Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλος μου είχε αγοράσει κλιματιστικο της LG την Black Friday, του είχα πει ότι δεν ήταν καλή επιλογή. Το κλιματιστικό πριν λίγες ημέρες έβγαζε ένα σφάλμα στις ενδείξεις και δεν μπορούσε να λειτουργήσει. Μετά από δύο επισκέψεις συνεργείων διέγνωσαν πρόβλημα στην λειτουργία του συμπιεστή καθώς και καμμένη πλακέτα. Προχώρησαν σε αντικατασταση κλιματιστικου από την εταιρεία. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

Για πειτε πως βγαζω το πλαστικο στο σοραι; μπας και το ξαναβαλω και φτιαξει

Διάβασε το manual. Δείχνει με λεπτομερείς εικόνες πως το βγάζεις.

Επεξ/σία από matkatis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως τα MIRAI plus(SEIYA) δεν έχουν τριγμούς ούτε κατα διάνοια, οπότε δεν θα περίμενα τίποτα λιγότερα απο τα SHORAI. Δεν είναι μόνο η πολιτισμένη λειτουργία των TOSHIBA, αλλά και το γεγονός οτι ο λίγος θόρυβος που κάνουν είναι "ευχάριστος" δηλαδή δεν κουράζει αλλά μάλλον σε ρηλαξάρει κατά περίεργο τρόπο...

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπώ κινεζοφασόν (με follow me )

Εκμεταλλευόμενο τις μικρές απώλειες που χάρισαν οι 10-12C βαθμοί εξωτερικής, πήρε μόλις μια φορά και δούλεψε περίπου 1 ώρα και έκαψε 0.7KWh (τηρώντας το πρωτόκολλο που λέει ή θα δουλέψω στα ~300W ή στα ~700W , ενδιάμεσες τιμές είναι άγνωστες για τον κινέζο 🤨:

Screenshot-47.png.4270a98c5358a91f848f716dc2378270.png

 

Το καημενούλη το Daikin ακόμα και με quiet ανεμιστήρα, προκαλούσε υπερθερμάνσεις και ανοιγόκλεινε από τα ~170W , καίγοντας 1.15KWh

 

Screenshot-49.png.6151f69e95d96aa1ea04f38050cb9e1c.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα 

οτι και μάρκα να πάρεις αν έχεις εγκαταστάτη @@@@@ είναι άσε 

όπιος θέλει ας μου στείλει π.μ να του πω για τον εγκαταστατη πίος είναι 

Επεξ/σία από bill2015
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, bill2015 είπε

καλημέρα 

οτι και μάρκα να πάρεις αν έχεις εγκαταστάτη @@@@@ είναι άσε 

όπιος θέλει ας μου στείλει π.μ να του πω για τον εγκαταστατη πίος είναι 

Ναι για αυτό έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να λέμε ότι η εγκατάσταση είναι άκρως σημαντικό να γίνει όπως ορίζει ο κατασκευαστής . 

Φανταστείτε τι γίνεται στην επικράτεια. Θα μου προκαλούσε ευχάριστη εντύπωση αν ένα 10% έχει εγκατασταθεί σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ναι για αυτό έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να λέμε ότι η εγκατάσταση είναι άκρως σημαντικό να γίνει όπως ορίζει ο κατασκευαστής . 

Φανταστείτε τι γίνεται στην επικράτεια. Θα μου προκαλούσε ευχάριστη εντύπωση αν ένα 10% έχει εγκατασταθεί σωστά.

Ελπίζω μέχρι να έρθει ο τύπος να μην σκάσει χαχα

Τέτοιους τεχνικούς έχουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2020 στις 8:58 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Μπορεί να τους ξέφυγε κάτι στο εργοστάσιο κατά την συναρμολόγηση. 
Μπορεί ο τοίχος να είναι στραβός . 
Μπορεί κάτι να τους ξέφυγε στην εγκατάσταση και να μην πατάει καλά το μηχάνημα  ή να χρησιμοποίησαν λιγότερες βίδες απο όσες πρέπει για την στερέωση της βάσης της εσωτερικής μονάδας .

Yποθέτω ότι είναι διαστολές συστολές απλά στην περίπτωση του μάλλον είναι πολύ διακριτικό το φαινόμενο αυτό  για να λέει τικ τικ και όχι κρικ κρικ  :P   

@gmenex μπορείς να το ηχογραφήσεις να το ακούσουμε μήπως καταλάβουμε κάτι παραπάνω ;

 

Προς ενημερωση στους κατοχους shorai το τικ τικ που κανει δεν ειναι απο συστολες διαστολες του πλαστικου ειναι ξεκαθαρα απο τον ανεμιστηρα και συνανταται κυριως στην αρχη λειτουργιας και οταν ο ανεμιστηρας δουλευει στο auto και σε πολυ χαμηλες στροφες.Σε καποιες περιπτωσεις εχεθ να κανει και με το εαν ο τοιχος ειναι αλιφαδια η οχι.εαν καποιος βαλει την δευτερη σκαλα θα παρατηρησει οτι ο θορυβος δεν υπαρχει .εχει να κανει με τα κουζινετα τα λαστιχακια του ανεμιστηρα απο συστολοδιαστολες.ο τεχνικος της toshiba λεει πως ειναι φυσιολογικο αλλωστε εαν δεν υπηρχε αυτο το τικ τικ δεν θα ξεραμε εαν λειτουργει η οχι το shorai ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

.ο τεχνικος της toshiba λεει πως ειναι φυσιολογικο αλλωστε εαν δεν υπηρχε αυτο το τικ τικ δεν θα ξεραμε εαν λειτουργει η οχι το shorai ;)

