Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε το ρεύμα.

Από 2/12/19 έως την 26/1/20 δλδ 55ημέρες , έκαψα 1478KWh.

Περίπου 27KWh την ημέρα. Υπόψη ότι με την elpedison που έχω , με αναγωγή των χρεώσεων και των λογαριασμών με όλα μέσα (βέβαια αλλάζει αυτό ανάλογα τον δήμο και τα τμ του καθενός), υπολογίζω ως σταθμισμένη τιμή κιλοβατώρας, με όλες τις χρεώσεις τα  0.17€/KWh . Συνεπώς 4.6€/ημέρα για 3κλιματιστικά (και βέβαια ότι άλλες καταναλώσεις έχω, πλυντήρια, κουζίνες κτλ).

Δυστυχώς το HS110 έχει ένα σημαντικό μειονέκτημα έναντι του blitzwolf αλλά και του sonoff που δεν το είχα σκεφτεί: δεν δείχνει στατιστικά μηνών.

Έχει κανείς καμιά ιδέα από τους κατόχους πως το αντιμετωπίσουμε αυτό; Μια σκέψη είναι να γράφω κάπου στο τέλος του μήνα τι λέει στο total consuption των τελευταίων 30 ημερών.

(πχ το Fujitsu τώρα λέει 223, το carrier 50.5 και το daikin 50.4)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ήρθε το ρεύμα.

Από 2/12/19 έως την 26/1/20 δλδ 55ημέρες , έκαψα 1478KWh.

Περίπου 27KWh την ημέρα. Υπόψη ότι με την elpedison που έχω , με αναγωγή των χρεώσεων και των λογαριασμών με όλα μέσα (βέβαια αλλάζει αυτό ανάλογα τον δήμο και τα τμ του καθενός), υπολογίζω ως σταθμισμένη τιμή κιλοβατώρας, με όλες τις χρεώσεις τα  0.17€/KWh . Συνεπώς 4.6€/ημέρα για 3κλιματιστικά (και βέβαια ότι άλλες καταναλώσεις έχω, πλυντήρια, κουζίνες κτλ).

Δυστυχώς το HS110 έχει ένα σημαντικό μειονέκτημα έναντι του blitzwolf αλλά και του sonoff που δεν το είχα σκεφτεί: δεν δείχνει στατιστικά μηνών.

Έχει κανείς καμιά ιδέα από τους κατόχους πως το αντιμετωπίσουμε αυτό; Μια σκέψη είναι να γράφω κάπου στο τέλος του μήνα τι λέει στο total consuption των τελευταίων 30 ημερών.

(πχ το Fujitsu τώρα λέει 223, το carrier 50.5 και το daikin 50.4)

Και γω elpedison και σε μένα βγαίνει 0,18 λόγω διαφόρων χρεώσεων 

μονο έτσι να γράφεις κάθε 30 μέρες την κατανάλωση από συγκεκριμένη ημερομηνία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, guzel είπε

Το τικ-τακ το έκανε το πρώτο μου σοραι, ωστόσο είχε φτιάξει μόνο του όταν έπαιζα με τις ταχύτητες του ανεμιστήρα. Ίσως όμως και να συνέχιζε να το έκανε, αφού το κράτησα μόλις για μια εβδομάδα.

Το δεύτερο δεν έκανε ποτέ τικ τακ, οπότε αν ήταν φυσιολογικό δεν θα το έκανε και το 2ο;

Εαν ειναι 18 η 22 και δουλευει υψηλοτερα ισως να μην το καταλαβαινεις η να μην το κανει και καθολου.εγω μιλαω για το 9αρι που εχω.και εμενα τις 2 πρωτες μερες δεν το ειχα παρατηρησει μετα το καταλαβα.απο την στιγμη που το δουλευω και δεν εχει βγαλει η κανει οτιδηποτε αλλο δεν το ψαχνω παραπερα καθως εχει αναφερθει απο αρκετα ατομα οτι υπαρχει σε αντιστοιχα της toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, dimostr είπε

