Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το έχω σκεφτεί αυτό που λες. Ακραίο παράδειγμα ο @apostolisep3 που το tool του βγάζει 17KW και έχει Fujitsu των 9KW και καίει 1000W δλδ λιγότερο από τα μισά .

Σε εμένα όντως με το tool να λέει 8.2KW απώλειες για τον χώρο μου και το Fujitsu να μην πήγε πάνω από 900W. Συνήθως 600.

Άρα τα βγάζει υπερβολικά πολλά;

Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά όμως.

δεν ξερω αν ο κανονας των 17kw ισχυει σε ολες τις περιπτωσεις , θερμοκρασια υγρασια κλπ.

εχω παρατηρησει πολλες φορες οτι με 2-3 βαθμους π.χ εξω και υγρασια 80+ % το air condition να καιει 600-700w και αλλες φορες με τις ιδιες συνθηκες να καιει 500.

νομιζω οτι παιζουν αρκετοι περιβαλοντικοι παραγοντες ρολο στο τι θα καψει αλλα επι το πληστον η καταναλωση μου παιζει στα 700w στους 21-22 βαθμους το οποιο ΑΝ παρουμε τον κανονα των 17kw ειναι αρκετα εως πολυ καλο.

επαναλαμβανω οτι το σπιτι δεν εχει ΚΑΜΙΑ μονωση (ακουω τον απο πανω που παιζει fps) και ειναι 62τμ το σαλονι με 5 συνολικα πορτες παραθυρα οποτε και αρκετες απωλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

δεν ξερω αν ο κανονας των 17kw ισχυει σε ολες τις περιπτωσεις , θερμοκρασια υγρασια κλπ.

εχω παρατηρησει πολλες φορες οτι με 2-3 βαθμους π.χ εξω και υγρασια 80+ % το air condition να καιει 600-700w και αλλες φορες με τις ιδιες συνθηκες να καιει 500.

νομιζω οτι παιζουν αρκετοι περιβαλοντικοι παραγοντες ρολο στο τι θα καψει αλλα επι το πληστον η καταναλωση μου παιζει στα 700w στους 21-22 βαθμους το οποιο ΑΝ παρουμε τον κανονα των 17kw ειναι αρκετα εως πολυ καλο.

επαναλαμβανω οτι το σπιτι δεν εχει ΚΑΜΙΑ μονωση (ακουω τον απο πανω που παιζει fps) και ειναι 62τμ το σαλονι με 5 συνολικα πορτες παραθυρα οποτε και αρκετες απωλειες.

Αυτο λεω κι εγω. Οτι σε ενα χωρο με συνολικες απωλειες 5KW ενα 18αρι με ονομαστικη 5kw σπανια θα χρειστει να πιασει πανω απο 2,5 kw capacity και συνηθως θα συντηρει το χωρο με λιγοτερο απο 2kw και παντα αναλογως τις απωλειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

199014059_ftc35bcapacitytable.jpg.0abf02a16bbdb6b5455bba67cb4b0b05.jpg

Ήθελα να 'ξερα που τα ξετρυπώνεις όλα αυτα!!!

Έχεις και από το δικό μου το 25άρι; Ιδανικά από όλη την σειρά μιας και θα ήθελα να δω 18 και 24άρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αυτο λεω κι εγω. Οτι σε ενα χωρο με συνολικες απωλειες 5KW ενα 18αρι με ονομαστικη 5kw σπανια θα χρειστει να πιασει πανω απο 2,5 kw capacity και συνηθως θα συντηρει το χωρο με λιγοτερο απο 2kw και παντα αναλογως τις απωλειες.

Η σελίδα αυτη εμφανίζει τις θερμικές απώλειες που έχει ένας χώρος για να διατηρήσει την επιθυμητή θερμοκρασία που εμείς ορίζουμε στο ίδιο το πρόγραμμα.

