Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, RAS18 είπε

...Αν θέλεις κλιματιστικό ψάξε σοβαρή εταιρεία: Toshiba, Fujitsu, Daikin 

- Αν και οι τρεις αυτές εταιρίες, είναι οι πλέον και οι μόνες σοβαρές εταιρίες κατασκευής κλιματιστικών, γιατί στην Ιαπωνία, υπάρχουν τουλάχιστον άλλες 3-4 εταιρίες με υψηλότερες ή πολύ υψηλότερες πωλήσεις από τη μία από αυτές; (και στην ντόπια και στη διεθνή αγορά)

- Γιατί η μία από αυτές τις εταιρείες που αναγράφεις έχει διπλάσιες (σχεδόν) πωλήσεις από την μία και υπέρ-τριπλάσιες από την άλλη εκ των τριών αυτών εταιριών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, filipN είπε

- Αν και οι τρεις αυτές εταιρίες, είναι οι πλέον και οι μόνες σοβαρές εταιρίες κατασκευής κλιματιστικών, γιατί στην Ιαπωνία, υπάρχουν τουλάχιστον άλλες 3-4 εταιρίες με υψηλότερες ή πολύ υψηλότερες πωλήσεις από τη μία από αυτές; (και στην ντόπια και στη διεθνή αγορά)

- Γιατί η μία από αυτές τις εταιρείες που αναγράφεις έχει διπλάσιες (σχεδόν) πωλήσεις από την μία και υπέρ-τριπλάσιες από την άλλη εκ των τριών αυτών εταιριών;

Μιλας με γριφους γεροντα...😁

Ενταξει, η Τοσιμπα  δεν εχει μεγαλο μεριδιο αγορας στην Ιαπωνια αλλα αυτο απο μονο του δεν ξερουμε αν λεει κατι.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Μιλας με γριφους γεροντα...😁

Ενταξει, η Τοσιμπα  δεν εχει μεγαλο μεριδιο αγορας στην Ιαπωνια αλλα αυτο απο μονο του δεν ξερουμε αν λεει κατι.

Καταρχήν, δεν είναι σίγουρο ότι μίλησα για την Toshiba.

- Εάν πιστεύεις ότι αυτό δεν λέει κάτι, ειδικά για την Ιαπωνία, τότε οφείλεις να μας ενημερώσεις με σαφή επιχειρήματα ποια είναι τα ασφαλή κριτήρια για μια δίκαιη και όχι αυθαίρετη κατάταξη των εταιριών κατασκευής κλιματιστικών.

- Πάντως δεν νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί μια εταιρία που έχει τις υψηλότερες τιμές στην Ιαπωνία (μέσος όρος) και πουλά 6.000.000 κομμάτια κλιματιστικά σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, με μια άλλη που αν και πουλά φτηνότερα (μέσος όρος) δεν φτάνει καν τα 2.000.000 κομμάτια το ίδιο διάστημα... Είμαι όμως έτοιμος να αλλάξω γνώμη, αν ακούσω κάποια τεκμηριωμένα επιχειρήματα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέτε και σε μας που είμαστε αδαείς για τις τιμές τις πωλήσεις τα κομμάτια και όλα αυτά τα σχετικά  που λέτε με ονόματα για να μάθουμε τίποτα , μιας και αυτός είναι ο ρόλος μιας συζήτησης να μαθαίνουμε και κάτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, filipN είπε

- Αν και οι τρεις αυτές εταιρίες, είναι οι πλέον και οι μόνες σοβαρές εταιρίες κατασκευής κλιματιστικών, γιατί στην Ιαπωνία, υπάρχουν τουλάχιστον άλλες 3-4 εταιρίες με υψηλότερες ή πολύ υψηλότερες πωλήσεις από τη μία από αυτές; (και στην ντόπια και στη διεθνή αγορά)

- Γιατί η μία από αυτές τις εταιρείες που αναγράφεις έχει διπλάσιες (σχεδόν) πωλήσεις από την μία και υπέρ-τριπλάσιες από την άλλη εκ των τριών αυτών εταιριών;

Παρακαλώ, link με πωλησεις κλιματιστικων στην Ιαπωνια ανα μαρκα, για να ενημερωθουμε και εμεις.