Βρε βρε πως αλλάζουν τα πράγματα σιγά σιγά θα σταματήσουν κάποιοι να μας λένε τρελούς που λέμε ότι τα κλιματιστικά δουλεύουν καλά 

Δεν βγαινει ακρη

 

8 λεπτά πριν, guzel είπε

Το τικ-τακ το έκανε το πρώτο μου σοραι, ωστόσο είχε φτιάξει μόνο του όταν έπαιζα με τις ταχύτητες του ανεμιστήρα. Ίσως όμως και να συνέχιζε να το έκανε, αφού το κράτησα μόλις για μια εβδομάδα.

Το δεύτερο δεν έκανε ποτέ τικ τακ, οπότε αν ήταν φυσιολογικό δεν θα το έκανε και το 2ο;

Γι αυτο πηγαν τη Γραμμη Δροσιας (090😍) μεχρι τις 10 το βραδυ.
Με κανονικο ωραριο δεν προλαβαιναν να καταγραψουν ολα τα τικ-τακ, τακ-τακ, τικ-τικ και τακα-τακα😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dimostr είπε

Φίλε ξέρεις ποιο είναι στην τελική το θέμα ......υπήρχε εδώ μέσα ένα κλίμα (που ελπίζω τώρα να έχει εκλείψει )Ότι οποίος αγοράζει κινέζο φασόν όπως τα χαρακτήριζαν κάποιοι , τότε αυτός δε ξέρει τι του γίνεται η είναι υπάλληλος της εταιρείας που αγοράζει πχ για μένα είπαν ότι είμαι υπάλληλος της toyotomi η είναι μέτοχος στη ΔΕΗ η ότι είμαστε θύματα του marketing των μεγάλων αλυσίδων  και αλλά τέτοια ωραία 

Κακα τα ψεματα και εγω μεσω του φορουμ ενημερωθηκα για την λειτουργισ το κινεζοφασον.το θεμα ειναι το εξης εαν δεν βγαζουν προβλημα στην λειτουργια τους και εφοσον οι καταναλωσεις ειναι εντος λογικων πλαισιων οκ.βεβαια και εγω στην αρχη που τα διαβασα περι kuro λεω βλακεια εκανα αλλα μεχρι τωρα ολα καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ήρθε το ρεύμα.

Από 2/12/19 έως την 26/1/20 δλδ 55ημέρες , έκαψα 1478KWh.

Περίπου 27KWh την ημέρα. Υπόψη ότι με την elpedison που έχω , με αναγωγή των χρεώσεων και των λογαριασμών με όλα μέσα (βέβαια αλλάζει αυτό ανάλογα τον δήμο και τα τμ του καθενός), υπολογίζω ως σταθμισμένη τιμή κιλοβατώρας, με όλες τις χρεώσεις τα  0.17€/KWh . Συνεπώς 4.6€/ημέρα για 3κλιματιστικά (και βέβαια ότι άλλες καταναλώσεις έχω, πλυντήρια, κουζίνες κτλ).

Δυστυχώς το HS110 έχει ένα σημαντικό μειονέκτημα έναντι του blitzwolf αλλά και του sonoff που δεν το είχα σκεφτεί: δεν δείχνει στατιστικά μηνών.

Έχει κανείς καμιά ιδέα από τους κατόχους πως το αντιμετωπίσουμε αυτό; Μια σκέψη είναι να γράφω κάπου στο τέλος του μήνα τι λέει στο total consuption των τελευταίων 30 ημερών.

(πχ το Fujitsu τώρα λέει 223, το carrier 50.5 και το daikin 50.4)

Ναι βλακεία, δεν μπορείς να το υπολογίσεις. Θα πρέπει κάθε μήνα να γίνεται reset για να μηδενίζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Κακα τα ψεματα και εγω μεσω του φορουμ ενημερωθηκα για την λειτουργισ το κινεζοφασον.το θεμα ειναι το εξης εαν δεν βγαζουν προβλημα στην λειτουργια τους και εφοσον οι καταναλωσεις ειναι εντος λογικων πλαισιων οκ.βεβαια και εγω στην αρχη που τα διαβασα περι kuro λεω βλακεια εκανα αλλα μεχρι τωρα ολα καλα!