Επειδή και μένα μου φαίνονται πολυ "τσιμπημένες" οι τιμές.. (σε σχέση με τα νούμερα / κατανάλωση που βλέπουμε οι υπόλοιποι στα σπίτια μας), μήπως ειναι οι μέγιστες θερμικές απώλειες που μπορεί να χρειαστεί ένας χώρος για να διατηρήσει μια θερμοκρασία? Και αν είναι οι μέγιστες,τότε το νούμερο σε παγωμένο π.χ. σπίτι  που  θα χρειάζεται θέρμανση(ώστε να φτάσει την επιθυμητη θερμοκρασία) και όχι διατήρηση θερμοκρασίας , θα χρειαστεί πολλαπλάσια ποσότητα θέρμανσης?

Με λίγα λόγια εάν έχεις 24/7 ανοιχτό το κλιματιστικο σε πχ 22C, το χειρότερο σενάριο θερμικών απωλειών είναι το νούμερο της σελίδας;

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Η σελίδα αυτη εμφανίζει τις θερμικές απώλειες που έχει ένας χώρος για να διατηρήσει την επιθυμητή θερμοκρασία που εμείς ορίζουμε στο ίδιο το πρόγραμμα.

Επειδή και μένα μου φαίνονται πολυ "τσιμπημένες" οι τιμές.. (σε σχέση με τα νούμερα / κατανάλωση που βλέπουμε οι υπόλοιποι στα σπίτια μας), μήπως ειναι οι μέγιστες θερμικές απώλειες που μπορεί να χρειαστεί ένας χώρος?

Μαλλον ειναι το worst case σεναριο για να εισαι καλυμμενος

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ήθελα να 'ξερα που τα ξετρυπώνεις όλα αυτα!!!

Έχεις και από το δικό μου το 25άρι; Ιδανικά από όλη την σειρά μιας και θα ήθελα να δω 18 και 24άρι;

image.png.fda110ec55e403f1aef74f65904a92ab.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Μαλλον ειναι το worst case σεναριο για να εισαι καλυμμενος

image.png.fda110ec55e403f1aef74f65904a92ab.png

Ε να τώρα.

Εκεί που είναι το daikin μου βγάζει 2,36KW.

Στον πίνακα βλέπουμε capacity με 0/22C 2.06KW, δηλαδή θα έπρεπε να είναι οριακό ή και ανεπαρκές, όταν στους 0 έξω με μέσα 22 ήταν έτσι :

Screenshot-43.png

 

ΥΓ Έχεις την καλοσύνη να σηκώσεις και τα 18,24?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Η σελίδα αυτη εμφανίζει τις θερμικές απώλειες που έχει ένας χώρος για να διατηρήσει την επιθυμητή θερμοκρασία που εμείς ορίζουμε στο ίδιο το πρόγραμμα.

Επειδή και μένα μου φαίνονται πολυ "τσιμπημένες" οι τιμές.. (σε σχέση με τα νούμερα / κατανάλωση που βλέπουμε οι υπόλοιποι στα σπίτια μας), μήπως ειναι οι μέγιστες θερμικές απώλειες που μπορεί να χρειαστεί ένας χώρος? Και αν είναι οι μέγιστες,τότε το νούμερο σε παγωμένο π.χ. σπίτι  που  θα χρειάζεται θέρμανση(να φτάσει την επιθυμητη θερμοκρασία) και όχι διατήρηση θερμοκρασίας , θα χρειαστεί πολλαπλάσια ποσότητα θέρμανσης?

