Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, alan boy είπε

Inventor ούτε να το σκέφτεσαι θα μιλάς κάθε εβδομάδα με το service και θα πληρώσεις την αξία του σε ρεύμα μόλις σε ενα-δυο χρονια. Shorai χωρίς πολλά πολλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, alan boy είπε

Δεν απάντησες για τις απώλειες σου.

Το εργαλείο πόσο δείχνει;

2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ο κύβος ερρίφθη. 

Επειδή το είχα κουράσει πολύ,  πήγα και μια βόλτα από το κατάστημα να τα δω από κοντά. Μερικες παρατηρήσεις.

To siesta της DAIKIN σε πλαστικά δε λέει και πολλά. Ομοίως το shorai , ομοίως το mirai κοκ.

Γενικώς κανένα δεν ειδα ιδιαιτέρως ποιοτικά σε άνοιγμα, κουμπωμα, αφή. Εξεπλάγην από την κατασκευή του future της GE , ίσως είναι πιο στιβαρο γιατί πρέπει να υποστηρίξει το βάρος της γυάλινης πρόσοψης.

Toshiba, daikin, ήταν και λίγο γαϊδουράκια αχ σχέση με τα υπόλοιπα. 

Εκμεταλλευόμενος κάποιους πόντους,  εκλεισα στα 383 ευρω εγκατεστημένο το 

Toshiba Mirai Plus 10TAVG-E/B10TKVG-E.

Κατέληξα εδώ γιατί:

1. Ελπίζω να ακουσω λιγότερους θορυβους από την εσωτερική μοναδα

2.  Eurovent το θεωρώ μια δικλείδα ασφαλείας ότι τα ανακοινωθέντα νούμερα είναι και αληθή.

3. Περιμένω να δω πως λειτουργεί ένα κλιματιστικό εταιρίας πρώτης γραμμής

4. Έχω δει 2 βλάβες σε φασόν Carrier, Inventor μεσα σε ένα χρόνο (οκ, το ινβερτορ δεν έχει τελεσιδικησει αλλά αν τόση φασαρία δεν είναι βλάβη θα απογοητευθω)

5. 7 χρόνια εγγύηση

Με χαλάει που δεν έχει wifi προς το παρόν.

Από κατανάλωση θα δείξει. Αν καίει σαν το omnia θα ειμαι οκ.

Κατανάλωση ψύξης δε με απασχολεί ιδιαίτερα.

 

Πολύ καλή τιμή. Ελπίζουμε να μην μας ξεχάσεις προσφέροντας κάποιο feedback.

ΥΓ Αν τα πλαστικά του Daikin και των Toshiba σου φαίνονται μέτρια, θα γελάσεις με τα πλαστικά από Inventor, carrier , Morris, Haier κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, liakjim είπε

Τρέχει μια προσφορά με παζάρι το Shorai Premium https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198907-toshiba-shorai-premium-24j2avrg-e-b24j2kvrg

1177€ εγκατεστημένο.

Συνδυάζει απόδοση και εγγύηση.

Πάντως έχεις μεγάλο χώρο .Βλέπω Άνδρο. Πόσες απώλειες έχεις ;  ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Το σπίτι που θα μπει το κλιματιστικό δεν είναι Ανδρο αλλά Βέροια. Το σπίτι ειναι σχετικά καινούριο κατασκευή 2008

Μου έβγαλε αυτο

5429.83Watt

 

4669.66KCal/h

 

77.57Watt/m2

 

66.71KCal/h/m2

Επεξ/σία από alan boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alan boy είπε

Το σπίτι που θα μπει το κλιματιστικό δεν είναι Ανδρο αλλά Βέροια. Το σπίτι ειναι σχετικά καινούριο κατασκευή 2008

Μου έβγαλε αυτο

5429.83Watt

4669.66KCal/h

77.57Watt/m2

66.71KCal/h/m2

Μήπως να δεις κάτι μικρότερο? Με βάση τις απώλειες είσαι για 14αρι, οπότε εγώ δεν θα πήγαινα σε κάτι παραπάνω από 18.000 btus για να έχω και λίγο περιθώριο τον χειμώνα με τα κρύα να με καλύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα το σπίτι είναι 113 τετραγωνικά. Στη φόρμα έβαλα 70.Οπότε καλό είναι να μπει 24 αρι. Εννοείται δεν ζητάω να ζεστενει όλο το σπίτι. Αλλά να κάνει ότι μπορεί 

Επεξ/σία από alan boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλοι καλοί, τι συμπεράσματα βγαζουμε από αυτό εδώ?

 

 

SmartSelect_20200112-005505_Chrome.jpg

 

Βασικά με κάποια κονβερτερς στο δίκτυο βρήκα ότι τα 10005watt ή 8604.95kcal/h αντιστοιχούν σε 34138btu.

Υπάρχει στον ενιαιο 18.000, στο ένα υπνοδωμάτιο ένα 9.000 κ οσονούπω θα μπορεί και το mirai στο άλλο υπνοδωμάτιο. 