Ο σκοπός ενός forum είναι να ενημερώνει και ΟΧΙ να βρίζει αυτούς που έχουν μια διαφορετική αντίληψη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δεν βγαινει ακρη

Νομίζω ότι το μόνο αξιόλογο συμπέρασμα είναι ότι όσοι έχουν αγοράσει κινέζικο και υπάρχει η δυνατότητα του follow me, φαίνεται ότι είναι προτιμότερο να το δουλεύουν με αυτό.

Ένα άλλο συμπέρασμα που έχω βγάλει προσωπικά, ότι το κινέζικο με follow me , προσφέρει ανώτερη αίσθηση θέρμανσης σε μικρό χώρο τύπου κρεβατοκάμαρας (από το daikin πάντα, δεν έχω κάτι άλλο να συγκρίνω).

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ήρθε το ρεύμα.

Από 2/12/19 έως την 26/1/20 δλδ 55ημέρες , έκαψα 1478KWh.

Περίπου 27KWh την ημέρα. Υπόψη ότι με την elpedison που έχω , με αναγωγή των χρεώσεων και των λογαριασμών με όλα μέσα (βέβαια αλλάζει αυτό ανάλογα τον δήμο και τα τμ του καθενός), υπολογίζω ως σταθμισμένη τιμή κιλοβατώρας, με όλες τις χρεώσεις τα  0.17€/KWh . Συνεπώς 4.6€/ημέρα για 3κλιματιστικά (και βέβαια ότι άλλες καταναλώσεις έχω, πλυντήρια, κουζίνες κτλ).

Δυστυχώς το HS110 έχει ένα σημαντικό μειονέκτημα έναντι του blitzwolf αλλά και του sonoff που δεν το είχα σκεφτεί: δεν δείχνει στατιστικά μηνών.

Έχει κανείς καμιά ιδέα από τους κατόχους πως το αντιμετωπίσουμε αυτό; Μια σκέψη είναι να γράφω κάπου στο τέλος του μήνα τι λέει στο total consuption των τελευταίων 30 ημερών.

(πχ το Fujitsu τώρα λέει 223, το carrier 50.5 και το daikin 50.4)

Το github καταγραφει μονο τη logged καταναλωση? Δεν τραβαει data απο τη μπριζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχει κανείς καμιά ιδέα από τους κατόχους πως το αντιμετωπίσουμε αυτό; Μια σκέψη είναι να γράφω κάπου στο τέλος του μήνα τι λέει στο total consuption των τελευταίων 30 ημερών.

 

Δε σου κάνει η μηνιαία καταγραφή της εφαρμογής από το git;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι το μόνο αξιόλογο συμπέρασμα είναι ότι όσοι έχουν αγοράσει κινέζικο και υπάρχει η δυνατότητα του follow me, φαίνεται ότι είναι προτιμότερο να το δουλεύουν με αυτό.

Ένα άλλο συμπέρασμα που έχω βγάλει προσωπικά, ότι το κινέζικο με follow me , προσφέρει ανώτερη αίσθηση θέρμανσης σε μικρό χώρο τύπου κρεβατοκάμαρας (από το daikin πάντα, δεν έχω κάτι άλλο να συγκρίνω).

Δεν ισχυει παντα. Το δικο μου το προτιμω χωρις follow me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Το github καταγραφει μονο τη logged καταναλωση? Δεν τραβαει data απο τη μπριζα?

χμμμ , σε αυτό δεν είμαι σίγουρος.

Αν δεν χρειάζεται να είναι συνέχεια ο υπολογιστής ανοιχτός και να γράφει αλλά έρχονται τα στοιχεία από το πριζάκι, τότε είμαστε κομπλέ.