Το εργαλείο αυτό σου δείχνει ποση ενέργεια χρειάζεται ένας χώρος για να φτάσει στη θερμοκρασία στόχο που έχεις θέση υπολογίζοντας τα επίπεδα μόνωσης και άλλων περιβαλλοντολογικων παραγόντων , δηλαδή σου λέει έχεις αυτές τις μονώσεις έχεις βάλει την τάδε θερμοκρασια άρα εγώ για να σε φτάσω εκεί θέλω τόση ενέργεια γι'αυτό λέμε ότι αν κάποιος βάλει πχ ένα κλιματιστικό μικρότερο δε θα μπορέσει ποτέ να φτάσει σε εκείνο το σημείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Το εργαλείο αυτό σου δείχνει ποση ενέργεια χρειάζεται ένας χώρος για να φτάσει στη θερμοκρασία στόχο που έχεις θέση υπολογίζοντας τα επίπεδα μόνωσης και άλλων περιβαλλοντολογικων παραγόντων , δηλαδή σου λέει έχεις αυτές τις μονώσεις έχεις βάλει την τάδε θερμοκρασια άρα εγώ για να σε φτάσω εκεί θέλω τόση ενέργεια γι'αυτό λέμε ότι αν κάποιος βάλει πχ ένα κλιματιστικό μικρότερο δε θα μπορέσει ποτέ να φτάσει σε εκείνο το σημείο 

Για να τη σηκωσει π.χ απο 15 στους 22 ναι.
Αλλα για να διατηρησει μετα χρειαζεται πολυ λιγοτερο.
Χρησιμοποιουμε πολυ λιγοτερα btu απο τις ονομαστικες για συντηρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το εργαλείο αυτό σου δείχνει ποση ενέργεια χρειάζεται ένας χώρος για να φτάσει στη θερμοκρασία στόχο που έχεις θέση υπολογίζοντας τα επίπεδα μόνωσης και άλλων περιβαλλοντολογικων παραγόντων , δηλαδή σου λέει έχεις αυτές τις μονώσεις έχεις βάλει την τάδε θερμοκρασια άρα εγώ για να σε φτάσω εκεί θέλω τόση ενέργεια γι'αυτό λέμε ότι αν κάποιος βάλει πχ ένα κλιματιστικό μικρότερο δε θα μπορέσει ποτέ να φτάσει σε εκείνο το σημείο 

Εγώ δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι είναι αυτό που αναφέρεις..

Π.χ. Ως θερμική απώλεια, ορίζεται το ποσόν της θερμότητας που πρέπει να προστεθεί σε ένα κτίριο ώστε να διατηρείται στους διάφορους χώρους του η θερμοκρασία που έχει επιλεγεί και να πληρούνται οι συνθήκες ευεξίας, όταν στο εξωτερικό περιβάλλον επικρατούν οι συνθήκες σχεδιασμού χειμώνα..

http://www.tsantilasglass.gr/θερμική-απώλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2020 στις 1:28 ΜΜ, bill2015 είπε

Καλησπέρα 

Μόλις έφυγε ο τεχνικός έχει πολλά υγρα ανεβάζει 600 psi πίεση όταν ήρθαν για τη βλάβη 19/08/2019 έβαλαν παραπάνω υγρά 

Θα με ενημερώσει εκείνος πως θα κινηθούμε απλά να ανεβάζω σταδιακά την θερμοκρασία 

Αντικατάσταση, στο έκαναν κουμπαρά το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εγώ δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι είναι αυτό που αναφέρεις..

Π.χ. Ως θερμική απώλεια, ορίζεται το ποσόν της θερμότητας που πρέπει να προστεθεί σε ένα κτίριο ώστε να διατηρείται στους διάφορους χώρους του η θερμοκρασία που έχει επιλεγεί και να πληρούνται οι συνθήκες ευεξίας, όταν στο εξωτερικό περιβάλλον επικρατούν οι συνθήκες σχεδιασμού χειμώνα..