Ητοι συνολικά 38000 btu συνολικά που φαίνεται να υπερκαλύπτουν τη ζητηση.

Το ερώτημα μου είναι:

Σε ένα σπίτι όπου κάθε δωμάτιο έχει το κλιματιστικό του κ παίζουν όλα 24/7 είναι προτιμότερο να είναι οι πόρτες των δωματιων ανοιχτές ή καθείς χώρος να είναι απομονωμένος?

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ενιαιος χωρος?
Τι επιθυμητη εχεις βαλει?

 Συνολικά το σπίτι,  έπρεπε να κάνω για κάθε χώρο ξεχωριστό? 92τμ, επιθυμητή 21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, RAS18 είπε

Inventor ούτε να το σκέφτεσαι θα μιλάς κάθε εβδομάδα με το service και θα πληρώσεις την αξία του σε ρεύμα μόλις σε ενα-δυο χρονια. Shorai χωρίς πολλά πολλά 

Τρομακτική παραπληροφόρηση και καταστροφολογία

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, alan boy είπε

Κοίτα το σπίτι είναι 113 τετραγωνικά. Στη φόρμα έβαλα 70.Οπότε καλό είναι να μπει 24 αρι. Εννοείται δεν ζητάω να ζεστενει όλο το σπίτι. Αλλά να κάνει ότι μπορεί 

Κοίτα, δεν ξέρω αν θα σε καλύψει το shorai που τρέχει σε προσφορά . Στη Βέροια κάνει κρύο, το κλιματιστικό θα χάνει το 30%. Όχι για όλο το σπίτι που έτσι και αλλιώς είναι λάθος η λογική του ενός μηχανήματος. Για 70τμ πιστεύω ότι θα είναι πάλι οριακό .

Εδώ του Shorai

Screenshot-2.png.e06b25f6a9f994ec5ee7121195578cfc.png

Με λίγα λόγια αν ο χώρος θα ζητήσει πχ 5.5KW θερμική ενέργεια που λες, τότε στους 0C που το Shorai έχει 70% capacity, τότε το 24άρι θα έχει 0.7*8=5.6. Οριακό. Αν πάει παρακάτω πχ -5?

Έτσι θα πρότεινα τα εξής:

Μελέτη με μηχανολόγο μηχανικό για σωστή εύρεση των θερμικών απωλειών και αγορά μηχανημάτων ανά χώρο.

Αν δεν θες, τότε σκεφτόμουν να σου προτείνω το haier tundra green το οποίο έχει capacity κοντά στο 8kw στους μηδέν.

IMG_20200112_054132.jpg.108b24dab9a1009af917505f55f79110.jpg

Όμως πιθανότατα να προκαλέσει υπερθέρμανση στον χώρο που θα μπει, εκτός αν είναι ενιαίος.

Ή ρισκάρεις, αγοράζεις το shorai και είσαι έτοιμος για δοκιμές. Αν όντως δεν θα σε καλύπτει να έχεις backup στις πολύ κρύες νύχτες πχ καυστήρα ή αγορά και άλλου/άλλων μηχανημάτων.

Καταλαβαίνεις ότι τα ανωτέρω βασίζονται σε ένα εργαλείο πασπαρτου, σε εσένα που μπορεί να κάνεις λάθος, σε εμένα που είμαι άσχετος οπότε μπορεί να υπάρχει μικρή ή μεγάλη απόκλιση από το ιδανικό. Για αυτό καλύτερα με μελέτη. Αλλιώς πάμε στο περίπου .

6 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Φίλοι καλοί, τι συμπεράσματα βγαζουμε από αυτό εδώ?

SmartSelect_20200112-005505_Chrome.jpg

Βασικά με κάποια κονβερτερς στο δίκτυο βρήκα ότι τα 10005watt ή 8604.95kcal/h αντιστοιχούν σε 34138btu.

Υπάρχει στον ενιαιο 18.000, στο ένα υπνοδωμάτιο ένα 9.000 κ οσονούπω θα μπορεί και το mirai στο άλλο υπνοδωμάτιο. 

Ητοι συνολικά 38000 btu συνολικά που φαίνεται να υπερκαλύπτουν τη ζητηση.

Το ερώτημα μου είναι:

Σε ένα σπίτι όπου κάθε δωμάτιο έχει το κλιματιστικό του κ παίζουν όλα 24/7 είναι προτιμότερο να είναι οι πόρτες των δωματιων ανοιχτές ή καθείς χώρος να είναι απομονωμένος?

Υπόψη ότι τα BTUs των κλιματιστικών αναφέρονται στους 20εσωτερικη και 7 εξωτερική.

Στους πχ 22 μέσα και 0 έξω, θα πρέπει να κοιτάξεις τους πίνακες του capacity που μπορεί το 18αρι να δίνει 13 και τα 9αρια 6.5, δλδ αθροιστικά 26000btus , οπότε δεν θα σε καλύπτουν με τίποτα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Κοίτα, δεν ξέρω αν θα σε καλύψει το shorai που τρέχει σε προσφορά . Στη Βέροια κάνει κρύο, το κλιματιστικό θα χάνει το 30%. Όχι για όλο το σπίτι που έτσι και αλλιώς είναι λάθος η λογική του ενός μηχανήματος. Για 70τμ πιστεύω ότι θα είναι πάλι οριακό .

