικά ο χώρος αυτός, ενώ όλο το σπίτι έχει καινούρια αλουμίνια/διπλά τζάμια και μόνωση και είναι σε 4ο όροφο με πλάκα από πάνω. Αρχικά θα χρησιμοποιηθεί και για ψύξη και θέρμανση, αλλά αργότερα θα μπεί και φυσικό αέριο. Φαντάζομαι το ιδανικό ίσως είναι να έμπαιναν δύο μικρά, αλλά λόγω του χώρου, το κλιματιστικό αναγκαστικά θα τοποθετηθεί στο καθιστικό. Στα 3 υπνοδωμάτια υπάρχουν ήδη 9άρια Inventor. Ευχαριστώ !

Document-page-001.jpg

18άρι σίγουρα . 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Μια περιπτωση που γνωριζω προσωπικα, αλλη μια περιπτωση που γνωριζει η περιπτωση που γνωριζω προσωπικα και 3/8 στο σκρουτζ. Θες λιγοι? Λιγοι! Θες πολλοι? Πολλοι!
Το γλυκοκοιταζα κι εγω καποτε αλλα καλυτερα μακρια κι αγαπημενοι.

Δεν είναι και εγκυρο στατιστικό δείγμα για να πούμε ότι το Mitsu είναι για τα πανηγύρια .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν είναι και εγκυρο στατιστικό δείγμα για να πούμε ότι το Mitsu είναι για τα πανηγύρια .

Δεν ειπε κανεις οτι ειναι για τα πανηγυρια.
Ουτε οτι ειναι εγκυρο το στατιστικο δειγμα.
Εγραψα τι ξερω απο τοτε που ηταν μια απο τις υποψηφιες αγορες μου.


Ανακαλω: Καποιοι εχουν αναφερει προβλημα με την πλακετα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...