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε λέτε και σε μας που είμαστε αδαείς για τις τιμές τις πωλήσεις τα κομμάτια και όλα αυτά τα σχετικά  που λέτε με ονόματα για να μάθουμε τίποτα , μιας και αυτός είναι ο ρόλος μιας συζήτησης να μαθαίνουμε και κάτι 

Γιατί να σου απαντήσω εγώ, τι στιγμή που και εσύ μπορείς να βρεις το ίδιο εύκολα με εμένα τις ίδιες πληροφορίες στο διαδίκτυο; Γιατί από εκεί τις άντλησα πριν ένα χρόνο περίπου, δεν είναι νούμερα που βρήκα σε κάποιο δυσπρόσιτο γραφείο.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filipN είπε

Γιατί να σου απαντήσω εγώ, τι στιγμή που και εσύ μπορείς να βρεις το ίδιο εύκολα με εμένα τις ίδιες πληροφορίες στο διαδίκτυο; Γιατί από εκεί τις άντλησα πριν ένα χρόνο περίπου, δεν είναι νούμερα που βρήκα σε κάποιο δυσπρόσιτο γραφείο.

Σε ευχαριστώ για αυτή την απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, liakjim είπε

Κοίτα, δεν ξέρω αν θα σε καλύψει το shorai που τρέχει σε προσφορά . Στη Βέροια κάνει κρύο, το κλιματιστικό θα χάνει το 30%. Όχι για όλο το σπίτι που έτσι και αλλιώς είναι λάθος η λογική του ενός μηχανήματος. Για 70τμ πιστεύω ότι θα είναι πάλι οριακό .

Εδώ του Shorai

Screenshot-2.png.e06b25f6a9f994ec5ee7121195578cfc.png

Με λίγα λόγια αν ο χώρος θα ζητήσει πχ 5.5KW θερμική ενέργεια που λες, τότε στους 0C που το Shorai έχει 70% capacity, τότε το 24άρι θα έχει 0.7*8=5.6. Οριακό. Αν πάει παρακάτω πχ -5?

Έτσι θα πρότεινα τα εξής:

Μελέτη με μηχανολόγο μηχανικό για σωστή εύρεση των θερμικών απωλειών και αγορά μηχανημάτων ανά χώρο.

Αν δεν θες, τότε σκεφτόμουν να σου προτείνω το haier tundra green το οποίο έχει capacity κοντά στο 8kw στους μηδέν.

IMG_20200112_054132.jpg.108b24dab9a1009af917505f55f79110.jpg

Όμως πιθανότατα να προκαλέσει υπερθέρμανση στον χώρο που θα μπει, εκτός αν είναι ενιαίος.

Ή ρισκάρεις, αγοράζεις το shorai και είσαι έτοιμος για δοκιμές. Αν όντως δεν θα σε καλύπτει να έχεις backup στις πολύ κρύες νύχτες πχ καυστήρα ή αγορά και άλλου/άλλων μηχανημάτων.

Καταλαβαίνεις ότι τα ανωτέρω βασίζονται σε ένα εργαλείο πασπαρτου, σε εσένα που μπορεί να κάνεις λάθος, σε εμένα που είμαι άσχετος οπότε μπορεί να υπάρχει μικρή ή μεγάλη απόκλιση από το ιδανικό. Για αυτό καλύτερα με μελέτη. Αλλιώς πάμε στο περίπου .

Υπόψη ότι τα BTUs των κλιματιστικών αναφέρονται στους 20εσωτερικη και 7 εξωτερική.