13 λεπτά πριν, bobadil είπε

Δε σου κάνει η μηνιαία καταγραφή της εφαρμογής από το git;

Το έχεις δει αν είναι στοιχεία της πρίζας;

 

Screenshot-51.png.b15bd03bcf2cddc758413c0eefffcdc7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, liakjim είπε

χμμμ , σε αυτό δεν είμαι σίγουρος.

Αν δεν χρειάζεται να είναι συνέχεια ο υπολογιστής ανοιχτός και να γράφει αλλά έρχονται τα στοιχεία από το πριζάκι, τότε είμαστε κομπλέ.

Το έχεις δει αν είναι στοιχεία της πρίζας;

Screenshot-51.png.b15bd03bcf2cddc758413c0eefffcdc7.png

Το κλείνεις μια μέρα και μετά το συγκρίνεις με το kasa. 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

χμμμ , σε αυτό δεν είμαι σίγουρος.

Αν δεν χρειάζεται να είναι συνέχεια ο υπολογιστής ανοιχτός και να γράφει αλλά έρχονται τα στοιχεία από το πριζάκι, τότε είμαστε κομπλέ.

Το έχεις δει αν είναι στοιχεία της πρίζας;

Screenshot-51.png.b15bd03bcf2cddc758413c0eefffcdc7.png

Τελικα ειναι στοιχεια της πριζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

χμμμ , σε αυτό δεν είμαι σίγουρος.

Αν δεν χρειάζεται να είναι συνέχεια ο υπολογιστής ανοιχτός και να γράφει αλλά έρχονται τα στοιχεία από το πριζάκι, τότε είμαστε κομπλέ.

Το έχεις δει αν είναι στοιχεία της πρίζας;

Screenshot-51.png.b15bd03bcf2cddc758413c0eefffcdc7.png

 

48 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Το κλείνεις μια μέρα και μετά το συγκρίνεις με το kasa. 

Σχετικά με το τι καταγράφει το HS110...Μετα απο δοκιμές:

Τα στοιχεία της κατανάλωσης Daily/ Monthly etc τα πέρνει απο την "πρίζα", είναι σωστά και δεν χρειάζεται να είσαι συνδεδεμένος.

Αυτό που χάνει είναι η γραφική...Αν κλείσεις την εφαρμογή και την ξανανοίξεις μετα απο ώρες, το διάγραμμα θα συμπιέσει τις ώρες και ξαφνικά απο τα πχ.1000kw στις 13:00 θα δείς ένα drop στα 300kw πχ στις 21:00. Aν δεν προσέξεις τις ώρες κάτω, μπορεί να μην το καταλάβεις.

Δεν μπορεί να μηδενίσεις τα average όποτε θές.  Αναγκαστικά ακολουθείς ημερολογιακούς μήνες. Διαφορές απο το kasa σεν έχω δεί.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Τελικα ειναι στοιχεια της πριζας.

 

15 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Τα στοιχεία της κατανάλωσης Daily/ Monthly etc τα πέρνει απο την "πρίζα", είναι σωστά και δεν χρειάζεται να είσαι συνδεδεμένος.

Τέλεια ! Ευχαριστώ!

Οπότε δεν υπάρχει το μειονέκτημα του μετρητή , συνεπώς με τη χρήση του github αρχείου φαίνεται να είναι η πιο ολοκληρωμένη λύση για την παρακολούθηση των κλιματιστικών μας.

Στο μόνο σημείο που έχω δει όπου υπερτερεί ο sonoff είναι ότι πιάνει πιο καλά το wifi. Στο carrier που έχω τον HS110 έξω στο μπαλκόνι του 1ου ορόφου, αναγκάστηκα και έφερα το ρούτερ στον  ίδιο όροφο για να το πιάσει, ενώ το sonoff όταν ήταν στην ίδια θέση, έπιανε και με το ρούτερ στον κάτω όροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...