Αλήθεια τώρα είπε κάτι τέτοιο; 😒

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Αλήθεια τώρα είπε κάτι τέτοιο; 😒

Ως προς οτι ειναι φυσιολογικος αυτος ο θορυβος το αλλο ειναι δικο μου !την ημερα που ηρθε να το δει να φανταστεις περιμεναμε ενα τεταρτο σε χαμηλες στροφες και ο θορυβος δεν ακουγοταν και λεω ρε φιλε θα με περασει και για παραξενο ωστε πριν φυγει να αρχισει να το κανει.Παντως το συγκεκριμενο θορυβο το εχει δει σε πολλα κλιματιστικα.Να φανταστει το kuro το 18 που εχω(ευτυχως το δουλευω οπως ειπες με follow me και δουλευει σαν κανονικο ac)ευτυχως δηλαδη γιατι πριν χωρις το follow me δουλευε παλαβα εκανε 2 φορες εντονο τικ τικ ο ανεμιστηρας που δεν το ειχε κανει ποτε οποτε εμπιστευομαι το παλικαρι οτι ειναι φυσιολογικο.Αλλωστε μου ειπε εαν υπηρχε θεμα με τον ανεμιστηρα θα ηταν πολυ πιο εντονο θα ετριζαν τα παντα!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Να φανταστει το kuro το 18 που εχω(ευτυχως το δουλευω οπως ειπες με follow me και δουλευει σαν κανονικο ac)

Βρε βρε πως αλλάζουν τα πράγματα σιγά σιγά θα σταματήσουν κάποιοι να μας λένε τρελούς που λέμε ότι τα κλιματιστικά δουλεύουν καλά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Βρε βρε πως αλλάζουν τα πράγματα σιγά σιγά θα σταματήσουν κάποιοι να μας λένε τρελούς που λέμε ότι τα κλιματιστικά δουλεύουν καλά 

Ενταξει η αληθεια ειναι οτι με follow me δουλευει πιο στρωτα ..πριν υπερθεμανε το χωρο εκλεινε για ωρα ωστε να παγωνει σαλοκουζινα οπου εχει μπει .το μονο θεμα μου ειναι καθως τωρα με follow me δουλευει εκει που το θελω εαν τελικα θα μπω στην διδικασια να το αλλαξω με shorai ειτε 18 ειτε 22 .το μονο δηλαδη ποθ δεν γνωριζει καθως δεν εχω μετρητες ειναι η καταναλωση του.Αν και ο λογαρισμος ο εκκαθαριστικος δεν ηταν υψηλος και ας δουλευει απο τις 8 το πρωι εως τις 11 το βραδυ.οποτε εαν και ο επομενος λογαριασμος ειναι σε λογικα πλαισια ισως μα μην το αλλαξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ANTONIO202 είπε

Ενταξει η αληθεια ειναι οτι με follow me δουλευει πιο στρωτα ..πριν υπερθεμανε το χωρο εκλεινε για ωρα ωστε να παγωνει σαλοκουζινα οπου εχει μπει .το μονο θεμα μου ειναι καθως τωρα με follow me δουλευει εκει που το θελω εαν τελικα θα μπω στην διδικασια να το αλλαξω με shorai ειτε 18 ειτε 22 .το μονο δηλαδη ποθ δεν γνωριζει καθως δεν εχω μετρητες ειναι η καταναλωση του.Αν και ο λογαρισμος ο εκκαθαριστικος δεν ηταν υψηλος και ας δουλευει απο τις 8 το πρωι εως τις 11 το βραδυ.οποτε εαν και ο επομενος λογαριασμος ειναι σε λογικα πλαισια ισως μα μην το αλλαξω!

Φίλε ξέρεις ποιο είναι στην τελική το θέμα ......υπήρχε εδώ μέσα ένα κλίμα (που ελπίζω τώρα να έχει εκλείψει )Ότι οποίος αγοράζει κινέζο φασόν όπως τα χαρακτήριζαν κάποιοι , τότε αυτός δε ξέρει τι του γίνεται η είναι υπάλληλος της εταιρείας που αγοράζει πχ για μένα είπαν ότι είμαι υπάλληλος της toyotomi η είναι μέτοχος στη ΔΕΗ η ότι είμαστε θύματα του marketing των μεγάλων αλυσίδων  και αλλά τέτοια ωραία 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Προς ενημερωση στους κατοχους shorai το τικ τικ που κανει δεν ειναι απο συστολες διαστολες του πλαστικου ειναι ξεκαθαρα απο τον ανεμιστηρα και συνανταται κυριως στην αρχη λειτουργιας και οταν ο ανεμιστηρας δουλευει στο auto και σε πολυ χαμηλες στροφες.Σε καποιες περιπτωσεις εχεθ να κανει και με το εαν ο τοιχος ειναι αλιφαδια η οχι.εαν καποιος βαλει την δευτερη σκαλα θα παρατηρησει οτι ο θορυβος δεν υπαρχει .εχει να κανει με τα κουζινετα τα λαστιχακια του ανεμιστηρα απο συστολοδιαστολες.ο τεχνικος της toshiba λεει πως ειναι φυσιολογικο αλλωστε εαν δεν υπηρχε αυτο το τικ τικ δεν θα ξεραμε εαν λειτουργει η οχι το shorai ;)

Το τικ-τακ το έκανε το πρώτο μου σοραι, ωστόσο είχε φτιάξει μόνο του όταν έπαιζα με τις ταχύτητες του ανεμιστήρα. Ίσως όμως και να συνέχιζε να το έκανε, αφού το κράτησα μόλις για μια εβδομάδα.

Το δεύτερο δεν έκανε ποτέ τικ τακ, οπότε αν ήταν φυσιολογικό δεν θα το έκανε και το 2ο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...