Στους πχ 22 μέσα και 0 έξω, θα πρέπει να κοιτάξεις τους πίνακες του capacity που μπορεί το 18αρι να δίνει 13 και τα 9αρια 6.5, δλδ αθροιστικά 26000btus , οπότε δεν θα σε καλύπτουν με τίποτα.

Κοίτα γενικά στην Αττική (Μεσογεια) κάτω από 7 εξωτερική είναι ελάχιστες μέρες το χειμώνα. 

Όμως επειδή είμαι της λογικής προσέχω για να έχω ή αγγλιστί better be safe than sorry, σκέφτομαι για του χρόνου να ακουμπήσω στη θέση του 18αριου ενα καλό 24αρι.

Από εκεί κ πέρα, τελικά τι είναι προτιμότερο, ανοικτές πόρτες, η κλειστές και το κλιματιστικό να ασχολείται με τα του χώρου?

Η μήπως καλύτερα όλα ανοικτά, κ ρύθμιση των τριών τέτοια ώστε όλα να έχουν την ίδια θερμοκρασία αέρα εξόδου?

Ρωτώ γιατί έχω την εντύπωση ότι το 9αρι στο δωμάτιο καλοπερναει όταν το τογιο στο σαλόνι λειτουργεί και έχω τις πόρτες ανοιχτές.

 

Λάθος παράθεση παιδιά σορυ.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipN είπε

- Αν και οι τρεις αυτές εταιρίες, είναι οι πλέον και οι μόνες σοβαρές εταιρίες κατασκευής κλιματιστικών, γιατί στην Ιαπωνία, υπάρχουν τουλάχιστον άλλες 3-4 εταιρίες με υψηλότερες ή πολύ υψηλότερες πωλήσεις από τη μία από αυτές; (και στην ντόπια και στη διεθνή αγορά)

- Γιατί η μία από αυτές τις εταιρείες που αναγράφεις έχει διπλάσιες (σχεδόν) πωλήσεις από την μία και υπέρ-τριπλάσιες από την άλλη εκ των τριών αυτών εταιριών;

Πάρε τηλέφωνο στην Ιαπωνία να ρωτήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, filipN είπε

Καταρχήν, δεν είναι σίγουρο ότι μίλησα για την Toshiba.

- Εάν πιστεύεις ότι αυτό δεν λέει κάτι, ειδικά για την Ιαπωνία, τότε οφείλεις να μας ενημερώσεις με σαφή επιχειρήματα ποια είναι τα ασφαλή κριτήρια για μια δίκαιη και όχι αυθαίρετη κατάταξη των εταιριών κατασκευής κλιματιστικών.

- Πάντως δεν νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί μια εταιρία που έχει τις υψηλότερες τιμές στην Ιαπωνία (μέσος όρος) και πουλά 6.000.000 κομμάτια κλιματιστικά σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, με μια άλλη που αν και πουλά φτηνότερα (μέσος όρος) δεν φτάνει καν τα 2.000.000 κομμάτια το ίδιο διάστημα... Είμαι όμως έτοιμος να αλλάξω γνώμη, αν ακούσω κάποια τεκμηριωμένα επιχειρήματα!

 

40 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε λέτε και σε μας που είμαστε αδαείς για τις τιμές τις πωλήσεις τα κομμάτια και όλα αυτά τα σχετικά  που λέτε με ονόματα για να μάθουμε τίποτα , μιας και αυτός είναι ο ρόλος μιας συζήτησης να μαθαίνουμε και κάτι 

 

38 λεπτά πριν, CorumD είπε

Παρακαλώ, link με πωλησεις κλιματιστικων στην Ιαπωνια ανα μαρκα, για να ενημερωθουμε και εμεις.