 

http://www.tsantilasglass.gr/θερμική-απώλεια

Αυτό το κείμενο επιβεβαιώνει αυτό που λέω γιατί ξεκάθαρα λεει ότι ορίζει ως θερμική απώλεια το πόσο θερμότητας που πρέπει να ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ σε ένα κτίριο και έπεται η διατήρηση που είναι ένα εντελώς διαφορετικό πράγμα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό το κείμενο επιβεβαιώνει αυτό που λέω γιατί ξεκάθαρα λεει ότι ορίζει ως θερμική απώλεια το πόσο θερμότητας που πρέπει να ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ σε ένα κτίριο και έπεται η διατήρηση που είναι ένα εντελώς διαφορετικό πράγμα 

Εγώ άλλο καταλαβαίνω

😛 Οπως επίσης το δικό σου σενάριο έχει και μια επιπλέον μεταβλητή την οποία δεν την καταχωρούμε πουθενα : τι θερμοκρασία έχει ο χώρος την στιγμή που ξεκίναει η θέρμανση για να φτάσει την επιθυμητή ώστε να υπολογίσουμε την ποσοτητα θέρμανσης που χρειάζεται.

ενώ στο άλλο σεναριο αυτή η μεταβλητή δεν υπάρχει (θελουμε να έχει π.χ. 21C ο χώρος)  και μπορούμε να υπολογίσουμε τις απώλειες του χώρου και να εξαρτάται αποκλειστικά μόνο από τις εξωτερικές συνθήκες.

(Συζήτηση κάνουμε δεν ξέρω)

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εγώ άλλο καταλαβαίνω

😛 Οο

Κοίτα είναι σίγουρο ότι είναι θέμα ερμηνείας αλλά ας σκεφτούμε τι προηγείται της συντήρησης και αυτό είναι η απαιτούμενη ενέργεια για να φτάσει εκεί ο χώρος 

Εάν βάλεις ένα κλιματιστικό μικρό δε θα φτάσεις ποτέ στο σημειο να κάνεις συντήρηση γιατί απλά οι απώλειες θα υπερκαλύπτουν αυτο  που μπορεί να δώσει ,

10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε
11 λεπτά πριν, dimostr είπε

ρέπει να ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ σε ένα κτίριο και έπεται η διατήρηση που είναι ένα εντελώς διαφορετικό πράγμα 

Εγώ άλλο καταλαβαίνω

😛 Οπως επίσης το δικό σου σενάριο έχει και μια επιπλέον μεταβλητή την οποία δεν την καταχωρούμε πουθενα : τι θερμοκρασία έχει ο χώρος την στιγμή που ξεκίναει η θέρμανση για να φτάσει την επιθυμητή ώστε να υπολογίσουμε τις απώλειες.

Σε αυτό θεωρητικά πάντα πιστεύω ότι υπολογίζει όπως υπολογίζουν πχ τα κλιματιστικά με τις ζώνες , θερμή ζώνη , ψυχρή ζώνη και μέση ζώνη γι'αυτό και άλλωστε θέτει γεωγραφική ερώτηση και υψόμετρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gmenex είπε

Ναι δεν είναι τίποτα ακολουθάς κανονικά τις οδηγίες που δίνει. Θα κάτσω κάποια στιγμή να βρω τρόπο να ανοίγει και να κλείνει αυτόματα για να μη κολλάει και χάνει τα διαγράμματα. Τις ημερήσιες και μηνιαίες από' τι φαίνεται μια χαρά είτε τις κρατάει είτε τις παίρνει από τη πρίζα.   

Ναι , τελικά ήταν πολύ απλό!!!

628459287_Annotation2020-02-13171600.thumb.png.6ac1282560611ea2c2ef36259f8b2cbc.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα τραγικο ειλικρινα δε μπορω να βρω τι φταιει για αυτη την εικονα ,το απεναντι κλιματιστικο ειναι κλειστο λογω θερμοκρασιας δε παιρνει μπρος αυτο το daikin το εχω βαλει στο 20 και στο 19 και σε 50 τμ κανει αυτη την εικονα αντε βγαλε ακρη 

790747692_2020-02-13191911.png.b671cb065197ae73ea3ec64efa370df2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...