Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, dimostr είπε

 παντως στα γενικό συμπέρασμα μετά από μια σεζόν χρήσης σε θέρμανση 4 διαφορετικών κλιματιστικών  toshiba , daikin toyotomi , Samsung , ένα έχω να πω οποίος θέλει σταθερή λειτουργία χωρίς περίεργα πρέπει να παει σε κλιματιστικό με twin rotary  

9αρια twin rotary υπαρχουν 2-3 και κοστιζουν πανω απο 1000αρικο
Επισης η συγκριση δεν ειναι fair λογω ανομοιογενειας (μεγεθος, κατηγορια κτλ)

Δε γινεται να συγκρινεις το κορυφαιο 18αρι της μιας εταιρειας με το φθηνοτερο 9αρι της αλλης και το κορυφαιο 9αρι της τριτης και να βγαζεις συμπερασμα. Να πεις οτι το ενα δουλευει ετσι, το αλλο αλλιως οκ. Αλλα συμπερασμα γενικο δε βγαινει.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

9αρια twin rotary υπαρχουν 2-3 και κοστιζουν πανω απο 1000αρικο
Επισης η συγκριση δεν ειναι fair λογω ανομοιογενειας (μεγεθος, κατηγορια κτλ)

Την εμπειρία μου λέω φίλε και ούτε μπορώ να γράψω πχ οποίος έχει λεφτά παίρνει twin rotary και καθάρισε 

Επίσης δε κάνω σύγκριση συμπεριφορά κλιματιστικού αναφέρω γιατί πιστεύω ότι ένα 9 αρι με twin rotary θα έχει την ίδια συμπεριφορά με το 18 αρι twin rotary 

Και γω άμα είχα τα φράγκα δε θα έπαιρνα το daikin που τι έβγαλε ο Κωτσόβολος με 399 και δωρεάν τοποθέτηση και το έβαλα με 24 δόσεις , θα πήγαινα να πάρω 2 daisekai 9 και θα καθάριζα αλλά δεν υπάρχουν τα λεφτά σε αντίθεση με όσα είχε πει ο Γιωργάκης ο Παπανδρέου 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

9αρια twin rotary υπαρχουν 2-3 και κοστιζουν πανω απο 1000αρικο
Επισης η συγκριση δεν ειναι fair λογω ανομοιογενειας (μεγεθος, κατηγορια κτλ)

Εκτός από το daisekai , ποια άλλα είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και πάλι σωστός !

Screenshot-57.png.7c9dd24002290fadde833be279b56d19.png

Πριν λιγο καιρο o @cmaniac που εψαχνε για 9αρι ειχε κανει φοβερη δουλεια που εγω δε θα ειχα ποτε την υπομονη να κατσω να κανω!
https://drive.google.com/file/d/1rRMiBtCn4ttzOIHEzgyMxNDBAW-FK8LY/view

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Πριν λιγο καιρο καποιο μελος εδω που εψαχνε για 9αρι ειχε κανει φοβερη δουλεια που εγω δε θα ειχα ποτε την υπομονη να κατσω να κανω!
Δυστυχως μου διαφευγει το ονομα του για τα credits😞
https://drive.google.com/file/d/1rRMiBtCn4ttzOIHEzgyMxNDBAW-FK8LY/view

Ήταν ο @cmaniac

@cmaniac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κοιτά το φορτίο σχεδιασμού 

Ναι το έχω δει , όπως έχω δει και το SEER .

Όπως έχει πει και κάποιος φίλος (νομίζω ο @juneman) φαίνεται ότι κάποια κλιματιστικά δίνουν βαρύτητα στη ψύξη. 

Μη ρωτάς πολλά, ότι ξέρεις ξέρω.

ΥΓ Εννοείται ότι αν ήταν κινεζοφασόν θα το κράζαμε μέχρι νεωτέρας🙃. Παλιότερα όμως.  Νομίζω ότι μετά από τόσο καιρό ασχολίας , ότι καταλάβαμε επιτέλους ότι όλες οι προσεγγίσεις έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ναι το έχω δει , όπως έχω δει και το SEER .

Όπως έχει πει και κάποιος φίλος (νομίζω ο @juneman) φαίνεται ότι κάποια κλιματιστικά δίνουν βαρύτητα στη ψύξη. 

Μη ρωτάς πολλά, ότι ξέρεις ξέρω.

ΥΓ Εννοείται ότι αν ήταν κινεζοφασόν θα το κράζαμε μέχρι νεωτέρας🙃. Παλιότερα όμως.  Νομίζω ότι μετά από τόσο καιρό ασχολίας , ότι καταλάβαμε επιτέλους ότι όλες οι προσεγγίσεις έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους.

Το βάζω γιατί μου έκανε εντύπωση 920 ευρώ κλιματιστικο να έχει διπλάσιο φορτιο σχεδιασμού στη θερμή ζώνη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το βάζω γιατί μου έκανε εντύπωση 920 ευρώ κλιματιστικο να έχει διπλάσιο φορτιο σχεδιασμού στη θερμή ζώνη 

Προσωπικά κρατάω το seer και το πάρα πολύ καλό scop σε average.

Τώρα αν το φορτίο σχεδιασμού σημαίνει ότι παρόλο που είναι twin rotary και παρόλο που η mitsu λέει 0.14KW ελάχιστο input , ότι τελικά δεν θα θέλει να ρίχνει χαμηλά στη θέρμανση, θα σε γελάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος βήμα βήμα να μου πει πως ελέγχουμε την πίεση εάν δουλεύει σωστά ένα μηχάνημα;;;Ξέρω π.χ ότι το βάζουμε στην θέρμανση και πρέπει να δούμε γύρω στα 500-550 psi στο μανόμετρο.Μιλαω για 24αρι με R32...Αλλά σε ποια θερμοκρασία πρέπει να βάλουμε στην μονάδα;;Ποτέ πρέπει να δούμε αυτήν την ένδειξη;;Όταν πάει να πιάσει την επιθυμητή η όταν την έχει πιάσει;;Οποίος μπορεί ας απαντήσει βήμα βήμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Προσωπικά κρατάω το seer και το πάρα πολύ καλό scop σε average.

Τώρα αν το φορτίο σχεδιασμού σημαίνει ότι παρόλο που είναι twin rotary και παρόλο που η mitsu λέει 0.14KW ελάχιστο input , ότι τελικά δεν θα θέλει να ρίχνει χαμηλά στη θέρμανση, θα σε γελάσω.

Μπορει στο πολυ χαμηλο load o twin rotary να μη μπορει να βγαλει το cop των single rotary.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Μπορει στο πολυ χαμηλο load o twin rotary να μη μπορει να βγαλει το cop των single rotary.

Στο πολύ χαμηλό load , οι single rotary δεν λειτουργούν καν, οπότε σίγουρα βγάζουν μεγαλύτερο cop από το μηδέν! 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...