 

34 λεπτά πριν, filipN είπε

Γιατί να σου απαντήσω εγώ, τι στιγμή που και εσύ μπορείς να βρεις το ίδιο εύκολα με εμένα τις ίδιες πληροφορίες στο διαδίκτυο; Γιατί από εκεί τις άντλησα πριν ένα χρόνο περίπου, δεν είναι νούμερα που βρήκα σε κάποιο δυσπρόσιτο γραφείο.

Εμενα δε μου λεει κατι χωρις να ειμαι ειδικος στα θεματα αγορας και χωρις να ξερω με τι κριτηρια αγοραζει ο μεσος Ιαπωνας καταναλωτης.
Το μονο που ειχα βρει παλαιοτερα σχετικα με τα μεριδια οικιακων κλιματιστικων της Ιαπωνικης αγορας συνοψιζονται στο παρακατω:


739571033_Screenshot_2020-01-12RoomAirConditionerMarketShareinJapan2015-HowmuchisitinTokyo(1).png.3711f855eaa2628b5fd62425cbe937c4.png

Ο  FillipN ισως να ξερει κατι παραπανω.

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τό ότι θα είχαμε και τα φανμποισμους στα κλιματιστικά με ξεπερνάει.

Σχετικά με made in Japan κλιματιστικά θα ήθελα να προσθέσω κάτι Chofu Sereno 15ετιας στο πατρικό μου που τα τωρινα daikin, toshiba, mitsu, Fuji μπροστά τους είναι για δάκρυα.

Μιλάμε για μηχανήματα να κανεις μονόζυγο.

Κάθε εταιρία έχει κάτι να προσφέρει,  η daikin ας πουμε δίνει 2-3 Χρόνια εγγύηση.  Αν στα 7 χρόνια πεθάνει η πλακέτα μπορεί η αντικατάσταση να κοστίζει όσο ένα καινούριο Inventor.

Όπως επίσης οι 200 κιλοβατώρες το χρόνο παραπάνω είναι ας πουμε 40 ευρώ? 50? Σε 4 μήνες χειμώνα δηλ. 10-15 ευρώ το μήνα παραπάνω? 20?  

Όταν έχεις στην αγορά 500 και 600 παραπάνω χρειάζονται μπόλικο χειμώνες να αποσβέσεις. Στο μεταξύ μέχρι να αποσβέσεις πάει η εγγύηση έληξε προ πολλού,  η πριν λίγο καιρό και τρέμει το φυλλοκαρδι σου ενω ο άλλος έχει 4-5 Χρόνια ακόμη. 

Και ας μη κάθεται με το ντεσιμπελομετρο να ακούει συστολές διαστολες. Και ας μη πληρώνει 30 ευρώ για έξυπνη πρίζα για να κρατάει στατιστικά.

Έχω τογιοτομι που δεν είναι Japan, τρεις μετακομίσεις, 24/7 και είναι στα τέτοια του. 

Από carrier, inverter κάηκα πάντως.

By the way, έχωενα παλιο μερσεντες και ενα skoda. Από το Α στο Β με πάνε και τα δύο ευκολα. Ομως Αααλλη καβαλα το μερσεντες άλλη το σκοντα.

Όμως 150 ευρώ 10 πόντοι σωληνάκι βενζίνης στο μερσεντες, σωληνακι από τον κήπο στο σκοντα κ στα τέτοια του.

Έτσι παντου λοιπόν, κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις. Δεν έχει νόημα να μετράμε ποιο κλιματιστικό την έχει μεγαλύτερη.  Υπάρχουν αναγκες και προτεραιότητες.  Καθένας τις καλύπτει βασιζόμενος στο δικό του διαμορφωμενο σύνολο πεποιθήσεων και δυνατητων. Υπάρχει χώρος στην αγορά για όλους. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζεμένες ερωτήσεις προς κατόχους fujitsu κ ειδικότερα στο φίλο @liakjimπου τόσο με έχει βοηθήσει.. Υπάρχει τρόπος να αποφεύγω τα ψυχρά ρεύματα που νιώθω μερικές φορές; Η κατανάλωση τελικά είναι καλύτερη σε manual λειτουργία στροφών, η σε auto? Μερικές φορές έχω παρατηρήσει η εσωτερική μονάδα να δουλεύει κανονικά κ η εξωτερική να ακούγεται ίσα ίσα.. Σαν να κάνει defrost ένα πράγμα, ενώ δεν κάνει.. Τελικά οι περσιδες στη θέρμανση, είναι καλύτερα τέρμα κάτω, η κάπου ενδιάμεσα;