Εδώ του Shorai

Screenshot-2.png.e06b25f6a9f994ec5ee7121195578cfc.png

Με λίγα λόγια αν ο χώρος θα ζητήσει πχ 5.5KW θερμική ενέργεια που λες, τότε στους 0C που το Shorai έχει 70% capacity, τότε το 24άρι θα έχει 0.7*8=5.6. Οριακό. Αν πάει παρακάτω πχ -5?

Έτσι θα πρότεινα τα εξής:

Μελέτη με μηχανολόγο μηχανικό για σωστή εύρεση των θερμικών απωλειών και αγορά μηχανημάτων ανά χώρο.

Αν δεν θες, τότε σκεφτόμουν να σου προτείνω το haier tundra green το οποίο έχει capacity κοντά στο 8kw στους μηδέν.

IMG_20200112_054132.jpg.108b24dab9a1009af917505f55f79110.jpg

Όμως πιθανότατα να προκαλέσει υπερθέρμανση στον χώρο που θα μπει, εκτός αν είναι ενιαίος.

Ή ρισκάρεις, αγοράζεις το shorai και είσαι έτοιμος για δοκιμές. Αν όντως δεν θα σε καλύπτει να έχεις backup στις πολύ κρύες νύχτες πχ καυστήρα ή αγορά και άλλου/άλλων μηχανημάτων.

Καταλαβαίνεις ότι τα ανωτέρω βασίζονται σε ένα εργαλείο πασπαρτου, σε εσένα που μπορεί να κάνεις λάθος, σε εμένα που είμαι άσχετος οπότε μπορεί να υπάρχει μικρή ή μεγάλη απόκλιση από το ιδανικό. Για αυτό καλύτερα με μελέτη. Αλλιώς πάμε στο περίπου .

Υπόψη ότι τα BTUs των κλιματιστικών αναφέρονται στους 20εσωτερικη και 7 εξωτερική.

Στους πχ 22 μέσα και 0 έξω, θα πρέπει να κοιτάξεις τους πίνακες του capacity που μπορεί το 18αρι να δίνει 13 και τα 9αρια 6.5, δλδ αθροιστικά 26000btus , οπότε δεν θα σε καλύπτουν με τίποτα.

Ναι υπάρχει επιδαπεδια θέρμανση . Απλά σκέφτομαι αφού θα γίνει η αγορά κλιματιστικου να μπει ένα μηχάνημα που να μπορεί να κάνει και θέρμανση του χώρου. Και επειδή το σπίτι θα νοικιάστει και δεν ξέρω πως θα το δουλεύει ο καθένας θα ήθελα το κλιματιστικό να έχει κάποιες δυνατότητες και στη θέρμανση του χώρου όσο γίνεται αυτό. 

Πάντως το ινβεντορ με τη 10ετη εγγύηση είναι δέλεαρ 

Επεξ/σία από alan boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, alan boy είπε

Ναι υπάρχει επιδαπεδια θέρμανση . Απλά σκέφτομαι αφού θα γίνει η αγορά κλιματιστικου να μπει ένα μηχάνημα που να μπορεί να κάνει και θέρμανση του χώρου. Και επειδή το σπίτι θα νοικιάστει και δεν ξέρω πως θα το δουλεύει ο καθένας θα ήθελα το κλιματιστικό να έχει κάποιες δυνατότητες και στη θέρμανση του χώρου όσο γίνεται αυτό. 

Πάντως το ινβεντορ με τη 10ετη εγγύηση είναι δέλεαρ 

Εννοείται ότι η δεκαετής άνευ όρων εγγύηση είναι σημαντική και αφού θα πληρώνει άλλος το ρεύμα γιατί όχι ινβεντορ; 😁

Τουλάχιστον προτίμησε το καλό μοντέλο τους δηλαδή το nemesis pro.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, RAS18 είπε

Πoια είναι η παραπληροφόρηση, ότι το 24αρι inventor θα λειτουργεί σαν on/off; 

Το να ισχυρίζεσαι ότι το κάνω πιο εύκολα on-off από τα πρωτοκλασάτα inventer =κάθε εβδομάδα καλώ το service, όσο και να το κάνεις, είναι ο ορισμός της παραπληροφόρησης και της καταστροφολογιας.

edit

Αναρωτιόμουν τι το έπιασε το Fujitsu και έκανε απόψυξη 8:20 για 6' το πρωί με ντάλα ήλιο:

1579514747_Annotation2020-01-12112909.png.170f4808f69d0b7200ff23a5702ec21b.png

μέχρι που είδα τα μετεωρολογικά στοιχεία :

image.png.0d5b22a1482dbe438125ed919051b1a5.png

Το πρωί είχαμε το χαμηλότερο σημείο θερμοκρασίας και γενικά πολύ κοντά το σημείο δρόσου με 98% υγρασία όλη τη νύχτα. Σχεδόν κορεσμό.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...