Ελπίζω να μην κούρασα πολύ.. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Κοίτα γενικά στην Αττική (Μεσογεια) κάτω από 7 εξωτερική είναι ελάχιστες μέρες το χειμώνα. 

Όμως επειδή είμαι της λογικής προσέχω για να έχω ή αγγλιστί better be safe than sorry, σκέφτομαι για του χρόνου να ακουμπήσω στη θέση του 18αριου ενα καλό 24αρι.

Από εκεί κ πέρα, τελικά τι είναι προτιμότερο, ανοικτές πόρτες, η κλειστές και το κλιματιστικό να ασχολείται με τα του χώρου?

Η μήπως καλύτερα όλα ανοικτά, κ ρύθμιση των τριών τέτοια ώστε όλα να έχουν την ίδια θερμοκρασία αέρα εξόδου?

Ρωτώ γιατί έχω την εντύπωση ότι το 9αρι στο δωμάτιο καλοπερναει όταν το τογιο στο σαλόνι λειτουργεί και έχω τις πόρτες ανοιχτές.

Λάθος παράθεση παιδιά σορυ.

Προσωπικά έχω χώρο και κλιματιστικό άρα κλειστές οι πόρτες. Είναι μεζονέτα όμως. Άλλοι τα έχουν όλα ανοιχτά. Δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ρωτώ γιατί έχω την εντύπωση ότι το 9αρι στο δωμάτιο καλοπερναει όταν το τογιο στο σαλόνι λειτουργεί και έχω τις πόρτες ανοιχτές.

Προσωπικά επειδή έχω σε 100 τμ σπίτι τρία κλιματιστικά ένα 18 και δύο 9 άρια εγώ έχω όλες τις πόρτες ανοιχτές και έχει σε όλο το σπίτι την ίδια θερμοκρασία και δείχνει ότι έτσι δε ζοριζονται και πολύ τα κλιματιστικά αλλά αλληλοκαλύπτονται

14 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

παρακατω:


739571033_Screenshot_2020-01-12RoomAirConditionerMarketShareinJapan2015-HowmuchisitinTokyo(1).png.3711f855eaa2628b5fd62425cbe937c4.png

Η haier φοράει συμπιεστές panasonic σε μερικά μοντέλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, filipN είπε

Καταρχήν, δεν είναι σίγουρο ότι μίλησα για την Toshiba.

- Εάν πιστεύεις ότι αυτό δεν λέει κάτι, ειδικά για την Ιαπωνία, τότε οφείλεις να μας ενημερώσεις με σαφή επιχειρήματα ποια είναι τα ασφαλή κριτήρια για μια δίκαιη και όχι αυθαίρετη κατάταξη των εταιριών κατασκευής κλιματιστικών.

- Πάντως δεν νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί μια εταιρία που έχει τις υψηλότερες τιμές στην Ιαπωνία (μέσος όρος) και πουλά 6.000.000 κομμάτια κλιματιστικά σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, με μια άλλη που αν και πουλά φτηνότερα (μέσος όρος) δεν φτάνει καν τα 2.000.000 κομμάτια το ίδιο διάστημα... Είμαι όμως έτοιμος να αλλάξω γνώμη, αν ακούσω κάποια τεκμηριωμένα επιχειρήματα!

για πιες εταιρίες αναφέρεσαι η είναι απλά για παράδειγμα οι αριθμοί?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...